Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jaki termowentylator do łazienki?

jaki wentylator do łazienki

Termowentylatory to urządzenia od lat cieszące się popularnością wśród osób, które lubią ciepło. Sprawdzają się w szczególności w okresie niższych temperatur, kiedy sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął. Z ich pomocą można efektywnie ogrzewać salon, niewielki przydomowy warsztat, czy też łazienkę. W szczególności w łazienkach, ze względu na ich specyfikę, wyższa temperatura powietrza jest koniecznością.

Spis treści:

  1. Jaki termowentylator do łazienki?
  2. Dlaczego termowentylator do łazienki to dobry pomysł?
  3. Kiedy przydaje się termowentylator do łazienki?
  4. Jakie są zalety termowentylatorów w łazience?
  5. Jakie są wady termowentylatorów w łazience?
  6. Jakie są rodzaje termowentylatorów do łazienki?
  7. Termowentylator do łazienki na podłogę czy na ścianę?
  8. Jakie funkcje musi mieć termowentylator do łazienki?
  9. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając termowentylator do łazienki?
  10. Jak zadbać o bezpieczeństwo z termowentylatorem do łazienki?
  11. Jak zamontować termowentylator w łazience?
  12. Ile kosztuje termowentylator do łazienki?
  13. Jaką moc powinien mieć termowentylator do łazienki?

Jaki termowentylator do łazienki?

Najlepsze termowentylatory do łazienki powinny być dostosowane do sposobu ich wykorzystania. Jeśli mają stanowić dodatkowe źródło ciepła, to można postawić na niewielkich rozmiarów, przenośne modele, które mogą zostać użyte również w innych pomieszczeniach.

Co istotne, termowentylator może mieć jedną, ale za to bardzo znaczącą wadę – może nie być przystosowane do pracy w łazience, w której jest duża wilgotność powietrza. Nawet niewielka ilość wody może doprowadzić do zwarcia. Oznacza to, że zaraz po nagrzaniu pomieszczenia, urządzenie musi zostać wyniesione do innego pomieszczenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup dedykowanego termowentylatora do łazienki.

Dlaczego termowentylator do łazienki to dobry pomysł?

Użycie termowentylatora w łazience to dobry pomysł, ponieważ pozwala podnieść temperaturę w pomieszczeniu i sprawić, że przebywanie w nim będzie przyjemniejsze. Łazienka w domu wyróżnia się na tle innych pomieszczeń ze względu na panujące w niej warunki, a przede wszystkim wysoki stopień wilgotności powietrza. Większy poziom wilgotności sprawia, że odczucie chłodu jest znacznie większe.

Kiedy przydaje się termowentylator do łazienki?

Termowentylator sprawdzają się w łazience w szczególności, kiedy wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu jest zwiększona. Już niewielki chłód będzie dobrze odczuwalny przez człowieka, który się w niej znajduje. W łazience optymalna temperatura powinna oscylować w granicach 24-26 stopni Celsjusza. Nie tylko zimą, ale także i latem temperatura na zewnątrz może spaść do takiej wartości, że po wyjściu spod prysznica lub z wanny odczuje się nieprzyjemny chłód. Nie oznacza to jednak, że należy od razu uruchamiać centralne ogrzewanie lub domagać się od zarządcy budynku przyspieszenia sezonu grzewczego.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest termowentylator do łazienki. Wydajne grzejniki elektryczne szybko nagrzewają pomieszczenie, gwarantując komfortowe warunki w nim. Co istotne, pozostałe pomieszczenia w domu będą nadal miały swoją temperaturę. Jest to więc oszczędność czasu i pieniędzy.

Odpowiedni termowentylator do łazienki, który będzie efektywny, przyda się również wtedy, gdy ogrzewanie w tym pomieszczeniu nie będzie pracować wystarczająco dobrze. Poza tym w wielu starych blokach z wielkiej płyty nie montowano nawet grzejników. Zamiast nich w łazienkach biegły rury, które transportowały ciepłą wodę z centralnego ogrzewania do innych pomieszczeń lub w całym pionie i przy okazji miały ją ogrzewać.

Jakie są zalety termowentylatorów w łazience?

Zalety termowentylatorów do łazienki to przede wszystkim:

  • kompaktowość,
  • mobilność,
  • atrakcyjna cena.

Dzięki temu, że urządzenie zasysa powietrze, które następnie przechodzi przez grzałki i jest wypuszczane do pomieszczenia, jego ogrzewanie następuje niemalże natychmiast po włączeniu sprzętu. Niektóre termowentylatory są również wyposażone w funkcję chłodzenia, co jest przydatne w cieplejsze dni. Ponadto nowoczesny design tych urządzeń sprawia, że można je bez problemu dopasować do różnych aranżacji wnętrz.

Jakie są wady termowentylatorów w łazience?

Główną wadą termowentylatorów do łazienki jest ich ograniczona efektywność, ponieważ działają one punktowo i dobrze działają tylko na niewielkich powierzchniach. Niektóre modele mogą generować hałas, który będzie dla niektórych osób uciążliwy. Ostatnią wadą jest to, że używanie termowentylatora może przyczyniać się do wzrostu rachunków za prąd.

Na rynku można znaleźć wiele alternatyw dla termowentylatorów. Jedną z nich jest mp. grzejnik konwektorowy. Sprawdź porównanie grzejnika konwektorowego do termowentylatora, żeby zdecydować czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Jakie są rodzaje termowentylatorów do łazienki?

Termowentylatory do łazienek to urządzenia, które dostępne są w różnych rodzajach. Cechują się one różnymi parametrami oraz designem i sposobem wykorzystania.

  • Termowentylator płaski
  • Termowentylator pionowy
  • Termowentylator obrotowy
  • Termowentylator ścienny
  • Termowentylator gniazdkowy

Termowentylator płaski

Termowentylatory płaskie to termowentylatory, które można je ustawiać zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki temu można je ustawić w dowolnym miejscu w łazience, np. przy ścianie lub pod wiszącą szafką umywalkową.

Termowentylator pionowy

Termowentylator pionowy to termowentylator, którego konstrukcja umożliwia jego ustawienie w dowolnym miejscu w łazience o niewielkim metrażu. Jego budowa jest smukła i wysoka, przypominająca kolumnę.

Termowentylator obrotowy

Termowentylator obrotowy to urządzenie, w którym zamontowano funkcję obracania się w różnych kierunkach. Dzięki temu często znajduje swoje zastosowanie w łazienkach o większej powierzchni i nieregularnym kształcie pomieszczenia.

Termowentylator ścienny

Termowentylator ścienny to urządzenie mogące stanowić alternatywę dla standardowego grzejnika. Montuje się go na ścianie, a podczas wyboru należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Nie powinno się go wieszać w miejscu, w którym może być narażony na zachlapanie wodą.

Termowentylator gniazdkowy

Termowentylator gniazdkowy to tania i niewielkich rozmiarów alternatywa dla wyżej opisywanych modeli. Jest on bezpośrednio wpinany w gniazdo elektryczne, co przekłada się na prostotę obsługi, jednak nie jest wydajny w większych łazienkach.

termowentylator do łazienki

Termowentylator do łazienki na podłogę czy na ścianę?

Termowentylatory na podłogę do łazienki to urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się w ogrzewaniu zarówno dużych, jak i mniejszych pomieszczeń. Jest to alternatywa dla modeli wiszących, które można montować na ścianie. Modele stojące z reguły mają mniejsze wymiary i są mobilne, dzięki czemu można je łatwo transportować.

Termowentylatory, które można montować na ścianie to z kolei urządzenia świetnie sprawdzające się w większych łazienkach, gdzie mają docieplać pomieszczenie na co dzień. Jest to alternatywa dla modeli stojących, ale powinno się na nią decydować w przypadku, gdy farelka ma pełnić główne źródło ciepła w łazience. Podczas wyboru sprzętu należy zwrócić uwagę na jego design, aby wpisywał się w aranżację wnętrza.

Jakie funkcje musi mieć termowentylator do łazienki?

Termowentylator do łazienki powinien mieć możliwość regulowania mocy grzewczej za pomocą pokrętła lub elektronicznego panelu sterowania. Dzięki temu jego tryb pracy można dostosować do bieżących warunków panujących w pomieszczeniu. Przekłada się to nie tylko na wygodę użytkowania urządzenia, ale także oszczędności.

Termowentylator może nagrzać powietrze do określonej przez użytkownika temperatury w krótki czasie, jeśli ten wybierze moc maksymalna grzania. Po osiągnięciu optymalnej temperatury można tę moc zmniejszyć, przez co pobór energii elektrycznej będzie mniejszy.

Dodatkowe funkcje, które są przydatne w termowentylatorach do łazienki do programator i termostat, które będą utrzymywać stałą temperaturę we wnętrzu przez określony czas. Warto również zwrócić uwagę na takie opcje jak czujnik obecności, czy alarm otwartego okna.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając termowentylator do łazienki?

Wybierając termowentylator do łazienki, powinno się zwrócić uwagę na moc danego urządzenia. Z reguły waha się ona w granicach od 700 W do 2000 W. Należy więc dostosować moc do metrażu łazienki. Warto mieć na uwadze to, że im większą moc będzie miał termowentylator, tym szybciej nagrzeje powietrze w pomieszczeniu. Kolejna kwestia to wspomniane powyżej dodatkowe funkcje. Im więcej opcji będzie do wyboru, tym dokładniej będzie można dostosować tryb pracy urządzenia do cyklu życia domowników.

Zwróć uwagę na długość kabla zasilającego. Jeśli odległość od wybranego miejsca na ustawienie termowentylatora będzie większa niż długość przewodu, to trzeba będzie szukać innego rozwiązania. W temacie przedłużaczy napisaliśmy odrębny artykuł W poszukiwaniu najlepszego przedłużacza.

Jak zadbać o bezpieczeństwo z termowentylatorem do łazienki?

Aby zadbać o bezpieczeństwo z termowentylatorem do łazienk i zwróć uwagę, aby był on odporny na działanie wilgoci, pary wodnej oraz wyposażony w ochronę przed zalaniem wody.

Dlatego też w termowentylatorach stosuje się specjalny wyłącznik, którego zadaniem jest odcięcie zasilania urządzenia w momencie przewrócenia się. Niektóre modele mają również czujnik przegrzania się, który również odcina dopływ prądu, kiedy zostanie osiągnięta graniczna wartość temperatury.

Jak zamontować termowentylator w łazience?

Montaż termowentylatora do łazienki nie jest trudny i uzależniony jest od rodzaju wybranego urządzenia. Jeśli termowentylator będzie wyposażony w nóżki, na których można go postawić, to jedyne co trzeba zrobić, to znaleźć odpowiednie miejsce na jego ustawienie. Jeśli będzie to termowentylator ścienny, kwestia montażu jest nieco inna. Po wyborze miejsca na powieszenie sprzętu należy wywiercić w ścianie otwory i przykręcić do niej specjalne uchwyty, które pozwolą na powieszenie urządzenia.

Ile kosztuje termowentylator do łazienki?

Termowentylatory do łazienki dostępne są na rynku w kwocie od 50 do 300 zł. Cena uzależniona jest od parametrów technicznych urządzenia oraz wymiarów i dodatkowych opcji, w jakie jest wyposażone. W ofertach sklepów można również znaleźć droższe modele, o większej mocy grzewczej, które wybierane są jako główne źródło ciepła w łazience.

Jaką moc powinien mieć termowentylator do łazienki?

Termowentylatory łazienkowe, które dostępne są na rynku, mają z reguły moc w przedziale 1000 - 2000 W. Wartości te są określeniem mocy maksymalnej, które nie trzeba wykorzystywać.

Zazwyczaj jest dostępnych kilka trybów pracy, dzięki czemu można kontrolować moc grzejnika oraz zmniejszyć jego pobór energii, co przełoży się na rachunki za prąd.


łączy nas napięcie portal dla elektryków