Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Oświetlenie świąteczne domu, sklepu lub biura - jak stworzyć magiczny klimat świąt?

oświetlenie domu na święta

Chcesz, aby klimat ducha świąt był wyczuwalny już od progu, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie świąteczne do domu, sklepu lub biura? Które parametry techniczne są ważne, aby instalacja była w 100% bezpieczna? W tym artykule zebraliśmy garść praktycznych porad i inspiracji na oświetlenie świąteczne oraz wskazówki jak montować je na zewnątrz!

Spis treści:

  1. Czym różni się zewnętrzne oświetlenie świąteczne od tradycyjnych lampek choinkowych?
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie świąteczne domu czy sklepu?
  3. 8 kroków do bezpiecznego montażu świątecznego oświetlenia domu lub innego budynku
  4. Garść inspiracji - klimatyczne oświetlenie świąteczne

Czym różni się zewnętrzne oświetlenie świąteczne od tradycyjnych lampek choinkowych?

Drzewko przed budynkiem sklepu, dach, elewacja, a może witryna okienna? Nieważne co chcesz ozdobić, pamiętaj, że lampki świąteczne różnią się między sobą odpornością na warunki atmosferyczne. Szczególnie jeśli mówimy o zewnętrznym oświetleniu świątecznym. Takie lampki muszą spełniać konkretne parametry, aby nie były zagrożeniem dla Ciebie, Twoich klientów oraz okolicy. O co dokładnie chodzi?

Przede wszystkim kupując je sprawdź, czy posiadają znak CE oraz odpowiednią klasę szczelności. Znak CE wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Klasa szczelności natomiast informuje Cię, w jakich warunkach możesz je wykorzystywać.

W przypadku lampek zewnętrznych, które umieszczone będą pod zadaszeniem wystarczy klasa IP44 (ochrona przed ciałami stałymi większymi niż 1,0 mm, ochrona przed chlapiącą wodą). Natomiast jeśli chcesz je zawiesić w miejscu, gdzie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą, jak deszcz lub śnieg, zdecyduj się na wyższą klasę IP65 (pyłoszczelność, ochrona przed silnymi falami wody). Jest jeszcze jedno istotne zagadnienie. W jakim zakresie temperatur pracują lampki świąteczne?

Jeśli zawiesisz tradycyjne lampki świąteczne na zewnątrz, mogą one zniszczyć się już przy pierwszym mrozie. Ich zakres temperatur to zwykle od 16 do 25 ℃. Natomiast lampki dedykowane jako oświetlenie zewnętrzne, mogą poprawnie pracować nawet w zakresie od -25 do 50 ℃! Dlatego, jeśli chcesz zostawić je sobie na cały rok i odjąć sobie pracy przed kolejnymi świętami - sprawdź zakres temperatur, w jakich działają.

WAŻNE: Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić przeznaczenie kupowanych lampek choinkowych. Te od sprawdzonych producentów powinny mieć wyraźną informację czy są do użytku wewnętrznego, czy zewnętrznego. Zawsze weryfikuj to przed zakupem!

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie świąteczne domu czy sklepu?

Skoro omówiliśmy już najważniejszą kwestię, czyli bezpieczeństwo, przejdźmy do bardziej praktycznych zagadnień. Na początek, krótko o temperaturze barwowej. Tej mamy tak naprawdę 3 główne rodzaje:

  • Barwa zimna - 4600-6500 [K].
  • Barwa neutralna - 3300-4500 [K].
  • Barwa ciepła - 2700-3200 [K].

Oznaczenia zawsze znajdziesz na opakowaniu lub w opisie produktu, jeśli kupujesz przez platformę sprzedażową. Jaką barwę światła wybrać, aby oświetlić budynek na święta?

Przyjmuje się, że budynki nowoczesne, o jasnych elewacjach lepiej wyglądają z barwami zimnymi lub neutralnymi. Jeśli natomiast Twój sklep jest w odcieniach beżu czy żółci i zależy Ci na stworzeniu przytulnego klimatu, postaw na ciepłe barwy światła. Gdy masz wątpliwości, które wybrać, kup te o neutralnych barwach albo z wbudowaną opcją zmiany barwy światła. Większość dostępnych na rynku lampek zewnętrznych ma taką możliwość.

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru technologii. Zdecydowanie polecamy te LED-owe z uwagi na ich dłuższą żywotność i energooszczędność (nie generują ciepła). Więcej o zużyciu energii lampek choinkowych przeczytasz tutaj: Ile prądu zużywają lampki choinkowe LED? Przykładowe obliczenia

O czym należy pamiętać, montując dekoracje świąteczne na zewnątrz?

8 kroków do bezpiecznego montażu świątecznego oświetlenia domu lub innego budynku

  1. Przed założeniem lampek, najpierw sprawdź, czy działają poprawnie. Po prostu rozłóż je, podłącz do gniazdka i popatrz, czy wszystkie świecą prawidłowo oraz czy nie ma żadnych uszkodzeń instalacji.
  2. Zmierz dokładnie obszar, jaki chcesz oświetlić. O wiele lepiej kupić dłuższy łańcuch, a jego nadmiar zwinąć niż narazić się na zbyt duże naprężenie lampek, przy zbyt krótkim łańcuchu. Poza tym im mniej połączeń tym lepiej. Są to miejsca newralgiczne, szczególnie narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Trzeba je dodatkowo zabezpieczyć.
  3. Na montaż lampek wybierz bezwietrzny, w miarę ciepły dzień. Pamiętaj, że komfort pracy jest równie ważny co efekt końcowy.
  4. Zadbaj o towarzysza do pomocy! Oświetlenie zewnętrzne zwykle montuje się przy użyciu drabiny, dlatego przyda się ktoś do asekuracji, podawania światełek czy choćby oceny, czy wszystko idzie zgodnie z planem.
  5. Dobrze przemyśl miejsca mocowania lampek. Unikaj rynien czy rur spustowych, aby nie narażać instalacji na zalanie. Nie montuj też oświetlenia w pobliżu ostrych krawędzi oraz materiałów łatwopalnych. Oczywiście, zadbałeś o najwyższy stopień szczelności IP66, ale po co ryzykować zwarciem, porażeniem prądem lub pożarem?
  6. Nie montuj oświetlenia zbyt blisko ziemi. Gdy śnieg zacznie topnieć, mogą być one narażone na zalanie. Mogą też być obiektem zainteresowania osób trzecich, zwierząt lub dzieci.
  7. Zadbaj o trwałe mocowanie, odporne na wiatr czy śnieżycę. Dobrze wiesz, że pogoda lubi płatać figle, dlatego montując oświetlenie zewnętrzne, pamiętaj o jego porządnym przytwierdzeniu do dachu, witryny sklepowej czy drzewka. Mogą Ci w tym pomóc specjalne haczyki, takery, zaczepy czy opaski zaciskowe. Ważne, aby nie uszkodziły one elewacji i były maksymalnie bezinwazyjne.
  8. Daj się ponieść fantazji! Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje światełek, kurtyn świetlnych o różnych kolorach, trybach pracy, kształtach. Każdy znajdzie coś dla siebie.


oświetlenie świąteczne domu

Do montażu oświetlenia świątecznego domu, biura czy sklepu na pewno przyda się kilka niezbędnych sprzętów:

  • mocna i stabilna drabina - pamiętaj o asekuracji, wieszając oświetlenie na dachu swojego sklepu,
  • przewody i przedłużacze - jeśli decydujesz się na długą instalację, zadbaj o wybór przedłużacza z odpowiednią klasą szczelności (tak jak w przypadku lampek),
  • elementy mocowania oświetlenia - wśród nich uchwyty na przewody, haczyki, takery czy specjalne zaczepy.

Garść inspiracji - klimatyczne oświetlenie świąteczne

Warto wspomnieć, że oprócz tradycyjnych lampek świątecznych na rynku pojawiło się mnóstwo innych, równie atrakcyjnych sposobów oświetlenia świątecznego budynku. Wśród nich są np. węże świetlne LED, które możesz dowolnie wyginać, tworząc kształty lub napisy. Może życzenia „Wesołych świąt” lub świąteczna odsłona logo Twojej firmy?

wąż świetlny led
oświetlenie świąteczne sklepu
oświetlenie na święta domu

Innym ciekawym rozwiązaniem, który wpisuje się w trendy są projektory iluminacji. Dają one nieograniczone możliwości tworzenia świątecznego czy zimowego bajkowego klimatu. Możesz wybrać projektor z motywem np. płatków śniegu, zorzy polarnej, pędzącego Mikołaja w zawieję śnieżną czy migoczących gwiazdek. Stworzą urokliwą scenerię, którą Twoi klienci zapamiętają na długo. Wybór jest naprawdę ogromny.

oświetlenie domu na święta
oświetlenie świąteczne