Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

awaria oświetlenia ulicznego co zrobić

Awaria oświetlenia ulicznego ma bezpośredni wpływ nie tylko na bezpieczeństwo w mieście, na trasach, czy na wsi, ale także na komfort życia mieszkańców i użytkowników dróg. Z tych powodów każde jej wystąpienie powinno być jak najszybciej zgłoszone odpowiednim podmiotom zarządzającym oświetleniem ulicznym. Ma to ogromne znacznie w szczególności, gdy awaria swoim zasięgiem obejmuje większy obszar.

Spis treści:

  1. Czym są awarie oświetlenia ulicznego?
  2. Kto jest właścicielem oświetlenia ulicznego?
  3. Jak zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?
  4. Gdzie zgłosić nieświecącą latarnię?
  5. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii oświetlenia ulicznego?
  6. Jakie są konsekwencje braku oświetlenia ulicznego?
  7. Jak można zapobiegać awariom lamp ulicznych?
  8. Ile czeka się na remont oświetlenia?
  9. Czy miasto może wyłączyć oświetlenie uliczne?
  10. Które miasta wyłączają oświetlenie?

Czym są awarie oświetlenia ulicznego?

Awarie oświetlenia ulicznego to problemy z ulicznymi źródłami światła, a więc ciemnością na danym obszarze po zmroku. Najczęściej są one spowodowane przez zużycie lamp ulicznych lub ich komponentów.

Awarie oświetlenia ulicznego wywoływane są przez brak dostaw energii elektrycznej, awarie sieci energetycznych, czy też uszkodzenia np. w wyniku wypadku. Z reguły jednak awaria oświetlenia ulicznego nie przyciąga aż tak dużej uwagi mieszkańców osiedla i przechodniów. Niemniej jednak jest to istotny problem, który wpływa na komfort życia, poruszania się po ulicach oraz bezpieczeństwa.

rozświetlamy Polskę w TIM.pl

Kto jest właścicielem oświetlenia ulicznego?

Z reguły na drogach gminnych, we wsiach oraz drogach publicznych w miastach, właścicielami lamp są urzędy miast, urzędy gmin lub inne podmioty. Przykładem może być tu Gdańsk. Na podstawie informacji od Urzędu Miasta Gdańsk oprawy uliczne w parkach, na chodnikach, wzdłuż ulic, czy też w tunelach należą do gminy Miasta Gdańsk.

Z kolei słupy z białą tabliczką i numeracją należą do Energa Oświetlenie. Bez względu na to, jaka jest przyczyna awarii oświetlenia ulicznego, powinno się ją zgłaszać do odpowiednich podmiotów. Tutaj jednak pojawia się jeszcze jedna kwestia, a mianowicie ustalenie tego, kto jest właścicielem lamp na danym obszarze (Rozświetlamy Polskę: Jakie wymagania muszą spełniać oprawy uliczne do programu rządowego?).

Kto odpowiada za oświetlenie dróg w miastach?

Za oświetlenie dróg w miastach odpowiada zarząd dróg miejskich lub spółdzielnie mieszkaniowe, gdy lampy uliczne znajdują się na osiedlach.

Kto odpowiada za oświetlenie na wsi?

Za oświetlenie na wsi odpowiadają samorządy gminne, do których zadań należy między innymi zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców wsi.

Kto odpowiada za oświetlenie dróg gminnych?

Za oświetlenie dróg gminnych również odpowiadają samorządy gminne, które w przypadku awarii oświetlenia ulicznego są zobowiązane do jej usunięcia.

Jak zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

Najprościej jest to zrobić oczywiście telefonicznie. Niektóre samorządy gmin i miast postanowiły nawet uruchomić specjalne numery telefonów, pod którymi można zgłaszać awarie oświetlenia ulicznego.

W przypadku, gdy nie ma się wiedzy na temat takiego numeru, można zadzwonić na pogotowie energetyczne, gdzie zgłasza się problem z miejską lub gminną infrastrukturą oświetleniową.

Gdzie zgłosić nieświecącą latarnię?

W przypadku dużych miast najczęściej za oświetlenie ulic odpowiada zarząd dróg lub inne podmioty. Jeśli chodzi o osiedla mieszkaniowe, to zgłoszenia można dokonać w spółdzielni, we wspólnocie lub u zarządcy terenu.

Skorzystaj ze wsparcia w doborze odpowiedniego oświetlenia i sprawdź konfigurator! Wykonamy niezbędne obliczenia i dostarczymy projekt - zupełnie za darmo. Sprawdź!
Konfigurator oświetlenia

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii oświetlenia ulicznego?

Awarie oświetlenia ulicznego wcale nie należą do rzadkości. Wśród najczęstszych wymienić można:

  • brakuje dostaw prądu, przez co lampy LED na ulicach gasną,
  • uszkodzenie lampy, np. na skutek uderzenia w nią samochodu, co może doprowadzić do przerwania ciągłości przewodów zasilających,
  • przepalenie żarówki w lampie, którą trzeba po prostu wymienić na nową,
  • gwałtowne załamania pogody i zjawiska atmosferyczne im towarzyszące, jak silne opady deszczu i wiatr, wpływające negatywnie na infrastrukturę oświetleniową.

Niebezpieczne są także wyładowania atmosferyczne, które mogą zniszczyć infrastrukturę elektryczną lamp. W tym celu stosuje się zabezpieczenia w postaci ograniczników przepięć. Na Łączy nas napięcie powstał artykuł na ten temat: Lampy uliczne LED a ochrona przed przepięciami w sieci zasilania.

oświetlenie uliczne awaria

Jakie są konsekwencje braku oświetlenia ulicznego?

Oświetlenie ulic odgrywa kluczową rolę w aspekcie bezpieczeństwa mieszkańców oraz użytkowników dróg, ponieważ jego brak znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku.

Nawet tak drobna usterka, jak przepalona żarówka, może w znacznym stopniu wpływać na bezpieczeństwo na danym obszarze, które obejmowało emitowane przez lampę światło. Dlatego też w przypadku zauważenia awarii oświetlenia ulicznego, warto ją zgłosić do odpowiedniego podmiotu zarządzającego lampami na danym terenie.

Jak można zapobiegać awariom lamp ulicznych?

Oczywiście, zastosowanie się do kilku zasad pomaga być o krok przed awarią oświetlenia ulicznego. W tym przypadku warto zadbać o regularne kontrole lamp i ich stanu technicznego, a w razie konieczności, należy usuwać zauważone usterki. Kolejnym rozwiązaniem jest zamiana starszych technologii na nowsze, czyli LED, które jest energooszczędne, a żarówki tego typu mają zdecydowanie dłuższą żywotność niż tradycyjne.

Inną opcją jest także zamiana oświetlenia na nowoczesne, wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli lampy solarne. Dzięki zasilaniu słonecznemu nawet w przypadku braku dostaw energii elektrycznej, będą one emitować wystarczającą ilość światła do tego, aby na ulicach było bezpieczniej. Do najnowszych rozwiązań technologicznych należy jednak Smart City, które pozwala na integrację lamp ulicznych z inteligentnym systemem sterowania. Więcej o technicznej stronie lamp napisaliśmy w artykule: Jak zbudowane są lampy uliczne?

Ile czeka się na remont oświetlenia?

Trudno jednoznacznie określić konkretny przedział czasowy. Niekiedy czas oczekiwania na naprawę oświetlenia jest długi, a niekiedy odpowiednie podmioty reagują niemalże natychmiastowo.

Zdarzają się przypadki, że firmy odpowiedzialne za utrzymanie oświetlenia ulicznego, zwlekają nawet miesiąc na wymianę żarówek. W sytuacji, gdy rejon objęty awarią jest większy, działania naprawcze podejmowane są z reguły od razu.

Czy miasto może wyłączyć oświetlenie uliczne?

Miasto może podjąć decyzję o wyłączeniu oświetlenia ulicznego, ale musi mieć do tego podstawy. Z taką sytuacją mieszkańcy wielu miast mieli między innymi w roku 2022, kiedy ceny energii elektrycznej drastycznie wzrosły.

To skłoniło samorządy do szukania oszczędności między innymi w przygaszaniu lub czasowym wyłączaniu lamp o określonych godzinach. Co jednak istotne, takie zadanie nie może być realizowane bez uprzedniego poinformowania o tym mieszkańców.

Które miasta wyłączają oświetlenie?

Mimo iż kryzys energetyczny minął, to nadal niektóre miasta i gminy czasowo wyłączają oświetlenie uliczne. Taką decyzję podjęły między innymi władze gminy Dobrzyca. Również w Sępolnie Krajeńskim lampy będą wyłączone, podobnie zresztą jak w Sanoku.

Jeszcze do niedawna tego typu sytuacje miały miejsce między innymi w Częstochowie i Mielcu, ale tam podjęto decyzję o tym, aby wycofać się z tego pomysłu oszczędzania. O kosztach oświetlenia ulicznego napisaliśmy oddzielny artykuł.


łączy nas napięcie portal dla elektryków