Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jakie narzędzia ogrodowe niezbędne na początek?

jakie narzędzia ogrodowe na wiosnę

Solidne narzędzia ogrodowe to podstawa przyjemnej pracy w ogrodzie, której całkiem sporo po zimie. Jakie narzędzia warto kupić już na wiosnę? Na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie i co zrobić, żeby narzędzia służyły przez wiele sezonów? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Spis treści:

  1. Jakie typy narzędzi ogrodowych są niezbędne do prac wiosennych?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając narzędzia ogrodowe?
  3. Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe, żeby służyły przez kilka sezonów?
  4. Jakie narzędzia ogrodowe warto kupić na wiosnę, a co może poczekać?

Jakie typy narzędzi ogrodowych są niezbędne do prac wiosennych?

Narzędzia ogrodowe szczególnie ważne przy wiosennych pracach w ogrodzie warto podzielić wg. ich zastosowania:

  • narzędzia do kopania i sadzenia roślin,
  • narzędzia do podlewania,
  • narzędzia do pielęgnacji roślin,
  • narzędzia do czyszczenia,
  • akcesoria ochronne.

Wiosna w ogrodzie to okres wytężonej pracy. Po długiej zimowej przerwie budzą się nie rośliny i niektóre owady, dlatego każdy ogrodnik ma sporo pracy. A jak wiadomo, praca przebiega łatwiej, jeśli wykonywana jest dobrym sprzętem. Jakie narzędzia ogrodowe są szczególnie potrzebne o tej porze roku?

Narzędzia do kopania i sadzenia roślin

Prace ziemne nie są lubiane przez ogrodników. Wiążą się z dużym wysiłkiem, są czasochłonne i z reguły obejmują spory obszar. To jednak niezbędny etap szczególnie w okresie wiosennym, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe. W żadnej altanie ogrodowej nie może zabraknąć:

  • sztychówki - to podstawowe narzędzie wyposażone w sztych z ostrym wąskim zakończeniem, który łatwo wbija się w grunt. Sztychówka przeznaczona jest do przekopywania ziemi na grządkach i rabatach. Jeśli nie uprawiasz warzyw, sztychówki użyjesz do wykopywania korzeni drzew, przesadzania krzewów, a nawet oczyszczania rowów melioracyjnych o podobnych prac,
  • łopaty - mają szeroki i płaski sztych, który nie nadaje się do kopania. Łopaty służą do zbierania urobku, nawozu, piasku i innych materiałów,
  • kopaczki (inaczej motylki) To podstawowe narzędzie stosowane przy przekopywaniu i wyrównywaniu grządek. Są skuteczne przy sianiu, wybieraniu chwastów spomiędzy płytek chodnikowych, a także plewieniu,
  • małej łopatki - mniejsza wersja sztychówki ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Służy do przekopywania rabat, wykopywania cebulek kwiatowych i sadzenia. Wykonuje się nią otwory pod sadzonki warzyw. Sprawdzi się też przy pracach na wysokich grządkach i w doniczkach,
  • kilofa - narzędzie przydatne w czasie wyciągania kamieni i rozbijania twardych warstw gliny. Przydaje się też przy budowie konstrukcji architektury ogrodowej i naprawach,
  • rozsiewaczy - to niewielkie narzędzia ręczne przeznaczone do wprowadzania sadzonek do gruntu. Są szczególnie potrzebne w okresie wiosennym.

Narzędzia do podlewania

Dostęp do zasobów wodnych jest dla roślin równie ważny, co dobra ziemia i promienie słoneczne. Wśród narzędzi ogrodniczych nie może zatem zabraknąć konewki. Jej objętość powinna wynosić 10 - 12 litrów. Większe pojemniki są trudne do przenoszenia, z kolei mniejsze okażą się niefunkcjonalne.

Pomyśl też o opryskiwaczach. Okażą się skuteczne przy wysiewie sadzonek, a także później w czasie oprysków preparatami przeciwgrzybicznymi. Przy niewielkim ogrodzie wystarczą opryskiwacze o pojemności do 3 litrów.

jaka konewka do ogrodu

Narzędzia do pielęgnacji roślin

Pielęgnacja roślin w okresie wiosennym ogranicza się do cięcia i nawożenia. Wiosną wykonuje się cięcia pielęgnacyjne wielu roślin. Potrzebny Ci będzie zatem dobrej jakości sekator. Jego budowa musi być dostosowana do grubości krzewów, jakie chcesz ciąć.

Ręczne sekatory służą najczęściej do cięcia krzewów o średnicy do 2,5 cm. Przy grubszych konarach zastosuj nożyce do gałęzi. Takie narzędzia radzą sobie z konarami o średnicy do 5 cm. Do cięcia gałęzi pomocna będzie piła ręczna ogrodnicza z zaokrągloną końcówką brzeszczotu.

taczka w ogrodzie

Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują składników mineralnych dostarczanych w formie nawozów. W czasie przekopywania grządek ziemię miesza się z nawozami. Do ich dostarczenia potrzebne będą taczki. Wystarczy taczka w formie klasycznej z pojedynczym kołem. Przyda się też przy wywożeniu chwastów, ziemi, kamieni, a nawet drobnych pracach budowlanych. Przy nakładaniu nawozów niezastąpione są widły. To narzędzie przyda się też w czasie przekopywania, a w późniejszej części sezonu także do przerzucania kompostu.

Narzędzia do czyszczenia

Roztopy śniegu odkrywają też zabrudzenia pochodzące z części roślin, żwiru czy piasku sypanego zimą na chodniki. Dlatego na liście wiosennych zakupów warto umieścić miotłę ulicznicę. Ma twarde grube włosie z tworzywa sztucznego, dlatego nie ściera się na nierównościach chodników.

Jeśli chcesz usunąć pozostałości liści z trawnika, będziesz potrzebował grabi. Możesz wybrać uniwersalne grabie w klasycznej formie lub konstrukcję drucianą przeznaczoną typowo do zbierania liści. Do nabierania odpadów przydaje się łopata, którą kupiłeś już wcześniej przy okazji narzędzi do robót ziemnych.

Akcesoria ochronne

Wśród wiosennych zakupów muszą znaleźć się środki ochrony osobistej. Absolutną podstawę stanowią rękawice. Przy standardowych pracach wystarczą tkaniny poliestrowe z domieszką bawełny pokryte kropkami. Do cięcia krzewów kolczastych lub gałęzi drzew lepsze będą skórzane rękawice. Podczas prac ogrodniczych warto mieć spodnie robocze z solidnych tkanin poliestrowych odporne na rozerwanie.

Przy cięciu, zwłaszcza z wykorzystaniem narzędzi mechanicznych, pamiętaj o okularach ochronnych i nakryciu głowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając narzędzia ogrodowe?

Zwróć uwagę na 4 podstawowe cechy, żeby kupić solidne narzędzia ogrodowe na kilka sezonów:

  • materiał wykonania,
  • kształt,
  • producent,
  • cena.

Materiał wykonania

Narzędzia ogrodnicze powinny być dostosowane do warunków, jakie panują w ogrodzie. Części robocze powinny być wykonane za stali o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Warto wybrać też narzędzia z dodatkową powłoką antykorozyjną.

W przypadku uchwytów i trzonków świetnie sprawdzają się akcesoria wykonane z tworzyw sztucznych. Te materiały charakteryzują się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Są trwalsze od drewna, łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a także bywają nieco lżejsze. Wadą jest to, że są trwale połączone z metalowymi częściami roboczymi i w przypadku uszkodzenia trzeba wymienić całe narzędzie.

Kształt

Kształt sztychu w łopatach czy głowy siekiery powinien być dostosowany do zakresu prac. Przy kopaniu zbitej ziemi lepsza będzie sztychówka wąska. Szersza przyda się przy podłożu luźnym. Ostra i długa głowa siekiery sprawdzi się przy cięciu gałęzi, z kolei do rozłupywania konarów i pni potrzebna będzie konstrukcja bardzo szeroka, często zakończona z drugiej strony młotem do pobijania.

Przy pracy bardzo ważny jest kształt trzonków. Najlepiej sprawdzają się uchwyty profilowane, których kształt jest najbardziej ergonomiczny. Takie elementy zazwyczaj wykonywane są z tworzywa sztucznego. Świetnie sprawdzają się narzędzia gumowane w newralgicznych miejscach. Warstwa gumy jest nie tylko miękka i przyjazna dla dłoni, ale także zapobiega wyślizgnięciu się mokrego narzędzia.

Producent

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, pewnie nie znasz się na najlepszych producentach od konkretnych narzędzi. Dlatego przed zakupem warto podpytać bardziej doświadczonego sąsiada lub kogoś z rodziny, kto wypróbował kilkanaście grabi czy łopat. Pomocne też będą rankingi dostępne w internecie oraz opinie na forach. My polecamy VERTO, Makitę, Milwaukee w przypadku elektronarzędzi lub NEO - dla narzędzi ręcznych.

Cena

Za dobrej jakości narzędzia trzeba zapłacić więcej, to jasne. Dlatego jeżeli szukasz czegoś na kilka sezonów, co nie popsuje Ci się przy mocniejszym uderzeniu - przeznacz na narzędzia ogrodowe większy budżet. Oczywiście, można znaleźć produkty dobrej jakości w niskiej cenie, ale to musisz wypróbować na własną rękę.

Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe, żeby służyły przez kilka sezonów?

Nieużywane akcesoria musisz przechowywać w miejscach suchych. To opóźni pojawienie się ognisk korozji na częściach metalowych i zapobiegnie próchnieniu drewnianych trzonków. Najlepszym miejscem będą domki ogrodowe na narzędzia, ewentualnie wyznaczona część garażu lub piwnicy.

Pomieszczenia nie muszą być ocieplane, ale sprzęt nie powinien mieć kontaktu z gruntem. Dlatego warto zamontować wieszak lub stojak na narzędzia ogrodowe na ścianie pomieszczenia. Nie zapomnij o wyczyszczeniu i osuszeniu narzędzi przed schowaniem ich do altany. To też wpłynie na wydłużenie ich żywotności i zapobiegnie powstawaniu pleśni.

przechowywanie narzędzi w ogrodzie

Jakie narzędzia ogrodowe warto kupić na wiosnę, a co może poczekać?

W naszym poradniku przedstawiliśmy wiele narzędzi ogrodniczych, które będą potrzebne w czasie prac przed domem. Jednak nie wszystkie musisz kupować już na starcie sezonu. Z pewnością potrzebne będą akcesoria do robót ziemnych i pielęgnacji. Z którymi akcesoriami możesz się wstrzymać?

Przede wszystkim poczekać mogą grabie. Te narzędzia przydają się głównie jesienią do zbierania liści. Przy plantowaniu grządek i zbieraniu skoszonej trawy jesteś w stanie poradzić sobie innym sprzętem. Możesz wstrzymać się także z dużymi siekierami i piłami, które wykorzystuje się do cięcia drzew oraz rozdrabniania gałęzi. Takie prace prowadzone są po zakończeniu sezonu, dlatego możesz kupić je jesienią.

Jeśli zaczynasz przygodę z ogrodnictwem, na początek wybierz najbardziej uniwersalne narzędzia. W dalszej kolejności pomyśl, jaki przedłużacz ogrodowy wybrać oraz jak stworzyć system nawadniania ogrodu. Zanim się obejrzysz, a Twój ogród zacznie kwitnąć, więc warto być przygotowanym!

łączy nas napięcie portal dla elektryków