Podziel się wiedzą:

Jaką dmuchawę do liści wybrać? Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę

jaka dmuchawa do liści

Jeśli zdarza Ci się sprzątać liście w ogrodzie za pomocą tradycyjnych grabi, na pewno rozumiesz, skąd bierze się coraz większa popularność dmuchaw do liści. To urządzenia, za pomocą których pozbędziesz się suchych liści z trawnika znacznie szybciej i przy mniejszym wysiłku. Myślisz o zakupie dmuchawy, ale nie wiesz, jaki jej rodzaj wybrać oraz na jakie parametry zwrócić uwagę? Przeczytaj nasze podpowiedzi dotyczące, dmuchaw do liści!

Spis treści:

 1. Podział dmuchaw do liści ze względu na sposób zasilania
 2. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze dmuchawy do liści?
 3. Odkurzacz do liści – alternatywa dla tradycyjnej dmuchawy. Czy potrzebujesz go w swoim ogrodzie?

Podział dmuchaw do liści ze względu na sposób zasilania

Podobnie jak inne urządzenia ogrodowe, dmuchawy do liści mogą być zasilane energią elektryczną lub paliwem. W sklepach znajdziesz następujące rodzaje dmuchaw:

 • elektryczne, podłączane za pomocą kabla do sieci;
 • akumulatorowe, wykorzystujące energię zgromadzoną w specjalnej baterii;
 • spalinowe, potrzebujące do działania oleju napędowego.

Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Przed zakupem warto się natomiast zastanowić, czego potrzebujesz – jak często będziesz korzystać z urządzenia, do czego będziesz go używać oraz jak duży jest Twój ogród.

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze zalety i wady poszczególnych rodzajów dmuchaw do liści. Dzięki temu wybór na pewno będzie łatwiejszy!

Dmuchawy elektryczne do liści:

 • zalety: dzięki stałemu podłączeniu do zasilania za pomocą kabla mogą pracować bez przerwy, są lekkie i ciche;
 • wady: zasięg jest ograniczony długością kabla – sprawdzi się głównie w mniejszych ogrodach.

Dobrym przykładem tego urządzenia jest dmuchawa elektryczna Verto.

Dmuchawy do liści akumulatorowe:

 • zalety: brak spalin, cicha praca, brak kabla ograniczającego ruchy;
 • wady: konieczność regularnego ładowania urządzenia.

Jeśli szukasz takiego urządzenia, zwróć uwagę na dmuchawę do liści akumulatorową Graphite.

Dmuchawy do liści spalinowe:

 • zalety: duża moc, pozwalająca na sprzątanie nawet mokrych, ciężkich liści;
 • wady: głośna praca, duża waga, wydzielanie spalin, konieczność dostarczania oleju napędowego.

To, na jaki rodzaj dmuchawy do liści się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Można jednak powiedzieć, że większość właścicieli mniejszych ogrodów wybiera dmuchawy do liści akumulatorowe lub elektryczne. Ich parametry są zazwyczaj wystarczające do czyszczenia niewielkich powierzchni.

Dmuchawy do liści spalinowe to urządzenia, które możesz zobaczyć np. u osób sprzątających parki, miejskie place lub duże ogrody. Dzięki dużej mocy szybko radzą sobie z wymiataniem dużej liczby liści.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze dmuchawy do liści?

Szukając odpowiedniej dmuchawy do liści, nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Należy także wziąć pod uwagę sposób zasilania oraz funkcjonalność urządzenia. Kluczowe będą jednak przede wszystkim parametry. To właśnie od nich zależy, czy będziesz zadowolony ze sposobu, w jaki dmuchawa sprząta liście w Twoim ogrodzie.

jaka dmuchawa do liści

Jakie parametry są najważniejsze w przypadku dmuchaw do liści? To przede wszystkim:

 • Moc urządzenia – określana w watach [W], decyduje o tym, z jaką siłą będą zdmuchiwane liście lub gałązki. W przypadku dużego ogrodu lepiej wybrać dmuchawę o większej mocy – wówczas sprzątanie stanie się szybsze i bardziej efektywne.
 • Prędkość przepływu powietrza – określana w km/h. Ma ona znaczenie w zależności od tego, czy zamierzasz usuwać tylko lekkie, suche liście, czy również cięższe, mokre liście i gałęzie. W pierwszym przypadku z powodzeniem wystarczy Ci dmuchawa z prędkością przepływu powietrza do 200 km/h. W drugim lepiej postawić na prędkość przepływu w zakresie 200–300 km/h.
 • Poziom hałasu – wyrażany w decybelach (dB). Ma on znaczenie dla Twojego zdrowia, a jeśli mieszkasz w pobliżu innych domów, także dla komfortu Twoich sąsiadów. Im niższy poziom hałasu, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że jest to trudne do osiągnięcia w przypadku dmuchaw spalinowych, które są znacznie głośniejsze od akumulatorowych i elektrycznych. Podczas pracy z takimi urządzeniami warto mieć na sobie specjalne nauszniki.
 • Długość rury – warto dobrać ją do swojego wzrostu. Idealnym rozwiązaniem są rury z możliwością regulacji – ułatwia to pracę w przypadku, gdy z dmuchawy korzysta kilka osób. Dzięki temu możesz również zadbać o efektywność pracy. Krótsza rura sprawdzi się przy precyzyjnym sprzątaniu, a dłuższa ułatwi czyszczenie większych powierzchni.
 • Waga i rozmiar urządzenia – weź je pod uwagę, by praca w ogrodzie stała się jak najbardziej komfortowa. Pamiętaj, że dmuchawy elektryczne i akumulatorowe są lżejsze od spalinowych.

Odkurzacz do liści – alternatywa dla tradycyjnej dmuchawy. Czy potrzebujesz go w swoim ogrodzie?

Czym różni się odkurzacz od dmuchawy do liści? Aby to zrozumieć, trzeba przede wszystkim poznać sposoby działania obu urządzeń.

Dmuchawa wypuszcza powietrze z dużą mocą, dzięki czemu możesz za jej pomocą przemieszczać liście lub gałęzie w odpowiednie miejsce. Odkurzacz działa dokładnie odwrotnie – zasysa powietrze do środka, a razem z nim liście oraz inne drobne elementy. Odkurzacze są wyposażone w zbiornik, a często także w rozdrabniacz.

Możesz spotkać się też z urządzeniami łączącymi obie funkcje. Są to dmuchawy-odkurzacze do liści, które w zależności od trybu wypuszczają lub zasysają powietrze.

Czy potrzebujesz też odkurzacza do liści, czy wystarczy Ci tylko dmuchawa? Nie są to narzędzia ogrodowe, które trzeba koniecznie mieć w komplecie. W niewielkim ogródku szybko zbierzesz liście w jedno miejsce za pomocą dmuchawy, a następnie posprzątasz je przy pomocy grabi.

W dużym ogrodzie może okazać się to pracochłonne. Wówczas pomoże Ci odkurzacz do liści, który usunie także inne niewielkie zanieczyszczenia. Aby takie urządzenie rzeczywiście było dla Ciebie wsparciem podczas sprzątania ogrodu, pamiętaj o kilku kwestiach:

 • rura odkurzacza powinna być dość szeroka, aby do środka mogły się dostać także większe liście czy gałęzie;
 • urządzenie powinno być wyposażone w rozdrabniacz lub filtry – wówczas ostre elementy nie uszkodzą zbiornika na zanieczyszczenia;
 • waga odkurzacza jest dość duża (ze względu na zbiornik) – wybierz model wyposażony w szelki lub inne odciążające elementy.

Masz dość ręcznego grabienia liści? Dmuchawy i odkurzacze sprawią, że posprzątasz ogród nawet w kilkanaście minut. Wiesz już, na jakie parametry oraz funkcje zwrócić uwagę – wybierz teraz odpowiedni model!

Jednopixelowy obrazek