Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jak ochłodzić mieszkanie?

jak ochłodzić mieszkanie poradnik

W upalne dni wiele osób szuka sposobu, jak ochłodzić mieszkanie. Często wybór pada na montaż klimatyzacji, która bardzo dobrze się sprawdza w tym okresie roku. Pozwala ona dostosować temperaturę w pomieszczeniu do wymagań domowników i skutecznie schładza powietrze.

Spis treści:

 1. Jak ochłodzić nagrzane mieszkanie?
 2. Czy klimatyzacja nadaje się do ochłodzenia mieszkania?
 3. Jaki klimatyzator będzie najlepszy do ochłodzenia mieszkania?
 4. Jak ustawić klimatyzację, żeby chłodziła?
 5. Do jakiej temperatury chłodzi klimatyzacja?
 6. Co się bardziej opłaca - wiatrak czy klimatyzacja? Porównanie
 7. Czy da się ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Jak ochłodzić nagrzane mieszkanie?

Sposobów, aby ochłodzić mieszkanie, jest wiele, ale z perspektywy domowników najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Gwarantuje ona najszybsze efekty, które później długo się utrzymują. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniu staje się przyjemniejsze. Oczywiście, można również postawić na inne rozwiązania, jak montaż grubych zasłon, rolety, czy zakup wiatraka.

Optymalna temperatura w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, powinna oscylować w granicach 20-24 stopni Celsjusza, a latem 23-26 stopni, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Latem jednak odczuwalna temperatura jest wyższa, przez co wiele osób szuka rozwiązania, aby ochłodzić nagrzane mieszkanie.

Czy klimatyzacja nadaje się do ochłodzenia mieszkania?

Klimatyzacja nadaje się do chłodzenia mieszkania. Kiedyś kojarzyła się z biurowcami i sklepami spożywczymi. Dzisiaj bardzo często stanowi podstawowy element wyposażenia domów i mieszkań. Istotny jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia.

Jaki klimatyzator będzie najlepszy do ochłodzenia mieszkania?

Wybierając klimatyzator do domu należy zwrócić uwagę na jego moc. Powinna ona odpowiadać wielkości pomieszczenia, w którym zostanie on zamontowany. Można ją obliczyć za pomocą dwóch metod. Pierwszą jest orientacyjna wskaźnikowa, według której przyjmuje się, że zapotrzebowanie na chłód wynosi od 80 do 150 W/ m2 powierzchni. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie programów komputerowych, które pozwalają precyzyjnie obliczyć wielkość pomieszczenia i potrzebną moc urządzenia.

Warto również wiedzieć, że na moc urządzenia wpływa wiele innych czynników:

 • liczba okien,
 • wielkość okien,
 • metraż pomieszczenia,
 • jakość wykonanej termoizolacji,
 • rodzaj źródła ciepła,
 • jakość zamontowanych rolet.

Prostsza w obsłudze będzie zamontowana na stałe na ścianie klimatyzacja. Urządzenie zawsze będzie znajdować się w jednym pomieszczeniu.

Nasi eksperci przygotowali także artykuł o Klimatyzacji w mieszkaniu - zobacz, jakie klimatyzatory będą idealnie dopasowane do metrażu i Twoich potrzeb.

Czy klimatyzacja ochłodzi całe mieszkanie?

Klimatyzacja nie ochłodzi całego mieszkania, ponieważ klimatyzator ma ograniczony obszar działania. Jeśli więc urządzenie jest zamontowane w jednym pokoju, który jest zamknięty, to w drugim nadal będzie utrzymywać się wysoka temperatura. Otwarcie drzwi od obu pomieszczenie na niewiele się zda. Wynika to przede wszystkim z przepływu powietrza przez mieszkanie, który nie jest taki duży.

Jak ustawić klimatyzację, żeby chłodziła?

Aby klimatyzacja chłodziła, należy ustawić tak temperaturę, aby różnica w porównaniu do tej, która panuje na zewnątrz nie wynosiła więcej niż 5-6 stopni Celsjusza. W Polsce najrozsądniej jest ustawiać wartość temperatury na klimatyzatorze w granicach 23-26 stopni Celsjusza. Dzięki temu w pomieszczeniu da się odczuć przyjemny chłód, a także uniknie się wysokich rachunków za prąd.

Specjaliści z dziedziny wentylacji i klimatyzacji zgodnie twierdzą, że zbyt duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a tą, jaka panuje na zewnątrz, stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Do jakiej temperatury chłodzi klimatyzacja?

Większość dostępnych na rynku klimatyzatorów pracuje w zakresie temperatur od 16 do 30 stopni Celsjusza. Wybierając urządzenie typu split, które jest rewersyjną pompą ciepła, można z niego korzystać praktycznie przez cały rok. Można bowiem odwrócić tryb jego działania i ogrzewać pomieszczenie, gdy temperatura spadnie, poniżej zadanej wartości.

Co się bardziej opłaca - wiatrak czy klimatyzacja? Porównanie

Bez względu na to, czy wybierze się wiatrak, czy klimatyzację, oba urządzenia spełniają podobną funkcję. Działają one jednak na całkiem innej zasadzie.

Zalety wiatraka

Wybierając wiatrak stojący do pokoju, można dość szybko i mocno wymieszać powietrze w pomieszczeniu. Efekty jego działania powinny być odczuwalne już po chwili. Większość dostępnych na rynku urządzeń ma możliwość sterowania prędkością obrotu łopatek. W ten sposób można dostosowywać do własnych wymagań podmuch powietrza. Poza tym na ich korzyść przemawia niska cena i prosta konstrukcja oraz łatwa obsługa. Przez to też wentylatory tego typu nie są narażone na częste awarie.

Na rynku znaleźć można również znaleźć wentylatory kolumnowe. Dzięki ich konstrukcji łatwiej jest je wkomponować w nowoczesne aranżacje wnętrz. Ponadto mogą one obracać się nawet o 180 stopni, przez co powietrze w całym pomieszczeniu poruszane jest szybciej. Wentylatory kolumnowe zajmują mniej miejsca, mają więcej trybów pracy i możliwości regulacji siły nawiewu powietrza.

Wady wiatraka

Jeśli chodzi o wady tych urządzeń, to w przypadku wiatraków jest ich głośna praca. Poza tym, aby chłodzenie pomieszczenia było efektywniejsze, musi on mieć również większe rozmiary, przez co zajmuje więcej miejsca. Z kolei niektóre modele wiatraków kolumnowych mają niestabilną konstrukcję lub za krótkie kable do podłączenia do prądu.

Zalety klimatyzatorów

Największą zaletą klimatyzacji jest to, że w bardzo krótkim czasie zapewnia komfort termiczny. Bardzo dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami. Nowoczesne klimatyzatory dodatkowo jonizują i oczyszczają powietrze, poprzez usuwanie z niego alergenów i drobnoustrojów. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia dzięki zamontowaniu kilku rodzajów filtrów o różnych właściwościach.

Klimatyzacja także osusza powietrze, więc doskonale sprawdza się tam, gdzie panuje wysoki poziom wilgoci. Należy też pamiętać o tym, że zbyt duża wilgotność to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Urządzenia dostępne na rynku pozwalają na utrzymywanie stałej wartości wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Kolejną zaletą jest to, że klimatyzatory nie tylko ochładzają pomieszczenie, ale mogą je także ogrzewać. Mogą więc stanowić doskonałe uzupełnienie już istniejącej instalacji grzewczej, która nie jest efektywna. Poza tym zużywają znacznie mniej prądu, niż grzejniki konwekcyjne.

Wady klimatyzatorów

Klimatyzacja ma również swoje wady. Jedną z nich jest konieczność regularnej konserwacji, wymiany filtrów i odpowiedniego czyszczenia. Jeśli się to zaniedba, dojdzie do rozwoju grzybów, bakterii i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia i mogą wywoływać różne choroby. Klimatyzację należy również stosować umiejętnie. Chodzi o to, aby nie dopuszczać do zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz pomieszczenia a zewnętrzną.

Kiedy klimatyzacja szkodzi? Przede wszystkim wtedy, gdy nie jest oczyszczona, ale także i wtedy, gdy jest źle ustawiona. Poza tym nie jest ona dedykowana osobom, które mają słabszą odporność i przez to częściej chorują. Na dodatek, zbyt suche powietrze nawiewane przez klimatyzator będzie wysuszać spojówki i skórę.

chłodzenie mieszkania klimatyzacją

Czy da się ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Istnieją również sposoby, dzięki którym można efektywnie ochłodzić mieszkanie, bez konieczności instalacji lub włączania klimatyzacji:

 • powieszenie białych tkanin – jasne tkaniny będą odbijać promienie słoneczne, dzięki czemu wnętrze mieszkania nie będzie się nagrzewać,
 • regularne wietrzenie mieszkania – najlepiej to robić na przestrzał, w nocy lub rano, gdy nie panuje jeszcze wysoka temperatura,
 • montaż rolet i zasłon – okna można zasłaniać roletami lub zasłonami dwuwarstwowymi, na rynku można znaleźć jeszcze specjalne rolety termoizolacyjne z gumową powłoką,
 • folie przeciwsłoneczne – bardzo dobrze odbijają promienie słoneczne i na dodatek pomagają utrzymać niższą temperaturę w pomieszczeniu.

FAQ - pytania i odpowiedzi na Wasze pytania

Czy można otwierać okno przy włączonej klimatyzacji?

Nie powinno się tego robić, ponieważ obniża się wydajność urządzenia, co przekłada się na wyższy pobór energii elektrycznej oraz wyższe koszty eksploatacji.

Czy klimatyzacja na korytarzu ochładza pokoje?

W tym przypadku należy uwzględnić fakt, że urządzenie ma ograniczony obszar działania, więc nie będzie w stanie w takim samym stopniu ochłodzić pokoju, co korytarza.

Kiedy klimatyzacja szkodzi?

Jeśli na zewnątrz jest 30 stopni Celsjusza, a pokój jest mocno ochłodzony, to może dojść do przeziębienia, a nawet zapalenia płuc.

Jak ustawiać klimatyzację w nocy i czy ją wyłączać podczas snu?

Amerykański Instytut Zdrowia przeprowadził badania, z których wynika, że organizm zapada w głęboki sen, kiedy osiągnie neutralność termiczną. Oznacza to, że w przypadku osób dorosłych temperatura w sypialni powinna wynosić 23-26 stopni Celsjusza, w przypadku snu bez ubrania i przykrycia lub 15-18 stopni Celsjusza, gdy domownik śpi w ubraniu pod lekkim przykryciem.

Można spać przy włączonym klimatyzatorze, jednak musi mieć on ustawioną odpowiednią temperaturę. Warto również pamiętać o jeszcze jednym aspekcie – poziomie wilgotności powietrza. Powinna ona być utrzymywana na poziomie 30-50%.

łączy nas napięcie portal dla elektryków