Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Dofinansowanie do magazynów energii 2024 – co warto wiedzieć?

Dofinansowanie do magazynów energii 2024 – co warto wiedzieć?

Obecnie branża OZE zyskuje na popularności i powstaje coraz więcej nowych inicjatyw oferujących dotacje na magazynowanie wytworzonej energii. Zainteresowanie magazynami energii do fotowoltaiki wynika z ich ogromnych korzyści dla gospodarstw domowych i firm. Który z programów obejmuje dofinansowanie do magazynów energii? Jakie warunki należy spełnić? 

Spis treści:

  1. Czy można otrzymać dofinansowanie do magazynu energii?
  2. Jakie dofinansowania do magazynów energii dla gospodarstw domowych są aktualnie dostępne?
  3. Jakie dofinansowanie do magazynów energii dla firm?
  4. Czy warto ubiegać się o dofinansowanie do magazynów energii?

Czy można otrzymać dofinansowanie do magazynu energii?

Tak, można otrzymać dofinansowanie do magazynu energii (zarówno będąc osobą fizyczną i firmą). Obecnie istnieje kilka programów wsparcia do inwestycji w magazyny energii do fotowoltaiki.  

Jakie dofinansowania do magazynów energii dla gospodarstw domowych są aktualnie dostępne?

Poniżej szczegóły programów, z których możesz skorzystać. 

Mój Prąd 6.0

W ramach programu Mój Prąd 6.0 możesz otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż magazynu energii elektrycznej. W najnowszym, szóstym naborze podłączenie magazynów energii do instalacji fotowoltaicznej będzie obligatoryjne.  

Z poprzednich edycji wiadomo, że magazyny energii elektrycznej powinny mieć pojemność co najmniej 2 kWh.  

O dotację w ramach programu Mój Prąd może ubiegać się: 

  • Prosument, który rozlicza się w net-billingu, a do tej pory nie złożył wniosku do programu; 
  • Osoba, która rozlicza się za pomocą systemu upustów, pod warunkiem przejścia na net-billing i nie dostała wcześniej dofinansowania; 
  • Osoba, która już otrzymała dotację i przyłączyła system od 01.01.2021 roku, przeszła na net-billing i dokupiła urządzenie zwiększające autokonsumpcję. 

Do tej pory w programie Mój Prąd wysokość dofinansowania wynosiła do 50% kosztów kwalifikowanych. Wobec tego można było otrzymać nawet do 16 tys. zł zwrotu za jedno przedsięwzięcie.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych przeprowadzonych po 01.01.2019 roku. Od podstawy obliczenia podatku odliczany jest koszt inwestycji proekologicznych.  

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każda osoba fizyczna, która jest właścicielem budynku jednorodzinnego i rozlicza się liniowo, według skali podatkowej lub ryczałtem.  

Odliczenie obowiązuje tylko na istniejące już budynki mieszkalne lub na lokal użytkowy, którego powierzchnia nie może przekroczyć 30% całej nieruchomości. Dofinansowanie obowiązuje na fotowoltaikę z osprzętem, w tym na magazyny energii.  

Dotacja w ramach programu Mój Prąd może łączyć się z ulgą termomodernizacyjną. Należy jednak pamiętać, że koszty do rozliczenia w ramach ulgi muszą zostać pomniejszone o kwotę dofinansowania.  

W ramach ulgi można odliczyć nawet do 53 000 zł na jednego właściciela. Jeżeli współwłaścicielem domu jest współmałżonek, kwota zostaje podwojona.  

Moja elektrownia wiatrowa 2024

Moja elektrownia wiatrowa to nowy program rządowy, który powstał w 2024 roku. Inicjatywa ma na celu propagowanie odnawialnych źródeł energii poprzez wsparcie w zakupie i montażu domowych elektrowni wiatrowych oraz magazynów energii.  

Moc elektrowni wiatrowej może wynosić do 20 kW, natomiast minimalna pojemność magazynu energii powinna wynosić 2 kWh. 

Moja elektrownia wiatrowa to program skierowany do osób, które w ostatnim czasie zainwestowały w magazyny energii. Z dofinansowania będą mogli skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zrealizowali inwestycję w przydomowy magazyn energii po 30.06.2023 roku.  

Jest to więc dobra okazja, aby dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną z magazynem energii do własnych potrzeb. Skorzystaj z konfiguratora fotowoltaiki na TIM.pl! 

Dofinansowanie do magazynów energii 2024 – co warto wiedzieć?

Pierwszy nabór wniosków w ramach programu rozpoczął się 17.06.2024 roku i potrwa do 16.06.2025 roku lub do wyczerpania środków.  

Wysokość przyznanego dofinansowania może wynosić maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Maksymalnie na jedną mikroinstalację wiatrową można otrzymać 30 tys. zł oraz 17 tys. zł na magazyn energii.

Jakie dofinansowanie do magazynów energii dla firm?

Przedsiębiorstwa również mogą ubiegać się o dofinansowanie do magazynów energii. Celem wprowadzonych inicjatyw jest zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko przez firmy oraz wsparcie w proekologicznej aktywności inwestycyjnej.  

Energia Plus

Program Energia Plus jest skierowany do przedsiębiorców, którzy w rozumieniu ustawy „Prawo Przedsiębiorców” wykonują działalność gospodarczą.  

Głównym założeniem inicjatywy Energia Plus jest wsparcie firm w dążeniu m.in. do wykorzystania nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej. Beneficjenci programu mogą ubiegać się o dofinansowanie do OZE, np. na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory ciepła, turbiny wiatrowe czy małe elektrownie wodne.  

Wnioskodawcy mogą otrzymać dotację również na magazyny energii zintegrowane ze źródłem energii realizowanym w ramach programu. Obecny nabór trwa do 13.12.2024 roku lub do wyczerpania alokacji środków.  

Dofinansowanie z programu Energia Plus przyjmuje formę pożyczki na warunkach rynkowych lub preferencyjnych, która może pokryć nawet do 85% kosztów kwalifikowanych.  

Wysokość wsparcia wynosi od 0,5 mln zł do 500 mln zł. Okres trwania pożyczki nie może być dłuższy niż 15 lat.  

Kredyt ekologiczny BGK

Kredyt ekologiczny to kolejna propozycja dla przedsiębiorców przygotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach programu można otrzymać kredyt ekologiczny na modernizację infrastruktury, w tym na montaż fotowoltaiki, pomp ciepła, termomodernizację czy rekuperację. Warunkiem otrzymania dotacji powinno być zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 30% w porównaniu do aktualnego zużycia.  

Z Kredytu Ekologicznego mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski oraz spełniają kryteria mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw. Dodatkowo powinni posiadać zdolność kredytową. 

Aby otrzymać dofinansowanie do magazynów energii, konieczne jest zintegrowanie ich z instalacją OZE. Wsparcie przyjmuje formę tzw. premii ekologicznej, która stanowi zwrot części kapitałowej kredytu. Wysokość dopłaty może wynieść od 25% do nawet 80%, a koszty kwalifikowane nie mogą przekroczyć 50 mln euro.  

Ich nabór kończy się 25.07.2024 roku. Rozpoczęcie kolejnego zaplanowane jest na 17 października i potrwa do 30 grudnia 2024 roku.  

Dofinansowanie do magazynów energii 2024 – co warto wiedzieć?

Czy warto ubiegać się o dofinansowanie do magazynów energii?

Tak, zdecydowanie warto ubiegać się o dofinansowanie do magazynów energii. Konieczność budowy przydomowego magazynu energii wynika z rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w systemach energetycznych.  

Dostęp do dofinansowania to realna szansa na osiągnięcie efektywności energetycznej.  

łączy nas napięcie portal dla elektryków