Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Pompy ciepła – cena, koszty montażu i eksploatacji w 2022 r.

pompa ciepła koszty

Stoisz przed wyborem metody ogrzewania domu? Weź pod uwagę taką, która pomoże Ci obniżyć wysokość rachunków. Obecny rok zaskakuje szybującymi w górę cenami gazu i węgla, dlatego coraz popularniejsze są pompy ciepła. Sprawdź, jaki koszt wiąże się z wyborem takiego systemu grzewczego.

Spis treści:

 1. Co to jest pompa ciepła?
 2. Pompy ciepła – cena
 3. Gdzie są największe koszta założenia pompy ciepła?
 4. Monoblok czy split – pompy ciepła, które warto wziąć pod uwagę Gdzie są największe koszta założenia pompy ciepła?
 5. Po jakim czasie zwróci się koszt instalacji pompy ciepła?
 6. Dofinansowanie pomp ciepła – czy można uzyskać dotację na zakup i montaż?

Co to jest pompa ciepła?

Podobno pierwsza pompa ciepła powstała niemal 100 lat temu i była wykorzystywana do ogrzewania genewskiego ratusza, czerpiąc ciepło z wód Jeziora Genewskiego. Od tego czasu technologia nieustannie się rozwija i znajduje zastosowanie w wielu krajach na całym świecie. Upowszechnienie takich rozwiązań, a także wzrost kosztów tradycyjnych źródeł energii spowodowało, że technologia ta znajduje coraz częściej zastosowanie w Polsce i doskonale wpisuje się w trend ekologicznych źródeł ciepła.

Pompa ciepła przy niewielkiej ilości dostarczonej energii elektrycznej przetwarza energię zawartą w wodzie bądź powietrzu na energię cieplną, którą możemy wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń, bądź podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Stosując takie ogrzewanie, ograniczasz spalanie tradycyjnych paliw, czyli drewna, węgla czy gazu oraz ograniczasz zanieczyszczanie przyrody.

Więcej na temat samych pomp ciepła, dowiesz się z tego artykułu: Pompy ciepła - rodzaje i działanie.

Co prawda, urządzenie zużywa energię elektryczną, jednak dzięki wykorzystaniu II zasady termodynamiki z jednej kWh energii elektrycznej dostarczonej do sprężarki jesteśmy w stanie uzyskać nawet do 4–4,5 kWh energii cieplnej. Urządzenie w pełni wykorzystuje ciepło zgromadzone w środowisku naturalnym – w wodzie, gruncie, a nawet powietrzu (w zależności od typu pompy).

Do wyboru masz kilka rodzajów pomp ciepła. Do niedawna najlepszą wydajność do ogrzania domu gwarantowały modele gruntowe. Rozwój technologii sprawił jednak, że obecnie coraz większym powodzeniem zaczynają cieszyć się zdecydowanie tańsze w montażu pompy typu powietrze-woda, które pobierają energię cieplną z powietrza, a oddają do wody zawartej w instalacji grzewczej budynku.

Ze względu na zmieniającą się temperaturę powietrza pompa typu powietrze-woda ma trudniejsze warunki pracy w stosunku do stabilnych temperaturowo źródeł gruntowych, jednak dzięki zaawansowanym systemom sterowania pracą urządzenia możliwe jest osiągnięcie wysokich parametrów wydajnościowych.

pompa ciepła schemat

Pompy ciepła – cena

Ile kosztuje pompa ciepła? Precyzyjna odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ na koszt całego systemu grzewczego składa się nie tylko cena urządzenia, lecz także szereg dodatkowych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Mamy dla Ciebie coś specjalnego. Wyceń pompy ciepła z pomocą naszego intuicyjnego konfiguratora! Pompy ciepła

 • Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną – dla prawidłowego doboru urządzenia należy dokonać obliczeń zapotrzebowania na ciepło. Powierzchnia ogrzewana, rodzaj zastosowanych przegród budowlanych, czyli konstrukcji ścian, stropodachów, podłóg, zastosowanych materiałów izolacyjnych, rodzaj i stan stolarki okiennej czy preferowana temperatura, mają niezwykle istotny wpływ na wartość zapotrzebowania na ciepło.
 • Rodzaj wentylacji – czy mamy tradycyjną instalację grawitacyjną, czy system wentylacji z odzyskiem ciepła umożliwiającym zminimalizowanie strat ciepła.
 • Rodzaj ogrzewania – system podłogowy bądź inny powierzchniowy np. ścienny, ze względu na wymaganą niższą temperaturę zasilania oraz naturalną pojemność cieplną, sprawdza się lepiej niż tradycyjny system grzejnikowy, wymagający wyższej temperatury zasilania.
 • Stan techniczny budynku – sposób ocieplenia i jego szczelność mają znaczenie, ponieważ dobra izolacja gwarantuje niższe zapotrzebowanie na ciepło.
 • Rodzaj pompy – a raczej rodzaj zastosowanego w pompie gazu, decyduje o tym, czy pompa lepiej będzie pracowała w systemach niskotemperaturowych, czy grzejnikowym o wyższych parametrach.
 • Rodzaj dolnego źródła ciepła – czy będziesz czerpał ciepło z powietrza, czy zdecydujesz się na kosztowny wymiennik gruntowy bądź głębokie odwierty gruntowe.
 • Producent – na rynku jest bardzo wielu producentów, których urządzenia różnią się parametrami technicznymi. Stosowane są różne systemy dystrybucji i instalacji, warunki udzielania oraz czas trwania gwarancji, co w efekcie wpływa na cenę urządzenia.
 • Układ pracy i rodzaj źródeł grzewczych wspomagających – urządzenie może współpracować z innymi źródłami ciepła, np. kotłem gazowym, olejowym czy grzałką elektryczną

Gdzie są największe koszta założenia pompy ciepła?

Trudno dokładnie określić, jakie koszty związane z zakupem urządzenia poniesiesz, ponieważ duży popyt i trudniejsze pozyskiwanie surowców spowodowały znaczne zmiany cen na rynku w ostatnim czasie. Niemniej jednak dla przeciętnego domu o powierzchni 120–150 m2, wykonanego zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami, za samo urządzenie orientacyjnie zapłacisz około 15–25 tys. zł.

Do tego dochodzą koszty związane z rodzajem dolnego źródła ciepła, na jakie się zdecydujesz. Zdecydowanie najdroższe okażą się pionowe odwierty gruntowe oraz gruntowe wymienniki powierzchniowe, których wykonanie wiąże się z koniecznością wynajmu sprzętu i specjalistycznej ekipy. Należy liczyć się z kosztami rzędu 20–30 tys. zł.

Zaletą tutaj jest jednak stabilne źródło ciepła, a także brak konieczności montażu jakichkolwiek urządzeń na zewnątrz budynku, które mogłyby generować hałas. Konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na urządzenie zewnętrzne oraz hałas powodowany przez pracę wentylatorów powietrznej pompy to główne wady i ograniczenia powietrznej pompy ciepła.

Jeśli chodzi o sam montaż, wymagane jest tylko wykonanie niezbyt skomplikowanego fundamentu i układu odprowadzenia skroplin, więc koszt prac dodatkowych będzie niewielki, rzędu 1–2 tys. zł.

Pozostałe koszty uzależnione są od rodzaju instalacji grzewczej, ewentualnie chłodniczej – czy będziemy wykorzystywać pompę do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W zależności od tego należy liczyć się z następującymi kosztami dodatkowymi:

 • zasobnik na ciepłą wodę użytkową – około 4–6 tys. zł;
 • bufor ciepła stabilizujący pracę pompy – około 1,5–2,5 tys. zł (jeżeli myślimy o magazynowaniu większej ilości ciepła i buforze o pojemności np. 1000 litrów należy liczyć się z kosztem około 6–8 tys. zł);
 • zawory trójdrogowe, filtry i separatory oraz niezbędna automatyka – kolejne 3–5 tys., w zależności od poziomu skomplikowania instalacji

Koszt montażu i uruchomienia uzależniony jest od stopnia skomplikowania instalacji, nakładów pracy oraz aktualnej lokalnej sytuacji rynkowej. Zainteresowanie pompami ciepła staje się obecnie bardzo duże, co wpływa na stosunkowo wysokie wyceny. Są to jednak wyliczenia tylko poglądowe.

Pompa ciepła przy domu

Monoblok czy split – pompy ciepła, które warto wziąć pod uwagę

Jeszcze w ubiegłym roku na rynku dominowały pompy typu split. Obecnie coraz większą popularności zdobywają pompy typu monoblok. Oba rodzaje pomp mają bardzo zbliżone parametry jakościowe i wydajnościowe, różnią się jednak sposobem wykonania oraz montażu.

Pompy monoblok są w całości wykonywane w fabryce, mają fabrycznie zamknięty i uruchomiony układ chłodniczy, wymagają tylko podłączenia wodnego.

 • W modelach typu split:
  • montaż wiąże się z większym nakładem pracy, ponieważ układ składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które należy połączyć układem chłodniczym, który następnie instalator z uprawnieniami F-gaz napełnia czynnikiem chłodniczym.
  • zachodzi konieczność przeprowadzania regularnych kontroli szczelności wykonywanych przez osobę z uprawnieniami, a to dodatkowy coroczny koszt.
  • montaż wymaga posiadania kosztownych narzędzi, takich jak pompa próżniowa, waga do czynników grzewczych, kielichownica do rur, butle z czynnikiem chłodniczym.
  • ciepło do budynku transportowane jest za pomocą układu gazu chłodniczego, co ogranicza straty ciepła.
  • dłuższy układ chłodniczy wymaga większej ilości gazu chłodniczego, co jest nie bez znaczenia, jeśli chodzi o ochronę środowiska.

 • W pompach ciepła typu Monoblok:
  • cały układ chłodniczy jest zmontowany i sprawdzony fabrycznie, wymaga się jedynie podłączenia hydraulicznego i elektrycznego. Nie są wymagane uprawnienia F-gaz.
  • brak konieczności kontroli szczelności instalacji, a to gwarancja niezawodnego działania.
  • występują nieco większe straty ciepła ze względu na konieczność wyprowadzenia układu grzewczego na zewnątrz budynku. Może się to wiązać z większym ryzykiem awarii w przypadku długotrwałego braku prądu. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie ryzyka
  • ograniczona do minimum ilość gazów chłodniczych. Sprzyja to ochronie środowiska.

Po jakim czasie zwróci się koszt instalacji pompy ciepła?

Decyzja o wyborze systemu grzewczego nie jest łatwa, jednak w ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie pompami ciepła, nie tylko w przypadku ogrzewania nowych, oszczędnych energetycznie budynków, lecz także, gdy zastępuje się nimi gazowe czy węglowe układy grzewcze.

Wzrost cen paliw kopalnych spowodował, że znacznie skrócił się czas zwrotu inwestycji w pompę ciepła. Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej zapewniającej darmowy prąd do zasilania urządzenia dodatkowo uatrakcyjnia inwestycję. Ze względu na niestabilne ceny energii elektrycznej, gazu czy węgla bardzo trudno oszacować czas zwrotu, natomiast w większości przypadków będzie to kilka lat.

Dofinansowanie pomp ciepła – czy można uzyskać dotację na zakup i montaż?

Cena pompy ciepła wydaje Ci się zbyt wysoka? Możesz skorzystać z dofinansowania, jakie przysługuje Ci w ramach rządowego programu "Czyste powietrze”. W ten sposób obniżysz koszt instalacji, i to niezależnie od tego, jaki wybierzesz model. W nowo budowanych domach o podwyższonym standardzie warto także sprawdzić projekt „Moje ciepło”, który pokrywa aż 30% kosztów związanych z montażem tego ekologicznego źródła.

Dodatkową pomocą jest także możliwość zaciągnięcia kredytu na zakup pompy ciepła. Coraz więcej banków udziela takiego wsparcia. Nie czekaj, już dziś zdecyduj się na oszczędne ogrzewanie z pompą ciepła!