Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 30.05.2017

Sezon burzowy rozpoczęty. Jak zabezpieczyć dom przed piorunami?

Burza jest zjawiskiem dość widowiskowym, ale też niebezpiecznym. Instalacja odgromowa przejmująca prąd piorunowy i odprowadzająca go do ziemi (piorunochron), skutecznie ochronią Twój dom przed niebezpiecznym i podstępnym żywiołem. Radzimy: zabezpiecz swoją nieruchomość.

Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne, powstające naturalnie w atmosferze najczęściej towarzyszące burzom..

Jak powstaje? Poprzez tarcie.

Wewnątrz chmury burzowej wieje silny wiatr mieszający krople wody i drobinki lodu, które trą mocno o siebie. Lód przemieszcza się ku górze chmury, po drodze oddając elektrony wodzie, a w efekcie szczyt chmury staje się elektrododatni. Pioruny mogą powstawać także wskutek tarcia między drobinami pyłu podczas burz pyłowych lub w chmurach popiołów i gazów powstałych podczas erupcji wulkanicznych i pożarów lasów.

Zdarza się, że poza wyładowaniami doziemnymi pioruny biją również w odwrotnym kierunku. Z badań wynika, że pioruny uderzające z ziemi w kierunku chmury stanowią około 15% wszystkich wyładowań.

Przyjmuje się, że maksymalna wartość prądu pioruna wynosi 200 kA czyli 200 000 A (dla porównania gniazdka w domu mamy zabezpieczone bezpiecznikiem 16 A).

Czy można zabezpieczyć się przed skutkami uderzenia pioruna?

Zagadnienie to zostało określone jako „LPS” i omówione w Polskiej Normie nr PN-EN 62305-1:2008
„LPS” to kompletne urządzenie piorunochronne stosowane do redukcji szkód fizycznych powodowanych wyładowaniami piorunowymi w stosunku do obiektu. Składa się z zewnętrznego i wewnętrznego urządzenia piorunochronnego.

Zadaniem LPS jest:

✔ Ochrona obiektów przed uszkodzeniami fizycznymi<1,3kV (dla ograniczników do instalacji 230/400V)

✔ Ochrona istot żywych przed napięciami dotykowymi i rażeniowymi

✔ Ochrona przed piorunowym impulsem elektromagnetycznym i przepięciami

✔ Ochrona przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (kompatybilność elektromagnetyczna)

Pisząc potocznie, ochrona odgromowa została podzielona na nierozerwalne i współpracujące ze sobą działy:
Ochrona odgromowa zewnętrzna (iglice, maszty i druty na dachu, ścianach i bednarka lub „szpilki” w ziemi). Warto zapoznać się z ofertą odgromową firm: Elko-Bis, Dehn, OBO Betterman . Dodatkowo, nie wolno zapominać o ochronie istot żywych przed napięciami dotykowymi i krokowymi.

Ochrona odgromowa wewnętrzna, którą możemy roboczo podzielić na:

✔ Ochronę przeciwprzepięciową (zasilania i sygnałowa np. telefon, internet, anteny). Warto przejrzeć ofertę: Dehn, OBO Betterman, Phoenix Contact, Acar

✔ Kompatybilność elektromagnetyczna EMC, czyli podczas uderzenia pioruna nie powinna zostać zakłócona praca urządzeń elektrycznych i elektronicznych

Osoby zainteresowane tematyką ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z e-szkolenia: Instalacje odgromowe w świetle aktualnych aktów prawnych. W celu bezpłatnego udziału w szkoleniu proszę użyć kodu rabatowego: BURZA. Kod uprawnia do bezpłatnego udziału w szkoleniu do końca 2017 r.

Warto również zapoznać się z intersującym opracowaniem: Życie wśród piorunów. Jak się zachować podczas burzy" które zostało przygotowane przez firmę Dehn”.

Zgłoś uwagi

Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jak byś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

Rodzaj zgłoszenia

Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

Opis błędu / informacja do zgłoszenia: