Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Program Mój Prąd 6.0 – dofinansowanie na fotowoltaikę 2024

Program Mój Prąd 6.0 – dofinansowanie na fotowoltaikę 2024

Program Mój Prąd 6.0 to inicjatywa rządowa przygotowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest wsparcie gospodarstw domowych na terenie Polski w finansowaniu i rozwoju energetyki prosumenckiej.

Spis treści:

  1. Czy będzie kolejna edycja programu Mój Prąd w 2024 roku?
  2. Co wiemy o programie Mój Prąd?
  3. Czy warto zainwestować w zakup instalacji fotowoltaicznej?

Czy będzie kolejna edycja programu Mój Prąd w 2024 roku?

Oficjalna strona programu Mój Prąd potwierdziła kontynuację programu i planowane uruchomienie szóstego naboru wniosków o dofinansowanie w 2024 roku. To efekt ogromnego zainteresowania poprzednią edycją programu, w której wypłacono już ponad 500 mln złotych.

Rozpoczęcie kolejnej edycji programu Mój Prąd 6.0 zostało zaplanowane na wrzesień tego roku, jednak konkretna data nie jest jeszcze znana. Jak wynika z poprzednich ogłoszeń NFŚiGW, program ruszy dopiero po rozpatrzeniu wszystkich wniosków z poprzedniej edycji.

Co wiemy o programie Mój Prąd?

Program ma na celu przede wszystkim zwiększyć efektywność zarządzania energią elektryczną zgromadzoną w magazynach energii lub ciepła. Już teraz wiemy, że część założeń zostanie zmodyfikowana, aby ulepszyć funkcjonowanie programu.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0?

O dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0 będzie mogła ubiegać się każda osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby. Beneficjentem dotacji będzie posiadacz licznika.

W poprzedniej edycji Mój Prąd 5.0, jak i obecnej Mój Prąd 6.0 będą mogły wziąć udział osoby, które do tej pory nie skorzystały z dotacji programu Mój Prąd, a które rozliczały się w systemie net-billing lub net-metering. Informacja na temat wnioskodawców, którzy otrzymali już dofinansowanie z innych programów rządowych zostanie ogłoszona po podaniu szczegółów naboru.

Dodatkowo dofinansowanie zostanie przyznane również wnioskodawcom, którzy zamontowali instalację fotowoltaiczną w trakcie lub przed rozpoczęciem naboru do szóstej edycji.

To doskonały moment, aby już teraz zainwestować w zakup fotowoltaiki, jeszcze przed wystartowaniem programu Mój Prąd 6.0. Skorzystaj z naszego konfiguratora fotowoltaiki, aby dobrać instalację do własnych potrzeb!

Program Mój Prąd 6.0 – dofinansowanie na fotowoltaikę 2024

Jaka jest wysokość dotacji Mój Prąd 6.0 na fotowoltaikę w 2024 roku?

Wysokość dotacji w programie Mój Prąd 6.0 została ustalona na 400 mln złotych. Jednak biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich edycji, kwota może zostać jeszcze zwiększona.

Na co będzie można dostać dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0?

Dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0 obejmowało dotychczas:

W poprzednich edycjach dofinansowanie na zakup fotowoltaiki z magazynami energii, pompami ciepła czy systemami zarządzania energią domową było opcjonalne. W tym roku jednak w tej kwestii nastąpią zmiany. Jak zapowiedziała prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, warunkiem koniecznym do otrzymania środków z programu Mój Prąd 6.0 będzie powiązanie instalacji PV z magazynami energii.

Wsparcie będzie można uzyskać na inwestycje zakończone, czyli zakupione po 1 stycznia 2021 roku i przyłączone w systemie rozliczania net-billing.

Do tej pory dotacje obejmowały instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW. Jednak wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na energię, planowane są zmiany w mocy instalacji.

O tym, czym w ogóle jest instalacja fotowoltaiczna i jak działa, napisaliśmy w artykule: Co to jest instalacja fotowoltaiczna i jak działa?

Czy warto zainwestować w zakup instalacji fotowoltaicznej?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to inwestycja na lata. Produkcja i gromadzenie własnej energii elektrycznej pozwala wygenerować wiele korzyści:

  • Niezależność energetyczną, dzięki wykorzystaniu magazynów energii.
  • Niższe opłaty za prąd.
  • Pozytywny wkład w środowisko.
  • Uzyskanie dofinansowania.
  • Wzrost wartości nieruchomości.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, który moduł fotowoltaiczny wybrać, skorzystaj z naszego Rankingu paneli fotowoltaicznych, przygotowanego przez ekspertów!

O postępach programu Mój Prąd 6.0 będziemy informować na bieżąco. Szczegółowe informacje na temat poprzednich edycji oraz gotowych wniosków znajdziesz na oficjalnej stronie programu: mojprad.gov.pl.