Podziel się wiedzą:

Jak ukryć kable od telewizora bez kucia – 5 niezawodnych sposobów

jak ukryć kable od telewizora

Nowoczesne telewizory są połączone często zarówno z gniazdkiem elektrycznym, jak i z komputerem lub laptopem, odtwarzaczem DVD czy zestawem kina domowego. To oznacza dużą liczbę kabli. Na pewno nie chcesz, by leżały one bezładnie rozrzucone na podłodze – takie rozwiązanie jest nie tylko nieestetyczne, lecz także może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Przedstawiamy Ci 5 pomysłów, dzięki którym dowiesz się, jak ukryć kable od telewizora bez kucia. I, co najważniejsze, zrobisz to w dowolnym momencie, nawet już po remoncie lub pracach wykończeniowych!

Spis treści:

  1. Czy kable od telewizora powinny być schowane?
  2. 5 prostych sposobów na ukrycie kabli od TV bez kucia
  3. Jak ukryć kable od TV i zadbać o porządek? Skorzystaj z naszych praktycznych porad!

Czy kable od telewizora powinny być schowane?

Luźno zwisające z tyłu telewizora lub leżące na podłodze zdecydowanie nie dodają uroku salonowi. Większości osób zależy na tym, by te elementy instalacji były niewidoczne. Decydują o tym względy estetyczne oraz praktyczne. Warto wiedzieć, jak ukryć kable i przewody od telewizora także po to, by:

  • zadbać o porządek w pomieszczeniu – na luźno rzuconych kablach łatwo gromadzi się kurz, są one również przeszkodą podczas odkurzania – zwłaszcza gdy korzystasz z robota sprzątającego;
  • zapewnić bezpieczeństwo domownikom – chowanie przewodów jest szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci;
  • chronić je przed zwierzętami domowymi – kable często padają ofiarą psów, kotów czy gryzoni poprzez uszkodzenie ich zębami.

5 prostych sposobów na ukrycie kabli od TV bez kucia

Ukrycie kabli od TV bez kucia jest łatwiejsze, niż myślisz. Możesz zadbać o estetykę i porządek np. po zakupie nowego telewizora lub przy okazji przemeblowania pokoju. Jak zamaskować kable od telewizora? Pomogą Ci w tym nasze sprytne sposoby. Poznaj je i wybierz taki, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku!

Chowanie kabli wzdłuż ścian lub za łóżkiem

Gniazdko elektryczne znajduje się w znacznej odległości od szafki RTV? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie poprowadzenie kabli wzdłuż ścian, za meblami, kanapą czy łóżkiem.

Przydadzą Ci się do tego odpowiednie elementy prowadzenia kabli. To różnego rodzaju śruby, opaski kablowe czy uchwyty szybkiego montażu. Za ich pomocą podtrzymasz przewody oraz przymocujesz je w odpowiednim miejscu. Dzięki temu będą odpowiednio naprężone i nie będą przesuwały się wzdłuż ściany.

Jak ukryć kable od TV za ścianą lub meblami? Przede wszystkim przyjrzyj się pomieszczeniu i znajdź jak najkrótszą drogę do przewodów. Dzięki temu wykonasz mocowanie mniejszym kosztem, a może nawet sprawisz, że kable staną się całkowicie niewidoczne.

Kable o płaskim profilu

Ukrycie kabli będzie łatwiejsze, gdy wybierzesz odpowiedni sposób łączenia telewizora z gniazdkiem elektrycznym lub innymi urządzeniami. Wybierz do tego kable o płaskim profilu (uwzględnij to np. podczas zakupu kabli HDMI – dowiedz się także, jaki kabel HDMI wybrać).

Takie przewody zajmują znacznie mniej miejsca niż te o okrągłym przekroju. Dzięki temu łatwiej umieścisz je w listwie czy maskownicy. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy chcesz poprowadzić kilka kabli w jednym elemencie i obawiasz się, że mogłyby się tam nie zmieścić.

Maskownica do kabli

Jednym z pierwszych rozwiązań, jakie przychodzą do głowy, kiedy chcesz ukryć kable od telewizora bez kucia, jest zastosowanie maskownicy. Warto jednak wiedzieć, że możesz spotkać się z kilkoma rodzajami maskownic. Każda z nich różni się wyglądem, sposobem prowadzenia przewodów oraz mocowaniem.

Najpopularniejszym rodzajem maskownic są szyny wykonane z tworzywa sztucznego. Jeśli chcesz skorzystać z takiego elementu, zwróć uwagę na jego długość i szerokość – dzięki temu będziesz mieć pewność, że pomieszczą się w nim wszystkie przewody. Takie maskownice najczęściej mocuje się do ściany (za pomocą śrub lub kleju), ale możesz je przymocować także na suficie lub w miejscu, gdzie znajduje się karnisz.

Jeśli chcesz poprowadzić kable tam, gdzie ściana jest nierówna lub zakręca pod kątem, warto wykorzystać do tego inny rodzaj maskownicy – elastyczny organizer do kabli. To tuba, w której umieszcza się przewody, a następnie układa się całość w wybrany kształt.

Organizer do kabli nie musi być przymocowany na stałe. Może np. zbierać wychodzące z telewizora przewody i luźno prowadzić je do szafki RTV. Zaletą takiej maskownicy do kabli jest także możliwość wyjęcia w dowolnym miejscu końcówki przewodu przez jeden z otworów.

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy jeden z umieszczonych w maskownicy kabli trzeba będzie wyjąć, aby go np. naprawić lub wymienić? Ten problem skutecznie rozwiązuje maskownica do kabli na rzep. Dzięki rzepom możesz samodzielnie regulować jej wielkość i dostosować ją do liczby przewodów, a w razie potrzeby szybko otworzysz maskownicę, aby wyjąć jeden z nich.

Kable w izolacji z tworzywa sztucznego lub drewna

Są sytuacje, gdy nie uda się całkowicie ukryć miejsca, gdzie poprowadzone są kable. Wówczas należy zadbać o jak najbardziej estetyczny sposób ukrycia przewodów od telewizora. Warto wykorzystać np. listwy z tworzywa sztucznego w kolorze pasującym do koloru ścian. Coraz częściej spotyka się także listwy drewniane, wykonane z płyty MDF. Możesz je umieścić nad listwami przypodłogowymi, wzdłuż ścian czy pod sufitem.

Wykorzystaj regał do ukrycia kabli

Jeśli planujesz zakup stolika lub szafki RTV, to dobry moment, by pomyśleć o odpowiednim ukryciu kabli. Zwróć uwagę, czy w interesującym Cię modelu znajduje się specjalny otwór, przez który można przełożyć przewody. To właściwie standard, jeśli chodzi o szafki przeznaczone do sprzętu RTV. W niektórych możesz znaleźć także panel. Przekłada się przez niego kable, dzięki czemu stają się one niewidoczne z zewnątrz.

jak ukryć kable od telewizora bez kucia

Jak ukryć kable od TV i zadbać o porządek? Skorzystaj z naszych praktycznych porad!

Ukrycie kabli od TV bez kucia to w rzeczywistości nic trudnego. Warto jednak dobrze przemyśleć kilka kwestii, aby efektywnie wykorzystać elementy prowadzenia przewodów i ograniczyć koszty.

Zadbaj przede wszystkim o odpowiednią organizację przestrzeni. Najlepiej, gdy telewizor i inne urządzenia elektryczne znajdą się jak najbliżej gniazdka sieciowego. Wówczas nie musisz stosować przedłużacza ani tworzyć systemu prowadzenia kabli na dużej odległości.

Coraz więcej osób decyduje się na zawieszenie telewizora na ścianie. Mimo wszystko warto pomyśleć o niewielkiej szafce RTV na pozostały sprzęt – odtwarzacz czy głośniki. Jeśli umieścisz szafkę bezpośrednio pod telewizorem, unikniesz problemów ze zbyt krótkimi przewodami.

Ukrycie kabli od telewizora bez kucia to prosty, a przede wszystkim tani sposób na zadbanie o estetykę pomieszczenia. Sprawdź i przekonaj się, że w TIM znajdziesz maskownice oraz inne elementy prowadzenia przewodów, dzięki którym skutecznie schowasz nieestetycznie wyglądające kable!

Jednopixelowy obrazek