Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Inteligentny budynek. Przegląd mieszanych systemów zarządzania domem. Jaki system mieszany wybrać? CZĘŚĆ 2/2
inteligentny dom system przegląd
Poniżej przedstawiam Wam drugą część artykułu opisującego najpopularniejsze systemy automatyki domowej zwane systemami inteligentnego domu. Jeśli chcesz poznać zagadnienia związane z inteligentnym budynkiem, zapraszamy do pierwszej części artykułu: systemy inteligentnego domu

• Ile kosztuje inteligentna instalacja?
• Jakie błędy popełniane są najczęściej
• Podział systemów
• Jaki system inteligentnego domu wybrać – przewodowy czy bezprzewodowy?
• Porównanie funkcjonalności i omówienie ich na przykładzie
• Teoria, a praktyka
• Czy podłączenie systemu automatyki domowej do Internetu jest bezpieczne?
oraz systemy: Tosibox; Blebox; Broadlink; Danfoss Link; DEVIreg Smart; eQ-3; Exta Free; Exta Life.
W tej części omówione zostały: F&Home; F&Home RADIO; F&Wave; Fibaro; KNX; MyHome; Netatmo; Proxi; Satel – Integra; Supla; TouchMe; xComfort.
linia
f&f home inteligentny dom system

Przewodowy system inteligentnych budynków dedykowany jest do nowobudowanych lub gruntownie remontowanych obiektów. Przeznaczony jest do mieszkań, apartamentów i budynków wolnostojących jedno lub wielorodzinnych. Całość urządzeń zainstalowana jest w rozdzielni, co porządkuje całość i pozwala na łatwą kontrolę i diagnostykę urządzeń.

Instalacja w systemie F&Home ma strukturę gwiaździstą, a więc wszystkie przewody schodzą się gwiaździście w jednym lub kilku (w przypadku kilku szaf) punktach centralnych. Do szafy schodzą się przewody od przycisków, czujników temperatury, elektrozaworów i wszystkie przewody wysokonapięciowe (230 V, 400 V) zasilające obwody gniazd, oświetlenia i inne odbiorniki.Do sterowania systemem można użyć przycisków dowolnego producenta.

Obecnie jest to jeden z najtańszych przewodowych systemów dostępnych na rynku, co daje ogromne możliwości integratorom systemu w zakresie dopasowywania ceny do możliwości klienta. W cenie podstawowej użytkownik otrzymuje dotykowy 12” panel, co w przypadku innych firm wiąże się z dodatkową opłatą. Co ważne, jest bardzo prosty w montażu – do zainstalowania wystarczy elektryk z uprawnieniami. Do uruchomienia systemu nie jest potrzebny informatyk, ponieważ nie ma potrzeby programowania poszczególnych modułów.


Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


f&f home radio inteligentny dom system

System F&Home RADIO składa się z elementów, które można dostosować do infrastruktury danego budynku. W nowych budynkach będzie to system oparty na modułach montowanych do rozdzielnic. W takim przypadku komunikacja pomiędzy przyciskami lub czujnikami, a elementami systemu odbywa się za pomocą przewodu. W obiektach już istniejących komunikację możemy wykonać na modułach umieszczonych w puszkach podtynkowych. Wówczas komunikacja pomiędzy elementami systemu jest drogą radiową 868 MHz.

W obu przypadkach komunikacja elementów systemu (dopuszkowych, lub montowanych na szynę DIN) z serwerem odbywa się bezprzewodowo. Centralną jednostką systemu jest serwer. Zarządza wszystkimi urządzeniami, analizuje sygnały przychodzące z czujników (sensorów) i w oparciu o zaprogramowaną logikę wydaje określone rozkazy urządzeniom wykonawczym (aktorom). Z uwagi na możliwość zastosowania modułów szynowych lub do puszek, serwery również występują w wersji desktop (wolnostojącej) lub na szynę DIN.

Swobodne programowanie jest największym atutem systemu F&Home RADIO. Jest to narzędzie do konfiguracji, pozwalające na swobodne tworzenie logiki oraz dopasowanie jej do indywidualnycpotrzeb użytkowników. Sterowanie urządzeniami podłączonymi do systemu możliwe jest w zasadzie w każdy możliwy sposób: przycisków dowolnego producentaz pilota oraz pilotów dowolnych urządzeń RTV, urządzeń mobilnych, systemów Android i iOS, komputerów i laptopów, poprzez przeglądarkę www i wiadomości SMS. F&Home RADIO gwarantuje pełną integrację z systemem alarmowym. Wykorzystując sygnały z centrali alarmowej możesz tworzyć logikę odpowiadającą zarówno za bezpieczeństwo Twoich bliskich, jak również ich komfort.

System umożliwia integrację z urządzeniami RTV i ich obsługę z aplikacji mobilnej. Dzięki aplikacji mobilnej zyskujesz możliwość podglądu z kamer IP. Możesz też wykorzystać wybrane modele kamer, jako czujniki ruchu, które w przypadku wykrycia ruchu włączą światło lub prześlą powiadomienie za pomocą SMS.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


F&Wave to rozwiązanie dedykowane do domów, mieszkań, biur, budynków użyteczności publicznej czy wreszcie kościołów, głównie z uwagi na bezinwazyjny montaż elementów sterujących. Komunikacja w systemie realizowana jest na drodze radiowej 868 MHz, co eliminuje konieczność prowadzenia dodatkowego okablowania czy kucia ścian, dając swobodę sterowania niezależnie z wielu miejsc.

Ta oferta kierowana jest do klientów, którzy chcąc podnieść komfort życia i nie są skłonni wydawać na tego rodzaju inwestycję dużych pieniędzy. Prosty montaż i konfiguracja elementów systemu sprawiają, że F&Wave wpisuje się doskonale w koncepcję „Zrób to sam”. Na system składają się odbiorniki, czyli urządzenia wykonawcze wykonane w wersji do montażu w puszce podtynkowej Ø60 oraz do montażu w rozdzielnicy. Nadajniki, wykonane, jako piloty oraz w wersji do montażu w puszce podtynkowej pod przyciski naścienne zasilane bateryjne lub z napięciem sieci.

Cechą systemu jest retransmisja sygnału. Każdy odbiornik, który odbierze sygnał sterujący z nadajnika automatycznie przesyła go dalej, co zwiększa zasięg zdalnego sterowania. Do sterowania systemem można wykorzystać przyciski dowolnego producenta. Istnieje możliwość rozbudowania systemu i sterowania urządzeniami za pomocą SMS.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

NIE

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

NIE

System posiada wbudowane programatory

NIE


Fibaro inteligentny dom system

System ten skierowany jest dla budynków mieszkalnych. Można go stosować zarówno w budynkach wolnostojących jak i mieszkaniach, czy apartamentach budownictwa wielomieszkaniowego. System z powodzeniem radzi sobie również z małymi obiektami użyteczności publicznej (motele, przychodnie itp.). Ze względu na wykorzystywaną technologię komunikacji bezprzewodowej (Z-Wave), System Fibaro umożliwia bezinwazyjną instalację w budynkach. Zminiaturyzowane moduły instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej pod włącznikiem np: światła, rolety, itd., lub w puszce pod gniazdem sieciowym. System nie „łączy” się trwale z infrastrukturą budynku. Przy remoncie mieszkania, przesuwaniu ścian itp. wystarczy wyjąć moduł z puszki i zamontować w nowym położeniu. Dzięki umiejscowieniu w sieci mesh, nowy moduł odświeży swoje położenie i będzie dalej współpracował z pozostałymi elementami systemu.

W technologii Z-Wave jest wykorzystywana topologia siatki po to, aby urządzenia mogły przekazywać sobie sygnał nawzajem przy użyciu węzłów pośrednich, żeby omijać przeszkody lub radiowo martwe punkty, które mogą wystąpić. Wiadomość od węzła do węzła może być z powodzeniem dostarczana nawet jeśli dwa węzły nie są w zasięgu, pod warunkiem, że jedna trzecia węzłów może komunikować się ze sobą. Dlatego sieć Z-Wave może rozciągać się znacznie dalej, niż zasięg radiowego pojedynczego urządzenia. Inteligentny system Z-Wave jest technologią sieci kratowych tzw. „MESH”, gdzie każde urządzenie jest w stanie wysyłać i odbierać komendy sterujące. Mają również możliwość stałej kontroli nad poprawnością działania poszczególnych modułów, nieustannie informując centralę o ich statusie.

Zasięg pojedynczych nadajników w sieci Z-Wave to obecnie 50 m w terenie otwartym i ok. 30 m w budynku w zależności od warunków terenowych (ilość przeszkód i przegród, typ materiału konstrukcyjnego). Komunikacja radiowa w protokole Z-Wave dla regionu Europa zajmuje pasmo o częstotliwości 868,42 MHz. Sercem systemu Fibaro jest centrala systemowa. Na chwilę obecną dostępne są dwie centrale: Home Center 2, która jest podstawową centrala systemową i Home Center Lite.

Sterowanie systemem zostało przewidziane z czterech poziomów:

• Interfejs „panelu administracyjnego” – dostęp przez www (zarówno lokalny jak i zdalny z dowolnego miejsca na świecie)
• Aplikacji mobilnych (IOS, Android) zarówno na smartfon jak i tablet
• Przycisków lokalnych dowolnego producenta (pod którymi zostały zamontowane moduły wykonawcze)
• Z tzw. „aktorów „ czyli wyzwalaczy (pilot, przycisk, czytnik gestów)

Do systemu możemy podłączyć urządzenia firm trzecich, które wykorzystują jako protokół komunikacyjny Z-Wave. Pełna lista wspieranych urządzeń znajduje się na stronie Producenta. Dodatkowo dzięki połączeniu z siecią lokalną Ethernet i zaimplementowanym wtyczkom możemy do systemu podłączyć lokalne multimedia (TV, CinemaCenter), systemy audio, systemy bezpieczeństwa (SATEL, DSC), kamery, klimatyzatory a także takie urządzenia jak iRobot Roomba.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


KNX to otwarty standard komunikacji, w którym mogą współpracować ze sobą urządzenia wielu producentów. Decydując się na KNX decydujesz się przede wszystkim na bezpieczeństwo, ponieważ elementy systemu wytwarza wielu producentów (obecnie około 8 000 urządzeń). Dzięki temu nawet jeśli jeden producent wycofa się z produkcji jakiegoś elementu zastąpić będziesz mógł go produktem innego producenta.

Urządzenia w systemie KNX komunikują się za pomocą przewodu (magistrali), lub za pomocą urządzeń radiowych (bezprzewodowych), które pozwalają na wykorzystanie KNX tam, gdzie nie ma możliwości ułożenia przewodów komunikacyjnych.

Elementy KNX programują integratorzy za pomocą programów ETS które wirtualnie łączy elementy systemu z logiką „zaszytą” w oprogramowaniu. Integrator odpowiada za dostosowanie KNX do oczekiwań inwestora.

Wybrane funkcjonalności:


my home inteligentny dom system

MyHome pozwala na realizację projektów różnej wielkości: od automatyki pojedynczych funkcji w mieszkaniach (oświetlenie, rolety) po zintegrowane, wielofunkcyjne systemy w rezydencjach. Do przesyłania danych i zasilania urządzeń służy 2-przewodowa magistrala SCS BUS. MyHome może obejmować jeden, lub więcej systemów zainstalowanych w domu.

Najczęściej są to: sterowanie oświetleniem, roletami oraz termoregulacja. Zakres funkcjonalny jest jednak znacznie szerszy i obejmuje dystrybucję dźwięku, integrację z systemem wideodomofonowym. Ze względu na różnice w sygnałach w poszczególnych systemach, należy je wydzielić czyli dedykować dla nich wydzieloną magistrale. Niemniej jednak wszystkie mogą ze sobą współpracować, po połączeniu z wykorzystaniem interfejsów SCS-SCS. Działanie funkcji poszczególnych systemów można również sprzęgnąć za pomocą tzw. „scenariuszy”, czyli zapamiętanych zestawów komend, wywoływanych naciśnięciem jednego przycisku.

Urządzenia wykonawcze są dostępne w dwóch wersjach: modułowej do montażu w rozdzielnicach oraz jako elementy osprzętu, montowane podtynkowo. Dzięki temu, zależnie od rodzaju obiektu oraz wymagań, można zbudować system o architekturze scentralizowanej lub peryferyjnej (rozproszonej). W architekturze scentralizowanej: urządzenia wykonawcze (aktory) zlokalizowane są w jednym miejscu (rozdzielnicy głównej), sterowniki są „rozrzucone” po obiekcie. W architekturze peryferyjnej zarówno aktory, jak i sterowniki są rozmieszczone w różnych miejscach obiektu. Zasadniczy sposób sterowania systemem, czyli sterownikami podłączonymi do BUS został rozbudowany o dodatkowe opcje komunikacji np. telefoniczną: otrzymywanie informacji o zdarzeniach i zdalne wydawanie poleceń podczas nieobecności w domu, za pomocą aplikacji. Elementy sterowania systemem MyHome, takie jak łączniki scenariuszy, sterowniki, ekrany dotykowe i wideodomofony są dostępne w czterech seriach osprzętu: Axolute, Celiane, Valena Life i Valena Allure.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


proxi inteligentny dom system

System PROXI cechuje prostota, elementy systemu są gotowe do wykonywania zaprogramowanych zadań tuż po wyjęciu z pudełka i podaniu zasilania. Elementy systemu komunikują się za pomocą Bluetooth. Bluetooth LE jako standard oferuje 100 metrowy zasięg w linii prostej, bez przeszkód w warunkach laboratoryjnych. W domu, gdzie mamy do czynienia ze ścianami, źródłami zakłóceń radiowych itd. taki zasięg będzie oczywiście mniejszy. Nie będzie to miało znaczenia w przypadku instalacji w mieszkaniu, czy nawet sporym apartamencie. System oparty jest o moduły wykonawcze instalowane w puszkach podtynkowych, bądź w urządzeniach elektrycznych. W ofercie dostępny jest także adapter typu Plug Play.

Podłączone do zasilania urządzenia są natychmiast wykrywane przez smartfon i pojawiają się na liście urządzeń w aplikacji mobilnej. Jeżeli jest to nowe urządzenie, dodatkowo obok jej nazwy znajdziemy ikonkę z kołem zębatym, która informuje nas o możliwości konfiguracji modułu, przypisania mu hasła oraz grupy użytkowników, która będzie miała uprawnienia do zarządzania nim. System współpracuje z innymi urządzeniami w ramach platformy Smart Air.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

NIE

Sterowanie klimatyzacją

NIE

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

NIE

System posiada wbudowane programatory

NIE


Satel integra inteligentny dom system

Centrale alarmowe INTEGRA są doskonałym przykładem rozwiązania umożliwiającego realizację systemu łączącego funkcje alarmowe oraz automatyki domowej. Korzystając ze standardowych funkcjonalności centrali możliwe jest zbudowanie wygodnego w obsłudze systemu automatyki budynkowej.

Dodatkowo, wykorzystując opcjonalny moduł INT-KNX-2, rozszerzający moduł pozwala uzupełnić tak skonfigurowany system o elementy automatyki pracujące w europejskim standardzie KNX. W efekcie otrzymać można system o niezwykle szerokiej funkcjonalności gwarantujący użytkownikowi wygodę, a instalatorowi pełną kompatybilność z innymi urządzeniami pracującymi w standardzie KNX. Dodatkowe moduły rozszerzeń takie jak INT-RS oraz moduły komunikacyjne ETHM-1 Plus pozwalają na to aby centrala INTEGRA mogła współpracować również z innymi systemami automatyki. Takie połączenie zapewnia nie tylko zwiększenie funkcjonalności całego systemu, ale także zoptymalizowanie jego kosztów dzięki wykorzystywaniu urządzeń innych producentów.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


supla inteligentny dom system

SUPLA to rozwiązanie automatyki budynkowej opartej o idee Internetu Rzeczy (IoT) komunikujące się za pośrednictwem sieci Wi-Fi 2,4 GHz. Prosta instalacja, montaż i konfiguracja. Brak dodatkowego okablowania, oraz konieczności instalacji na etapie budowy obiektu. Możliwość sterowania 7 kanałami jednocześnie (w przypadku modułów natynkowych). Większość odbiorników może być zamontowana podtynkowo. Dwukierunkowa komunikacja z informacją o stanie odbiornika.

Każdy moduł komunikuje się z serwerem chmurowym, który zarządza systemem poprzez wbudowane łącze Wi-Fi. Jest to jedna z najbardziej popularnych i najmniej inwazyjna z metod sterowania systemem SUPLA. Sterowanie odbiornikami jest możliwe za pomocą przycisków lub łączników w trybie bistabilnym. Współpracują jednocześnie z tradycyjnymi łącznikami i przyciskami oraz automatyką budynkową EXTA. Za pomocą darmowej aplikacji użytkownik systemu może w dowolnym momencie z dowolnego miejsca na świecie sprawdzić stan instalacji, a także załączyć lub wyłączyć wybrany obwód.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


touch me inteligentny dom system

Wystarczy zakup łączników z funkcją sterowania (łączniki żaluzjowe posiadają ją w standardzie) oraz routera marki Broadlink (RMPRO lub RM2PRO), który po domowym Wi-Fi 2,4 GHz komunikuje się z łącznikami i darmową aplikacją E-control. Funkcja dotykowa przez panel szklany to czysto estetyczny wymiar. Funkcje w tych mechanizmach są takie same jak w standardowych łącznikach. Mechanizmy z funkcją sterowania to bardzo prosty system, instalacja elektryczna, puszki itd. są standardowe, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych przewodów.

Dokonując zakupu należy zwrócić uwagę na model urządzenia. Łączniki nasze występują w dwóch referencjach, mechanizmy dotykowe oraz mechanizmy dotykowe z funkcją sterowania pilotem/ smartfonem. W ramach TouchMe istnieje również osobny system sterowania ogrzewaniem, niestety nie jest kompatybilny z omawianym wcześniej rozwiązaniem. Składa się z programatorów sterowania podłogowego. Ich funkcjonalność jest analogiczna, czyli sterowanie dotykowe przez panel szklany, który występuje w dwóch kolorach: czarnym i białym. Programatory występują w dwóch modelach różniących się funkcjami. Wszystkie programatory posiadają wbudowany czujnik temperatury, którym mierzą temperaturę w pomieszczeniu. Możliwe jest zamontowanie sondy zewnętrznej o długości 2,5 metra.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

NIE

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

NIE


xComfort inteligentny dom system

xComfort jest systemem bezprzewodowym. Częstotliwość w jakiej odbywa się komunikacja to 868,3 MHz. Sygnały są kodowane i szyfrowane poprzez wprowadzenie hasła przez użytkownika. Transmisja jest dwukierunkowa, co oznacza, że urządzenie, które otrzymało rozkaz potwierdza odebranie sygnału i wysyła informację zwrotną do nadawcy sygnału. Jest to istotne ze względu na monitorowanie stanu urządzeń (załączone/wyłączone) oraz możliwy błędny komunikat spowodowany defektem urządzenia lub zakłóceniami występującymi w środowisku pracy urządzeń.

Rozproszona architektura – uszkodzenie sterownika głównego SHC nie ma wpływu na komunikację między nadajnikami a odbiornikami. Samodzielne urządzenia – elektrozawory bateryjne na grzejniki nie wymagają zasilania, mogą pracować samodzielnie lub wpięte w centralną architekturę systemu Smart Home Controller CHCA-00/01 (centralka), jest to urządzenie, które steruje wszystkimi urządzeniami xComfort. Umożliwia sterowanie maksymalnie 99-cioma urządzeniami systemu xComfort. Pozwala na wizualizację działania instalacji, zdalne sterowanie (spoza instalacji) oraz sterowanie z urządzeń mobilnych typu smartfon, tablet oraz urządzeń obsługujących przeglądarkę www.

Odbiorniki możemy programować w trybie BASIC, który pozwala na realizację podstawowych funkcjonalności oraz w trybie COMFORT, który pozwala na wykorzystanie pełnię ich funkcji. Montaż tych urządzeń opiera się o wykorzystanie istniejącej instalacji elektrycznej np. w puszkach podtynkowych.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


netatmo inteligentny dom system

Bezprzewodowy system automatyki domowej Legrand with NETATMO, który można zainstalować w każdym domu, mieszkaniu lub biurze. System tworzą elementy przewodowe zastępujące istniejące łączniki i gniazda oraz bezprzewodowe, współpracujące z elementami przewodowymi.

Modułowa konstrukcja pozwala na rozszerzenie go o nowe możliwości (gdy np. będzie potrzeba rozszerzenia sterowania oświetleniem o zdalne sterowanie roletami) oraz o nowe pomieszczenia. Umożliwia sterowanie urządzeniami domowymi z wykorzystaniem aplikacji na smartfonie oraz sieci Internet. Możliwość włączania do sieci elementów innych producentów gwarantuje elastyczność użytkowania.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


Podsumowanie

Opisałem tylko kilka wybranych systemów automatyki domowej, starając się krótko scharakteryzować każdy system.
Moim zdaniem dobierając system, należy każdorazowo zacząć od rozmowy z inwestorem, omówić oczekiwany sposób działania oraz porozmawiać o przyszłości. Inwestor powinien zastanowić się jakie urządzenia chciałby mieć w domu np. za 5 lat. Należy zastanowić się czy urządzenia te powinny być zintegrowane z systemem automatyki domowej, oraz sprawdzić czy system który planujesz zainstalować umożliwia taką rozbudowę.
Warto wyjaśnić inwestorowi, że decyzja o wyborze systemu w przyszłości skutkować będzie pewnymi ograniczeniami, lub dodatkowymi kosztami związanymi z integracją nowych funkcjonalności. Z systemami inteligentnych budynków jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy (przestaniesz się uczyć i aktualizować wiedzę na już poznanych systemach), prąd wody zaraz spycha cię do tyłu.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia technicznego? Zapraszam do dyskusji na branżowym portalu Łączy nas napięcie.
Nasi eksperci i producenci są do Twojej dyspozycji.

piotr bibik łączy nas napięcie
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.