Podziel się wiedzą:
Sterowanie oświetleniem L-DALI firmy LOYTEC

Jeżeli jesteś architektem, projektantem, właścicielem firmy – integratora rozwiązań technologicznych lub generalnym wykonawcą; jeżeli jesteś dystrybutorem urządzeń branży technologii stosowanych w budynkach, w szczególności branży automatyki budynków BMS, elektrycznej lub HVAC, koniecznie zapoznaj się z rozwiązaniami LOYTEC. W tym artykule zapoznasz się z gamą produktów do sterowania oświetleniem – L-DALI.

linia
Zastosowanie w budynkach przyszłości

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem cieszą się dużą popularnością. Pomimo ciągłego rozwoju technologii oświetlenia (halogeny, świetlówki, lampy LED-owe), wciąż wzrastające ceny energii elektrycznej wymuszają na odbiorcach poszukiwanie nowych metod oszczędności. Jedną z takich metod jest stosowanie zaawansowanej automatyki sterującej pracą oświetlenia, która dodatkowo umożliwia zdalne sterowanie, zapewnia komfort zachowania stałego natężenia światła niezależnie od oświetlenia za oknem czy wygodę włączenia światła w momencie pojawienia się użytkownika w pomieszczeniu. Dzięki technologicznemu skokowi technologii LED, kontrola oświetlenia zdobywa coraz większe uznanie wśród inwestorów i użytkowników. Z uwagi na fakt, że diody LED wymagają do działania elektronicznych sterowników, koszty cyfrowego działania tych elektronicznych sterowników są niskie.

Niezależnie od swojego przeznaczenia, coraz więcej budynków wyposażonych jest w nowoczesne systemy sterowania oświetleniem. Niemalże każde lotnisko, dworzec kolejowy, budynek biurowy czy hotel, może pochwalić się takim systemem.

Możemy zaryzykować stwierdzenie, że w przyszłości już żaden budynek komercyjny nie będzie funkcjonował bez cyfrowej kontroli oświetlenia. Przyczyny tego są proste:

• inteligentna kontrola oświetlenia pozwala zmniejszyć zużycie energii o dodatkowe 30-60%, oprócz oszczędności wynikających z przejścia na technologię LED. Ze względu na niskie dodatkowe koszty inwestycji w trakcie zmiany, zwykle inwestycja opłaca się w czasie krótszym niż 2 lata;
• adaptacyjne algorytmy sterujące identyfikują dostępne światło dzienne, aby zapewnić idealne warunki oświetleniowe i zwiększyć komfort mieszkańców;
• oprócz oszczędności energii, nakłady na konserwację są znacznie ograniczone, ponieważ parametry robocze, takie jak warunki awarii, godziny pracy i zużycie energii dla każdej pojedynczej oprawy oświetleniowej są dostępne centralnie;
• synergie powstają dzięki integracji z innymi systemami automatyki i zarządzania w budynku (np. HVAC).

Kontoler ClimaSys Filterstat

L-DALI firmy LOYTEC - nowoczesne rozwiązania dla każdego

W dyskusji na temat cyfrowego sterowania oświetleniem, LOYTEC odnosi się do DALI, przynajmniej wtedy, gdy tematem są efektywność kosztowa i sprawdzona w przyszłości inwestycja. Pierwszy kontroler LOYTEC L-DALI został wprowadzony w 2006 r., na długo przed pojawieniem się obecnego trendu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sterowaniu oświetleniem DALI i rodzinie produktów L-DALI, LOYTEC oferuje mocne i sprawdzone rozwiązania dla tego obszaru zastosowań. Pozwala partnerom i klientom uczestniczyć w tej ewolucji i wdrażać najnowocześniejsze systemy sterowania oświetleniem.


Sterowniki i inne urządzenia L-DALI

Sterowniki L-DALI są wielofunkcyjnymi urządzeniami posiadającymi funkcjonalności sterowania oświetleniem w standardzie DALI (Digital Addressable Lighting Interface) i stanowiącymi bramkę pomiędzy protokołem DALI a systemami LonMark i sieciami BACnet. Dodatkowo, oprócz integracji balastów DALI, sterowniki te wspierają konfigurację przycisków DALI (np. LDALI-BM2), różnorodnych wielofunkcyjnych czujników (np. LDALI-MS2) oraz modułów wyjść przekaźnikowych (LDALI-RM3 i LDALI-RM4). Wbudowany serwer sieciowy umożliwia konfigurację urządzeń LOYTEC oraz konfigurację i konserwację systemu DALI. Sterowniki L-DALI umożliwiają tworzenie alarmów, harmonogramów, trendów [AST] i powiadomień e-mailowych.

Sterowniki L-DALI wspierają standard DALI-2. Mogą integrować urządzenia EnOcean i – wraz z interfejsem LSMI-804 – tworzyć inteligentną ochronę przeciwsłoneczną i antyoślepieniową, poprzez aktywne sterowanie lameli żaluzji i dostosowywanie kąta lameli do pozycji słońca. Przyciski EnOcean i wieloczujniki można zintegrować za pomocą opcjonalnych modułów rozszerzających L-ENO. Dzięki modułowi rozszerzalnemu LSMI-804 można włączyć do aplikacji oświetleniowej żaluzje SMI na maksymalnie czterech kanałach SMI.

Dodatkowe cechy obejmują wymianę danych poprzez połączenia globalne (wymiana danych w całej sieci), wbudowane zasilanie (tylko wybrane modele), która może również zasilać kanał DALI, oraz graficzny wyświetlacz 128×64 do obsługi ręcznej za pomocą pokrętła typu "jog".

LOYTEC - kompleksowe podejście do BMS

Linia produktów L-DALI oferuje pełną funkcjonalność DALI, która nie pozostawia nic do życzenia w połączeniu z potężnymi aplikacjami oświetleniowymi. Pozwala to na włączenie systemu DALI do nadrzędnego systemu automatyki budynku i integrację systemu oświetleniowego w pozostałym systemie automatyki w celu realizacji w pełni zintegrowanego rozwiązania do automatyzacji pomieszczeń.

Stosowanie systemów zarządzania budynkami daje dwie fundamentalne korzyści:

• kontrolę – ciągły monitoring obiektów
• oszczędności kosztowe.

BMS – Building Management System – firm ZDANIA i LOYTEC pozwala na całościowe podejście do kontroli i oszczędności kosztowych.

Zapoznaj się dokładnie z ofertą LOYTEC zawartą w katalogu znajdującym się na

Katalogi do pobrania

i zobacz jak łatwo można uzyskać doskonałe rezultaty!

Andrzej Siekański - Prezes Zarządu ZDANIA LOYTEC Competence Center in Poland


Łączy nas napięcie