Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Zewnętrzne lampy LED. Co warto wiedzieć o oświetleniu ledowym?

zewnętrzne oświetlenie LED

Oświetlenie typu LED to jedno z najefektywniejszych (pod względem kosztów, jak i działania) źródeł światła, które znajduje szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i podczas rozświetlania zewnętrznych przestrzeni.

W tym artykule skupimy się na tym drugim aspekcie i opowiemy Ci więcej na temat zewnętrznego oświetlania LED, które być może już wkrótce zagości także w Twoim otoczeniu. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Czym są zewnętrzne lampy LED?
  2. Jak działają lampy LED?
  3. Lampy LED - gdzie na zewnątrz sprawdzają się najlepiej?
  4. Zalety korzystania z oświetlenia zewnętrznego LED
  5. Oświetlenie LED na zewnątrz: wady
  6. Jak wybrać ledowe lampy zewnętrzne?
  7. Lampy do oświetlenia zewnętrznego, które spełnią Twoje oczekiwania

Czym są zewnętrzne lampy LED?

Lampy LED to rodzaj nowoczesnego oświetlenie, które może być wykorzystywane do oświetlania zewnętrznych przestrzeni: ogrodów, parkingów, podjazdów, otoczenia budynków mieszkalnych, elementów infrastruktury, a także obiektów o charakterze komercyjnym (magazynów, placów itp.).

Powstanie pierwszej tego typu lampy datuje się na rok 1972. Do powszedniego użytku zostały wprowadzone dopiero w 2009 roku, jednak prawdziwy wzrost popularności nastąpił po 2012 roku, gdy ceny tego typu rozwiązań stały się bardziej przystępne. Od tego czasu lampy LED skutecznie zastępują starsze i mniej efektywne źródła światła - obecnie pokrywając około połowę światowego zapotrzebowania.

Jak działają lampy LED?

Konstrukcja lamp LED opiera się na systemie połączonych ze sobą diod elektroluminescencyjnych. To do nich, za pomocą półprzewodnikowego chipa, dociera energia elektryczna, która jest następnie bezpośrednio zamieniana na światło. Każda dioda generuje mało energii, dlatego w przeciętnej lampie znajduje się ich od kilku do nawet kilkunastu.

Szukasz najlepszego oświetlenia do Twojego domu? - kliknij w poniższy baner, wypełnij formularz i czekaj na wycenę od naszych ekspertów!

Konfigurator oświetlenia

Lampy LED - gdzie na zewnątrz sprawdzają się najlepiej?

Tego typu rozwiązania mogą służyć ściśle wskazanym celom lub też realizować kilka z nich jednocześnie. Do najpopularniejszych zadań zaliczamy oczywiście funkcję ochronną. Odpowiednio rozmieszczone lampy zewnętrze mogą być bowiem skutecznym “odstraszaczem” dla potencjalnych włamywaczy oraz innych intruzów.

Warto także zaznaczyć, że mogą one pełnić funkcję ozdobną, chociażby poprzez oświetlanie Twojego ogrodu, znajdujących się w ścieżek, a nawet całej elewacji budynku. Warto pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie może wpłynąć także na Twój komfort i sposób korzystania z przydomowej infrastruktury. Z powodzeniem sprawdza się na podjeździe i w garażu (gdzie ułatwia parkowanie pojazdu), a także na balkonie czy tarasie (pozwalając na relaks i spędzanie wolnego czasu także po zmroku).

oświetlenie LED ogrodu

Jednak na tym lista miejsc, w których sprawdzają się tego typu lampy, wcale się nie kończy. Warto wziąć bowiem pod uwagę, że oświetlenie LED nie jest zarezerwowane wyłącznie do użytku prywatnego. Znajdują swoje zastosowanie również w takich lokalizacjach, jak:

  • Obszary przeznaczone do rekreacji w tym: parki, ogrody, zewnętrzne siłownie, a nawet place zabaw.
  • Infrastruktura komunikacyjna i mieszkaniowa, w tym: osiedla, chodniki, ulice, parkingi, skwery i wiele innych.
  • Obiekty komercyjne, w tym: tereny znajdujące się wokół budynków przemysłowych, hal magazynowych, restauracji, hoteli, czy chociażby sklepów.

Zalety korzystania z oświetlenia zewnętrznego LED

Do kluczowych czynników przemawiających na korzyść tego rozwiązania zaliczamy takie elementy, jak:

  • Energooszczędność - oświetlenie w technologii LED odznacza się niskim poborem prąd elektrycznego. W porównaniu o do tradycyjnych żarówek żarnikowych (o takiej samej wydajności), żarówki LED zużywają blisko 10-krotnie mniej prądu. Biorąc pod uwagę, że koszt ich zakupu jest zazwyczaj tylko 2- lub 3-razy większy - oszczędności na rachunkach widać “gołym okiem”.
  • Trwałość - lampy zewnętrzne typu LED są skonstruowane w taki sposób, aby doskonale radziły sobie ze zmiennymi temperaturami, a także były odporne, chociażby na działanie wilgoci. W tym miejscu warto wspomnieć o ich żywotności, która może sięgać od 50 000 do nawet 100 000 godzin nieprzerwanej pracy (czyli blisko 100x więcej niż klasyczne żarówki).
  • Szeroki wybór produktów - obecnie na rynku istnieje bardzo bogaty asortyment lamp typu LED, które możesz wybierać nie tylko ze względu na ich moc, ilość dostarczanych lumenów, ale również kolor (tzw. barwę lub temperaturę światła).
  • Stabilna charakterystyka pracy - ich działaniu nie towarzyszy tzw. zjawisko nagrzewania się, co ogranicza zużycie energii, a dodatkowo zapewnia większe bezpieczeństwo (nie ma ryzyka oparzenia). Dodatkowo, w przeciwieństwie chociażby do świetlówek, nie mają czasu nagrzewania. To oznacza, że zaraz po uruchomieniu są dostarczają angażują całą swoją moc i dostarczają 100% światła.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki przekładają się na imponującą wydajność oraz wygodę korzystania, jakie oferują nowoczesne i dobrze dobrane zewnętrzne lampy w technologii LED. Warto zaznaczyć, że w ten sposób lampy w tej technologii są również bardzo ekologiczne.

Sprawdź czym jest projektowanie oświetlenia na zewnętrz i na co zwrócić uwagę.

Oświetlenie LED na zewnątrz: wady

Z kolei do grupy czynników, które mogą działać na niekorzyść tego typu lamp, możemy zaliczyć takie, jak:

  • Stosunkowo wysokie ceny - jak już wspomnieliśmy, inwestycja w zewnętrzne oświetlenie typu LED może wynieść 2-, a czasami nawet 3-krotność wydatków ponoszonych na zakup bardziej tradycyjnych lamp.
  • Podatność na działanie ekstremalnie wysokich temperatur - ledowe lampy cechują się dużą wrażliwością, przez co nie sprawdzą się podczas pracy w gorących pomieszczeniach.
  • Niska odporność na zmiany napięcia - jego spadki oraz skoki mogą doprowadzić do szybkiego uszkodzenia lamp. Dlatego nie zaleca się ich stosowania w przestarzałych instalacjach elektrycznych. A jeżeli jest to konieczne - w celu ich zabezpieczenia należy stosować dodatkowe zasilacze.

Jak wybrać ledowe lampy zewnętrzne?

Oto 4 proste kroki, które z pewnością ułatwią Ci dokonanie właściwego wyboru:

  1. Określ, do czego chcesz wykorzystać lampy LED
    Pomyśl, jakie zastosowanie ma mieć Twoja lampa. W tym miejscu weź pod uwagę, jaki obszar ma rozświetlać, a także podejmij decyzję dotyczącą intensywności oraz koloru generowanego światła.
  2. Wyznacz budżet, jaki możesz przeznaczyć na ich zakup
    Gdy już określisz swoje preferencje dotyczące zakupu ledowego oświetlenia, które umieścisz na zewnątrz - porównaj je ze swoimi możliwościami finansowymi.

    Podstawowe propozycje zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za lampę. Wraz ze wzrostem ich parametrów (mocy, wydajności i wielu innych), rośnie również cena. Za lampy ze średniej półki przyjdzie Ci zapłacić nawet ponad sto złotych, za zaawansowane rozwiązania - od 300 do nawet około 2000 złotych.
  3. Zastanów się, jak i gdzie je zamontujesz
    Zewnętrzne oświetlenie LED daje Ci wiele możliwości montażu. Z jednej strony wybrana lampa ledowa może być przymocowana bezpośrednio do innego obiektu (ściany budynku, altany, a nawet drzewa). Z drugiej strony – możesz zdecydować się na zakup tzw. lamp wolnostojących, które umieścisz bezpośrednio na ziemi.
  4. Rozważ wybór dodatkowych funkcjonalności
    Innym istotnym aspektem jest charakterystyka pracy zewnętrznych lamp typu LED. W tym miejscu możesz zdecydować się na zakup urządzeń uruchamianych manualnie, czyli oświetlenia. Możesz również zdecydować się na rozwiązania wyposażone w specjalny czujnik ruchu, który uruchamia oświetlenie dopiero wówczas, gdy w jego zasięgu znajdą się osoby lub pojazdy.

    Wybór zewnętrznego oświetlenia uruchamianego automatycznie jest szczególnie ważny z dwóch względów. Po pierwsze - jeśli chcesz ograniczyć zużycie energii elektrycznej (lampy uruchamiają się tylko wtedy, gdy są faktycznie potrzebne). Po drugie - jeżeli zależy Ci na dodatkowej ochronie Twojej posesji lub innego obszaru (światło zapala się, gdy “wyczuje” ruch).

Lampy do oświetlenia zewnętrznego, które spełnią Twoje oczekiwania

Już teraz przejdź prosto do platformy TIM.pl, gdzie czeka na Ciebie szeroki wachlarz możliwości, za pomocą których zadbasz o efektywne, ekologiczne i dopasowane oświetlenie Twojego otoczenia.

Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki, opcji filtrowania oraz gotowych kategorii produktowych. Jesteśmy przekonani, że to zdecydowanie ułatwi i przyspieszy Twoje poszukiwania idealnego: wydajnego i energooszczędnego oświetlenia typu LED!