Jaki kabel HDMI? Co sprawdzić, aby kupić dobry przewód do HDMI?
Szukasz sprawdzonego kabla HDMI, którym połączysz wybrane urządzenia jak komputer czy telewizor? Dowiedz się jakie są rodzaje kabli HDMI oraz na co najlepiej zwrócić uwagę poszukując takiego typu kabla.
Spis treści:
- Kabel HDMI – co to takiego?
- Jakie są rodzaje kabli HDMI?
- Jaki kabel HDMI wybrać?
- Jak wybrać dobry kabel HDMI? Podsumowanie.
- Wiesz już „jak wybrać”, a więc pora zadać sobie pytanie „gdzie” znaleźć właściwy przewód do HDMI
Kabel HDMI – co to takiego?
Kabel HDMI (skrót od angielskich słów High-Definition Multimedia Interface) to interfejs przeznaczony do przesyłania nieskompresowanego, cyfrowego sygnału wideo i audio. To dzięki niemu możesz cieszyć się świetną jakością nie tylko obrazu, ale również dźwięku - dochodzących prosto z Twojego telewizora lub innego rodzaju ekranu
Jakie są rodzaje kabli HDMI?
Podstawowy podział kabli HDMI dotyczy parametrów użytkowych. Wiążą się one z jakością przesyłanych danych, a także technologią, z jaką są w stanie współpracować. Tym sposobem wyróżniamy:
- Kable HDMI Standard zapewniające wydajność wideo 1080i/60 i 720p. Przeznaczony głównie do użytku domowego. Przykładem takiego kabla jest np. Kabel HDMI Standard with Ethernet 5m
- Kable Premium High Speed nadaje się do bardziej wymagających aplikacji, w tym wideo 1080p oraz zaawansowanych technologii wyświetlania, takich jak 4K, 3D i Deep Color
- Kable HDMI High Speed pozwalają na przesyłanie obrazów w rozdzielczości 720p, 1080p i 4k. Dodatkowo świetnie radzą sobie z technologią 3D. Na TIM jest to np. Kabel HDMI High Speed with Ethernet
- Kable Premium High Speed doskonale radzą sobie z obrazami w 4K. Idealne do technologii 4K przy 60 klatkach na sekundę, HDR oraz szerokich gam kolorów
- Kable 48G (Ultra High Speed) przepustowość 48 Gb/s pozwala na przesyłanie bardzo dużych ilości danych, co jest niezbędne do obsługi najnowszych standardów wideo, takich jak 8K, 4K przy wyższych częstotliwościach odświeżania, a także zaawansowanych technologii kolorów i kontrastu. Obsługują dynamiczny zakres High Dynamic Range (HDR), co oznacza lepszy kontrast, szerszy zakres kolorów i większą głębię obrazu. Kable Ultra High Speed te są kompatybilne wstecznie z wcześniejszymi wersjami standardu HDMI, co oznacza, że mogą być używane z starszymi urządzeniami, ale przy ograniczeniach wynikających z możliwości tych urządzeń.
Jaki kabel HDMI wybrać?
Wybór odpowiedniego kabla HDMI zależy od kilku czynników, w tym od specyfikacji twojego urządzenia i wymagań związanych z jakością obrazu i dźwięku. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni kabel HDMI:
- Upewnij się, że kupujesz przewód w odpowiednim standardzie
Pierwszym krokiem zbliżającym do wyboru dobrego kabla HDMI jest parametr mówiący o przepustowości, maksymalnej rozdzielczości oraz obsłudze HDR. W tej materii wyróżniamy HDMI w wersjach 1.4, 2.0 oraz najnowszej – 2.1.
Zasada jest prosta – to, na jaki standard postawisz, powinno być uzależnione od rodzaju Twojego telewizora lub innego urządzenia. Im nowszym model – tym również wyższy standard należy wybrać.
- Sprawdź, czy wybierasz kabel HDMI z właściwym stykiem
Styk to ta końcówka (nazywana również wejściem HDMI), za pomocą której podłączasz przewód do wybranego urządzenia. Na rynku funkcjonują 3 najbardziej popularne typy tego rodzaju elementów. A są nimi:
- Styk typu A
(o wymiarach 13,9 x 4,5 mm) - najbardziej popularne rozwiązanie, które jest kompatybilne z większością urządzeń (w tym telewizorów, dekoderów, odtwarzaczy, konsol do gier itp.). - Styk typu C
(o wymiarach 10,42 x 2,4 mm, przez które nazywa się go czasami miniHDMI) - przewód dedykowany do łączenia urządzeń przenośnych takich, jak: kamery, tablety, aparaty, smartfony, tablety, laptopy itp. - Styk typu D
(o wymiarach 5,83 x 2,2 mm, dzięki którym powoli wypiera styki typu C) - wykorzystuje się go głównie w małych urządzeniach mobilnych, czyli smartfonach oraz tabletach.
P.S. Jeżeli sprzęty, które chcesz ze sobą połączyć, mają różne “końcówki” - bez paniki! Większość kabli HDMI sprzedaje się w wariantach, które uwzględniają użycie różnych styków.
- Styk typu A
- Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest kabel HDMI
Dla większości użytkowników właśnie kable HDMI z miedzianymi lub pozłacanymi złączami będą najlepszym wyborem między jakością a kosztem.
Miedź jest doskonałym przewodnikiem elektryczności, co zapewnia dobrą jakość przesyłu sygnału. Niektóre kable HDMI mają pozłacane końcówki, które są bardziej odporne na korozję niż standardowe złącza. Pozłacane złącza HDMI mogą być przydatne w wilgotnych lub słonych środowiskach, ale generalnie nie wpływają znacząco na jakość przesyłu sygnału. Srebro jest lepszym przewodnikiem niż miedź, ale jest również droższe.
Kable HDMI ze srebrnymi przewodnikami mogą być używane w bardzo wysokiej jakości systemach audio i wideo, chociaż różnica w jakości sygnału w porównaniu do standardowych kabli miedzianych może być niewielka dla przeciętnego użytkownika. Kable z Włókna Węglowego to raczej rzadkość i są używane głównie w bardzo specjalistycznych lub profesjonalnych zastosowaniach. Zapewniają one wyjątkową wytrzymałość i mogą oferować pewne unikalne właściwości przewodzące, ale ich koszt jest zazwyczaj znacznie wyższy.
- Długość przewodu HDMI też ma znaczenie
Jeżeli zależy Ci na bezproblemowym podłączeniu dwóch urządzeń - koniecznie pamiętaj o zakupie kabla o odpowiedniej długości. W tym celu zmierz, jaka jest odległość między sprzętami, które chcesz ze sobą połączyć i dla pewności “dołóż” kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów tzw. zapasu.
Porada: jeżeli chcesz zaopatrzyć się w kabel HDMI, którego długość przekracza 4 lub 5 metrów - upewnij się, że posiada tzw. ekranowanie. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zniekształcania się transferowanych danych, a co za tym idzie – zadbasz, aby zarówno obraz, jak i dźwięk były możliwie jak „najczystsze” 😊.
Jak wybrać dobry kabel HDMI? Podsumowanie.
Wybierając kabel HDMI pamiętaj o takich kwestiach jak:
- Parametry, standard i styk, które pozwolą Ci na sprawne podłączenie do wybranych urządzeń, a także zapewnią wysoką jakość transmisji audio i video.
- Rodzaj i jakość zastosowanych materiałów, które również przełożą się na jakość przesyłu, jak i brak ewentualnych zakłóceń.
- Długość przewodu, która pozwoli na bezproblemowe podłączenie kabla, gdzie i jak chcesz.