Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 10.09.2018

Z rynku znikają żarówki halogenowe

Podpis zdjęcia
1 września 2018 roku w życie wszedł zakaz sprzedaży żarówek halogenowych. Od teraz w sklepach stacjonarnych i internetowych do dyspozycji klientów będą energooszczędne źródła światła. Dla wielu gospodarstw domowych to prawdziwy przełom.
linia

Kiedy w 2016 roku wycofano ze sprzedaży reflektorki halogenowe, kwestią czasu było całkowite zakończenie produkcji halogenowych źródeł światła. Dnia 1 września br. weszło w życie rozporządzenie Uniii Europejskiej zakazujące sprzedaży żarówek halogenowych. Mimo że lobbyści z branży oświetleniowej chcieli wymóc wprowadzenie zakazu 2 lata później, bo w 2020 roku, Komisja Europejska pozostała nieugięta. Od teraz całkowicie zastąpią je energooszczędne źródła światła. Teoretycznie, bo w praktyce sklepy mogą wyprzedawać zgromadzone w magazynach zapasy halogenowych żarówek.

Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W trosce o środowisko i... nasze portfele

Dlaczego Unia Europejska w ogóle zdecydowała się na wprowadzenie takiego zakazu? Chodzi przede wszystkim o ochronę środowiska naturalnego i walkę z globalnym ociepleniem klimatu. Eksperci przewidują bowiem, że korzystanie z oświetlenia LED-owego zredukuje emisję szkodliwego dwutlenku węgla aż o 15,2 mln ton do 2025 roku. Nie wspominając już o zmniejszeniu zużycia energii. Żarówki LED-owe zużywają jej 5 razy mniej niż halogenowe.

To także duża oszczędność. Mimo że przeciwnicy wycofania halogenów twierdzą, że ze względu na wysoką cenę, zakup żarówek energoszczędnych będzie dużym obciążeniem dla gospodarstw, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Cena jest wyższa, ale większa jest również żywotność źródeł światła. Obliczono, że średnio LED-y posłużą nam około 15-20 lat. Co przy średnio dwuletnim użytkowaniu halogenów wydaje się być sporą różnicą. Z korzyścią dla naszych portfeli. Według wstępnych szacunków mieszkańcy krajów członkowskich mogą rocznie zaoszczędzić nawet kilka miliardów euro.

Podpis zdjęcia
Skorzystaj z szerokiej oferty

Oferta żarówek energooszczędnych na rynku jest już teraz bardzo szeroka. W Sklepie TIM.pl można obecnie znaleźć ponad 1200 LED-owych źródeł światła o różnych kształtach baniek, zróżnicowanych mocach czy chociażby o szerokim przekroju temperatur barwowych. To z pewnością pozwoli na dostosowanie energooszczędnego źródła światła do rodzaju pomieszczenia czy po prostu do osobistych preferencji. Na przykład żarówki wytwarzające światło o ciepłej barwie sprzyjają odpoczynkowi i poczuciu przytulności, a te emitujące barwę chłodniejszą motywują do pracy i sprawiają, że jesteśmy bardziej zmobilizowani. Dajemy możliwość wyboru spośród produktów od wielu topowych i cenionych marek, jak na przykład: Kanlux, GE Lighting, czy chociażby Sylvania.

Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: