Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Co to jest autokonsumpcja energii z fotowoltaiki? Przykładowe obliczenia

autokonsumpcja energii z fotowoltaiki, maksymalne wykorzystanie własnego prądu

Autokonsumpcja energii to bezpośrednie zużycie prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną na potrzeby własne budynku, bez oddawania go do sieci. To kluczowy wskaźnik wpływający na opłacalność fotowoltaiki. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa autokonsumpcja, jak ją obliczyć i co zrobić, by wykorzystać więcej darmowej energii ze słońca.

Spis treści:

  1. Czym jest autokonsumpcja energii z fotowoltaiki?
  2. Jak obliczyć autokonsumpcję z fotowoltaiki?
  3. Jaki jest poziom autokonsumpcji energii elektrycznej?
  4. Jak zwiększyć autokonsumpcję w fotowoltaice?
  5. Net-billing a autokonsumpcja
  6. Czy zwiększenie autokonsumpcji jest opłacalne?
  7. Skorzystaj z pomocy naszyj ekspertów z zespołu fotowoltaiki

Czym jest autokonsumpcja energii z fotowoltaiki?

Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki to bezpośrednie zużycie energii elektrycznej wygenerowanego przez instalację fotowoltaiczną. Energia wykorzystywana jest na zaspokojenie potrzeb własnych maszyn, urządzeń elektrycznych i systemów oświetleniowych. Warto uwzględnić autokonsumpcję przy okazji planowania wielkości sieci fotowoltaicznych.

Wysoki poziom autokonsumpcji oznacza efektywne wykorzystywanie wytworzonej energii elektrycznej z fotowoltaiki na własne potrzeby. Zapobiega przesyłaniu dużych ilości energii do sieci w ramach umowy prosumenckiej i dzięki temu można uniknąć związanych z tym strat.

Jak obliczyć autokonsumpcję z fotowoltaiki?

Autokonsumpcję oblicza się jako stosunek energii zużytej bezpośrednio do całkowitej energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, wyrażony w procentach.

ENERGIA ZUŻYTA / ENERGIA WYPRODUKOWANA x 100%

Do obliczenia autokonsumpcji potrzebne są dane dotyczące wartości energii, jaką wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna on-grid oraz poziom zużycia prądu w gospodarstwie.

Dane do obliczeń można uzyskać w następujący sposób:

  • zużycie – wystarczy przeanalizować rachunki za prąd i zsumować dane z całego roku,
  • produkcja – tu z pomocą także przyjdą wartości z rozliczeń net-billingu. Można też wykorzystać liczniki energii lub urządzenia do monitorowania produkcji prądu.

Autokonsumpcja energii z fotowoltaki - przykładowe obliczenia

Obliczmy średni roczny poziom autokonsumpcji z fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego, posiadającego instalację fotowoltaiczną o mocy 1kWp. Dane o zużyciu pobierzmy ze strony: energa.pl/informacje/srednie-zuzycie/srednie-zuzycie-energii-elektrycznej.html

Dane:

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej = 2 011,58, przyjmijmy 2000 kWh
Średnia roczna produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kWp w Polsce = 900-1050 kWh, przyjmijmy 1000 kWh

obliczenia

2000 kWh / 1000 kWh x 100% = 20%

Autokonsumpcja wynosi 20%, czyli tyle średnio energii wytworzonej z fotowoltaiki zużywasz na własne potrzeby. Pozostałe 80% oddajesz do sieci energetycznej. Łatwo można wysnuć wniosek, że im wyższy poziom autokonsumpcji, tym większa oszczędność.

Jaki jest poziom autokonsumpcji energii elektrycznej?

Średni poziom autokonsumpcji energii w domach wynosi około 20-30% w skali całego roku. Oznacza to, że na bieżąco wykorzystywana jest zaledwie 1/3 wygenerowanej energii, a reszta trafia do sieci energetycznej operatora.

Poziom autokonsumpcji energii w zależności od pory roku:

  1. Najwyższa autokonsumpcja - osiągająca nawet 100%, uzyskiwana zimą w okresie niskiej produkcji.
  2. Najniższa autokonsumpcja - uzyskiwana latem, kiedy zapotrzebowanie jest niskie, a produkcja jest najwyższa.

Chcesz zainwestować w nową sieć fotowoltaiczną lub rozbudować dotychczasową? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na fotowoltaikę w ramach programu Mój Prąd 6.0.

autokonsumpcja energii elektrycznej

Jak zwiększyć autokonsumpcję w fotowoltaice?

Zwiększenie autokonsumpcji polega na przesunięciu pracy maszyn i urządzeń energochłonnych na okres dnia, w którym produkcja prądu jest największa. Działania wymagają nieco innej organizacji, a czasem także inwestycji w nowoczesne rozwiązania. Przykładowe działania:

  • przesuwanie zużycia energii w czasie – urządzenia AGD zużywające najwięcej energii, takie jak pralki, zmywarki czy suszarki, warto uruchomić w ciągu dnia, czyli między 10:00 a 16:00, kiedy produkcja energii jest największa,
  • przesuwanie zużycia energii na inne potrzeby – w ciągu dnia można korzystać z grzałek elektrycznych do podgrzewania wody użytkowej, rezygnując z pieców gazowych,
  • automatyzacja zużycia – inwestycja w inteligentne gniazdka lub systemy odpowiedzialne za inteligentne zarządzanie zużyciem energii,
  • inwestycja w magazyny energii – magazyny energii są w stanie przechować nadwyżki prądu, zapobiegając przesyłaniu ich do sieci operatora. Dzięki temu konsumpcję zebranego prądu można przesunąć na godziny wieczorne i nocne.

Warto też uwzględnić możliwości wykorzystania energii na potrzeby, co do których nie przywiązujemy większej wagi. W ciągu dnia i w trakcie wzmożonej produkcji można wykorzystać prąd w następujący sposób:

  • ładowanie baterii w telefonach, aparatach czy laptopach,
  • ładowanie samochodów elektrycznych,
  • używanie pomp ciepła w dzień do ogrzewania i chłodzenia.

Sprawdź też, jak uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła z programu Moje Ciepło i cieszyć się tańszym ogrzewaniem budynku.

Net-billing a autokonsumpcja

Net-billing jest systemem rozliczeń energii elektrycznej dla prosumentów, czyli podmiotów, które jednocześnie produkują i zużywają prąd. Nadwyżki energii, której nie udaje się wykorzystać na własne potrzeby (autokonsumpcja), trafiają do sieci energetycznej. W zamian za to prosument otrzymuje środki na depozycie prosumenckim, które następnie może przeznaczyć na zakup prądu w miesiącach zimowych lub wieczorem.

WAŻNE: Zależność net-billingu od autokonsumpcji jest kluczowa dla uzyskania optymalnej wydajności sieci PV.

Kluczowym problemem net-billingu jest forma rozliczenia, w której konsument sprzedaje i kupuje energię po cenie rynkowej.

Cena 1 kWh latem, kiedy nadwyżki są największe, jest niższa od osiąganej zimą. Dodatkowo każda zakupiona kilowatogodzina prądu jest powiększona o opłaty i podatek, w wyniku czego starty na jednostce energii wynoszą około 50-70%.

W związku z tym wysoki poziom autokonsumpcji, kiedy to do sieci trafiają tylko niewielkie nadwyżki z fotowoltaiki, jest najkorzystniejszy dla prosumentów.

Szukasz sprawdzonych modułów fotowoltaicznych w hurtowych ilościach? Sprawdź nasz Ranking paneli fotowoltaicznych - TOP 10. Zebraliśmy tam listę najpopularniejszych urządzeń, które znajdziesz na TIM.pl. Zobacz teraz!

Czy zwiększenie autokonsumpcji jest opłacalne?

Zwiększenie autokonsumpcji, zwłaszcza w systemie net-billingu, jest opłacalne. Przesyłanie nadwyżek prądu do sieci operatora generuje znaczne straty, ponieważ prosument nie otrzymuje 1:1 w kilowatogodzinach, tylko depozyt w złotówkach.

Przesunięcie pracy odbiorników, które zużywają więcej energii, na czas najwyższej produkcji, pozwala maksymalnie wykorzystać darmowy prąd.

Sposobem na zwiększenie autokonsumpcji jest inwestycja w dodatkowe urządzenia, takie jak magazyny energii czy inteligentne gniazdka. Należy jednak dokładnie obliczyć opłacalność tej inwestycji. W niektórych sieciach okres zwrotu jest na tyle długi, że nie warto wspomagać się kosztownymi bankami energii. Jeśli jednak zwrot ceny urządzenia nastąpi w okresie 5-8 lat, będzie to inwestycja opłacalna.

Skorzystaj z pomocy naszyj ekspertów z zespołu fotowoltaiki

 eksperci z TIM strefa fotowoltaiki

Najczęściej zadawane pytania o autokonsumpcję (FAQ)

Czy falownik pokazuje autokonsumpcję?

Nie, standardowy falownik nie pokazuje autokonsumpcji, ponieważ jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego na zmienny. Jednak niektóre nowoczesne falowniki, wyposażone w odpowiednie liczniki energii lub systemy monitorowania, mogą dostarczać informacji o poziomie autokonsumpcji.

Jak magazyn energii zwiększa autokonsumpcję?

Magazyn energii przechowuje nadwyżki wygenerowanego prądu, dzięki czemu nie są one wysyłane do sieci. Z zebranych zasobów można korzystać po zmierzchu, kiedy rośnie zapotrzebowanie, a spada produkcja energii z paneli. Dzięki temu urządzenia nie pobierają prądu z sieci, korzystając z wygenerowanego w ciągu dnia.