Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jak zbudowane są grzejniki elektryczne?

budowa grzejnika elektrycznego

Grzejniki elektryczne stanowią bardzo ciekawe źródło ciepła. Mogą być stosowane jako podstawowy system ogrzewania budynku, jednak często uzupełniają tradycyjne centralne ogrzewanie. Poznaj budowę grzejników elektrycznych i typy ich konstrukcji. Dowiedz się, z czego wynika zainteresowanie tym wariantem ogrzewania.

Spis treści:

  1. Z jakich elementów zbudowane są grzejniki elektryczne?
  2. Jaka jest zasada działania grzejników elektrycznych?
  3. Czy wszystkie grzejniki elektryczne działają tak samo?
  4. Jak działają termostaty na grzejnikach elektrycznych?
  5. Jakie są rodzaje grzałek w grzejnikach elektrycznych?

Z jakich elementów zbudowane są grzejniki elektryczne?

Budowa grzejników elektrycznych może mocno różnić się między sobą, co wynika z typu urządzenia i sposobu oddawania ciepła do otoczenia. Poznaj podstawowe elementy, z jakich składa się większość tych urządzeń:

  • Grzałki,
  • Obudowa grzałki,
  • Płyta grzewcza,
  • Izolacja termiczna,
  • Termostat,
  • Odcięcia termiczne,
  • Wiatrak,
  • Filtry powietrza,
  • Panel kontrolny.

Grzałki

Grzałka to najważniejszy element, w który wyposażone są wszystkie grzejniki elektryczne. Wykorzystują zjawisko przemiany prądu elektrycznego w ciepło, a prawie całość energii elektrycznej jest przetwarzana na energię cieplną. Grzałki mają różną budowę, kształt, pobór mocy i zakres temperatury, jaką są w stanie wytworzyć.

Obudowa grzałki

Obudowa to element zabezpieczający grzałkę przed czynnikami zewnętrznymi. Z reguły zamocowany jest do niej regulatory z ogranicznikiem, które umożliwiają ustawienie potrzebnej temperatury.

Płyta grzewcza

Płyta grzewcza to metalowy element o znacznej powierzchni, stosowany głównie w grzejnikach płytowych. Płyta pobiera energię cieplną wytworzoną przez grzałki i nagrzewa się do określonej temperatury. Następnie przekazuje ciepło do instalacji wodnej, oleju lub bezpośrednio ogrzewając powietrze.

Izolacja termiczna

Odpowiednio zamontowana izolacja termiczna zapobiega stratom ciepła. Chroni przed przedostawaniem się energii do ścian i podłogi, pozwalając na rozchodzenie się do wnętrza pomieszczenia.

Termostat

Termostaty to elementy odpowiadające za utrzymanie zadanej temperatury. Są wyposażone w czujnik temperatury i mechanizm do włączania grzałek. Do regulacji służy manualne pokrętło lub dotykowy panel.

Odcięcia termiczne

Odcięcia termiczne, nazywane też bezpiecznikami termicznymi, chronią urządzenie przed przegrzewaniem. To mechanizmy, które są odpowiedzialne za wyłączenie grzejników w przypadku przekroczenia skrajnej temperatury. W ten sposób zapobiegają zniszczeniu podzespołów, elementów sterowania, a także obudowy.

Wiatrak

W konstrukcji termowentylatorów wiatrak odpowiada za szybkie rozprowadzenie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Jest zamontowany za grzałką, dlatego wymusza ruch ogrzanego powietrza i doprowadza do szybkiego nagrzewania obiektu.

Filtry powietrza

W dobrej jakości termowentylatorach i osuszaczach powietrza stosowane są filtry powietrza. Mogą to być filtry HEPA lub węglowe, które usuwają zanieczyszczenia z pobieranego gazu. Będą zatem służyć jako oczyszczacz i grzejnik w jednym.

Panel kontrolny

Panel kontrolny to element przeznaczony do regulacji zadanej temperatury. Jest połączony z termostatem i może występować w formie manualnej lub cyfrowej. W nowoczesnych urządzeniach można ustawić nie tylko stałą temperaturę, ale także całe cykle dzienne.

grzejnik elektryczny z termostatem

Jaka jest zasada działania grzejników elektrycznych?

Grzejniki elektryczne wykorzystują energię cieplną wytwarzaną przez grzałki i promienniki. Ciepło przekazywane jest do czynnika grzewczego lub bezpośrednio do otoczenia. Dzięki termostatowi istnieje możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniu i tylko czasowego włączania ogrzewania.

Czy wszystkie grzejniki elektryczne działają tak samo?

Nie, wszystkie grzejniki elektryczne nie działają tak samo. Grzejniki elektryczne różnią się metodą oddawania ciepła do otoczenia. Wyróżnia się trzy podstawowe metody:

  • konwekcja - zimne powietrze dostaje się do wnętrza grzejnika, gdzie jest ogrzewane i samoczynnie unosi się w górę;
  • radiacja - wykorzystuje się tu zjawisko promieniowania podczerwonego, które ogrzewa elementy otoczenia, jednak nie porusza powietrza;
  • wentylacja - urządzenie jest wyposażone w wentylator, który wymusza ruch powietrza. Przepuszcza chłodne powietrze przez grzałkę i wypuszcza do otoczenia.

W zależności od typu grzejnika różni się jego zastosowanie. To, jaki grzejnik elektryczny wybraćj będzie wymagało większej analizy lub porady fachowca. Poniżej kilka propozycji produktowych.

Jak działają termostaty na grzejnikach elektrycznych?

Termostat odpowiada za włączenie grzałki w sytuacji, kiedy temperatura spada poniżej wartości granicznej. Po osiągnięciu górnej zadanej temperatury termostat wyłącza grzałki. Termostaty na grzejnikach elektrycznych mają różne konstrukcje. Niezależnie od typu są połączone z grzałkami, a często także z czujnikiem temperatury. Omówiliśmy to szerzej w tym artykule: Regulacja temperatury w domu - jaki termostat wybrać?

Pompy ciepła

Jakie są rodzaje grzałek w grzejnikach elektrycznych?

W grzejnikach elektrycznych stosuje się kilka typów grzałek. Różnią się sposobem uformowania, materiałem, a także mocą. W zależności od wariantu zmienia się wydajność urządzenia, jego sprawność i inne parametry techniczne.

Materiał osłonowy

W grzejnikach elektrycznych wykorzystuje się przede wszystkim grzałki metalowe. Stosuje się tu stale nierdzewne, które można wykorzystać do ogrzewania wody i oleju wewnątrz układu. Ponadto można spotkać także grzałki ceramiczne, ze szkła kwarcowego, a także teflonowe.

Kształt grzałki

W większości grzejników elektrycznych łazienkowych i pokojowych grzałki mają kształt podłużnego pręta. Można spotkać także grzałki kątowe, gwiaździste, lub żebrowane.

Moc grzałki

Grzałki dysponują zróżnicowaną mocą i jest ona zależna od mocy całego grzejnika. Z reguły moc grzałki jest nieco mniejsza niż nominalna moc grzejnika. W remontowanym grzejniku można zastosować grzałkę o większej mocy, jednak powinna być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzewaniem.

Grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego

Do grzejników elektrycznych łazienkowych stosuje się proste grzałki ze stali nierdzewnej. Są wyposażone w regulator temperatury i uchwyt, dzięki któremu można ją zamontować bezpośrednio do grzejnika. Mają zróżnicowaną moc grzewczą, którą należy dopasować do rodzaju grzejnika.

Grzałka do grzejnika konwektorowego

W podłużnych ogrzewaczach konwektorowych stosuje się grzałki aluminiowe lub stalowe o specyficznym kształcie. Składają się z głównego kanału i czterech płytek w przekroju przypominających literę X. Charakteryzują się bardzo skutecznym ogrzewaniem powietrza. Ich wymiary są dobierane do konkretnego modelu grzejnika.

Grzałka grzebieniowa wysokotemperaturowa

Stosowana jest głównie w grzejnikach pokojowych. Składa się z kilku rzędów zębów zamocowanych do metalowego płaskownika. Wytwarza wysoką temperaturę, a przepływające przez nią powietrze bardzo szybko się nagrzewa.

Woda w grzejnikach elektrycznych

Woda jest najpopularniejszym nośnikiem ciepła w grzejnikach łazienkowych. Szybko się nagrzewa i rozprowadza ciepło po całej powierzchni urządzenia. Stosunkowo krótko trzyma ciepło, dlatego nieco gorzej sprawdza się przy ogrzewaniu pomieszczeń.

Olej do grzejników elektrycznych

W wielu dodatkowych grzejnikach pokojowych wykorzystuje się olej jako nośnik energii. Takie urządzenia nagrzewają się nieco dłużej, dlatego pobierają więcej energii. Z kolei wolno tracą ciepło, dlatego sprawdzają się w pomieszczeniach użytkowanych przez wiele godzin, czyli sypialniach, małych biurach i pokojach dziennych.

Grzałka ceramiczna

Grzałki ceramiczne składają się z niewielkich kształtek ceramicznych, które są nagrzewane za pomocą spirali grzejnej. Całość jest obudowana za pomocą blachy stalowej. Grzałki charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną, czyli powoli się nagrzewają, ale długo trzymają ciepło.


łączy nas napięcie portal dla elektryków