Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Antena pokojowa - co to jest i jak działa? Podstawowe informacje na temat anten pokojowych

jak działa antena pokojowa

Antena pokojowa to powszechnie stosowana nazwa urządzenia do odbioru sygnału telewizyjnego lub radiowego w pomieszczeniach, gdzie nie mamy dostępu do tego sygnału w żaden inny sposób. Obecnie za pomocą anten pokojowych odbieramy zazwyczaj sygnał telewizyjny cyfrowy DVB-T lub radiowy UKF/DAB. Pomimo rosnącej popularności odbioru treści telewizyjnych i radiowych przez internet lub kablówkę, nadal istnieje wielka potrzeba odbioru podstawowych programów bez opłat z nadajników naziemnych.

Spis treści:

  1. Rodzaje anten pokojowych
  2. Jakie zastosowanie mają anteny pokojowe?
  3. Jak działa antena pokojowa?
  4. Wady i zalety anten pokojowych
  5. Która antena pokojowa będzie najlepsza?

Rodzaje anten pokojowych

Anteny pokojowe dzielimy na aktywne i pasywne. To znaczy na takie ze wzmacniaczem lub bez wzmacniacza. Najczęściej w handlu zetkniemy się z antenami aktywnymi, Czyli podłączanymi do prądu bezpośrednio albo przez zasilacz sieciowy. Ze względu na konstrukcję i budowę samej anteny możemy podzielić je w uproszczony sposób na:

  • Anteny dipolowe
Antena dipolowa
Antena dipolowa
  • Anteny panelowe
Antena panelowa
Antena panelowa
  • Anteny siatkowe
Antena siatkowa
Antena siatkowa
  • Anteny direktorowe
Anteny direktorowe
Antena direktorowa
  • Anteny prętowe
Antena prętowa
Antena prętowa
  • Anteny dookólne, wielodipolowe
Antena wielodipolowa
Antena dookolna
  • Anteny radiowe i telewizyjne
Antena FM
Antena DVB-T
  • Anteny na zewnątrz i wewnątrz
Antena na zewnątrz
antena na zewnątrz

Jakie zastosowanie mają anteny pokojowe?

Anteny pokojowe te sprawdzają się w przypadku stosowania ich w niewielkiej odległości od nadajnika 10-15 km, choć niektóre anteny oraz usytuowanie domu/mieszkania pozwala na większe odległości.

Innym czynnikiem wpływającym na odbiór to oczywiście otoczenie. Zbyt wiele przeszkód, które osłabiają sygnał, jak ściany, zwarte osiedla bloków itp. mają kolosalny wpływ na działanie anteny. Budownictwo wielkopłytowe, żelbetowe nie sprzyja antenom pokojowym. Ten typ budownictwa potrafi bardzo mocno tłumić sygnał.

W wielu przypadkach anteny pokojowe można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Do anteny na zewnątrz zawsze będzie docierał większy poziom sygnału. Należy wcześniej upewnić się, czy producent dopuszcza zewnętrzny montaż. Ważne jest także strojenie samej anteny pokojowej. Napisaliśmy o tym oddzielny poradnik - Jak ustawić antenę pokojową? Poradnik krok po kroku

Jak działa antena pokojowa?

Anteny pokojowe są uproszczoną wersją anten zewnętrznych. Działają w ten sam sposób. Sygnał radiowy od nadajnika dociera do anteny, a z niej odpowiednio wzmocniony trafia do odbiornika. Elementem odbiorczym w antenach pokojowych jest tzw. dipol, czyli odpowiednio uformowany, wygięty drut lub rurka, najczęściej aluminiowa, albo po prostu wytrawione ścieżki w kształcie dipoli na płytce laminowanej.

Sygnał radiowy z takiego elementu przekazywany jest do odbiornika lub na wzmacniacz i po wzmocnieniu trafia do telewizora bądź radia. Anteny pokojowe mogą współpracować z każdym odbiornikiem telewizyjnym, radiowym lub dekoderem DVB.

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

Wady i zalety anten pokojowych

Do zalet anten pokojowych można zaliczyć ich małe wymiary, ciekawy design, możliwość odbioru sygnału w pomieszczeniach pozbawionych dostępy do sygnału antenowego, gdzie nie ma kablówki lub sieci zbiorczej, możliwość łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce.

Wadą anten pokojowych są ich ograniczone możliwości, podatność na zakłócenia. Dlatego do anteny pokojowej należy podchodzić z pewną rezerwą, gdyż nie wszędzie i nie w każdych warunkach spełni swoje zadanie.

Poza tym antena antenie nie równa i nie zawsze ta sama antena, która dobrze się sprawuje w jednych warunkach, w jednej lokalizacji, spełni swoje zadanie w innych warunkach i w innym miejscu. To z powodu niełatwej drogi sygnału do anteny jest tyle problemów.

Polecam po prostu doświadczalnie sprawdzić, czy dany typ anteny spełni swoje zadanie w danym miejscu. Musimy się też liczyć z tym, że niejednokrotnie nie będziemy w stanie bez zakłóceń odebrać wszystkich sygnałów, jakie nas interesują. Często jest tak, że tylko sygnał z „silnych” nadajników da się poprawnie odebrać.

Która antena pokojowa będzie najlepsza?

Dobry i uczciwy sprzedawca pozwoli na zakup anteny i sprawdzenie jej w warunkach domowych. Nie można ze 100% pewnością powiedzieć, że taka lub inna antena zadziała w danej lokalizacji. Samo położenie, usytuowanie oraz przeszkody terenowe jak i rodzaj budownictwa ma wielkie znaczenie jeśli chodzi o odbiór sygnału.

Do tego oczywiście trzeba odpowiednio ustawić wzmocnienie na pokrętle, jeżeli antena takie posiada. Ustawienie anteny jest procesem wymagający czasu i cierpliwości. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszędzie jednak można je stosować, gdyż nie spełniają zupełnie swojej roli.

Zdarza się też czasami, że sam sprzęt, do którego ma być podłączona antena, ma różne większe wymagania. Nie dajmy się nabrać na różne marketingowe zabiegi pt. najlepsza antena na rynku, antena do 100 km, antena do DVB-T, itd. To zbiór różnych warunków, o których pisałem, powoduje, że jakaś antena jest dobra lub nie.

Ze względu na budowę anten pokojowych jak trudne warunki odbioru nie jest prosto i jednoznacznie wskazać, która z anten jest najlepsza, ale ze względu na ilość sprzedanych anten jak satysfakcję z ich działania przez klientów jest parę anten, na które warto zwrócić uwagę.

Godnymi polecenia i uwagi są: