Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Ile prądu zużywa żarówka LED?

zużycie prądu żarówka LED

Żarówki LED coraz mocniej wypierają z rynku tradycyjne żarówki wolframowe, które zużywają znacznie więcej energii elektrycznej. Lepsze oddawanie barw, trwałość, energooszczędność to aspekty, które w dzisiejszych czasach mają duże znaczenie dla konsumentów. Jeśli więc żarówki LED są energooszczędne, to ile prądu pobierają? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Spis treści:

  1. Ile prądu zużywa żarówka LED?
  2. Jak obliczyć, ile prądu pobiera żarówka LED?
  3. Ile kosztuje świecenie żarówki LED?
  4. Czy żarówki LED pobierają dużo prądu?
  5. Jakie są moce żarówek LED?

Ile prądu zużywa żarówka LED?

Żarówki LED pobierają różną ilość prądu, a uzależnione to między innymi od ich mocy. W porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła różnica ta może wynosić od 50 do nawet 85 procent.

Ważną cechą żarówek LED jest to, że nie potrzebują one dodatkowej energii elektrycznej do tego, aby się nagrzać, jak tradycyjne świetlówki energooszczędne. Świecą one praktycznie od razu z całą mocą. W ten sposób możliwe jest wygenerowanie oszczędności na rachunkach za prąd, mimo iż to tylko z pozoru wymiana żarówek na nowszą technologię.

Ile prądu zużywa żarówka led 5 W?

Żarówka LED 5W pobiera 0,005kW na godzinę. W ciągu dnia daje to 0,04 kWh energii elektrycznej, a w ciągu roku to 14,6 kWh.

Ile prądu zużywa żarówka led 7 W?

Żarówka LED 7W pobiera 0,007 kW na godzinę. Daje to 0,56 kWh energii elektrycznej na dzień, a w ciągu roku to 20,44 kWh.

Ile prądu zużywa żarówka led 10 W?

Żarówka LED 10W pobiera 0,010 kW na godzinę. Na dzień daje to 0,08 kWh, a w ciągu roku to 29,2 kWh.

Ile prądu zużywa godzina świecenia żarówki led?

Godzina świecenia żarówki LED może pobierać od 0,001 kW do 0,025 kW. Zależy to między innymi od ich mocy, jasności emitowanego światła, producenta oraz innych parametrów. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal będzie to mniej niż w przypadku żarówki wolframowej.

Ile prądu zużywa cały dzień świecenia żarówki led?

Przyjmując, że cały dzień to 24 godziny, tradycyjna żarówka pobierze 1,2 kWh. Natomiast żarówka LED o tych samych parametrach 0,12 kWh.

Ile prądu rocznie zużywa żarówka LED?

Jeszcze ciekawiej wygląda zestawienie roczne. Żarówka wolframowa o mocy 50 W pobierze aż 438 kWh, natomiast żarówka LED 43,8 kWh.

Rekomendacje produktowe żarówek LED

Jak obliczyć, ile prądu pobiera żarówka LED?

Żarówki LED w porównaniu do tradycyjnych modeli tych produktów pobierają stosunkowo niewielką ilość energii elektrycznej. Ilość pobranego prądu można wyliczyć na podstawie kilku obliczeń. Niezbędna w tym przypadku będzie informacja o kilku parametrach. Możemy to zrobić na przykładzie żarówki LED E27 o mocy 4 W, która w okresie jesienno-zimowym świeci średnio przez 7 godzin:

4 W = 0,004 kW
0,004 kW * 7 h = 0,028 kWh

Przy założeniu, że gospodarstwo domowe nie przekroczy limitu 1500 kWh na rok, stawka za 1 kWh np. w Tauron wynosi 0,78 zł.

0,028 kWh * 0,78 zł = 0,02 zł/ kWh

Po przekroczeniu limitu 1500 kWh, stawka w Tauron wyniesie już 1,21 zł za 1 kWh.

0,028 kWh * 1,21 zł = 0,03 zł

(Źródło: "Zaradny finansowo")

Ile kosztuje świecenie żarówki LED?

Określenie kosztu świecenia żarówki LED, podobnie, jak w przypadku poboru energii elektrycznej, uzależnione jest od mocy konkretnej żarówki. Im większą będzie ona miała moc, tym wyższe koszty wygeneruje, które mimo to nie będą wyższe niż w przypadku modeli wolframowych.

Żarówka 50 WKoszt (stawka 0,78 zł)Żarówka LED 5 WKoszt (stawka 0,78 zł)
Godzina0,05 kWh0,03 zł0,005 kWh0,003 zł
Dzień1,2 kWh0,93 zł0,12 kWh0,09 zł
Rok438 kWh341,64 zł43,8 kWh34,16 zł

Stawka przed przekroczeniem limitu zużycia energii elektrycznej w Tauron

Żarówka 50 WKoszt (stawka 1,21 zł)Żarówka LED 5 WKoszt (stawka 1,21 zł)
Godzina0,05 kWh0,06 zł0,005 kWh0,006 zł
Dzień1,2 kWh1,45 zł0,12 kWh0,14 zł
Rok438 kWh529,98 zł43,8 kWh52,99 zł

Stawka po przekroczeniu limitu zużycia energii elektrycznej w Tauron

Czy żarówki LED pobierają dużo prądu?

Żarówki LED w porównaniu z innymi źródłami światła wyróżniają się bardzo niskim poborem energii elektrycznej. Oznacza to, że mogą dostarczać dużą ilość światła przy niewielkim zużyciu prądu. Pobór energii elektrycznej jest oczywiście uzależniony od żarówki LED i jej parametrów technicznych. Modele o wyższej jasności i większej mocy będą zużywały więcej prądu, ale to wciąż o wiele mniej niż w przypadku tradycyjnych żarówek, co pokazały wcześniejsze obliczenia. Co więcej, wiele źródeł światła zostało wycofanych z produkcji w 2023 roku, m.in. tradycyjne świetlówki i żarówki halogenowe. To pokazuje, jak mocno świat idzie w kierunku oświetlenia LED.

Czy żarzące się LEDy pobierają prąd?

Żarzące się LED pobierają prąd, ale w minimalnym stopniu. Nie trzeba więc obawiać się tego, że nagle rachunki za elektryczność mocno wzrosną. Co innego, jeśli takich żarzących się źródeł światła będzie znacznie więcej. Wtedy różnice na rachunkach mogą być bardziej widoczne, a w dobie rosnących cen prądu, oszczędzanie energii elektrycznej jest kluczowe.

żarówki led ile prądu pobierają

Czy wyłączona żarówka LED pobiera prąd?

Wyłączona żarówka LED nie pobiera prądu. W przypadku, gdy włącznik światła ma wbudowaną diodę, która do swojego działania wykorzystuje energię elektryczną, może się okazać, że żarówka będzie delikatnie świecić. Wiąże się to z tym, że nie potrzebuje ona zbyt wiele prądu, aby zaczęła działać.

Rekomendacje produktowe żarówek LED

Czy żarówki LED można często włączać?

Wbrew powszechnym opiniom, żarówki LED można często włączać i wyłączać. Ich żywotność określana jest na 30-50 tysięcy godzin świecenia. Nie bez znaczenia pozostaje również ilość cykli włącz/wyłącz, ponieważ w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, są one w stanie wytrzymać znacznie dłużej. Oznacza to, że modele LED można często włączać i wyłączać.

Czy żarówka LED zużywa więcej prądu przy włączeniu?

Żarówka LED w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań nie potrzebuje czasu na to, aby się rozgrzać. Oznacza to, że zaczyna ona świecić z pełną mocą praktycznie od razu, natomiast standardowe świetlówki potrzebują na to kilku chwil. Dzięki temu żarówki LED pobierają mniej prądu.

Jakie są moce żarówek LED?

Żarówki LED dostępne są na rynku w różnych wariantach. Najmniejsza moc żarówki LED może wynosić 1 W, co przekłada się na 100 lumenów. Dla porównania tradycyjna żarówka dająca tyle samo światła musi mieć już 15 W. Jest to więc znacząca różnica, która przekłada się na wyższe zużycie energii elektrycznej. Dla ułatwienia stworzyliśmy dedykowany przelicznik watów na ledy, który pomoże odnaleźć się w świecie żarówek LED.

Jak policzyć, czy żarówki LED się opłacają?

Aby policzyć, czy wymiana tradycyjnego źródła światła na żarówki LED faktycznie się opłaca, należy określić, ile ich ma być zamontowanych, o jakiej mocy i w jakich pomieszczeniach oraz, jak długo będą świecić. Można skorzystać z prostych obliczeń matematycznych, które były wcześniej przedstawiane. Innym, szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszego kalkulatora oszczędności oświetlenia.

Czy żarówki LED są energooszczędne?

Żarówki LED to świetna alternatywa dla innych źródeł światła. Ze względu na to, że do swojego działania potrzebują znacznie mniej prądu, są powszechnie uznawane za energooszczędne. Potwierdzeniem tego jest znacznie niższe zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki. Z tego też powodu są one coraz częściej stosowane w domach, mieszkaniach i firmach.

Jaka jest różnica między tym, ile prądu zużywa żarówka LED a tradycyjna żarówka?

Żarówki LED w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywają dziesięciokrotnie mniej energii elektrycznej. W skali roku i przy większej liczbie źródeł światła oszczędność na rachunkach za prąd jest bardzo duża. Z tego też względu żarówki LED skutecznie wypierają z rynku starsze rozwiązania.

Co jeszcze warto wiedzieć o źródłach LED?

Źródła LED to najpopularniejszy i najbardziej opłacalny typ oświetlenia, jaki można znaleźć aktualnie na rynku. Mają swoje odpowiedniki do tradycyjnych żarówek, a liczba rodzajów źródeł LED jest coraz większa. Warto być na bieżąco.


łączy nas napięcie portal dla elektryków