Podziel się wiedzą:

Uchwyty kablowe – poznaj ich zalety i zastosowanie

uchwyty kablowe
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Właściwa organizacja przewodów jest niezbędna nie tylko w pracach związanych z instalacjami elektrycznymi, ale także w codziennym życiu. Jednym z docenianych rozwiązań w tym obszarze jest wykorzystanie uchwytów kablowych, które zapewniają bezpieczne mocowanie i prowadzenie wszelkiego rodzaju przewodów. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego warto je zastosować i gdzie sprawdzą się najlepiej.

Spis treści:

 1. Uchwyty kablowe – co warto o nich wiedzieć?
 2. Gdzie stosuje się uchwyty kablowe?
 3. Na co zwrócić uwagę, wybierając uchwyty kablowe?
 4. Jakie uchwyty kablowe warto wybrać?
 5. Grzebienie kablowe – postaw na sprawdzone akcesoria
 6. Dlaczego warto wybrać grzebień do kabli?

Uchwyty kablowe – co warto o nich wiedzieć?

Uchwyty kablowe to niewielkie akcesoria wykorzystywane przede wszystkim podczas prac związanych z okablowaniem. Umożliwiają szybki montaż przewodów i bezproblemowe przeprowadzenie ewentualnych poprawek. Odpowiednio dobrane uchwyty zapewniają kablom stabilność i prawidłowo utrzymują je w określonym miejscu. Te niepozorne elementy pomogą Ci także uporządkować przewody i dodatkowo zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi, co korzystnie wpłynie na ich żywotność.

Współczesny rynek oferuje szereg praktycznych rozwiązań w obszarze uchwytów kablowych. To odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudna, kosztowna i czasochłonna może być wymiana przewodów, jeśli nie zabezpieczy się ich we właściwy sposób. Porządek w okablowaniu nie jest bowiem jedynie kwestią estetyki – ma zapewnić także bezproblemowe użytkowanie przewodów.

uchwyty mocujące flexinstal

Gdzie stosuje się uchwyty kablowe?

Uchwyt kablowy to akcesorium chętnie wykorzystywane zarówno przez profesjonalnych elektryków, jak i amatorów. Dużym atutem tego rozwiązania jest jego uniwersalność. Doskonale sprawdzi się ono m.in. w:

 • biurach,
 • zakładach produkcyjnych,
 • budownictwie,
 • fotowoltaice,
 • budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej,
 • budowie maszyn,
 • budowie szaf sterowniczych,
 • mieszkaniach,
 • przemyśle, np. motoryzacyjnym.

Innymi słowy, uchwyty kablowe nadają się do absolutnie każdej przestrzeni, w której użytkownicy korzystają z przewodów elektrycznych. Odpowiednio dopasowane mogą być elementem instalacji elektrycznej, ale równie dobrze poradzą sobie przy połączeniach przewodów sterowniczych i telekomunikacyjnych, a nawet rurek instalacyjnych. Uchwyt kablowy to wszechstronne akcesorium – pomaga rozprowadzić i zamontować całe okablowanie w konkretnym obiekcie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając uchwyty kablowe?

Możliwości mocowania i organizacji okablowania jest wiele. Zanim jednak wybierzesz pasujące do swoich preferencji rozwiązanie, musisz wiedzieć, jakie cechy uchwytów kablowych mają znaczenie. Oto najważniejsze:

 • tworzywo – o wytrzymałości i skuteczności uchwytu kablowego decyduje przede wszystkim materiał, z jakiego został wykonany. Do produkcji najczęściej wykorzystuje się stal lub tworzywa sztuczne. Ten parametr należy dobrać do warunków, w jakich uchwyty kablowe będą musiały pracować, a także do specyfiki pomieszczenia i środowiska;
 • temperatura pracy – ten parametr decyduje o bezpieczeństwie stosowania wybranego uchwytu kablowego. Należy go dopasować do warunków, w jakich zamierzasz użytkować to akcesorium;
 • mocowanie – dostępne na rynku modele uchwytów kablowych różnią się od siebie sposobem montażu. Mogą być przykręcane, przyklejane, zawieszane lub mocowane za pomocą kołków. Wybierając te elementy, warto zwrócić uwagę na specyfikę pomieszczenia i wygodę montażu, by jak najlepiej dopasować je do warunków, w jakich będą pracować;
 • rozmiary – to ostatni, choć równie ważny parametr, który decyduje o zakupie konkretnego modelu. Uchwyty kablowe mogą mieć różne wymiary. Zanim wybierzesz odpowiedni element dla siebie, szczegółowo zaplanuj ilość poprowadzonych przewodów. W zakładach produkcyjnych czy biurach z pewnością będą potrzebne większe uchwyty, które zapanują nad dużą ilością kabli. W domowych instalacjach z reguły stosuje się niewielkie, mniej rozbudowane akcesoria. W obu przypadkach warto wybrać uchwyty kablowe wielokrotnego użytku.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, o jego skuteczności świadczą parametry techniczne i dopasowanie go do konkretnych potrzeb. Produkt musi być solidny, wytrzymały i wygodny w użytkowaniu, aby użytkownicy mogli korzystać z niego w bezpieczny sposób długie lata. Choć mniej istotnym czynnikiem jest jego wygląd, warto wybrać estetyczny gadżet, szczególnie jeśli będzie umieszczony w widocznym miejscu.

Jakie uchwyty kablowe warto wybrać?

Wiesz już, jakie cechy uchwytów kablowych mają znaczenie. Aby dobrać element, który spełni Twoje oczekiwania i sprawdzi się w określonym środowisku, musisz wiedzieć, spośród jakich produktów możesz wybierać. Rynek oferuje szereg rozwiązań. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

 • opaski kablowe, czyli trytytki,
 • uchwyty w formie haków,
 • uchwyty samoprzylepne,
 • uchwyty mocujące na wkręt,
 • obejmy,
 • grzebienie kablowe.

Instalacje elektryczne i okablowanie wymagają zastosowania niezawodnych akcesoriów, a do takich bez wątpienia należą grzebienie do kabli. Dlaczego warto je wybrać spośród innych dostępnych rozwiązań? Czytaj dalej – spieszymy z wyjaśnieniem

Grzebienie kablowe – postaw na sprawdzone akcesoria

Grzebień do kabli to innowacyjne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdym środowisku pracy. Jest odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu prawidłowo utrzymuje przewody, gwarantując przy tym ich stabilność. To prosty sposób na uporządkowanie okablowania – przewody mocuje się do grzebienia za pomocą opasek kablowych, czyli trytytek. Montaż uchwytu jest dość łatwy – wystarczy przytwierdzić go do dowolnej powierzchni płaskiej za pomocą wkrętów lub śrub.

Poszukujesz praktycznego rozwiązania do organizacji przewodów? Koniecznie przyjrzyj się ofercie marki Flexinstal. Ten producent to gwarancja najwyższej jakości uchwytów wyprodukowanych z wytrzymałego poliamidu uniepalnionego, co pozytywnie wpływa na ich żywotność, nawet podczas intensywnej eksploatacji. Jego grzebienie kablowe są też odporne na promienie UV – światło słoneczne nie spowoduje zniekształcenia lub wyblaknięcia barwy uchwytu.

grzebienie kablowe flexinstall
Rożne szerokości grzebieni kablowych marki Flexinstal

Dlaczego warto wybrać grzebień do kabli?

Grzebienie kablowe to doskonała alternatywa dla wszelkiego rodzaju produktów przeznaczonych do montażu, zabezpieczenia i organizacji przewodów. To wszechstronne rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dotąd wykorzystywałeś zwyczajne uchwyty. Warto wziąć je pod uwagę ze względu na:

 • atrakcyjne parametry – grzebień do kabli może pracować w temperaturach od -30℃ do +80℃, co daje duże możliwości zastosowania go w różnych warunkach,
 • solidność – zarówno montaż uchwytu, jak i sposób mocowania przewodów jest trwały i doskonale spełni swoje funkcje w normalnym, codziennym użytkowaniu,
 • uniwersalność – ze względu na odpowiednie parametry grzebień kablowy może być wykorzystany w każdej branży, do różnego rodzaju okablowania,
 • możliwość wielokrotnego użytku – demontaż przewodów, które są już niepotrzebne, jest niezwykle prosty, co sprawia, że akcesorium można z powodzeniem wykorzystać do kolejnych kabli,
 • opłacalność – jeden grzebień do kabli sprawdzi się nawet na kilka przewodów,
 • walory estetyczne – grzebienie jako uchwyty kablowe są czarne – dobrze prezentują się nawet wtedy, gdy są zamontowane w widocznej dla innych przestrzeni.

Dzięki wykorzystaniu grzebieni kablowych zarówno instalacja elektryczna, jak i inne wykorzystywane na co dzień przewody, będą odpowiednio zabezpieczone, uporządkowane i profesjonalnie wykończone.

grzebienie kablowe Flexinstal montaż
Montaż grzebieni kablowych marki Flexinstal
Jednopixelowy obrazek