Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Sprawdź, jaka pompa do nawadniania ogrodu będzie najlepsza?

nawadnianie ogrodu

Zakładasz nowy ogród lub planujesz wprowadzenie zmian w już istniejącym? To dobry moment, by ułatwić sobie podlewanie trawnika. Dzięki pompom do nawadniania nie będziesz już musiał ręcznie zraszać ogrodu za pomocą węża. Te nowoczesne urządzenia zrobią to za Ciebie automatycznie, wykorzystując do tego wodę ze studni. Sprawdź, jaka pompa do nawadniania trawnika sprawdzi się u Ciebie najlepiej!

Spis treści:

  1. Czym jest pompa do nawadniania ogrodu i gdzie się ją stosuje?

  2. Jakie są rodzaje pomp nawadniających?

  3. Jaka pompa do nawadniania będzie najlepsza w przypadku Twojego ogrodu?

  4. Jak prawidłowo używać pompy do nawadniania trawnika?

Czym jest pompa do nawadniania ogrodu i gdzie się ją stosuje?

Czy wiesz, że podlewanie ogrodu wodą z sieci wodociągowej wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem? Na dłuższą metę nawadnianie trawnika czy rabat kwiatowych z takiego źródła może być bardzo kosztowne.

Zdecydowanie lepiej do tego celu nadaje się woda ze studni. Jeśli na Twojej działce znajduje się podziemne ujęcie wody, możesz wykorzystać je do podlewania ogrodu. Niezbędna będzie wówczas odpowiednia pompa do nawadniania ogrodu

To urządzenie, które pobiera wodę ze źródła (naziemnego lub podziemnego), a następnie pompuje ją do węża ogrodowego i zraszacza lub do systemu nawadniania kropelkowego. Wykorzystując pompę, możesz stworzyć działający automatycznie system nawadniania, dzięki któremu bez wysiłku zadbasz o rośliny w swoim ogrodzie.

To, jaka pompa do wody do ogrodu sprawdzi się u Ciebie najlepiej, zależy od kilku czynników. Systemy nawadniania kropelkowego i zraszacze najczęściej stosuje się w dużych ogrodach, których znaczną część zajmuje starannie przystrzyżona murawa. Ze względów technicznych pompę do nawadniania najlepiej montować na etapie zakładania nowego ogrodu, ponieważ później prace mogłyby spowodować zniszczenie trawy lub kwiatów.

Jakie są rodzaje pomp nawadniających?

W zależności od źródła, z którego pobierana jest woda, pompy nawadniające do ogrodu dzieli się na następujące rodzaje: powierzchniowe, zanurzeniowe i głębinowe. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Pompy nawadniające powierzchniowe wykorzystuje się wówczas, gdy ujęcie wody znajduje się na powierzchni ziemi (stawy lub inne zbiorniki wodne) lub nieco pod ziemią (płytko kopane studnie). Co ważne, takie pompy w momencie uruchomienia nie muszą być zalane wodą. Jest ona doprowadzana do nich za pomocą węża ssącego – po włączeniu pompa usuwa z niego powietrze i zasysa wodę.

Zaletą pomp powierzchniowych jest łatwy montaż. Warto jednak pamiętać, że takie urządzenia są w stanie efektywnie pompować wodę tylko w przypadku, gdy jej lustro znajduje się nie niżej niż 7 metrów pod ziemią.

Pompy nawadniające zanurzeniowe (zwane również zatapialnymi) to urządzenia, które umieszcza się bezpośrednio w studni. Aby mogły działać, muszą być całkowicie zanurzone w wodzie, którą będą wypompowywały. Warto wiedzieć, że takich pomp możesz używać zarówno w wodzie czystej, jak i brudnej, a nawet w ściekach.

Jeśli zamierzasz podlewać trawnik podczas nieobecności domowników, warto wybrać model z wyłącznikiem pływakowym, który zapobiega pracy urządzenia „na sucho”. Pompy zanurzeniowe sprawdzą się w studniach o głębokości do ok. 20 m – nie mają więc zastosowania w przypadku studni głębinowych.

Pompy nawadniające głębinowe wykorzystuje się najczęściej w połączeniu ze zbiornikami hydroforowymi, które zapewniają stałą ilość wody potrzebną do podlewania. Pompy głębinowe nadają się do tłoczenia wody z dużych głębokości, nawet powyżej 20 m.

Jaka pompa do nawadniania będzie najlepsza w przypadku Twojego ogrodu?

Podczas wyboru pompy do nawadniania trawnika warto zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Jeśli nie wiesz, co oznaczają poszczególne informacje w opisach produktów, poniżej znajdziesz wyjaśnienie.

Nie zawsze musisz wybierać urządzenie o najwyższej mocy czy wydajności. O tym, jaka pompa do nawadniania jest najlepsza w Twoim przypadku, decydują indywidualne kwestie – powierzchnia ogrodu, głębokość ujęcia czy wydajność źródła.



Wybierając pompę, zwróć również uwagę na:

  • Maksymalną głębokość zanurzenia – ten parametr mówi, na jakiej maksymalnej głębokości może znajdować się pompa w studni. Dla studni zasysających jest to około 7 me, powyżej tej głębokości lepiej zainwestować w studnię głębinową.
  • Wydajność źródła to ilość wody, jaką można pobrać ze studni w ciągu minuty. Na tej podstawie dobiera się wydajność pompy.
  • Jakość wody w ujęciu - poszczególne modele pomp mają zazwyczaj określoną maksymalną wielkość zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w wodzie.)
  • Wysokość podnoszenia – ta wartość mówi nie tylko o tym, na jaką wysokość od źródła pompa może dostarczyć wodę. Na ten parametr warto zwrócić uwagę przede wszystkim wówczas, gdy masz ogród o dużej powierzchni. Dzięki odpowiednio dużej wysokości podnoszenia unikniesz problemów ze zbyt niskim ciśnieniem wody w najbardziej oddalonych częściach działki.

Jak prawidłowo używać pompy do nawadniania trawnika?

Aby podlewanie było efektywne i bezpieczne dla roślin, warto przestrzegać kilku zasad pracy z pompą. Przede wszystkim unikaj nawadniania w pełnym słońcu. Może to poważnie zaszkodzić trawie i kwiatom – osadzające się na nich kropelki wody działają jak soczewki skupiające promienie słoneczne i mogą powodować u nich poparzenia.

Podlewanie w nocy również nie jest wskazane. Wilgotność powietrza w tym czasie jest wyższa niż za dnia, co w połączeniu z wodą ze zraszaczy czy systemu nawadniania kropelkowego może prowadzić do rozwoju u roślin chorób grzybiczych. Najlepszym czasem na nawadnianie jest wczesny ranek lub wieczór.

Zastanawiasz się, jaka pompa do nawadniania kropelkowego, a jaka do zraszaczy będzie najlepsza? Sposób nawadniania nie ma tu aż tak dużego znaczenia. Poszczególne rodzaje pomp działają zarówno ze zraszaczami, jak i liniami do nawadniania kropelkowego.

Warto jednak wiedzieć, która z metod podlewania roślin najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie:

  • nawadnianie kropelkowe to najlepsze rozwiązanie w miejscach, gdzie rośliny rosną pojedynczo – dzięki liniom nawadniającym można je podlewać punktowo, oszczędzając w ten sposób wodę;
  • zraszacze są niezastąpione tam, gdzie występuje zwarta roślinność, np. trawnik lub rośliny okrywowe.

Chcesz, by pielęgnacja ogrodu była łatwa, przyjemna i skuteczna? Przeczytaj także inne nasze artykuły na ten temat: jaką wybrać myjkę ciśnieniową oraz jaka kosiarka spalinowa do ogrodu będzie najlepsza