Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Klimatyzacja do mieszkania – jaki klimatyzator wybrać?

klimatyzacja do mieszkania jaką wybrać

Klimatyzacja staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na letnie upały w Polsce. Czy warto w nią zainwestować i na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze? Jaka klimatyzacja do mieszkania będzie odpowiednia?

Spis treści:

  1. Jaka klimatyzacja do mieszkania?
  2. Dlaczego warto mieć klimatyzację w mieszkaniu?
  3. Jakie są najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji do mieszkania?
  4. Jakie klimatyzatory są najczęściej wybierane do mieszkania?
  5. Jakie funkcje ma klimatyzacja w mieszkaniu?
  6. Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji do mieszkania?
  7. Gdzie umieścić klimatyzator w mieszkaniu?
  8. Czy klimatyzator trzeba dobrać do wielkości mieszkania?
  9. Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

Jaka klimatyzacja do mieszkania?

W mieszkaniach najczęściej montuje się urządzenia stacjonarne kontrolujące temperaturę powietrza w jednym dużym pomieszczeniu. Klimatyzacja do mieszkania powinna być dopasowana do Twoich potrzeb oraz wielkości budynku.

Spore znaczenie będzie miał też stan techniczny obiektu. W nowych lub remontowanych mieszkaniach łatwiej jest zamontować urządzenia zewnętrzne i poprowadzić przewody instalacyjne w środku. W starszym budownictwie lub w mieszkaniach w blokach będziesz miał ograniczone możliwości.

Dlaczego warto mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Klimatyzacja w domu jest to szczególnie istotna w czasie letnich upałów, kiedy temperatura wewnątrz budynku bywa nie do zniesienia. Z jej pomocą możesz kontrolować i regulować temperaturę powietrza, aby przetrwać szczytowe godziny upałów na zewnątrz. Dobre systemy klimatyzacji są też w stanie ogrzać powietrze jesienią i na wiosnę. Praca urządzenia przebiega w sposób neutralny dla środowiska naturalnego, a do tego pozostaje łatwe i wygodne w obsłudze.

Pozostaje pytanie, czy klimatyzacja w mieszkaniu jest zdrowa? Sposób działania klimatyzatorów poprawia jakość powietrza, a systemy klimatyzacji są polecane do mieszkań użytkowanych przez alergików.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji do mieszkania?

Do najpopularniejszych typów klimatyzacji stosowanych w mieszkaniach należą urządzenia typu Split i Multi Split. Te warianty różnią się między sobą budową i możliwością objęcia działaniem konkretnego obszaru.

Klimatyzacja typu Split

Klimatyzacja typu Split składa się z jednostki wewnętrznej ulokowanej w budynku i zewnętrznej zamocowanej do elewacji obiektu. To najprostszy typ konstrukcji klimatyzacji stacjonarnej stosowanej w mieszkaniach, domach i obiektach biurowych. Oba moduły są połączone ze sobą za pomocą rurek miedzianych wypełnionych czynnikiem chłodniczym.

Klimatyzacja typu Multi Split

Klimatyzacja typu Multi Split składa się z pojedynczej jednostki zewnętrznej, do której zostaje podłączonych kilka jednostek wewnętrznych. Każdą z nich możesz ulokować w innym pomieszczeniu. Co więcej, w dobrych systemach można sterować wszystkimi urządzeniami zamontowanymi w różnych pomieszczeniach z jednego panelu sterowania.

Którą klimatyzację do mieszkania wybrać – Split czy Multi Split?

Do małego mieszkania wybierz klimatyzację typu Split. Sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach z otwartą przestrzenią, gdzie większą część stanowi salon z aneksem kuchennym. Jest to też wariant łatwiejszy w montażu, a przy odpowiedniej wydajności zapewni komfort termiczny w budynku.

W dużych i rozległych mieszkaniach lepsza będzie klimatyzacja Multi Split z kilkoma jednostkami wewnętrznymi w różnych pomieszczeniach. Montaż takiego systemu jest jednak bardzo uciążliwy i wymaga prowadzenia prac budowlanych w całym budynku. Weź go zatem pod uwagę w budynkach nowych lub poddawanych kapitalnemu remontowi.

Jakie klimatyzatory są najczęściej wybierane do mieszkania?

Najczęściej w budynkach stosuje się następujące typy:

  • klimatyzatory przenośne,
  • klimatyzatory ścienne,
  • klimatyzatory kasetonowe.

Różnią się między sobą wydajnością, miejscem montażu, a także w pewien sposób wpływają na aranżację pomieszczeń.

Masz dom i nie wiesz, jaka klimatyzacja będzie najlepszego do większego wnętrza, sprawdź nasz artykuł przygotowany przez specjalistów Klimatyzacja do domu – jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne to jednostki typu monoblok, gdzie wszystkie elementy odpowiedzialne za regulację temperatury powietrza są zamknięte w jednym urządzeniu. Możesz ustawić je w niemal każdym miejscu w mieszkaniu, pamiętając jednak o konieczności wypuszczenia na zewnątrz przewodu odprowadzającego ciepłe powietrze. Ich zaletą jest możliwość uniwersalnego zastosowania. Po stronie wad trzeba umieścić małą wydajność, która może być niewystarczająca przy większych pomieszczeniach.

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzatory ścienne są najbardziej klasycznym i najpopularniejszym wariantem systemów typu Split i Multi Split. Jednostkę wewnętrzną montuje się na ścianie, z reguły w pobliżu sufitu i w okolicach okna. Dzięki temu nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu mieszkania i ułatwia prowadzenie prac serwisowych. To najlepsze rozwiązanie, jeśli zamierzasz zamontować klimatyzację w starszym budynku bez prowadzenia zaawansowanych prac budowlanych.

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe to typ urządzeń, w których jednostka wewnętrzna jest ułożona w poziomie i opiera swój ciężar się na stelażu podwieszanego sufitu. Przewody łączące ją z modułem zewnętrznym także są zamaskowane. Taka konstrukcja w minimalnym stopniu wpływa na aranżację pomieszczenia, pozostając w nim praktycznie niewidoczna, jednak wymaga instalacji jeszcze na etapie budowy lub remontu.

Jakie funkcje ma klimatyzacja w mieszkaniu?

Do najważniejszych funkcji klimatyzacji należy zaliczyć:

  • regulacja temperatury,
  • oczyszczanie powietrza,
  • kontrola poziomu wilgoci,
  • ogrzewanie mieszkania w chłodne dni,
  • sterowanie zdalne i automatyzacja.

Montaż systemu wyraźnie wpłynie na poprawę jakości życia domowników. Klimatyzacja przestała być już traktowana jako luksusowy dodatek, a jej użyteczność wykracza daleko poza samo ogrzewanie pomieszczenia.

Regulacja temperatury

Najważniejszą funkcją systemów klimatyzacji jest wychłodzenie powietrza w mieszkaniu w czasie upałów. Urządzenia działają w podobny sposób do mechanizmów lodówek: obierają ciepłe powietrze z wnętrza, za pośrednictwem czynnika chłodniczego oddają energię cieplną do otoczenia, a następnie wpuszczają do mieszkania chłodniejsze powietrze. Wszystko dzieje się automatycznie, przy wykorzystaniu niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Oczyszczanie powietrza

Pobierane z wewnątrz powietrze jest przepuszczane przez filtry. Mogą to być filtry Hepa, węglowe lub inne zatrzymujące maleńkie cząsteczki stałe i zarodniki grzybów. Dzięki temu powietrze jest czyste od alergenów, co zapewnia znakomite warunki osobom wrażliwym i alergikom.

Kontrola poziomu wilgoci

Dzięki procesowi chłodzenia klimatyzatory również zmniejszają wilgotność powietrza. Musisz bowiem pamiętać, że uciążliwość w czasie upałów wynika nie tylko z nagrzanego powietrza, ale też znacznej wilgotności.

Ogrzewanie mieszkania w chłodne dni

Dodatkowa funkcja ogrzewania stanowi element wyposażenia wielu klimatyzatorów. Działają wówczas w sposób zbliżony do powietrznych pomp ciepła. Ze względu na niską wydajność w czasie mrozów, ten system ogrzewania możesz traktować jedynie jako dodatkowe źródło ciepła. Sprawdzi się na wiosnę i jesienią, a także w chłodniejsze letnie noce, kiedy nie będziesz jeszcze uruchamiał głównego systemu grzewczego.

Sterowanie zdalne i automatyzacja

Nowoczesne systemy klimatyzacji podłączone do systemów smart home, pozwalają na programowanie i sterowanie z wygodnego miejsca w mieszkaniu czy poza nim. Po zaprogramowaniu odpowiednich cyklów pracy system będzie się uruchamiał automatycznie po wystąpieniu określonych parametrów. Z łatwością możesz sterować nim zdalnie za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji do mieszkania?

Przed zakupem zwróć uwagę na następujące cechy systemu:

  • moc,
  • temperatura,
  • wydajność,
  • poziom hałasu,
  • cena.

Funkcjonalna klimatyzacja w mieszkaniu musi być precyzyjnie dobrana do potrzeb mieszkańców. Jeśli nie wiesz, jaki sprzęt wybrać, stworzyliśmy Ranking najcichszych klimatyzatorów do 3,6 kW - TOP 10, aby pomóc Ci podjąć tę trudną decyzję zakupową. Możemy też pomóc indywidualnie, napisz na oze@tim.pl.

Moc

Moc to parametr odpowiadający za wydajność urządzenia, a właściwie dobrany zapewni skuteczne chłodzenia pomieszczenia. Jest najważniejszym parametrem przy wyborze klimatyzacji, poza samym typem konstrukcji, jest jej moc. Jaką moc klimatyzatora wybrać? Przy profesjonalnym obliczaniu bierze się pod uwagę wiele zmiennych jak choćby kubatura pomieszczenia, powierzchnia okien czy kondygnacja. Do orientacyjnej oceny można przyjąć, że na każde 10 m2 potrzeba 1 kW mocy klimatyzatora. Inne szkoły podają 40 W na każdy 1 m3 kubatury pomieszczenia.

Wydajność

Wydajność klimatyzacji zazwyczaj stanowi około 30% nominalnej mocy i nie jest równoznaczna z mocą klimatyzatora. Im wyższy współczynnik, tym wydajność układu jest wyższa, a pomieszczenie wychłodzi się szybciej.

Często pod pojęciem wydajności możesz spotkać współczynnik alternatywny do mocy, podawany w jednostkach BTU/h. Oblicza się go na podstawie ilości energii potrzebnej do ogrzania 1 funta wody o jeden stopień F. Przyjmuje się przelicznik, w którym 1 kW mocy klimatyzatora to około 3,4 BTU/h.

Temperatura

Zakres regulacji pozwala precyzyjnie dopasować warunki termiczne do Twoich potrzeb i upodobań. W urządzeniach typu Multi Split zwróć też uwagę na możliwość ustawienia temperatury indywidualnie dla każdego pomieszczenia.

Poziom hałasu

Najgłośniejsze są jednostki zewnętrzne w klimatyzacjach Split, w których hałas może dochodzić do 60 dB. Tak znaczny hałas wynika z pracy sprężarki. Jednostki wewnętrzne emitują od 20 do 40 dB. Te najgłośniejsze mogą być optymalne w pomieszczeniach technicznych, kuchniach i ewentualnie w salonie, jednak do sypialni musisz wybrać urządzenia o możliwie najniższej emisji hałasu.

Cena

Cena klimatyzacji waha się od 2 tysięcy złotych w górę w zależności od wariantu. Sama cena nie powinna mieć jednak kluczowego wpływu na Twoją decyzję. Zestaw ze sobą najpopularniejsze modele o wybranych parametrach i porównaj ich jakość, dodatkowe funkcje i renomę producenta. Poświęcenie kilku złotych więcej na urządzenie lepszej jakości zwróci się w czasie serwisowania i użytkowania.

Gdzie umieścić klimatyzator w mieszkaniu?

Klimatyzator zamontuj w miejscu, w którym letnie upały są najbardziej uciążliwe. Najlepsze będą pokoje dzienne lub salony, które mają duże okna skierowane na stronę południową. Takie pomieszczenia nagrzewają się najmocniej od opierających się promieni słonecznych. Klimatyzatory świetnie sprawdzają się także na poddaszach i najwyższych kondygnacjach budynku, w których gromadzą się masy ciepłego powietrza. Powinieneś też sporo uwagi poświęcić rozmieszczeniu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej względem siebie, biorąc pod uwagę konieczne prace montażowe. W innym artykule bardziej szczegółowo opisujemy koszt montażu klimatyzacji.

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną w mieszkaniu?

Jednostka wewnętrzna powinna znaleźć się wysoko pod sufitem, dzięki czemu zimne powietrze będzie naturalnie się rozchodziło po pomieszczeniu. Nawiew nie powinien być skierowany na sofę lub miejsce wypoczynku. Jednocześnie musi być odsłonięty i umożliwiać swobodne rozchodzenie się powietrza.

Jeśli planujesz jedną jednostkę wewnętrzną, ulokuj ją w pokoju dziennym lub salonie. W przypadku klimatyzacji Multi Split wybierz kilka największych pokoi.

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną w mieszkaniu?

Jednostkę zewnętrzną montuje się do ściany budynku na jego elewacji. Może znaleźć się na dowolnej wysokości, jednak w miarę możliwości wybierz dla niej mało widoczną ścianę, gdzie urządzenie można zasłonić. Pamiętaj też, żeby odległość pomiędzy jednostkami była możliwie najmniejsza, ponieważ przy dłuższych rurkach dochodzi do większych strat cieplnych.

Czy klimatyzator trzeba dobrać do wielkości mieszkania?

Wszystkie parametry klimatyzatorów dobiera się z uwzględnieniem wielkości mieszkania i jego kubatury. Dodatkowo bierze się pod uwagę rozmieszczenie pokoi, ilość kondygnacji i inne parametry. Zastanawiasz się, czy klimatyzacja ochłodzi całe mieszkanie? Jest to możliwe, jednak tylko przy odpowiednio dobranej mocy urządzenia i rozmieszczeniu jednostek wewnętrznych.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania 40 m2?

W mieszkaniach o powierzchni około 40 m2 wystarczą klimatyzatory przenośne. W obiektach o niewielkiej kubaturze mobilne urządzenia okażą się wystarczająco wydajne.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania 50 m2?

W mieszkaniach o powierzchni 50 m2 będą potrzebne klimatyzatory o mocy około 4-4,5 kW. Jeśli mieszkanie składa się z aneksu kuchennego otwartego na salon i dodatkowego pokoju, wystarczy montaż klimatyzatora w największym pomieszczeniu.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania 60 m2?

W mieszkaniu o powierzchni do 60 m2 wystarczy urządzenie typu Split umieszczone w salonie. Na taką powierzchnię wystarczy moc 5 kW, która skutecznie ochłodzi je nawet w największe upały.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania 70 m2?

W dużych mieszkaniach o powierzchni 70 m2 i większej mogą być potrzebne klimatyzatory typu Multi Split. Odpowiednio rozmieszczone urządzenia w salonie, pokoju i sypialni zapewnią komfort wszystkim mieszkańcom.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania 80 m2?

W mieszkaniach o powierzchni około 80 m2 potrzebne będą wydajne klimatyzatory, w których suma mocy będzie wynosiła około 7 kW. Takie mieszkania często mają konstrukcję dwupoziomową, dlatego konieczne będzie ulokowanie po jednej jednostce wewnętrznej na każdym poziomie.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku?

W mieszkaniach w bloku najlepiej sprawdzą się klimatyzatory przenośne. Nie wymagają montażu, można przenieść je do dowolnego pomieszczenia i w zupełności wystarczą do wychłodzenia niewielkich kubatur takich obiektów.

czyszczenie klimatyzacji w mieszkaniu

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

Klimatyzacja do mieszkania to koszt w granicach od 2 do 7 tysięcy złotych. Ostateczna kwota jest zależna od rodzaju zastosowanego urządzenia, jego mocy, a także jakości sprzętu. Do kosztów musisz doliczyć też montaż, ewentualne prace remontowe, a w szczególnych przypadkach koszt projektu sieci.

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu miesięcznie?

Miesięczny koszt pracy klimatyzacji w mieszkaniu to około 150 złotych, jednak przy założeniu użytkowania klimy do chłodzenia przez 20 dni. Koszt pracy klimatyzacji wynika ze zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej do działania sprężarki. Klimatyzator pracuje z reguły około 4 godzin na dobę. Przy urządzeniach o mocy 5 kW dzienne zużycie prądu wyniesie około 5 kWh.

Wśród całościowych kosztów miesięcznych lub rocznych warto uwzględnić konserwację. Jednorazowy koszt wizyty serwisanta to od 200 do 500 złotych. Jak często należy robić konserwację klimatyzacji w mieszkaniu? Zaleca się wykonanie podstawowych przeglądów i wymiany filtrów przynajmniej raz w roku. Najlepszą porą będzie wiosna przed rozpoczęciem chłodzenia, a już po zakończeniu sezonu grzewczego.

Ile kosztuje ogrzanie mieszkania klimatyzacją?

Średni miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją wyniesie około 300 złotych i będzie nieco wyższy od chłodzenia. Wynika to z dłuższej pracy po 6-8 godzin dziennie i we wszystkie dni w miesiącu. Będzie zależny też od poziomu izolacji termicznej obiektu i temperatury na zewnątrz.

Czy opłaca się ogrzewać mieszkanie klimatyzacją?

Nie, ogrzewanie domu tylko systemem klimatyzacji jest ryzykowne i z reguły nieopłacalne. Może Cię zachęcić niski koszt, który w ciągu 6 miesięcy grzewczych osiągnie około 2000 złotych. Jeśli w domu masz zamontowaną dodatkowo sieć fotowoltaiczną, znacznie go ograniczysz. To jednak może nie wystarczyć.

Pamiętaj, że klimatyzacja wyraźnie traci wydajność w czasie mrozów i może okazać się niewystarczająca. Wówczas będziesz musiał dodatkowo uruchomić grzejniki olejowe lub konwektorowe, które zużywają znacznie więcej prądu. W takim przypadku koszt rocznego ogrzewania znacznie się zwiększy.

FAQ - pytania i odpowiedzi na Wasze pytania

Czy można schłodzić kilka pomieszczeń jednym klimatyzatorem?

Tak, takie możliwości daje sieć typu Multi Split.

Czy wystarczy jeden klimatyzator na całe mieszkanie?

Jeśli odpowiednio dobierzesz moc klimatyzatora, jeden system wystarczy nawet na bardzo duże mieszkanie. W klimatyzatorach Multi Split można połączyć w cały układ nawet pięć jednostek wewnętrznych, co pozwala zamontować jedną w niemal każdym pomieszczeniu.

Czy potrzeba zgody na klimatyzację w mieszkaniu?

Montaż klimatyzatora w mieszkaniu w bloku wymaga zgody zarządcy budynku. Dotyczy to klimatyzatorów typu Split, w których jednostkę zewnętrzną montuje się na elewacji. Zgoda nie będzie Ci potrzebna przy użytkowaniu klimatyzatorów przenośnych.

Czy można samemu zamontować klimatyzację w mieszkaniu? Jeśli nawet uzyskasz zgodę ze spółdzielni, nie możesz samodzielnie montować urządzeń chłodniczych. Napełnianie instalacji czynnikiem chłodniczym wymaga odpowiednich uprawnień, dlatego do montażu musisz zaprosić fachowców.

Klimatyzacja w mieszkaniach staje się coraz popularniejsza. Jej użytkowanie przynosi korzyści w postaci regulacji temperatury i poprawy jakości powietrza. Nie poniesiesz wysokich kosztów związanych z jej użytkowaniem, a zapewnisz sobie ogromny komfort w mieszkaniu.

łączy nas napięcie portal dla elektryków