Podziel się wiedzą:

Kabel do internetu - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

kabel do internetu

Jeśli chcesz zapewnić sobie szybkość i stabilność łącza, Twój kabel do internetu nie powinien być po prostu kablem – przypadkowo wybranym spośród setek produktów w sklepie. Zakupowi kabla warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dzięki temu znajdziesz produkt, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości łącza internetowego. Jaki kabel do internetu będzie dla Ciebie odpowiedni? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę!

Spis treści:

 1. Czy kabel do internetu ma wpływ na jakość Twojego łącza?
 2. Jak wygląda kabel do internetu LAN/Ethernet?
 3. Podstawowe kategorie kabli LAN/Ethernet
 4. Co oznaczają kategorie kabli do internetu?
 5. Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kabla do internetu

Czy kabel do internetu ma wpływ na jakość Twojego łącza?

Jeśli zamierzasz korzystać z internetu w domu lub biurze, do wyboru masz dwa rodzaje połączeń: bezprzewodowe (Wi-Fi) i przewodowe. Wiele osób wybiera pierwszy rodzaj – i jest to jak najbardziej uzasadnione, gdy chcesz łączyć się z internetem zarówno za pomocą komputera, jak i urządzeń mobilnych. Połączenie bezprzewodowe daje Ci wówczas większą swobodę.

Łączenie się z internetem za pomocą kabla sieciowego jest z kolei częstym wyborem w biurach i wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim stabilność łącza. Z takiego rozwiązania często korzystają gracze, streamerzy czy miłośnicy oglądania filmów. W przypadku sieci Wi-Fi nie zawsze udaje się ją osiągnąć. Zdarza się, że połączenie traci jakość lub jest całkowicie zrywane. Odpowiednio dobrany kabel do internetu pozwala zapobiec występowaniu takich sytuacji.

Jak wygląda kabel do internetu LAN/Ethernet?

Jaki kabel do internetu wybrać? Aby Twój komputer mógł działać online, potrzebujesz kabla sieciowego. Taki kabel łączy laptop lub inne urządzenie z routerem. Kabla Ethernet można użyć także po to, by połączyć dwa komputery ze sobą. Kable sieciowe są wykorzystywane czasem także do połączenia z siecią lokalną, np. w firmie.

Kabel do internetu jest kablem typu skrętka, składającym się z czterech par po dwie żyły. Wyglądem przypomina kabel telefoniczny. Przy zakupie uważaj, by nie pomylić ich ze sobą! W rozróżnieniu pomoże Ci końcówka – kabel sieciowy ma końcówkę RJ45, podczas gdy telefoniczny – RJ11.

Końcówki RJ45 znajdują się po obu stronach kabla. Jeśli uważnie się im przyjrzysz, możesz zauważyć, że nie zawsze wyglądają one tak samo. W kablach LAN/Ethernet występują dwa rodzaje połączeniakońcówek:

 • typ A – piny ułożone są w nim według kolorów w następującej kolejności: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy;
 • typ B – to taki, w którym piny ułożone są następująco: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

Jakie ma to znaczenie, jeśli chodzi o prawidłowe podłączenie kabla? Jeśli zamierzasz połączyć komputer z routerem, ważne jest po prostu, by kabel był z obu stron zakończony taką samą końcówką. Inaczej jest, gdy chcesz połączyć dwa komputery ze sobą – wówczas z jednej strony powinna znajdować się końcówka typu A, a z drugiej typu B.

Podstawowe kategorie kabli LAN/Ethernet

Zastanawiasz się, jaki kabel do internetu kupić, ale oznaczenia w nazwach produktów nic Ci nie mówią? Już za chwilę wszystko stanie się jasne.

Poszczególne rodzaje kabli sieciowych mogą być w różnym stopniu chronione przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim przed wpływem pola elektromagnetycznego pochodzącego z innych kabli i urządzeń w pobliżu. Taka ochrona nazywa się ekranowaniem. Jeśli korzystasz z sieci domowej, a w Twoim otoczeniu znajduje się niewielka liczba urządzeń, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować tak zabezpieczonego (ekranowanego) kabla. Jednak w warunkach biurowych, a przede wszystkim w przemyśle, gdzie w jednym pomieszczeniu mogą znajdować się dziesiątki zaawansowanych urządzeń, kabel sieciowy wymaga dodatkowej ochrony.

Kable do internetu można podzielić według różnych kryteriów. Poniżej znajduje się podział w zależności od budowy kabla:

 • U – nieekranowane;
 • F – ekranowane folią;
 • S – ekranowane siatką;
 • SF – ekranowane folią i siatką.

kabel-do-internetu-ethernet

Sposób zabezpieczenia może być różny, w zależności od rodzaju kabla:

 • U/UTP – skrętka nieekranowana;
 • F/UTP – skrętka foliowana;
 • U/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii;
 • F/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii i dodatkowo w ekranie z folii;
 • SF/UTP – skrętka ekranowana folią i siatką;
 • S/FTP – skrętka z foliowaną każdą parą przewodów i dodatkowo w ekranie z siatki;
 • SF/FTP – skrętka z foliowaną każdą parą przewodów i dodatkowo w ekranie z folii oraz siatki.

Co oznaczają kategorie kabli do internetu?

Sam dostęp do szybkiego internetu nie wystarczy, jeśli nie połączysz swojego komputera i routera za pomocą odpowiedniego kabla. Jaki kabel do internetu umożliwi Ci korzystanie bez przeszkód z łącza o wysokiej przepustowości?

Kluczowe będzie wybranie produktu z odpowiedniej kategorii, polecanego do sieci o danej przepustowości:

 • kategoria 5e – częstotliwość do 100 MHz, szybkość transmisji (przepustowość) do 1 Gb/s na odległości do 100 m (standard 1000Base-T);
 • kategoria 6 – częstotliwość do 250 MHz, szybkość transmisji (przepustowość) do 10 Gb/s na odległości do 55 m (standard 10Base-T);
 • kategoria 6a – częstotliwość do 500 MHz, szybkość transmisji (przepustowość) do 10 Gb/s na odległości do 100 m (standard 1000Base-T);
 • kategoria 7 – częstotliwość do 600 MHz, szybkość transmisji (przepustowość) do 10 Gb/s;
 • kategoria 8 – częstotliwość do 1 GHz, szybkość transmisji (przepustowość) do 40 Gb/s.

W praktyce najczęściej wykorzystuje się kable z kategorii 5e, 6 lub 6a. Są one wystarczające w warunkach domowych lub biurowych i pozwalają korzystać z łącza o szybkości transmisji (przepustowości) do 10 Gb/s (wyższe kategorie) na dużych odległościach. Skrętki kategorii 7 i 8 są przeznaczone głównie do użytku profesjonalnego – stosuje się je np. w serwerowniach.

Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kabla do internetu

Czy zdarzyło Ci się kupić kabel do internetu, a później wymieniać go na nowy, bo okazał się za krótki? Jeśli zamierzasz łączyć komputer z routerem (służy do tego kabel patchcord) znajdującym się w tym samym pokoju, prawdopodobnie nie spotkasz się z takim problemem. Kable sieciowe służą jednak często do łączenia urządzeń znajdujących się w różnych pomieszczeniach, a nawet budynkach.

W takim przypadku bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie sieci i uwzględnienie długości kabla przy zakupie. Nie musisz się w tym przypadku ograniczać – niektóre kable LAN/Ethernet dostępne są w wersji 100, 350, a nawet 500 m. Są to tzw. kable telekomunikacyjne, które można pociąć na kilka części i – po podłączeniu odpowiednich końcówek – wykorzystać do stworzenia większej sieci komputerowej.

Przy wyborze kabla do internetu ważne jest również to, w jakich warunkach będzie użytkowany. Jeśli chcesz przeprowadzić go na zewnątrz, np. do innego budynku, będziesz potrzebować produktu odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Do takich celów służą specjalne kable typu outdoor (zewnętrzne) – mają one większy zakres temperatur, w których mogą pracować, a także grubszą izolację z tworzywa sztucznego.

Wiesz już, jakie są najważniejsze cechy kabli sieciowych? Teraz zakupy będą dla Ciebie znacznie łatwiejsze! Sprawdź kable do sieci LAN i Ethernet dostępne w TIM.pl!

Jednopixelowy obrazek