Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Budowa domu wiosną – na co warto zwrócić uwagę?

budowa domu na wiosnę

Budowa domu wiosną może polegać zarówno na rozpoczęciu inwestycji, jak i kontynuacji wcześniej realizowanych robót. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dobrze przygotować się na inaugurację prac oraz o co warto zadbać przed wznowieniem robót, czytaj dalej!

Spis treści:

  1. Jak wygląda plac budowy po zimie? Co najlepiej zamknąć do wiosny?
  2. Jakie wyzwania mogą nas czekać na placu budowy wiosną? Co będzie z kolei łatwiejsze?
  3. Co lepiej robić wiosną na budowie, a czego nie?
  4. Dobre praktyki organizacji placu budowy, które ułatwiają pracę wiosną
  5. Podsumowanie - budowa domu na wiosnę

Jak wygląda plac budowy po zimie? Co najlepiej zamknąć do wiosny?

Stan budowy po zimie może być różny. Przede wszystkim odmienny może być stopień zaawansowania robót w jego obrębie. Miesiące wiosenne bardzo często są wykorzystywane do rozpoczęcia realizacji inwestycji, ale równie dobrze mogą być momentem wznowienia robót. W drugim przypadku budynek zazwyczaj jest doprowadzony do stanu zerowego, surowego zamkniętego (przynajmniej tymczasowo z użyciem desek lub płyt) albo deweloperskiego.

Jakie formalności należy dopełnić przed wiosennym rozpoczęciem inwestycji?

Chęć rozpoczęcia budowy domu wiosną wymaga przede wszystkim dopełnienia odpowiednich formalności. Budowa domu mieszkalnego jednorodzinnego wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót. Pierwsza procedura uchodzi za nieco bardziej skomplikowaną. Warto jednak pamiętać, że od zgłoszenia różni ją właściwie jedynie czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac.

Przy wnioskowaniu o wydanie pozwolenia na budowę urząd ma 65 dni na wydanie decyzji. W przypadku składania zgłoszenia robót, jeśli organ nie podejmie żadnej reakcji w ciągu 21 dni, można przejść do realizacji prac [1].

Inwestor zawsze ma możliwość złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Skorzystanie z uproszczonej procedury jest natomiast dopuszczalne, gdy obszar oddziaływania domu mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany (czyli zostały zachowane wymagane odległości od granic i innych charakterystycznych elementów) [1].

Jak dobrze przygotować się na kontynuację robót budowlanych?

Zimowa przerwa technologiczna to dobry czas na rzetelne przygotowanie do kontynuacji robót. Okres ten może zostać wykorzystany do zakupu niezbędnych materiałów budowlanych oraz zawarcia umów z wykonawcami poszczególnych zakresów robót.

W trakcie zimowych miesięcy często można skorzystać z sezonowych obniżek cen organizowanych przez składy materiałów budowlanych. Dzięki temu można nabyć po niższych kwotach na przykład materiał murowy, stal zbrojeniową lub izolacje. Warto pamiętać, że zwyczajowa tendencja wśród podmiotów oferujących materiały przemysłowe konstrukcyjne jest taka, że nawet jeśli ceny nie zmaleją w okresie zimowym, to i tak wzrosną po jego zakończeniu. Budowa domu wiosną umożliwia więc zdroworozsądkowe przygotowanie się do inwestycji.

Jakie wyzwania mogą nas czekać na placu budowy wiosną? Co będzie z kolei łatwiejsze?

Jak już wspomniieliśmy, budowa domu wiosną to rozsądne rozwiązanie zarówno w odniesieniu do rozpoczęcia robót, jak i kontynuacji inwestycji. Warunki atmosferyczne panujące w trakcie tej pory roku zazwyczaj nie powodują zaburzenia procesów technologicznych. Czasami zdarza się jednak, że niektóre czynniki pogodowe mogą nieco spowolnić postęp robót.

Na jakie prace na budowie warto zwrócić szczególną uwagę wiosną?

Miesiące wiosenne to okres, w którym może nastąpić podniesienie poziomu wód gruntowych. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być opóźnienie realizacji stanu zerowego budynku, szczególnie w sytuacji, gdy obiekt jest stosunkowo głęboko posadowiony ze względu na planowane podpiwniczenie lub złożony plan wysokościowy działki.

Rozwiązaniem w takim przypadku jest wykonanie odpowiedniego systemu odwadniającego obszar pod budynkiem np. w formie drenażu, igłofiltrów lub studni chłonnej.

W przypadku długotrwałych wiosennych opadów połączonych z niskimi temperaturami zewnętrznymi może dojść do sytuacji, w której we wnętrzu budynku będzie panował zbyt wysoki poziom wilgotności. Taki stan rzeczy powoduje problemy z przystąpieniem do realizacji robót wykończeniowych związanych m.in. z gładzeniem ścian, malowaniem, układaniem glazury i podłóg. Rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie urządzeń podnoszących poziom ciepłoty we wnętrzu budynku oraz dynamiczne wietrzenie obiektu. Przydtne mogą się okazać nagrzewnice, termowentylatory czy grzejniki elektryczne.

budowa domu na wiosnę jak zacząć

Co lepiej robić wiosną na budowie, a czego nie?

Wiosna, jako pora roku rozpoczynająca ciepły okres nie wiąże się właściwie z większymi ograniczeniami dotyczącymi rodzaju wykonywanych prac. Budowa domu na wiosnę zazwyczaj wpływa na szybkie tempo robót. Okres od marca aż do jesieni to w większości przypadków bardzo dobry czas na prace ziemne oraz prace fundamentowe. Nic nie stoi w takim przypadku na przeszkodzie, aby zająć się robotami związanymi z wykonywaniem izolacji przeciwwilgociowych i termicznych najniżej położonych elementów budynku. Jak już mówiliśmy, ważne jest, aby reagować na warunki atmosferyczne panujące w danym dniu lub okresie.

Odkładając ocieplenie domu oraz wykonanie elewacji budynku na miesiące wiosenne, przed przystąpieniem do robót należy zwrócić szczególną uwagę na parametry podłoża. W trakcie trwania wczesnej wiosny często zdarza się bowiem, iż w dzień temperatura osiąga wartość, umożliwiającą prowadzenie prac natomiast nocą dochodzi do znacznych spadków poziomu ciepłoty.

Skutkiem takiego stanu rzeczy może być okresowe wychładzanie zewnętrznej powierzchni ścian, traktowanej jako front robót. Osiągnięcie przez podłoże właściwego poziomu ciepłoty może trwać znacznie dłużej niż wzrost temperatury otoczenia. Rozpoczęcie prac w odniesieniu do zbyt zimnej powierzchni może natomiast skutkować zaburzeniem procesu wiązania zapraw na bazie wody zarobowej lub spowolnienie tego mechanizmu.

Jeśli zaplanowane wcześniej roboty związane z betonowaniem elementów konstrukcyjnych wystąpią w okresie przygruntowych przymrozków, warto zadbać o zastosowanie odpowiednich dodatków umożliwiających związanie betonu w warunkach obniżonych temperatur. W takim przypadku należy pamiętać również o właściwej pielęgnacji świeżej mieszanki m.in. poprzez okrycie jej w celu zapewnienia właściwego poziomu wilgotności i ciepłoty.

Wiosna to też dobry czas na montaż instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Nie każdy ma jednak wiedzę w zakresie doboru odpowiednich urządzeń. Jeśli Ty lub Twój klient, zastanawiacie się nad którymś z rozwiązań zielonej energii, koniecznie sprawdźcie nasz dedykowany konfigurator! Wpisanie kilku najważniejszych parametrów pozwoli naszym specjalistom dobrać odpowiednie urządzenia.

Pompy ciepła

Dobre praktyki organizacji placu budowy, które ułatwiają pracę wiosną

Właściwa organizacja placu budowy jest bardzo istotna nie tylko w odniesieniu do robót wykonywanych wiosną. Obowiązek zagospodarowania terenu inwestycji jest nałożony przez Prawo budowlane [1].

Zabezpieczenie placu budowy

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi [1] przed przystąpieniem do prac należy właściwie zabezpieczyć plac budowy. Kwestia ta sprowadza się przede wszystkim do wykonania ogrodzenia w formie stałej lub tymczasowej. Ze względów użytkowych warto zadbać o bramę i furtkę umożliwiającą bezpieczne i bezkolizyjne dostanie się pojazdów mechanicznych oraz osób fizycznych na teren inwestycji. Jednostką odpowiedzialną za zabezpieczenie placu budowy jest kierownik budowy, a w przypadkach, gdy nie został on ustanowiony, obowiązek ten przechodzi na inwestora.

Oznaczenie terenu inwestycji

Każdy plac budowy, na którym jest realizowana inwestycja, dotycząca budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego musi być oznaczona tablicą budowy. Obowiązek jej wywieszenia leży po stronie kierownika budowy lub (w określonych przypadkach) inwestora.

Zorganizowanie zaplecza budowy

Pracownicy fizyczni realizujący roboty budowlane powinni mieć urządzoną strefę przeznaczoną do jedzenia i przebierania się. Konieczne jest także zapewnienie toalety dla osób prowadzących prace.

Podział placu budowy na strefy

Obszar budowy powinien być podzielony na strefy umożliwiające prowadzenie wyładunku materiałów, magazynowanie sprzętu oraz bezpieczną i bezkolizyjną komunikację w jego obrębie.

Zapewnienie dostępu do energii elektrycznej na budowie

Realizacja inwestycji wymaga zapewnienia dostępu do energii elektrycznej (). Prowadzenie instalacji na budowie wymaga przestrzegania wytycznych zawartych w warunkach technicznych dotyczących budynków [2]. Planując przystąpienie do rozpoczęcia lub kontynuacji prac, warto podjąć przygotowania placu budowy pod kątem zamawiania asortymentu potrzebnego realizacji tras kablowych czy doprowadzenia energii elektrycznej (np. rury i węże osłonowe czy rozdzielnice budowlane).

Podsumowanie - budowa domu na wiosnę

Odpowiadając na pytanie z tytułu artykułu - wiosna to pora roku otwierająca sezon sprzyjający robotom budowlanym. Budowa domu na wiosnę to rozsądne rozwiązanie z punktu widzenia konieczności sezonowania niektórych rodzajów robót. Dzięki takiemu podejściu zostaje ograniczone ryzyko późniejszego wystąpienia nadmiaru wilgoci technologicznej w budynku. Planując wiosenne rozpoczęcie prac lub kontynuację inwestycji warto zadbać o dobre przygotowanie do robót oraz podjęcie kroków w celu zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa na budowie. Pamiętaj, że ten tekst nie wyczerpuje w pełni tematu, a jest jedynie skrótem najważniejszych zasad podczas plac na budowie wiosną.

Źródła:

[1] Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Dz.U. 1994 nr 89 poz.414 z późniejszymi zmianami.
[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. DzU z 2003 r., nr 47, poz. 401

0001-00000-61425