Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 31.03.2021

Sterowanie oświetleniem L-DALI firmy LOYTEC


Jeżeli jesteś architektem, projektantem, właścicielem firmy – integratora rozwiązań technologicznych lub generalnym wykonawcą; jeżeli jesteś dystrybutorem urządzeń branży technologii stosowanych w budynkach, w szczególności branży automatyki budynków BMS, elektrycznej lub HVAC, koniecznie zapoznaj się z rozwiązaniami LOYTEC. W tym artykule zapoznasz się z gamą produktów do sterowania oświetleniem – L-DALI.

linia
Zastosowanie w budynkach przyszłości

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem cieszą się dużą popularnością. Pomimo ciągłego rozwoju technologii oświetlenia (halogeny, świetlówki, lampy LED-owe), wciąż wzrastające ceny energii elektrycznej wymuszają na odbiorcach poszukiwanie nowych metod oszczędności. Jedną z takich metod jest stosowanie zaawansowanej automatyki sterującej pracą oświetlenia, która dodatkowo umożliwia zdalne sterowanie, zapewnia komfort zachowania stałego natężenia światła niezależnie od oświetlenia za oknem czy wygodę włączenia światła w momencie pojawienia się użytkownika w pomieszczeniu. Dzięki technologicznemu skokowi technologii LED, kontrola oświetlenia zdobywa coraz większe uznanie wśród inwestorów i użytkowników. Z uwagi na fakt, że diody LED wymagają do działania elektronicznych sterowników, koszty cyfrowego działania tych elektronicznych sterowników są niskie.

Niezależnie od swojego przeznaczenia, coraz więcej budynków wyposażonych jest w nowoczesne systemy sterowania oświetleniem. Niemalże każde lotnisko, dworzec kolejowy, budynek biurowy czy hotel, może pochwalić się takim systemem.

Możemy zaryzykować stwierdzenie, że w przyszłości już żaden budynek komercyjny nie będzie funkcjonował bez cyfrowej kontroli oświetlenia. Przyczyny tego są proste:

• inteligentna kontrola oświetlenia pozwala zmniejszyć zużycie energii o dodatkowe 30-60%, oprócz oszczędności wynikających z przejścia na technologię LED. Ze względu na niskie dodatkowe koszty inwestycji w trakcie zmiany, zwykle inwestycja opłaca się w czasie krótszym niż 2 lata;
• adaptacyjne algorytmy sterujące identyfikują dostępne światło dzienne, aby zapewnić idealne warunki oświetleniowe i zwiększyć komfort mieszkańców;
• oprócz oszczędności energii, nakłady na konserwację są znacznie ograniczone, ponieważ parametry robocze, takie jak warunki awarii, godziny pracy i zużycie energii dla każdej pojedynczej oprawy oświetleniowej są dostępne centralnie;
• synergie powstają dzięki integracji z innymi systemami automatyki i zarządzania w budynku (np. HVAC).

Kontoler ClimaSys Filterstat

L-DALI firmy LOYTEC - nowoczesne rozwiązania dla każdego

W dyskusji na temat cyfrowego sterowania oświetleniem, LOYTEC odnosi się do DALI, przynajmniej wtedy, gdy tematem są efektywność kosztowa i sprawdzona w przyszłości inwestycja. Pierwszy kontroler LOYTEC L-DALI został wprowadzony w 2006 r., na długo przed pojawieniem się obecnego trendu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sterowaniu oświetleniem DALI i rodzinie produktów L-DALI, LOYTEC oferuje mocne i sprawdzone rozwiązania dla tego obszaru zastosowań. Pozwala partnerom i klientom uczestniczyć w tej ewolucji i wdrażać najnowocześniejsze systemy sterowania oświetleniem.


Sterowniki i inne urządzenia L-DALI

Sterowniki L-DALI są wielofunkcyjnymi urządzeniami posiadającymi funkcjonalności sterowania oświetleniem w standardzie DALI (Digital Addressable Lighting Interface) i stanowiącymi bramkę pomiędzy protokołem DALI a systemami LonMark i sieciami BACnet. Dodatkowo, oprócz integracji balastów DALI, sterowniki te wspierają konfigurację przycisków DALI (np. LDALI-BM2), różnorodnych wielofunkcyjnych czujników (np. LDALI-MS2) oraz modułów wyjść przekaźnikowych (LDALI-RM3 i LDALI-RM4). Wbudowany serwer sieciowy umożliwia konfigurację urządzeń LOYTEC oraz konfigurację i konserwację systemu DALI. Sterowniki L-DALI umożliwiają tworzenie alarmów, harmonogramów, trendów [AST] i powiadomień e-mailowych.

Sterowniki L-DALI wspierają standard DALI-2. Mogą integrować urządzenia EnOcean i – wraz z interfejsem LSMI-804 – tworzyć inteligentną ochronę przeciwsłoneczną i antyoślepieniową, poprzez aktywne sterowanie lameli żaluzji i dostosowywanie kąta lameli do pozycji słońca. Przyciski EnOcean i wieloczujniki można zintegrować za pomocą opcjonalnych modułów rozszerzających L-ENO. Dzięki modułowi rozszerzalnemu LSMI-804 można włączyć do aplikacji oświetleniowej żaluzje SMI na maksymalnie czterech kanałach SMI.

Dodatkowe cechy obejmują wymianę danych poprzez połączenia globalne (wymiana danych w całej sieci), wbudowane zasilanie (tylko wybrane modele), która może również zasilać kanał DALI, oraz graficzny wyświetlacz 128×64 do obsługi ręcznej za pomocą pokrętła typu "jog".

LOYTEC - kompleksowe podejście do BMS

Linia produktów L-DALI oferuje pełną funkcjonalność DALI, która nie pozostawia nic do życzenia w połączeniu z potężnymi aplikacjami oświetleniowymi. Pozwala to na włączenie systemu DALI do nadrzędnego systemu automatyki budynku i integrację systemu oświetleniowego w pozostałym systemie automatyki w celu realizacji w pełni zintegrowanego rozwiązania do automatyzacji pomieszczeń.

Stosowanie systemów zarządzania budynkami daje dwie fundamentalne korzyści:

• kontrolę – ciągły monitoring obiektów
• oszczędności kosztowe.

BMS – Building Management System – firm ZDANIA i LOYTEC pozwala na całościowe podejście do kontroli i oszczędności kosztowych.

Zapoznaj się dokładnie z ofertą LOYTEC zawartą w katalogu znajdującym się na

Katalogi do pobrania

i zobacz jak łatwo można uzyskać doskonałe rezultaty!

Andrzej Siekański - Prezes Zarządu ZDANIA LOYTEC Competence Center in Poland


Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Łączy nas napięcie
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: