Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Klimatyzacja do domu – jaki klimatyzator wybrać?

jaka klimatyzacja do domu

Wysoka temperatura powietrza latem bardzo niekorzystnie wpływa na wszystkich domowników. Klimatyzacja jest jedną z najskuteczniejszych metod walki ze skutkami upałów. Dlaczego warto zainwestować w klimatyzator i jakie urządzenie wybrać do domu? Poznaj najważniejsze cechy i koszty klimatyzatorów do domów.

Spis treści:

  1. Jakie klimatyzatory wybrać do domu?
  2. Dlaczego warto zamontować klimatyzację w domu?
  3. Jakie funkcje ma klimatyzacja w domu?
  4. Czy klimatyzator trzeba dobrać do wielkości domu?
  5. Klimatyzacja w domach – podsumowanie

Jakie klimatyzatory wybrać do domu?

Do domu możesz wybrać klimatyzatory stacjonarne lub przenośne. Systemy stacjonarne mogą mieć pojedynczą jednostkę wewnętrzną (Split) lub kilka w różnych pomieszczeniach (Multi Split). Z kolei urządzenia przenośne ułatwiają chłodzenie pomieszczeń, które aktualnie użytkujesz i gdzie powietrze jest najcieplejsze w danej chwili. Wybór zależy też od warunków w domu, rozkładu pomieszczeń, powierzchni, a także etapu prac budowlanych.

Klimatyzacja do domu - klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

W domach najlepiej sprawdzają się klimatyzatory stacjonarne. Składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które łączą się za pomocą rurek miedzianych. Wymaga to więcej pracy na etapie montażu, a także odpowiedniego doboru miejsca na mocowanie modułów. Klimatyzatory stacjonarne są jednak bardzo wydajne i wygodne w obsłudze, dlatego sprawdzą się w większych domach.

Klimatyzator przenośny będzie lepszy w małych domach lub jako uzupełnienie systemu w rozbudowanych obiektach. Takie urządzenia mają mało skomplikowaną konstrukcję, ponieważ wszystkie elementy zawarto w jednym module. Nie wymagają montażu, możesz swobodnie je przenosić do różnych pomieszczeń, jednak musisz pogodzić się z przeciętną wydajnością. Sprawdzają się głównie w małych domach lub jako dodatkowy klimatyzator do pokoju bez stacjonarnego systemu.

Chcesz zainwestować w klimatyzację, ale obawiasz się wysokich kosztów? Przygotowaliśmy artykuł, który wyjaśni Tobie, jakie są dofinansowania do klimatyzacji. Zapraszamy do przeczytania! .

Jaka klimatyzacja jest lepsza do domu - Split czy Multi Split?

Systemy typu Split są tańsze i łatwiejsze w montażu, jednak mogą ochłodzić tylko jedno pomieszczenie. Systemy typu Multi Split sprawdzą się w dużych domach, także wielopoziomowych, gdzie w każdym większym pomieszczeniu znajdzie się oddzielna jednostka wewnętrzna.

Z jakiej firmy są najlepsze klimatyzatory?

Wśród najlepszych producentów klimatyzatorów znajdują się takie firmy jak: Gree i Daikin, Mitsubishi Electric, a także LG. Zanim wybierzesz urządzenie, zrób solidny research i zbadaj opinie o konkretnym modelu, a nie tylko producencie. Wielu producentów wypuszcza kilka linii produktów o różnej jakości, skierowanych do odbiorców dysponujących innym budżetem. Warto wybrać te „z wyższej półki”, dzięki czemu zyskasz bezproblemowe i bezawaryjne użytkowanie na dłużej. Możesz skorzystać też z dofinansowania do klimatyzacji, napisaliśmy o tym oddzielny tekst.

Dlaczego warto zamontować klimatyzację w domu?

Do argumentów przemawiających za wyborem klimatyzacji należą:

  • komfort termiczny,
  • poprawa jakości powietrza,
  • poprawa komfortu życia,
  • ekonomiczne rozwiązanie.

Klimatyzacja w domu jest w stanie wyraźnie podnieść komfort wypoczynku i użytkowania mieszkania, co przekłada się na rosnącą popularność tego systemu. Szczególnie że temperatury latem rosną rok do roku.

montaż klimatyzacji w domu

Komfort termiczny

Klimatyzatory służą przede wszystkim do obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu zwiększysz komfort termiczny w najbardziej upalne dni i unikniesz wszystkich przykrych konsekwencji przegrzania. Wiele urządzeń ma jednak dodatkową możliwość ogrzewania powietrza i przyda się do zwiększenia komfortu również w chłodniejszych miesiącach.

Poprawa jakości powietrza

Klimatyzatory są wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze z drobinek kurzu, pyłków, a także zarodników grzybów i pleśni. Dzięki temu będziesz korzystał z czystego powietrza, a mieszkający w domu alergicy wreszcie zaczną oddychać komfortowo i bez obaw. Dzięki dobrze funkcjonującej klimatyzacji nie musisz już zastanawiać się, jak zadbać o sprawną wentylację w domu i uniknąć oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Poprawa komfortu życia

Systemy klimatyzacji zwiększą komfort życia nie tylko dzięki możliwości regulacji temperatury i poprawy jakości powietrza, ale też ze względu na bezobsługowość. Można nimi sterować za pomocą urządzeń mobilnych, nawet będąc poza domem. Nie wymagają też gromadzenia paliwa i prac serwisowych innych niż sezonowe czyszczenie filtrów.

Ekonomiczne rozwiązanie

Systemy klimatyzacji nie kosztują wiele, a jedno urządzenie można wykorzystać do osiągnięcia różnych celów. Klimatyzacja pobiera stosunkowo niewiele energii elektrycznej, co pozwala zaliczyć ją do urządzeń ekonomicznych. Miesięczny koszt pracy małego klimatyzatora, przy założeniu większości dni upalnych, wynosi około 150 złotych.

Jeśli jednak korzystasz z energii wytworzonej w sieci fotowoltaicznej, klimatyzacja pracuje praktycznie za darmo. Korzysta z prądu w momencie największej produkcji. W ten sposób zwiększasz własne zużycie i ograniczasz przesył prądu do operatora.

Jakie funkcje ma klimatyzacja w domu?

Funkcje klimatyzacji w domu to przede wszystkim:

  • oczyszczanie powietrza – powietrze przepuszczane przez moduł klimatyzatora przebiega przez szereg filtrów, na których zatrzymują się drobinki kurzu, pyłki i mikroorganizmy,
  • chłodzenie – klimatyzacja fizycznie obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu, czym różni się wentylatorów, stwarzających tylko pozory chłodzenia,
  • ogrzewanie w chłodne dni – niektóre klimatyzatory są wyposażone w system zbliżony do powietrznych pomp ciepła, które są w stanie ogrzewać pomieszczenia w odwrotnym procesie. Możesz wykorzystywać je jako system grzewczy w chłodniejsze dni,
  • regulacja temperatury – klimatyzatory mają wygodne i przejrzyste panele sterowania. Dzięki nim możesz zmienić zadaną temperaturę, zaprogramować cykle, a także zmienić warunki dla każdego z pomieszczeń (przy systemach typu Multi Split),
  • kontrola poziomu wilgoci – wentylacja optymalizuje poziom wilgotności powietrza. Usuwa nadmiar wilgoci z pobieranego powietrza, jednak nie wysusza go całkowicie,
  • sterowanie zdalne i automatyzacja – klimatyzatory w domach mieszkalnych można podłączyć do systemu smart home. Dzięki temu automatycznie reagują na zmianę warunków termicznych w mieszkaniu. Wszystko może odbywać się bez Twojej ingerencji, a zmiany w ustawieniach i bieżące polecenia możesz wydawać zdalnie.

Czy klimatyzator trzeba dobrać do wielkości domu?

Tak, klimatyzator należy dobrać do wielkości pomieszczenia, ponieważ właśnie do powierzchni dobiera się moc i wydajność. To cechy, które w największym stopniu wpływają na utrzymanie komfortu termicznego. Przyjmuje się, że na każdy 1 m2 powierzchni potrzebne jest 0,1 kW mocy klimatyzatora. Jak to się przedstawia w praktyce?

Jaki klimatyzator wybrać do domu 100 m2?

W budynkach o powierzchni 100 m2 będą potrzebne klimatyzatory o mocy ponad 5 kW. Z reguły stosuje się w nich urządzenia typu Split, które obejmują zasięgiem część wypoczynkową.

Jaki klimatyzator wybrać do domu 125 m2?

Budynki o powierzchni 125 m2 możesz wyposażyć w mocniejsze klimatyzatory. W rozległych jednopoziomowych budynkach świetnie sprawdzają się urządzenia typu Split wspomagane przez klimatyzatory przenośne.

Jaki klimatyzator wybrać do domu 150 m2?

W dwupoziomowych domach o powierzchni 150 m2 najlepiej sprawdzają się klimatyzatory Multi Split. Możesz zamontować kilka jednostek na każdym poziomie, dzięki czemu zwiększysz komfort wszystkich mieszkańców jednocześnie.

Jaki klimatyzator wybrać do domu 175 m2?

Przy dużych domach o powierzchni 175 m2 lub większej musisz rozważyć zastosowanie co najmniej dwóch systemów klimatyzacji. Bardzo wydajne urządzenia są kosztowne i mogą być zawodne. Zakup i montaż kilku ograniczy prace remontowe, zmniejszy ryzyko awarii klimatyzacji w całym budynku, a także może okazać się tańszy.

Klimatyzacja w domach – podsumowanie

Klimatyzacja w domach przestaje już kogokolwiek dziwić i nie jest oznaką przesadnej rozrzutności. Wyraźnie wpływa na poprawę jakości powietrza, komfort domowników, a przy tym wcale nie musi być kosztowna w użytkowaniu. Pamiętaj tylko o zaplanowaniu systemu możliwie najwcześniej, najlepiej jeszcze na etapie projektowania wymarzonego domu.

FAQ - pytania i odpowiedzi na Wasze pytania

Czy wystarczy jeden klimatyzator na cały dom?

Trudne będzie klimatyzować mieszkanie za pomocą tylko jednej jednostki wewnętrznej.

Czy klimatyzacja do domu jest zdrowa?

Jeśli klimatyzacja w domu pochodzi od sprawdzonych producentów, jest odpowiednio zamontowana i serwisowana - nie ma powodów do obaw, nie będzie szkodziła zdrowiu. Nie kieruj wentylacji bezpośrednio na siebie, zamknij też okna i drzwi i unikaj gwałtownych zmian temperatury (nie wchodź z upałów do zimnego).

łączy nas napięcie portal dla elektryków