Podziel się wiedzą:

Ile kosztują lampy uliczne - ile kosztuje oświetlenie drogowe?

oświetlenie uliczne koszt

Ile kosztuje lampa uliczna i jakie koszty są związane z utrzymaniem oświetlenia drogowego? W jaki sposób można ograniczyć te koszty? Poznaj odpowiedni na najważniejsze pytania.

Spis treści:

  1. Ile kosztuje lampa uliczna?
  2. Jakie czynniki wpływają na cenę lampy ulicznej?
  3. Ile prądu pobiera lampa uliczna?
  4. Ile kosztuje zamontowanie lampy ulicznej?
  5. Ile kosztuje utrzymanie lamp ulicznych?
  6. Ile kosztuje wymiana lampy ulicznej?
  7. Ile kosztuje lampa uliczna LED?
  8. Czy lampy oświetlenia ulicznego LED pozwalają zaoszczędzić pieniądze?
  9. Ile kosztuje solarna lampa uliczna?
  10. Czy solarne lampy uliczne pozwalają zaoszczędzić pieniądze?

Ile kosztuje lampa uliczna?

Cena lampy ulicznej wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty związane z podłączeniem lampy, czyli poprowadzeniem sieci elektrycznej i montażem. W przypadku oświetlenia infrastruktury publicznej trzeba doliczyć koszty zamówienia specjalistycznych opinii, pozwoleń i przygotowania projektu.

Jakie czynniki wpływają na cenę lampy ulicznej?

Czynniki, które wpływają na cenę lampy ulicznej to cena samego urządzenia świetlnego i konstrukcji nośnej, najczęściej w postaci słupa. Koszt lampy zależy głównie od mocy i rodzaju źródła światła. Na cenę konstrukcji nośnej wpływają jej wymiary, sposób montażu i materiał, z jakiego jest wykonana.

Ile prądu pobiera lampa uliczna?

Lampy uliczne mogą pobierać od 35 W do nawet 1000 W. Do oświetlania ulic stosowane są tradycyjne lampy o mocy około 125 W, lampy metalohalogenkowe o mocy od 35 W do nawet 1000 W i lampy uliczne solarne LED o mocy od 35 W do 100 W. Zużycie energii można obliczyć, mając do dyspozycji dane o mocy akcesoriów świetlnych i czasie pracy np.: Lampa LED 70 W zużyje 0,07 kWh energii elektrycznej. Pracując przez średnio 5 godzin na dobę, zużyje dziennie 0,35 kWh, co daje rocznie 127,5 kWh. Wartość wystarczy pomnożyć przez koszt energii elektrycznej.

Warto dodać, że lampa uliczna solarna zamontowana w słonecznym miejscu jest w stanie samodzielnie wygenerować energię potrzebną do jej zasilania. To minimalizuje koszty utrzymania. Nie bez znaczenia jest też budowa lampy ulicznej i wykorzystane w niej źródło światła.

Ile kosztuje zamontowanie lampy ulicznej?

Cena zamontowania lampy ulicznej może wynosić od 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy z jeden nowy punkt. Na cenę montażu lamp i opraw ulicznych składa się kilka czynników. Trzeba wziąć pod uwagę koszt samej konstrukcji, a także trudności związane z montażem i doprowadzeniem sieci elektrycznej.

Ile kosztuje zamontowanie lampy ulicznej na autostradzie?

Koszt montażu lampy ulicznej na autostradzie jest poniżej średniej, ponieważ jest on zdecydowanie prostszy niż standardowy montaż. Sieci elektryczne prowadzone są najczęściej w czasie budowy drogi, co ułatwia i przyspiesza prace instalacyjne. Na autostradzie latarnie znajdują się w dużych odległościach od siebie, co przekłada się na niski koszt oświetlenia każdego kilometra trasy.

Ile kosztuje zamontowanie lampy ulicznej na moście?

Koszt lamp ulicznych montowanych na mostach, wiaduktach czy kładkach z reguły jest najdroższy. Najczęściej na mostach są montowane lampy uliczne solarne. Konieczny jest solidny montaż do konstrukcji podłoża i odpowiednie zabezpieczenie przewodów. Na mostach w miastach często stosuje się dekoracyjne lampy stylizowane, co dodatkowo podnosi koszt stworzenia punktu świetlnego.

lampa uliczna na moście

Ile kosztuje utrzymanie lamp ulicznych?

Utrzymanie oświetlenia ulicznego kosztuje 20 - 30 procent całkowitych kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej przez gminy. Szacuje się, że w miastach oświetlenie uliczne zużywa około 0,1 kWh energii na osobę dziennie. Do tego dochodzą koszty serwisowania, które są niższe w przypadku nowoczesnych lamp LED.

Ile kosztuje wymiana lampy ulicznej?

Koszt wymiany lampy ulicznej zależy od ceny nowej lampy i montażu na poziomie kilkuset złotych za punkt. Przy wymianie całej konstrukcji lampy na nową cena pojedynczego punktu jest znacznie niższa niż przy montażu nowej lampy. Wymian dokonuje się np. w przypadku awarii oświetlenia ulicznego albo samej lampy.

Ile kosztuje lampa uliczna LED?

Koszt nowoczesnej lampy ulicznej wyposażonej w akcesoria LED zaczyna się od kilkuset złotych. Cena będzie wyższa, jeśli wybierzesz lampę o dużej mocy, z dodatkową konstrukcją nośną, a także dodatkowymi czujnikami lub inteligentnymi systemami oświetlenia.

Skorzystaj ze wsparcia w doborze odpowiedniego oświetlenia! Wykonamy niezbędne obliczenia i dostarczymy projekt - zupełnie za darmo. Sprawdź! Konfigurator oświetlenia

Czy lampy oświetlenia ulicznego LED pozwalają zaoszczędzić pieniądze?

Lampy uliczne LED pozwalają wygenerować wymierne oszczędności wynikające z niskiego zużycia prądu względem tradycyjnych lamp rtęciowych. Są też łatwiejsze w serwisowaniu i nie wymagają częstych napraw lub wymian.

Ile kosztuje solarna lampa uliczna?

Cena solarnej lampy ulicznej wynosi od 1500 do kilkunastu tysięcy w przypadku lamp oświetlających przejścia dla pieszych. Wysoki koszt lampy solarnej ulicznej wynika z zastosowania przy niej panelu fotowoltaicznego.

Czy solarne lampy uliczne pozwalają zaoszczędzić pieniądze?

Odpowiednio dobrane i usytuowane lampy uliczne solarne pozwalają zaoszczędzić pieniądze, ponieważ są praktycznie samowystarczalne energetycznie. Lampy uliczne solarne są w stanie wygenerować i zmagazynować energię potrzebną na minimum 10 godzin pracy. Koszty utrzymania ograniczają się zatem do ich przeglądu i serwisowania.

lampy solarne uliczne
łączy nas napięcie portal dla elektryków
Jednopixelowy obrazek