Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Czy warto zainwestować w magazyny energii?

Czy warto zainwestować w magazyny energii?

Magazyny energii służą do przechowywania energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. W ten sposób pozwalają wykorzystać w przyszłości zgromadzoną energię w sezonie szczytowym oraz zapewniają niezależność energetyczną w przypadku awarii sieci. Zakup magazynu energii to inwestycja na lata. Jakie są jeszcze korzyści z posiadania magazynów energii? Czy można otrzymać na nie dofinansowanie? 

Spis treści:

  1. Co to jest magazyn energii do fotowoltaiki?
  2. Jakie są korzyści z posiadania magazynu energii?
  3. Czy jest dofinansowanie do magazynu energii?
  4. Od czego zależy koszt magazynu energii?
  5. Ile kosztuje magazyn energii?
  6. Czy magazynowanie energii się opłaca?

Co to jest magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii do fotowoltaiki to niewielka instalacja przydomowa pełniąca funkcję zapasowego źródła energii. Odgrywa rolę niejako dużego powerbanka, który gromadzi nadwyżki prądu wyprodukowane przez panele fotowoltaiczne. Zgromadzona wcześniej energia elektryczna może zostać wykorzystana w nocy lub w czasie awarii sieci. Dodatkowo przydomowe magazyny energii stanowią element instalacji prosumenckiej, który pozwala zwiększyć autokonsumpcję.  

Jakie są korzyści z posiadania magazynu energii?

Posiadanie magazynu energii do fotowoltaiki niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych zalet zaliczyć można: 

Niezależność energetyczna

Możliwość gromadzenia i przechowywania własnej energii elektrycznej to gwarancja niezależności energetycznej. Jest to szczególnie istotne w kontekście obaw o potencjalny wzrost cen za prąd. 

Długa żywotność

Poprawna eksploatacja magazynów energii pozwala na osiągnięcie długiej żywotności urządzenia, nawet do 15 lat. Większość producentów oferuje 10-letnią gwarancję, przy założeniu, że magazyn energii zachowa 60-80% swojej pojemności, przy zastosowaniu maksymalnie jednego cyklu dziennie.  

Oszczędność finansowa

Zainwestowanie w domowy magazyn energii to szansa na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Dzięki zgromadzeniu energii w okresie, gdy cena jest niska, istnieje możliwość jej wykorzystania w „droższych miesiącach”. 

Zwiększenie autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej

Magazyny energii do fotowoltaiki ułatwiają wykorzystanie zgromadzonej energii elektrycznej na własne potrzeby. W przypadku braku przydomowych magazynów energii, nadwyżki prądu trafiają automatycznie do sieci energetycznej. Zwiększenie autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej to realnie wyższe oszczędności z zastosowania fotowoltaiki.  

Zasilanie awaryjne

Magazyny energii stanowią również doskonałą ochronę w przypadku przerw w dostawach prądu. Okazuje się to istotnie ważne, gdy posiadamy ogrzewanie elektryczne, np. pompy ciepła.  

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o magazynach energii oraz instalacjach fotowoltaicznych, zapytaj naszych ekspertów lub skorzystaj z konfiguratora fotowoltaiki przygotowanego dla Ciebie!

Czy warto zainwestować w magazyny energii?

Czy jest dofinansowanie do magazynu energii?

Tak. Co więcej, liczba programów oferujących dofinansowanie do magazynu energii wzrasta. To efekt rosnącego zainteresowania i zapotrzebowania na magazynowanie energii elektrycznej w domowych instalacjach fotowoltaicznych.

Program Mój Prąd 6.0

Kolejna edycja programu Mój Prąd to bardzo dobre wieści dla wszystkich tych, którzy chcą zainwestować w przydomowe magazyny energii. W szóstej odsłonie – Mój Prąd 6.0 – aby otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę, obowiązkowe będzie powiązanie instalacji PV z magazynami energii.  

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to następna okazja, aby otrzymać dofinansowanie. W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają koszty materiałów i urządzeń budowlanych, w tym ogniw fotowoltaicznych wraz z osprzętem obejmującym magazyn energii.  

Czy warto zainwestować w magazyny energii?

Od czego zależy koszt magazynu energii?

Koszt magazynu energii zależy od kilku czynników: 

  • Pojemności magazynu, czyli ile jest w stanie pomieścić kWh prądu; 
  • Mocy magazynu (kW); 
  • Rodzaju technologii; 
  • Kosztu produkcji i montażu. 

Ile kosztuje magazyn energii?

Przykładowe zestawienie cen magazynów energii ze względu na pojemność (kWh):
Pojemność5 kWh10 kWh15 kWh
Średni koszt [zł]Od 7 100 zł do 10 000 złOd 10 000 zł do 11 500 złOd 12 000 zł do 20 000 zł

Podane ceny są uśrednione i wykorzystują magazyny o mocy od 3 do 10 kW.  

Czy magazynowanie energii się opłaca?

Tak, zakup magazynu energii to bardzo opłacalna inwestycja. Pozwala na osiągnięcie wysokich oszczędności w dłuższej perspektywie. Głównie ze względu na galopujący wzrost cen za energię elektryczną, magazyny energii mogą przynieść zadowalający zwrot z inwestycji.  

łączy nas napięcie portal dla elektryków