Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu?

dlaczego żarówka led świeci po wyłączeniu

Konstrukcje żarówek LED są bardziej skomplikowane od tradycyjnych żarówek, dlatego mogą pojawić się w nich nietypowe usterki. Jedną z nich jest utrzymanie się niewielkiego strumienia światła już po rozłączeniu zasilania. Co może być przyczyną takiej sytuacji i jak można temu zaradzić?

Spis treści:

  1. Czy żarówki LED powinny świecić po wyłączeniu?
  2. Czy żarówka LED, która świeci po wyłączeniu jest zepsuta?
  3. Czy zjawisko świecenia po wyłączeniu dotyczy wszystkich żarówek LED?
  4. Co może sprawiać, że LEDy świecą po wyłączeniu?
  5. Czy wyłączona, ale świecąca żarówka LED pobiera prąd?
  6. Czy świecenie żarówki LED po wyłączeniu wpływa na jej żywotność?
  7. Jak sprawdzić, co powoduje, że żarówka LED świeci się po wyłączeniu?
  8. Jak wyeliminować żarzenie się żarówek LED?
  9. Jak wybierać żarówki LED, by uniknąć migotania po wyłączeniu?

Czy żarówki LED powinny świecić po wyłączeniu?

Krótkotrwałe świecenie żarówek LED po wyłączeniu prądu jest zjawiskiem powszechnym. Konstrukcja żarówek LED umożliwia wykorzystywanie prądu nawet o małej mocy. Taki dopływa do niej jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu zasilania i z niego wynikają problemy ze świeceniem po odcięciu zasilania.

Jeśli zjawisko dotyczy jedynie kilku sekund po wyłączeniu, nie będzie uciążliwe. Znacznie gorzej, jeśli lekki strumień światła jest generowany stale. To może być zwiastunem poważniejszych kłopotów z siecią elektryczną. Bez względu na długość świecenia, to zjawisko jest niepożądane i warto usunąć jego przyczyny.

Rekomendacje produktowe żarówek LED:

Czy żarówka LED, która świeci po wyłączeniu jest zepsuta?

Świecenie po wyłączeniu żarówki LED nie zawsze oznacza uszkodzenie tego produktu. Może mieć związek z samą żarówką, jednak przyczyną bywa też układ zasilania. Występujące w nim niedociągnięcia i błędy montażowe mogą powodować świecenie po wyłączeniu całkiem sprawnej żarówki E27. Często montaż dodatkowych akcesoriów lub nieprawidłowe podłączenie przewodów mogą przekładać się na świecenie żarówki po wyłączeniu.

Czy zjawisko świecenia po wyłączeniu dotyczy wszystkich żarówek LED?

Zjawisko świecenia żarówki po odłączeniu zasilania jest charakterystyczne dla technologii LED. Może zatem dotyczyć każdej żarówki, bez względu na sposób wykorzystania energii i typ.

Co może sprawiać, że LEDy świecą po wyłączeniu?

Standardowe, czy nie - świecenie żarówek po włączeniu może być bardzo denerwujące. Poznając najpopularniejsze przyczyny takiego zjawiska, będziesz w stanie łatwiej z nim walczyć.

LEDy niskiej jakości

W żarówkach LED niskiej jakości często stosowany jest słaby układ zasilający. Ma to miejsce zwłaszcza w żarówkach od azjatyckich producentów, które nie otrzymały certyfikatu CE i EU.

Kondensatory i prąd pozostały w obwodzie

W konstrukcji niektórych lamp i żyrandoli mogą znajdować się kondensatory. To w nich utrzymuje się jeszcze niewielka ilość energii, którą żarówka wykorzystuje do generowania światła. Podobna sytuacja może występować w konstrukcjach wyposażonych w niewielkie baterie lub akumulatory dostarczające prąd stały.

Łącznik instalacyjny z własnym źródłem światła

Dodatkowe oświetlenie przełącznika jest jedną z powszechnych przyczyn awarii. Często w nowoczesnych ramkach włącznika światła stosuje się dodatkowe diody, które ułatwiają znalezienie przycisku w ciemności. W układzie utrzymuje się zatem napięcie, które nie tylko zasila diodę, ale może też prowadzić do delikatnego świecenia lampy LED.

Niewłaściwie podłączony przewód fazowy

Niejednokrotnie przyczyną świecenia żarówki LED jest podłączenie przewodu neutralnego w miejscu fazowego. Wówczas po wyłączeniu do lampy może docierać niewielka ilość prądu i powodować świecenie. Taka sytuacja wynika z niewłaściwie przeprowadzonego montażu włącznika.

Problemy z oprawą oświetleniową

Niewłaściwie podłączona oprawa lub jej uszkodzenie i zużycie także mogą być przyczyną świecenia żarówek po wyłączeniu. Luźne przewody lub elementy mechanizmu włączającego sprawiają, że napięcie nie wyłącza się całkowicie. Tę przyczyną warto skontrolować w pierwszej kolejności.

Problemy z instalacją elektryczną

Jedną z przyczyn może być też nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna. Zastosowanie gorszej jakości materiałów lub niewłaściwej izolacji będzie prowadziło do stałego utrzymywania się napięcia w sieci.

Słaba izolacja przed wilgocią

Kolejną przyczyną jest wilgoć, która utrzymuje się wewnątrz przełącznika lub akcesorium świetlnego. W takim przypadku woda przewodzi energię nawet pomimo wyłączenia zasilania. Wilgoć w układzie jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, a może wynikać z nieprawidłowo wykonanej izolacji.

Indukcja elektromagnetyczna

W skomplikowanych i rozbudowanych sieciach elektrycznych występuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Przewody biegnące bardzo blisko siebie przejmują część energii elektrycznej. Ta może być dostarczana do żarówki LED E14 i powodować jest świecenie pomimo wyłączenia zasilania.

pomiar parametrów prądu

Czy wyłączona, ale świecąca żarówka LED pobiera prąd?

Świecąca po wyłączeniu żarówka LED wykorzystuje do tego energię elektryczną. Jeśli przyczyna problemu tkwi:

  • w kondensatorze lub baterii - wykorzystuje tylko energię zgromadzoną w tych urządzeniach, a następnie gaśnie. Jeśli jednak przyczyna tkwi,
  • w instalacji elektrycznej - żarówka będzie świecić stale. Przez cały ten okres będzie pobierała z sieci energię elektryczną. Choć są to z reguły niewielkie ilości, realnie wpływają na niepotrzebne zwiększenie zużycia prądu.

Sprawdź też, ile prądu zużywa żarówka LED przy normalnym użytkowaniu.

Czy świecenie żarówki LED po wyłączeniu wpływa na jej żywotność?

Tak, może to wpływać na jej żywotność, szczególnie jeśli świecenie żarówki ma miejsce przez cały czas. Choć ilość wytwarzanego światła jest niewielka, żarówka pracuje bez przerwy. To może skrócić okres jej funkcjonalności nawet kilkukrotnie.

Jak sprawdzić, co powoduje, że żarówka LED świeci się po wyłączeniu?

Wykrycie przyczyny świecenia żarówek po wyłączeniu musi poprzedzać solidna diagnostyka. Zacznij od wyeliminowania podstawowych przyczyn. Wymień żarówkę na nową i sprawdź, czy problem nie ustąpił. Zbadaj napięcie w kloszu po wyłączeniu zasilania. Spróbuj też chwilowo podłączyć zasilanie, omijając ścienny włącznik. Jeśli samodzielnie nie znajdziesz przyczyny, bądź jej usunięcie jest skomplikowane, wezwij na pomoc specjalistę.

Rekomendacje produktowe żarówek LED:

Jak wyeliminować żarzenie się żarówek LED?

Usunięcie przyczyny żarzenia żarówki LED może wymagać kilku prostych czynności. Poznaj kilka metod na uporanie się z żarzącą żarówką LED od najprostszej do najbardziej skomplikowanej:

  • Wymiana żarówek na lepsze, nowsze modele.
  • Wymiana łączników.
  • Wymiana opraw świetlnych.
  • Instalacja kondensatora.
  • Przeanalizowanie i remont instalacji elektrycznej.

Wymiana żarówek na lepsze

Wymiana żarówek powinna być pierwszym zabiegiem, jaki wykonasz. Zacznij od pojedynczej żarówki i zaobserwuj, czy problem nadal się pojawia. Jeśli nowe akcesoria nie świecą po wyłączeniu, wymień wszystkie problematyczne źródła światła.

Wymiana łączników

Jedną z pierwszych prac powinno być także sprawdzanie łączników i ich wymiana. Przyniesie pożądane efekty w sytuacji, kiedy problem wynika z dodatkowego oświetlenia obudowy włącznika lub jego uszkodzenia. Jeśli nie ma możliwości usunięcia usterki w zakresie łącznika, zastąp go nowym o lepszej jakości.

Wymiana opraw świetlnych

Usunięcie usterek z opraw świetlnych w lampach też jest jednym z łatwiejszych sposobów na rozwiązanie problemu. Usterka może okazać się łatwa do wykrycia i usunięcia. Jeśli jednak masz do czynienia z oprawami uszkodzonymi i słabej jakości, natychmiast wymień je na nowe.

Instalacja kondensatora

Kondensator w instalacji oświetlenia zapobiega nieprawidłowej pracy żarówki, takiej jak migotanie lub żarzenie się po wyłączeniu zasilania. Jeśli nie masz takiego urządzenia w lampie, możesz go zamontować. Kondensator podpina się równolegle do obwodu, bezpośrednio do kostki przyłączeniowej oprawy.

Przeanalizowanie i remont instalacji elektrycznej

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przyniesie efektu, czeka Cię analiza instalacji elektrycznej. Sprawdź położenie przewodów, oceń możliwość nieprawidłowego połączenia ich ze sobą lub montażu niewystarczającej izolacji. W skrajnych przypadkach będzie konieczna wymiana części instalacji lub całego obwodu.

wymiana żarzącej żarówki LED

Jak wybierać żarówki LED, by uniknąć migotania po wyłączeniu?

Świecenie żarówki pomimo wyłączenia prądu nie tylko jest mało ekonomiczne, ale również bywa uciążliwe. Szczególnie w pomieszczeniach wypoczynkowych w mieszkaniu może utrudniać relaks. Pamiętaj o tym już na etapie zakupu akcesoriów oświetleniowych oraz żarówek LED.

Wybierając żarówki LED, zwróć uwagę na ich jakość. Powinny pochodzić od renomowanych producentów, których wyroby uzyskały certyfikaty CE zezwalające na użytkowanie na obszarze Unii Europejskiej. Zwróć uwagę także na ich żywotność podawaną w godzinach świecenia lub ilości cykli włączenia. Jest wiele rodzajów żarówek LED, które różnią się oznaczeniami i parametrami. Nie wiesz, jaką wybrać? Sprawdź konfigurator oświetlenia.

Konfigurator oświetleniałączy nas napięcie portal dla elektryków