Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Regulacja temperatury w domu - jaki termostat wybrać?

termostaty pokojowe

Termostaty to urządzenia przeznaczone do regulacji i utrzymywania określonej temperatury ogrzewania. Zwiększają komfort cieplny w budynku, ograniczają zużycie energii, a często też usprawniają regulację. Chcesz dowiedzieć się, co to jest termostat, jak działa i jakie daje możliwości? Poznaj rodzaje tych urządzeń, sposób działania i czynniki, którymi powinieneś kierować się przy wyborze.

Spis treści:

  1. Co to jest termostat?
  2. Najważniejsze korzyści z używania termostatu
  3. Jakie są rodzaje termostatów?
  4. Jaki termostat wybrać? Na co zwrócić uwagę?
  5. Dlaczego warto zainwestować w termostaty?

Co to jest termostat?

Termostaty są urządzeniami przeznaczonymi do utrzymywania temperatury na zadanym poziomie. Nazwa została utworzona z dwóch członów: termo (temperatura) i stat (utrzymywanie). Zastosowanie termostatu w domu jest bardzo zróżnicowane. Montuje się go w wielu urządzeniach, maszynach, a nawet pojazdach. W poradniku zajmiemy się termostatami do grzejników stosowanymi wewnątrz budynków.

Pokojowe termostaty to akcesoria połączone z urządzeniami grzewczymi. Spotykane są w różnych formach i mają wiele funkcji. Niezależnie od różnic spełniają takie samo zadanie: kontrolują i regulują temperaturę, jaka panuje wewnątrz pomieszczenia. Najprostsze urządzenia składają się z czujnika temperatury i elementu pozwalającego na zmianę ustawień.

Jak działa termostat?

To urządzenie połączone z jednostkami grzewczymi lub zaworami w rozdzielaczach. Połączenie może być bezprzewodowe lub za pomocą przewodów elektrycznych. Kiedy czujnik temperatury w termostacie wykryje spadek temperatury poza ustaloną granicę, uruchamia pompę, grzejnik lub otwiera przepływ ciepłej wody. Po osiągnięciu zadanej wartości temperatury wyłącza mechanizm.

Termostaty mogą działać na wiele sposobów. W najprostszych, które znajdują się przy większości grzejników pokojowych, możesz ustawić konkretną temperaturę. W nowocześniejszych termostatach cyfrowych możesz wyregulować cykle. Wówczas inną wartość możesz zaplanować dla temperatury granicznej w ciągu dnia, a inną po zmierzchu. Najlepsze termostaty zapewniają regulację nawet w skali całego tygodnia.

jak działa termostat

Najważniejsze korzyści z używania termostatu

Termostaty ułatwiają kontrolę procesu ogrzewania i pracy jednostki grzewczej. Wśród korzyści z używania termostatu warto wymienić:

  • komfort termiczny – możesz bardzo szybko i precyzyjnie wyregulować temperaturę, a potem utrzymać ją na wybranym poziomie. Oczywiście skuteczność regulacji zależy od wielu czynników, w tym rodzaju termostatu, sposobu ogrzewania itp.;
  • wygodne użytkowanie – większość urządzeń cyfrowych ma intuicyjne interfejsy, a wiele z nich umożliwia też sterowanie zdalne za pomocą aplikacji w telefonie;
  • oszczędność energii – dzięki możliwości precyzyjnego dostosowania temperatury do potrzeb, nie ma problemu z przegrzanym budynkiem, albo ogrzewaniem w czasie nieobecności w domu. W związku z tym urządzenia grzewcze nie wytwarzają nadwyżek energii i zużycie jest niskie.

Jakie są rodzaje termostatów?

Wśród wszystkich dostępnych urządzeń na rynku można wyróżnić podstawowe dwa rodzaje termostatów:

  • cyfrowe – nowoczesne urządzenia cyfrowe, często wyposażone w panel sterowania przypominający tablet. Za pomocą panelu dotykowego lub pokrętła i guzików funkcyjnych możesz bardzo precyzyjnie wyregulować cykle temperaturowe i wiele innych zmiennych. Sercem urządzenia jest mikrokontroler. To procesor zbierający dane od jednego lub większej ilości czujników rozmieszczonych w obiekcie. Po wykryciu wyznaczonego progu reaguje poprzez włączenie lub wyłączenie urządzenia grzewczego;


  • analogowe – to urządzenia o mniej skomplikowanej budowie. Mają konstrukcję, która automatycznie zmienia stan styków elektrycznych. Pod wpływem temperatury może dojść do połączenia przewodów lub ich rozdzielenia. Ta zmiana wymusza określoną reakcję na urządzeniu grzewczym. Termostaty analogowe elektroniczne są tańsze od cyfrowych, ale równie precyzyjne. Z reguły jednak muszą być zlokalizowane przy grzejniku i nie są wyposażone w nowoczesne panele sterowania;


  • mechaniczne – to grupa termostatów grzejnikowych, którą warto dodać dla porządku. Są to proste urządzenia stosowane w większości grzejników starszego typu. Działają bez zasilania elektrycznego, a wykorzystują jedynie rozszerzalność termiczną materiału, z którego wykonany jest mieszek. W związku z tym nie ma możliwości połączenia ich z systemami inteligentnego sterowania ogrzewaniem.
rejestracja tim

Jaki termostat wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Termostat jest niewielką częścią całego systemu ogrzewania. Wobec tego musi być zintegrowany z pozostałymi elementami. Dodatkowo musi odpowiadać Twoim najważniejszym potrzebom i oczekiwaniom. Jak wybrać termostat? Zwróć uwagę na te 5 parametrów.

Rodzaj urządzenia

Szukając najprostszych rozwiązań, sięgnij po mechanizm analogowy. Jeśli lubisz udogodnienia smart home, wybierz termostat cyfrowy.

Sposób zasilania

Termostaty mogą być zasilane za pomocą przewodów z sieci elektrycznej lub baterii. Podpięcie do sieci elektrycznej zamyka problem z rozładowanymi bateriami i ich wymianą. Z kolei ta druga opcja daje większą dowolność, jeśli chodzi o lokalizację urządzenia.

Sposób połączenia z systemami grzewczymi

Podłączenie termostatu z urządzeniem grzewczym może być prowadzone za pomocą przewodów lub poprzez łączność bezprzewodową Wi-Fi i Bluetooth. Wybierając konstrukcje bezprzewodowe, ograniczasz ilość prac remontowych w budynku, zwiększasz komfort sterowania. Wiąże się to też niestety z nieco wyższymi kosztami.

Funkcjonalność termostatu i dodatkowe funkcje

Określ precyzję i graniczne wartości temperatury, a także możliwość regulacji histerezy. Sprawdź funkcję ustawiania cykli tygodniowych, a także możliwość przejścia na szczególny tryb w przypadku kilkudniowej nieobecności domowników. Ciekawą dodatkową opcją może być też sterowanie klimatyzacją. Dzięki temu za pomocą jednego panela sterować dwoma urządzeniami prawie przez cały rok.

Panel sterowania

Dostępne są konstrukcje natynkowe i podtynkowe. Część z nich montowana jest na stałe, a inne mogą mieć konstrukcję przenośną. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie termostatu? Oczywiście pozostaje kwestia wyglądu, sposobu sterowania. Przy wyborze musisz wziąć zatem pod uwagę warunki techniczne w budynku i własne upodobania.



Dlaczego warto zainwestować w termostaty?

Termostaty mogą w znaczący sposób pomóc zmniejszyć zużycie energii. A co za tym idzie? Przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Dzięki nim szybko i precyzyjnie wyregulujesz temperaturę. Przy wyborze termostatu ważne jest uwzględnienie takich czynników jak sposób zasilania, sposób połączenia z systemami grzewczymi, funkcjonalność i rodzaj panelu sterowania. Niezawodne termostaty, pochodzące od sprawdzonych i renomowanych dostawców, znajdziesz na TIM.pl.

jak wybrać termostat do grzejników
łączy nas napięcie portal dla elektryków

Autor: Arkadiusz Mędrzak