Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 19.04.2022

Jaka kosiarka spalinowa do ogrodu będzie najlepsza?

Kosiarka spalinowa do ogrodu

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest jego regularne koszenie, do czego niezbędna jest odpowiednia kosiarka. Jednym z najczęstszych wyborów właścicieli trawników są kosy i kosiarki spalinowe. W tym artykule odpowiemy, jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza dla Twojego ogrodu.

linia

Dlaczego warto wybrać kosiarkę spalinową?

Kluczowym zadaniem dla posiadaczy trawników jest ich regularne koszenie. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń koszących, działających na prąd, akumulatorowych czy z silnikami spalinowymi. Jednak najczęściej z nich wybieranymi są kosy i kosiarki spalinowe. Związane jest to zapewne z ich mobilnością. Nie wymagają one bowiem od nas dostępu do prądu, a jedynie kanistra z paliwem, dostępnego w marketach budowlano-ogrodniczych, hipermarketach spożywczych, a także na stacjach benzynowych. Kolejnymi z licznych atutów urządzeń spalinowych jest ich prostota w obsłudze, długowieczność, bezawaryjność i łatwość w naprawie.


Rodzaje urządzeń spalinowych do koszenia trawy

Na rynku urządzeń spalinowych do koszenia trawy możemy znaleźć różne produkty, takie jak kosy spalinowe, kosiarki spalinowe czy traktorki.

 • Kosy i wykaszarki to produkty dedykowane zarówno pod wysokie łąki, jak i niewielkie połacie trawy. Są idealnym rozwiązaniem do trudno dostępnych albo wąskich miejsc. Dobrze sprawdzają się przy powierzchniach nieregularnych, pagórkowatych, jak i na równych trawniczkach. Ich waga jest stosunkowo niewielka w porównaniu do kosiarek spalinowych (waha się między 5 a 8 kg). Przy wyborze zatem wszystko zależy w dużej mierze od naszych oczekiwań wobec urządzenia, a także wielkości zbiornika na paliwo oraz ciężaru, jaki chcemy dźwigać na plecach. Wadą kos jest brak pojemnika na skoszoną trawę – pokosy zostają na trawniku.
 • Traktorki spalinowe to idealne rozwiązanie przy dużych trawnikach. Przy ich użyciu koszenie nie wymaga od nas wkładu praktycznie żadnej większej energii. Wystarczy, że skupimy się na prowadzeniu, a szybko doprowadzimy naszą murawę do stanu idealnej wysokości, przycinając ją w wygodnej pozycji siedzącej. Jednak jeśli nie jesteśmy posiadaczami pól Elizejskich czy nie chodzi nam o samą frajdę z jeżdżenia traktorkiem, to rozwiązanie takie warto rozważać do pielęgnacji trawników o powierzchni powyżej 25 arów. Takie urządzenia najczęściej mają pojemnik na trawę.
 • Kosiarki spalinowe to najpopularniejszy produkt wśród kosiarek paliwowych. Jest uniwersalny, gdyż nadaje się zarówno do małych trawniczków, jak i większych terenów porośniętych trawą. Podobnie jak w przypadku traktorków – większość kosiarek spalinowych posiada specjalny pojemnik na skoszoną trawę.
 • Kosiarka spalinowa – z napędem czy bez?

  Podczas rozważania zakupu kosiarki spalinowej na początku zazwyczaj pada pytanie – wybrać tę z napędem czy bez. W przypadku rozległych lub nierównych czy pagórkowatych terenów, zdecydowanie lepszym wyborem będzie kosiarka z napędem. Zapewni komfortowe i przyjemne koszenie dużych trawników. Nie musimy jej pchać – wystarczy, że nadamy odpowiedni kierunek koszenia. Takie rozwiązanie jest również idealne dla osób schorowanych czy słabych. Kosiarka z napędem pozwala na szybkie i dużo lżejsze koszenie trawnika niż w przypadku urządzeń bez napędu.

  W kosiarkach spalinowych najczęściej stosowane są napędy z przekładnią kątową. Przekładnia kątowa to proste i skuteczne rozwiązanie, składające się z dwóch zębatych kół oraz paska, który przekazuje napęd na koła. W bardziej zaawansowanych modelach stosuje się wał kardana, zaś najrzadziej stosowanym napędem jest napęd ślimakowy.

  Kosiarki bez napędu wyróżnia przede wszystkim niższa cena oraz mniejsza waga. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na niewielkich powierzchniach oraz w miejscach trudnodostępnych. Kosiarka bez napędu to również niższe koszty serwisowania.

  Kosiarka dwusuwowa czy czterosuwowa?

  Kosiarki spalinowe z silnikiem dwusuwowym mają mniejszy stosunek mocy do masy. Inaczej mówiąc: są po prostu lżejsze od tych z silnikiem czterosuwowym. Charakteryzuje je prostsza konstrukcja, co przekłada się na niższą cenę oraz zdecydowanie łatwiejszą konserwację. Ich największą wadą jest większa szkodliwość dla środowiska, co wynika ze spalania oleju dodawanego do paliwa. Takie rozwiązanie jest polecane dla szczególnie wymagających trawników o nierównym terenie i dużej powierzchni.

  Kosiarki spalinowe wyposażone w silnik czterosuwowy pracują ciszej i zużywają mniej paliwa, emitując przy tym mniejszą ilość spalin. Jeśli nasz trawnik jest równy i płaski niczym tafla szkła, to lepszym wyborem będzie dla nas kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym.

  Moc silnika kosiarki spalinowej

  Jednym z najważniejszych parametrów podczas wyboru kosiarki spalinowej jest moc silnika. Jak wybrać moc takiej kosiarki? Najlepszym sposobem jest dopasowanie mocy do powierzchni, którą zamierzamy kosić. W przypadku powierzchni 400 m2 idealne będą urządzenia o mocy 3,5-4 koni mechanicznych. W przypadku rozległych terenów (powyżej 1000 m2) kosiarka spalinowa powinna charakteryzować się mocą od 5,5 do 7 koni mechanicznych. Co ważne – jeśli mamy dylemat, jaką moc wybrać, zawsze lepszym wyborem będzie urządzenie z większą mocą.

  Kosiarki spalinowe różnią się od siebie zarówno wielkością, jak i materiałami, z jakich zostały wykonane. Możemy sprawić sobie klasyczne urządzenie, napędzane siłą naszych mięśni, jak również opcję znacznie wygodniejszą, z napędem i rozrusznikiem elektrycznym. Jeśli powierzchnia naszego trawnika jest większa niż 1000 m2, a my nie przepadamy za pracą fizyczną, to traktorek spalinowy będzie sprzętem stworzonym dla nas. Prowadząc ten mały gokart skosimy nasze hektary, a kto wie, może będziemy mieć nawet z tego frajdę.

  Wczytywanie produktów
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: