Podziel się wiedzą:

Solarne lampy uliczne czy tradycyjne lampy uliczne - porównanie

solarna lampa uliczna czy tradycyjna

Tradycyjne lampy uliczne to lampy, które pobierają prąd elektryczny z sieci i wykorzystują go do oświetlenia. Z kolei lampa solarna uliczna to lampa bazująca na technologii fotowoltaicznej. Główne różnice pomiędzy solarnymi lampami ulicznymi a tradycyjnymi polegają na źródle energii, a także kosztach oświetlenia. Porównujemy oba warianty i przedstawiamy najważniejsze wnioski.

Spis treści:

  1. Czym są tradycyjne lampy uliczne?
  2. Czym są solarne lampy uliczne?
  3. Porównanie tradycyjnych lamp i solarnych lamp ulicznych
  4. Jakie są wspólne alternatywy do tradycyjnych i solarnych lamp ulicznych?
  5. Jakie są podobieństwa pomiędzy tradycyjnymi i solarnymi lampami ulicznymi?

Czym są tradycyjne lampy uliczne?

Tradycyjne lampy uliczne to rodzaj lamp ulicznych zasilanych prądem sieciowym. Wykorzystują różne technologie wytwarzania i emisji promieni świetlnych, jednak zawsze korzystają przy tym z energii dostarczanej z sieci. Obecnie lampy i oprawy uliczne stanowią większość akcesoriów oświetleniowych związanych z infrastrukturą drogową.

Jakie są zalety tradycyjnych lamp ulicznych względem solarnych lamp ulicznych?

Tradycyjne lampy mają przewagę nad lampami ulicznymi solarnymi widoczną między innymi w kosztach samej konstrukcji. Klasyczne lampy są znacznie tańsze na etapie inwestycji w porównaniu do solarnych lamp ulicznych. Mogą też pracować w dowolnych warunkach i w każdej lokalizacji bez względu na poziom zacienienia.

Jakie są wady tradycyjnych lamp ulicznych względem solarnych lamp ulicznych?

Wadą tradycyjnej lampy ulicznej w porównaniu do solarnych jest między innymi trudność montażu. Konieczne jest poprowadzenie przewodów sieci energetycznej, co może zwiększyć koszty i spowodować problemy w obszarach miejskich oraz oddalonych od zabudowy. Tradycyjne lampy uliczne są też droższe w utrzymaniu w porównaniu do solarnych lamp ulicznych.

tradycyjna lampa uliczna

Czym są solarne lampy uliczne?

Lampa solarna uliczna to lampa uliczna wyposażona w panel fotowoltaiczny do pobierania energii słonecznej. Do solarnej lampy ulicznej montuje się także akumulator, który pozwala magazynować energię zgromadzoną w ciągu dnia i wykorzystywać ją nocą do oświetlenia. Lampy uliczne solarne wspierane są też przez czujniki zmierzchu.

Jakie są zalety solarnych lamp ulicznych względem tradycyjnych lamp ulicznych?

Najważniejszą zaletą lampy solarnej w porównaniu do tradycyjnych lamp ulicznych wyładowczych jest niski koszt utrzymania. Odpowiednio zlokalizowane i zaprojektowane instalacje same generują i przechowują energię potrzebną do oświetlenia. Odpada koszt energii potrzebnej do zasilania.

Lampa uliczna solarna jest ekologiczna, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim są promienie słoneczne. Zmniejsza zapotrzebowanie na paliwa kopalne oraz ogranicza degradację środowiska naturalnego związaną z ich pozyskaniem.

Więcej o lampach ulicznych możesz przeczytać w tych artykułach:

Jakie są wady solarnych lamp ulicznych względem tradycyjnych lamp ulicznych?

Wadą solarnej lampy ulicznej względem tradycyjnej są ograniczone możliwości instalacyjne. Możesz napotkać trudności w funkcjonowaniu urządzenia w miejscu stale zacienionym, ponieważ lampa nie zbierze wystarczająco wiele energii. Problem z wydajnością może pojawić się także zimą i w czasie intensywnego zachmurzenia.


lampa uliczna solarna

Porównanie tradycyjnych lamp i solarnych lamp ulicznych

Uliczne lampy tradycyjne i solarne mają wiele podobnych cech, jednak można wskazać na kilka istotnych różnic. Zestawiamy najważniejsze z nich, co pomoże Ci dokonać wyboru pomiędzy dwoma typami oświetlenia.

Lampy uliczne tradycyjne czy solarne - porównanie mocy

Moc lamp solarnych i tradycyjnego oświetlenia ulicznego jest zależna od zastosowanej technologii. Najczęściej oba typy akcesoriów wykorzystują oświetlenie LED, które występują w wariantach od 35 W do 100 W. Moc lamp dobierana jest do miejsca, w jakim są ulokowane i konkretnych potrzeb.

Lampy uliczne tradycyjne czy solarne - porównanie kosztów

Koszt lampy solarnej jest z reguły o kilkadziesiąt procent wyższy niż lampy tradycyjnej. Wynika to z konieczności zastosowania nowoczesnych technologicznie akcesoriów, takich jak akumulator i panel PV. Biorąc jednak pod uwagę sam montaż lampy, w wielu przypadkach instalacja jednego punktu tradycyjnego oświetlenia jest droższa, niż lampy solarnej.

Skorzystaj ze wsparcia w doborze odpowiedniego oświetlenia. Wykonamy niezbędne obliczenia i dostarczymy projekt - zupełnie za darmo. Sprawdź! Konfigurator oświetlenia

Lampy uliczne tradycyjne czy solarne - porównanie sterowania

Sterowanie tradycyjnymi ulicznymi lampami i konstrukcjami solarnymi wykonuje się z wykorzystaniem czujników zmierzchowych. W przypadku lamp tradycyjnych istnieje możliwość włączania i wyłączania całych ciągów oświetleniowych. Lampy solarne uruchamiają się indywidualnie, jednak w wielu nowoczesnych urządzeniach istnieje możliwość zdalnego sterowania.

Lampy uliczne tradycyjne czy solarne - porównanie zastosowania

Tradycyjna lampa uliczna może być zastosowana w dowolnym miejscu, do którego można doprowadzić sieć elektryczną. Wykorzystuje się je szczególnie w miastach, a także obszarach zacienionych, jak parki, wiaty czy blokowiska. Lampa solarna uliczna powinna być ulokowana w miejscu, które pozwala na swobodny dostęp promieni słonecznych w ciągu dnia. Najczęściej montuje się je w pobliżu dróg i autostrad, obiektów rekreacyjnych, parkingów, placów, a także jako lampy solarne na ogród.

Lampy uliczne tradycyjne czy solarne - porównanie instalacji

Instalacja lamp tradycyjnych wymaga poprowadzenia przewodów elektrycznych w sieciach podziemnych, a następnie zamocowanie całej konstrukcji nośnej. W przypadku lamp solarnych ulicznych instalacja ogranicza się jedynie do osadzenia słupa i klosza oświetleniowego. Może być jednak potrzebna dodatkowa regulacja czujników zmierzchu i połączenia z centrum sterowania.

Tabela porównawcza tradycyjnych lamp ulicznych i solarnych lamp ulicznych

LAMPY TRADYCYJNE LAMPY SOLARNE
MOC zależna od technologii, od 35 W do 1000 W technologia LED, od 35 W do 100 W
KOSZTY od 1000 zł/szt od 1500 zł/szt
STEROWANIE czujniki zmierzchowe i zasilanie uruchamiane ręcznie czujniki zmierzchowe i zdalne sterowanie
ZASTOSOWANIE dowolne miejsca z doprowadzoną siecią elektryczną dobrze nasłonecznione miejsca
INSTALACJA konieczność poprowadzenia sieci elektrycznej dowolne miejsce, wymagana regulacja

Jakie są wspólne alternatywy do tradycyjnych i solarnych lamp ulicznych?

Alternatywnym sposobem dla lamp tradycyjnych i solarnych na oświetlenie ulic mogą być lampy gazowe. Stosuje się je w dużych miastach od początku XX wieku, a obecnie nadal korzysta z tego źródła, między innymi na kilku warszawskich osiedlach. Spore możliwości dla utrzymania tego źródła światła w przyszłości przynosi rozwój w dziedzinie ekologicznych biogazów.

solarne lampy uliczne w parku

Jakie są podobieństwa pomiędzy tradycyjnymi i solarnymi lampami ulicznymi?

Podobieństwa pomiędzy tradycyjnymi a solarnymi lampami ulicznymi mogą być widoczne w barwie światła. Obecnie w większości nowych lamp ulicznych stosuje się technologię LED o charakterystycznej barwie. Same lampy tradycyjne i solarne mogą być też użytkowane w taki sam sposób, podobnie serwisowane, a nawet mieć jednakowy wygląd.

łączy nas napięcie portal dla elektryków
Jednopixelowy obrazek