Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
Systemy inteligentnego domu porównanie przewodowych i bezprzewodowych rozwiązań
inteligentny dom poradnik
Artykuł zawiera wprowadzenie do tematyki systemów inteligentnego domu, pokazuje dotychczas stosowane rozwiązania ze szczególnym wyróżnieniem systemów przewodowych i bezprzewodowych. Poniżej opisałem najpopularniejsze systemy automatyki budynkowej.
linia
Ile kosztuje inteligentna instalacja?

Górnej granicy cenowej nie możemy określić - ogranicza nas tylko wyobraźnia inwestora, budżet oraz pomysłowość, a przy tym umiejętność poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Jednego możemy być pewni - dolna granica to kilkaset złotych.
W dalszej części, pisząc o „inteligentnych instalacjach (instalacjach smart home)” będę posługiwał się zwrotem „automatyka domowa”.

O ile w prostych systemach całość jest w stanie wykonać jeden instalator, o tyle w dużych rozbudowanych systemach, w których integruje się różne systemy np. rozbudowany system klimatyzacji i rekuperacji, ogrzewanie, kontrola dostępu, nawadnianie ogrodu, monitoring, audio etc. wymagana jest osoba integratora, która dokona wielu ustaleń i skoordynuje pracę różnych ekip.

W dalszej części artykułu opiszę kilka popularnych systemów i pominę duże skomplikowane systemy które ze względu na ceny, są stosunkowo rzadko stosowane.

W mojej ocenie najmniejszą instalacją automatyki domowej, jest pojedyncze urządzenie, którym możemy sterować i które może wykonywać bardziej rozbudowane funkcje, niż podstawowe włącz/ wyłącz (w momencie naciśnięcia łącznika światła).

inteligentne systemy

Przykładem najprostszej automatyki domowej może być Switchbox, który zainstalowany w obwodzie oświetlenia umożliwia:
• Włączenie i wyłączenie światła w tradycyjny sposób za pomocą łącznika.
• Włączenie i wyłączenie światła za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
• Włączenie i/lub wyłączenie światła według wcześniej zaprogramowanych harmonogramów.
• Włączenie i/lub wyłączenie światła w stosunku do wschodów lub zachodów słońca w zainstalowania urządzenia.
• Rozbudowę i współpracę z innymi urządzeniami Blebox np. pilotem, bezprzewodowym przyciskiem itp.

Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Najczęściej popełnianym błędem podczas wyboru systemu automatyki domowej jest pośpiech i szukanie oszczędności.

Pośpiech - skutkuje nieprzemyślanymi decyzjami, ponieważ:
• nie ma czasu przedstawić inwestorowi możliwości i korzyści, jakie daje zastosowanie automatyki domowej,
• nie ma czasu poznać potrzeb przyszłych mieszkańców,
• nie ma czasu przejrzeć dostępne na rynku systemy i dobrać rozwiązanie, które najlepiej będzie nadawało się do potrzeb inwestora,
• nie ma czasu zaplanować działań pomiędzy różnymi wykonawcami, uzgodnić rozwiązania które będą ze sobą współpracowały.

Oszczędności – powodują maksymalne upraszczanie (czas to pieniądz):
• kosztem jakości co w przyszłości może skutkować awariami systemu
• kosztem funkcjonalności o których w tym momencie inwestor nie pomyślał, a wykonawca wie, że prawdopodobnie będą klientowi przydatne w przyszłości lecz klient chce, aby było tanio, więc nie ma czasu na rozmowy i zmiany.
• rozmowy i konsultacje to czas, który kosztuje więc…

Podział systemów
inteligentny dom

Profesjonalne systemy automatyki domowej możemy podzielić na różne sposoby. Najczęściej spotykamy podziały ze względu na:

Sposób komunikacji:
 Przewodowe
 Bezprzewodowe
 Mieszane

Systemy przewodowe dedykowane są do nowobudowanych, lub gruntownie remontowanych obiektów (domów, mieszkań). Warto wiedzieć, że nie ma jednego, uniwersalnego standardu oprzewodowania, tak, aby można było założyć w późniejszym czasie dowolny system.
Kładąc oprzewodowanie automatycznie ograniczamy liczbę możliwych rozwiązań.

Systemy bezprzewodowe umożliwiają montaż zarówno w obiektach nowo budowanych, jak również w obiektach już funkcjonujących. W zależności od systemu urządzenia mogą być zasilane z sieci 230 V lub z baterii. Określenie system jako bezprzewodowy, odnosi się do sposobu w jaki poszczególne elementy systemu komunikują się między sobą lub z jednostką centralną. Warto uściślić, co kryje się pod hasłem „bezprzewodowy”.

System bezprzewodowy składa się z elementów zasilanych napięciem sieciowym lub z baterii, w których komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami systemu odbywa się bezprzewodowo za pomocą fal radiowych o określonej częstotliwości np. Wi-Fi, Bluetooth, itp.

Część urządzeń bezprzewodowych (w zależności od systemu) ma możliwość podłączenia łączników, za pomocą których można sterować bezprzewodowym elementem lokalnie (bez wykorzystania łączności bezprzewodowej).

Elementy systemów bezprzewodowych najczęściej montowane są w puszkach o średnicy 60 mm, pod łącznikami światła, gniazdami, wewnątrz urządzeń np. opraw oświetleniowych.

Systemy mieszane są to systemy, w których komunikacja pomiędzy urządzeniami może odbywać się za pomocą przewodów lub za pomocą transmisji bezprzewodowej. Tego rodzaju systemy dają możliwość oparcia głównej komunikacji o transmisję przewodową, a w przypadku zmian i rozbudowy pozwalają łatwo zwiększać możliwości za pomocą urządzeń bezprzewodowych.

inteligentny dom obsługa smartfonem
Jaki system inteligentnego domu wybrać – przewodowy czy bezprzewodowy?

Odpowiedź nie jest wcale prosta. Rozpatrując tę kwestę, w przypadku systemów przewodowych należy analizować całość zagadnienia, a więc rodzaj użytych przewodów, sposób montażu w szczególności minimalne promienie gięcia, długości przewodów oraz odległości pomiędzy przewodami zasilającymi, a przewodami odpowiedzialnymi za komunikację. Sposób łączenia przewodów oraz zakłócenia jakie występują w otoczeniu.

W przypadku systemów bezprzewodowych, szczególnie należy rozważyć zakłócenia, jakie występują w otoczeniu oraz sposób wykończenia pomieszczeń. Ważne, aby elementy komunikujące się bezprzewodowo były w zasięgu emitowanej sieci. Jeżeli odległość pomiędzy urządzeniami jest zbyt duża, należy użyć repeatera sygnału (nie wszystkie systemy posiadają taką możliwość).

Planując montaż systemu bezprzewodowego, warto ustalić, jak będą wykańczane pomieszczenia.

Pomieszczenia w których znajduje się dużo kamienia, marmurów, luster lub szkła np. ściany i podłoga wykończone kamieniem mocno ograniczają łączność radiową. Uwzględnić należy również właściwości wielu farb, jakimi inwestor może pokryć ściany.

Coraz większą popularnością cieszą się przewodzące lub półprzewodzące „farby EMC”, które mają za zadanie zmniejszyć wpływ promieniowania elektromagnetycznego na organizm człowieka. Inwestor często nieświadomie, lub nie znając konsekwencji pomaluje pomieszczenie taką farbą, po czym składa instalatorowi reklamację na wadliwe działanie systemu bezprzewodowego.

Porównam funkcjonalności i omówię je na przykładzie

„Automatyka domowa, umożliwia sterowanie dowolnym urządzeniem podłączonym do systemu za pomocą harmonogramów czasowych dla każdego dnia roku”.
Czyli – jak mogę sterować danym urządzeniem? Każdy z nas ma już własne wyobrażenie różnych urządzeń oraz sposobu sterowania, tylko czy na wybranym systemie można zrealizować oczekiwania klienta? Warto poznać szczegóły systemu i aby uniknąć niedomówień, przeanalizujmy poniższą tabelę:

 

F&Home

F&Home RADIO

Minimalny skok programatora

1 min

20 ms

Czy można ustawić różne programy dla poszczególnych miesięcy?

TAK

NIE

Czy można ustawić różne programy dla poszczególnych dni tygodnia np. poniedziałki?

TAK

TAK

Uwagi

Programowanie każdego dnia w miesiącu.

Np. poniedziałek – urządzenie będzie działało tak samo w każdy poniedziałek danego miesiąca

Programowanie każdego dnia w roku.

Np. poniedziałek – urządzenie będzie działało tak samo w każdy poniedziałek roku z wyjątkiem dni ustawionych jako świąteczne

Programowanie innego działania urządzeń w dni świąteczne

NIE

TAK (max 15 dni)

Jeśli klient oczekiwał możliwości programowania każdego dnia roku osobno, to nie da się tego niestety wykonać na omawianych wyżej systemach i należy szukać innego rozwiązania.

Teoria, a praktyka

Zanim zaczniesz szukać innego systemu, omów dokładnie z klientem, jakie urządzenia będą podłączone do systemu oraz w jaki sposób mają działać. Prawdopodobnie okaże się, że oczekiwania klienta nie są tak wygórowane ;)

inteligentne sterowanie domem
Czy podłączenie systemu automatyki domowej do Internetu jest bezpieczne?

Wszytko zależy od Ciebie. Jeśli zadbasz o zwiększenie bezpieczeństwa, to możesz spać spokojnie.

Technicy i inżynierowie wykorzystują technologię Tosibox Plug&Go do bezpiecznego podłączenia do sieci Internet rozbudowanych systemów zarządzania budynkiem (BMS), systemów zabezpieczeń (SECURITY) i monitoringu wizyjnego (CCTV). Głównymi celami jest zagwarantowanie zdalnego dostępu do urządzeń i instalacji dla zarządcy budynku, dostępu serwisowego dla siebie lub firm kooperujących (diagnostyka, aktualizacja obsługiwanych instalacji) i jeżeli jest to wymagane, w celu zbierania i przetwarzania danych.

I chociaż produkty Tosibox kojarzone są z zastosowaniami w komercyjnych systemach budynkowych, mogą być stosowane w budownictwie indywidualnym lub developerskim. Tam gdzie inwestor oczekuje, aby jego prywatność oraz systemy inteligentnego domu podłączonego do Internetu były bezpieczne i dostępne zdalnie dla domowników oraz dla pracowników firmy, która dokonuje rozruchu systemu, jego optymalizacji i jest odpowiedzialna za system zarówno w okresie gwarancji jak i po jej zakończeniu. Jednak podłączanie skomplikowanych instalacji budynkowych do Internetu i zapewnienie zdalnego szyfrowanego dostępu VPN dla użytkowników jest trudnym zadaniem.

Zarządzanie budynkiem, aktualizacja oprogramowania i serwisowanie tak skomplikowanych systemów domowych może odbywać się lokalnie (na miejscu) poprzez wykorzystanie wygodnych interfejsów dostępowych, jednak po podłączeniu wymienionych powyżej instalacji do Internetu zyskujemy możliwość “podglądu” i dostępu do naszego domu z dowolnego miejsca na Ziemi. Będąc poza domem możemy zdalnie upewnić się, czy wszystko działa bezproblemowo. W przypadku awarii, firma która wykonała instalację może zdalnie podłączyć się do instalacji, wykonać jej diagnostykę, aktualizację bez potrzeby przyjazdu.

Jednak podłączenie takich instalacji do Internetu nie jest zadaniem trywialnym. Rozwiązaniem może być zastosowanie urządzeń, oprogramowania i aplikacji mobilnej Tosibox. Tosibox stworzył i opatentował proste bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na podłączanie urządzeń i instalacji budynkowych do Internetu, zestawianie szyfrowanych połączeń VPN bez specjalnych umiejętności czy wiedzy IT.

system inteligentnego domu

system inteligentnego domu

W systemach automatyki domowej zmiany zachodzą bardzo szybko. Praktycznie każdy producent ciągle rozwija swoje systemy, wprowadzając nowe urządzenia lub zwiększając funkcjonalność poprzez zmianę oprogramowania.
Większość producentów już umożliwia integrację i sterowanie systemem z pomocą Alexa Amazona lub Google Assistant, albo intensywnie pracują nad wdrożeniem tego rozwiązania.
W większości przypadków można stwierdzić, że jeśli nie pracujesz z danym systemem na bieżąco to rok po szkoleniu praktycznie Twoja wiedza jest już NIEAKTUALNA.
Z tego powodu w poniższym zestawieniu celowo nie omawiam szczegółów, ograniczając się tylko do ogólnych opisów systemów.

Przegląd popularnych rozwiązań automatyki domowej

Jakiekolwiek porównanie systemów w postaci tabel, zawsze będzie nierzetelne. Dlatego postanowiłem najpopularniejsze systemy krótko opisać - z pomocą producentów oczywiście ;) Jeśli chcesz poznać szczegółowo funkcje konkretnych systemów, zapisz się na szkolenie. Producenci omawiani według kolejności alfabetycznej.

blebox inteligentny dom

Blebox jest to zdecentralizowane rozwiązanie, w którym brak jest wyróżnionego elementu charakterystycznego dla klasycznych systemów inteligentnego budynku, takiego jak jednostka centralna, hub czy główny sterownik. Każdy element systemu jest niezależny, (montowany np. w puszce) jednakże razem połączone umożliwiają sterowanie wieloma urządzeniami - roletami, bramami czy oświetleniem tak - jak w zwykłych systemach.

System jest dedykowany w szczególności do mieszkań i domów jedno oraz wielorodzinnych, jednakże ze względu na jego skalowalność może być również stosowany w znacznie większych obiektach. Użytkownik może zacząć budowę swojego "inteligentnego domu" od pojedynczego urządzenia, którego koszt jest niewielki. Nie ma potrzeby ponoszenia znacznych nakładów na początku. Do działania modułom Blebox wystarcza zwykła sieć Wi-Fi 2,4 GHz, nie ma więc potrzeby stosowania kosztownych jednostek centralnych czy innych urządzeń.

system blebox

Możliwość sterowania z tradycyjnych przycisków, pilotów, urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS. W planach na 2019 r umożliwienie sterowania poprzez przeglądarkę internetową z komputera.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK

Współpraca z innymi produktami:

Wiśniowski, Fakro, Plast-Met, Polfendo


broadlink system inteligentnego sterowania

Nie musisz zmieniać instalacji, niszczyć ścian i sufitów, robić remontu i bałaganu, a możesz mieć inteligentny dom. Wystarczy że masz sieć Wi-Fi 2,4 GHz. Większość urządzeń które stosujesz, ma wtyczkę, więc sterowanie urządzeniami elektrycznymi najprościej zrealizować poprzez przejściówkę wkładaną w zwykłe gniazdko dzięki czemu uzyskujemy prostą zasadę „Plug and play – podłącz i używaj”.

Podstawowym produktem jest inteligentna wtyczka Smart Plug SP-3 lub SP-3S sterowana z smartfonu lub tableta z zainstalowaną aplikacją e-Control. Jedyny warunek – wtyczka musi być w zasięgu sieci Wi-Fi. Współpracuje z wieloma urządzeniami systemu firmy Broadlink.

em mini 3 system inteligentnego sterowania

Można jej użyć jak zwykłego programatora czasowego, zapewniając załączenia urządzeń elektrycznych w wyznaczonych godzinach i taryfach energetycznych. Wtyczką można sterować za pomocą smartfona, manualnie za pomocą wbudowanego przycisku. Istnieje możliwość wprowadzenia do systemu detektora środowiska. Wprowadzając poprzez aplikację proste polecenia możesz sterować załączeniem wtyczek w zależności od temperatury, natężenia światła wilgotności lub hałasu. Nie ma Cię w domu, a system załączy lampkę nocną, gdy się ściemni lub załączy grzejnik elektryczny, gdy zrobi się za zimno. Sterować roletami, bramą wjazdową, garażową, klimatyzatorem, telewizorem, czy też kinem domowym można za pomocą Twojego smartfonu, który za pomocą uniwersalnego pilota RM-PRO (poprzez IR lub RF 433 MHz) steruje tymi urządzeniami.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

NIE

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


danfoss link system sterowania domem

System Danfoss Link™ CC umożliwia sterowanie termostatami grzejnikowymi oraz ogrzewaniem podłogowym — zarówno elektrycznym, jak i wodnym — a także urządzeniami elektrycznymi działającymi na zasadzie funkcji włącz/wyłącz w budynkach mieszkalnych (o powierzchni do około 300 m²).

Centralną jednostką sterującą jest panel centralny Danfoss Link™ CC wyposażony w kolorowy ekran dotykowy, z którego można sterować całą instalacją. Umożliwia on programowanie harmonogramów codziennego ogrzewania dla każdego pomieszczenia. Sposób regulacji jest prosty i łatwy, a dzięki aplikacji Danfoss Link™ App można sterować ogrzewaniem domu z dowolnego miejsca z zasięgiem internetowym.

Umożliwia to doskonałe dopasowanie i zapewnia bezpośrednie oszczędności energii i kosztów. System Danfoss Link jest także zaprojektowany pod kątem bezproblemowej rozbudowy o dalsze komponenty. To idealne rozwiązanie, gdy konieczna jest integracja nowych urządzeń z istniejącym systemem. Na przykład mogą to być termostaty w innych pomieszczeniach.

System Danfoss Link™ CC może również integrować pracę pompy ciepła i rekuperatorów firmy Danfoss regulując całym klimatem w domu.


Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

NIE

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

NIE

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

NIE

Sterowanie roletami

NIE

System posiada możliwość zaprogramowania scen

NIE

System posiada wbudowane programatory

TAK

devired smart system sterowania

DEVIreg Smart™ jest intuicyjnym, programowalnym termostatem podłączonym do Wi-Fi i aplikacji DEVIsmart™ App umożliwiającej sterowanie z każdego miejsca w dowolnym momencie. Dedykowany jest do ogrzewania elektrycznego ale można do niego podłączyć (bezpośrednio lub pośrednio) też inne urządzenia grzejne. Jest zaprojektowany do montażu podtynkowego, obsługuje wiele czujników temperatury, a dzięki specjalnej dwuczęściowej konstrukcji pasuje do szerokiej gamy ramek. Instalacja termostatu DEVIreg Smart™ przy użyciu aplikacji DEVIsmart™ App jest szybka i intuicyjna.

Termostat wyposażony jest w detekcję otwartego okna i program oszczędzający energię. Umożliwia on sterowanie optymalnym załączaniem/wyłączaniem systemu grzewczego, jednocześnie zapewniając uzyskanie żądanej temperatury w odpowiednim czasie, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania.

Z jednej aplikacji jesteśmy w stanie wysterować 100 termostatów DEVIreg Smart. Każdy z nich jest objęty 5-letnią gwarancją.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

NIE

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

NIE

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

NIE

Sterowanie roletami

NIE

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


eq-3 inteligentny system sterowania

Bezprzewodowy system do sterowania ogrzewaniem komunikujących się poprzez fale radiowe na częstotliwości 868 MHz.

System składa się z głowic termostatycznych, termostatów, bramki i czujników okiennych. Najmniejszy system to jest bramka (centralka podłączona do internetu) oraz głowica termostatyczna. Centralka steruje elementami systemu eQ-3 MAX, głowica termostatyczna odpowiada, komunikuje się dwukierunkowo z centralką. Zestaw możesz rozbudować do 50 urządzeń. System zawiera termostaty ścienne, czujniki okienne wysyłające informację o otwarciu lub zamknięciu okna, przełączniki pozwalające ustawić zaprogramowaną temperaturę po naciśnięciu jednego przycisku, np. podczas wyjścia z domu.

Czujniki okienne informują o stanie otwarcia lub zamknięcia okna. System automatycznie obniża temperaturę w pomieszczeniu. Gdy okno zostanie zamknięte czujnik daje sygnał do zwiększenia temperatury w pomieszczeniu. Wartości spadku temperatur możesz ustawić osobno dla każdego pokoju. Systemem można sterować z aplikacji mobilnych na iOS lub Android.

Głowica termostatyczna zasilana jest dwoma bateriami AA. Posiada wyświetlacz, dzięki czemu wszystkie potrzebne informacje są dostępne. Głowice montowane są na zworach różnych producentów, a w celu zamontowania głowicy na zaworze innego producenta, dostępne są przejściówki.

Bezprzewodowy termostat ścienny służy kontrolowaniu stanu głowic w pokoju, może sterować maksymalnie 8 głowicami. Termostat dopasujesz do ramek osprzętu gniazd i łączników najpopularniejszych producentów Berker, Merten, itd. Niektóre systemy np. F&Home RADIO mają możliwość integracji z głowicami eQ-3.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

NIE

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

NIE

Sterowanie paskami LED RGB

NIE

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

NIE

Sterowanie roletami

NIE

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


exta free system zarządzania domem

System bezprzewodowego sterowania Exta Free to proste i elastyczne rozwiązanie sterowania radiowego. Exta Free znajduje zastosowanie w sterowaniu oświetleniem, roletami, napędami bram. Odbiorniki systemu pracują w trybie: monostabilnym, bistabilnym oraz czasowym. Użytkownik sam wybiera w jaki sposób ma działać urządzenie. System jest więc w pełni uniwersalny.

Komunikacja odbywać się może nie tylko za pomocą nadajników radiowych ale także za pomocą smartfonów czy tabletów.

Kolejną możliwością jest zdalny sterownik GSM. System ten za pomocą interfejsu RS485 w połączeniu z translatorem RXM-01 daje możliwość sterowania odbiornikami systemu EXTA FREE z poziomu telefonu komórkowego za pośrednictwem definiowanych przez użytkownika wiadomości SMS lub połączenia telefonicznego przychodzącego.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK

exta life system zarządzania domem

System Exta Life jest dedykowany do rozwiązań domowych. Sterowanie odbywa się przez częstotliwość radiową 868MHz.

Klient ma możliwość sterowania inteligentnym system zarządzania domem z użyciem nadajników bezprzewodowych, pilotów i klawiszy bateryjnych. System działa w taki sposób, że nie potrzebujemy kontrolera EFC-01, możemy wykorzystywać nadajniki i odbiorniki w sposób autonomiczny. Jeśli jednak chcemy sterować zdalnie z użyciem smartfona, zdefiniować sceny czy też harmonogram, funkcje logiczne – wtedy będzie nam potrzebny kontroler.

Dwukierunkowa komunikacja pomiędzy kontrolerem a odbiornikami, pozwala na błyskawiczne uzyskanie informacji na temat np. zamknięcia okien lub drzwi, poziomu otwarcia rolet zewnętrznych, czy też stanu włączenia poszczególnych urządzeń. System Exta Life jest integralny i kompatybilny z systemem Exta Free, co znacznie poszerza możliwości konfiguracji inteligentnego domu.

Wybrane funkcjonalności:

Sterowanie ON/OFF

TAK

Sterowanie oświetleniem - ściemniacze

TAK

Sterowanie paskami LED RGB

TAK

Sterowanie ogrzewaniem

TAK

Sterowanie klimatyzacją

TAK

Sterowanie roletami

TAK

System posiada możliwość zaprogramowania scen

TAK

System posiada wbudowane programatory

TAK


Już wkrótce druga część artykułu omówione zostaną systemy: F&Home; F&Home RADIO; F&Wave; Fibaro; KNX; MyHome; Proxi; Satel – Integra; Supla; TouchMe; xComfort.

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia technicznego? Zapraszam do dyskusji na branżowym portalu Łączy nas napięcie. Nasi eksperci i producenci są do Twojej dyspozycji.

piotr bibik łączy nas napięcie
  • Dominik
    Filary
  • Piotr
    Bibik
  • Marceli
    Lesisz
  • Tomasz
    Stempniewicz
  • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

    Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.