Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 10.02.2021

SIEMENS FastConnect – system okablowania w standardzie przemysłowym


Sieci komunikacyjne w zakładach przemysłowych, pod względem stosowanego okablowania mają wyższe wymagania niż standardowe sieci informatyczne. Przy montażu przewodów i wtyczek, na miejscu docelowego działania instalacji, pojawiają się wielokrotnie problemy ze zdejmowaniem izolacji z kabli, montażem złącza wtykowego i łączeniem żył. Dzięki systemowi FastConnect takie utrudnienia to już przeszłość!

linia
Co znaczy FastConnect?

Normy okablowania dla budynków i aplikacji przemysłowych zostały opracowane m.in. w oparciu o normy ISO/IEC 11801 i EN 50173 dotyczące okablowania strukturalnego w budynkach. Standardy spełniane przez przewody komunikacyjne firmy SIEMENS to: ISO/IEC 24702 dla okablowania strukturalnego w budynkach przemysłowych, IEC 61918 dla okablowania specyficznego dla zakładów przemysłowych, wymagania PROFINET i EtherNet/IP (IEC 61784-5-3).

System szybkiego montażu przewodów FastConnect sprawia, że konfiguracja okablowania sieci jest łatwa i bezbłędna dzięki optymalnie dopasowanym komponentom. FastConnect to dostosowane do warunków przemysłowych kable, złącza oraz narzędzia, które mogą być używane do standardów takich jak Industrial Ethernet, PROFINET, EtherNet/IP, a także do PROFIBUS. Dodatkowo przewody i wtyczki spełniają wymagania środowiskowe zgodnie z normami ochrony przeciwpożarowej IEC 61850-3 i EN45545 w pojazdach szynowych.

FastConnect pozwala na optymalne dopasowanie komponentów do konfiguracji standardowych i wysokowydajnych struktur sieciowych w możliwie najkrótszym czasie i bez specjalistycznej wiedzy. Na podłączenie urządzeń końcowych na miejscu instalacji przeznacza się dzięki temu minimalną ilość czasu. Zaletą tego rozwiązania jest redukcja kosztów całkowitych w całym okresie eksploatacji systemu ze względu na niezawodność połączeń.


Bezbłędny montaż w 60 sekundBezbłędne połączenie wtyczki i przewodu uzyskuje się w zaledwie 60 sekund! Płaszcz zewnętrzny i pleciony ekran przewodu można zdjąć łatwo w jednym kroku dzięki zastosowaniu narzędzia do ściągania izolacji Stripping Tool. Po usunięciu izolacji kabel IE FC można zamontować bezpośrednio we wtyczce. Styki wtyczek FastConnect są kodowane kolorami, a osłona styków jest przezroczysta dzięki czemu unika się błędów montażowych. Styki są niezawodne – podczas montażu wystarczy przekręcić obudowę wtyczki (samozacisk). Przewody miedziane mają doskonałe ekranowanie EMC.

Rodzaje wtyczek i przewodów FastConnect

Wtyczki dostępne w systemie SIEMENS FastConnect to:

• RJ45 2x2 i 4x2 Industrial Ethernet
• M12 2x2 i 4x2 Industrial Ethernet
• LC i ST/BFOC – światłowody szklane 62,5/200/230 μm do 3 km Industrial Ethernet i PROFIBUS
• sub-D PROFIBUS
• M12 PROFIBUS.

Tylko wtyczki i kable z oznaczeniem FastConnect (FC) można optymalnie i niezawodnie łączyć ze sobą. Dedykowanym narzędziem do usuwania izolacji z przewodów FC jest Stripping Tool – dostępny w wersji Industrial Ethernet (zielony) i PROFIBUS (fioletowy).

Przewody FastConnect Industrial Ethernet 2x2 kategorii CAT5E występują w wersji standardowej oraz w wersjach specjalnych:

• flexible – do ruchu sporadycznego - również 4x2 CAT6A
• trailing – do ruchu ciągłego np. w ruchomym kanale kablowym, na suwnicy
• torsion – przystosowany do skręcania (np. roboty)
• marine – z certyfikatami do zastosowań morskich
• FRNC – odporny na ogień
• food – do branży spożywczej
• festoon – do zawieszenia (feston) np. w dźwigach, podnośnikach
• ground – do zagłębienia w ziemi
• train – z certyfikatami kolejowymi - również 4x2 CAT6A.


Idealnie dopasowane do switchy SCALANCE X

Elementy pasywne FastConnect znajdują uzupełnienie w elementach aktywnych SCALANCE. W urządzeniach komunikacyjnych firmy SIEMENS np. w switchach SCALANCE X z serii XC-200 przy portach RJ45 znajduje się kołnierz zabezpieczający wtyczkę przed jej wypadaniem. Kołnierz odciąża wtyczkę przy zginaniu przewodu i zapobiega jego naprężeniom skrętnym. Dzięki dodatkowemu zatrzaskowi pomiędzy wtyczką a kołnierzem portu połączenie jest niezawodne i solidne.Dzięki jednolitemu systemowi złączy wtykowych i przewodów FastConnect okablowanie jest zgodne z wymogami przemysłowymi, a dopuszczenia UL dla Industrial Ethernet, PROFINET, EtherNet/IP i PROFIBUS umożliwiają stosowanie systemu na całym świecie.

Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Łączy nas napięcie
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: