Podziel się wiedzą:

Precyzyjne pomiary z przyrządami geo-FENNEL

Geo-FENNEL to niemiecki producent od 175 lat specjalizujący się w technice pomiarowej. Linia profesjonalna skierowana jest do budownictwa i geodezji, gdzie instrumenty wykorzystywane są do pracy ciągłej w bardzo trudnych warunkach. Linię ekonomiczną stworzono z myślą o pomiarach przy mniej wymagających pracach pomiarowych. Katalog marki geo-FENNEL obejmuje całą paletę produktów wykorzystywanych nie tylko na placu budowy, ale również w biurze, laboratorium oraz w domu. Znajdziemy w nim m.in. precyzyjne niwelatory optyczne i laserowe od wielu lat znane i cenione w branży, jak również nowoczesne lasery krzyżowe i płaszczyznowe, drogomierze, dalmierze, detektory, poziomice, kątomierze, mierniki parametrów, taśmy oraz profesjonalne akcesoria.
Użytkownicy marki geo-FENNEL chwalą ją szczególnie za wysoką jakość przyrządów, ich doskonałe parametry techniczne oraz trwałość w długim okresie czasu. Nie bez znaczenia pozostaje również pełna serwisowalność oraz kompleksowa dostępność części zamiennych – co sprawia, że zakupiony instrument posłuży wiele lat.

Spis treści:

  1. Jaki przyrząd pomiarowy wybrać
  2. Prace budowlane w terenie
  3. Wewnętrzne prace remontowe i wykończeniowe
  4. Pomiary parametrów środowiska
  5. Pomiary odległości
  6. Akcesoria do pomiarów

Jaki przyrząd pomiarowy wybrać

Aby osiągnąć maksymalne zadowolenie z wykorzystania zakupionego produktu, jego wybór powinna poprzedzić wnikliwa analiza. Nie chodzi tylko i wyłącznie o znalezienie odpowiedniego przyrządu do wykonywanych prac, ale przede wszystkim optymalnego rozwiązania, które zapewni komfort i szybkość pracy oraz zagwarantuje wysoką dokładność. W tę dewizę wpisuje się marka geo-FENNEL, która koncentruje się na stale rosnących wymaganiach użytkowników co do dokładności oraz jakości produktów.

Niemieccy konstruktorzy działają z przeświadczeniem, że prawdziwą wartość w oczach nabywcy nabierają przyrządy gwarantujące precyzję w rzeczywistych warunkach placu budowy. Z pewnością nie jest to miejsce na najtańsze produkty o słabych parametrach technicznych, albowiem błędy przy pracach budowlano-remontowych bywają bardzo kosztowne w naprawie. Markowy produkt wykonany z dobrych komponentów odwdzięczy się wymiernymi korzyściami - wysoką wydajnością pracy oraz zadowalającym efektem końcowym.

Prace budowlane w terenie

Podstawowym aspektem pracy w otwartym terenie są znaczne odległości oraz zmienne warunki atmosferyczne. W takim środowisku najlepiej sprawdzają się niwelatory optyczne oraz laserowe. Dobry przyrząd wykorzystywany do pomiarów w takich okolicznościach musi być przystosowany do pracy w ujemnych i dodatnich temperaturach oraz posiadać odpowiednio zabezpieczoną obudowę. Profesjonalny niwelator może być używany podczas wszystkich pór roku oraz w nawet najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Wybór właściwego niwelatora to ważna kwestia. Czy zakupić tradycyjny przyrząd optyczny, czy może wydać trochę więcej na nowoczesny instrument laserowy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – zarówno niwelator optyczny, jak i niwelator laserowy mają swoje mocne argumenty. Profesjonalny niwelator optyczny zapewnia bardzo wysoką dokładność, nieosiągalną dla przyrządów laserowych - wynosi ona nawet 1 mm na 1 km podwójnej niwelacji. Taki parametr jak „zasięg” przy niwelatorze optycznym nie występuje, a jedynym ograniczeniem są prawa fizyki i specyficzne właściwości oka użytkownika. Pomiary są wykonywane przez dwie osoby, gdzie jedna trzyma pionowo łatę, a druga patrząc w lunetę odczytuje wartość według położenia linii środkowej tzw. krzyża nitek. Ze względu na krzywiznę ziemi kolejne stanowiska pomiarowe ustawia się co 40-60 m. Zupełnie inaczej wyglądają pomiary z wykorzystaniem niwelatora laserowego. Tutaj istotnym parametrem jest zasięg, który może wynosić nawet 1200 m (średnica) oraz dokładność mieszcząca się w przedziale 0,5 - 2 mm / 10 m. Głowica niwelatora laserowego ustawionego na statywie, obracając się z dużą prędkością wyznacza poziom dookoła przyrządu - po okręgu na dużym dystansie. Do pomiarów wystarczy jedna osoba, która rozstawi i uruchomi laser, a następnie w dowolnym miejscu wykona pomiar z wykorzystaniem detektora i łaty laserowej. Dedykowany do niwelatora laserowego specjalny detektor jest konieczny podczas prac w otwartym terenie, ponieważ wiązka laserowa jest niewidoczna dla oka ludzkiego w pełnym świetle. Niwelator laserowy może być z powodzeniem używany również we wnętrzach i na mniejszych odległościach (biura, hale, magazyny), co udowadnia jego większą uniwersalność względem niwelatora optycznego.

Wewnętrzne prace remontowe i wykończeniowe

Jednym z najpopularniejszych przyrządów wspierających prace wykończeniowe jest laser krzyżowy. Ponieważ w wielu dziedzinach zastąpił używaną od dawna poziomicę z libellami, został nazwany potocznie poziomicą laserową. Standardowy laser krzyżowy wyświetla jeden poziom i jeden pion skrzyżowany pod kątem prostym. Taki przyrząd doskonale sprawdzi się do prostych prac remontowych i instalatorskich (kontrola poziomu i pionowości, montaż kafelek, gniazd itp.). Do bardziej zaawansowanych prac takich jak ustawienie elementów pod kątem prostym (regały, ścianki działowe) lub przenoszenie punktów z podłogi na sufit (oświetlenie, przewody, klimatyzacja) lepszym rozwiązaniem będzie laser wieloliniowy oraz płaszczyznowy. Najbardziej rozbudowany i obecnie najpopularniejszy wariant laserów płaszczyznowych to 3x360° - czyli trzy linie laserowe obiegające dookoła całe pomieszczenie. Mnogość funkcji w profesjonalnych modelach marki geo-FENNEL daje ponadto możliwość realizowania ogromnej i kompleksowej bazy usług, łącznie z kontrolą wylewania posadzek, wykańczania poddaszy oraz pomiarów w terenie nawet do 200 m. Warto wspomnieć także o wydajnych akumulatorach litowo-jonowych, zapewniających dłuższy czas pracy oraz komfort użytkowania – jednakże dodatkowy zasobnik na baterie alkaliczne będzie przydatny w momencie wyczerpania akumulatorów i braku dostępu do zasilania sieciowego.

Do komfortowych pomiarów w typowych, standardowych warunkach w zupełności wystarczy laser o czerwonej barwie. Gdy pracujemy w mocno nasłonecznionych wnętrzach, lub obszernych halach, z pewnością docenimy właściwości zielonego lasera. Barwa ta jest najlepiej odbierana przez ludzkie oko oraz bardzo mocno jaskrawa, co pozwala osiągać znacznie większy zasięg pracy. Dzięki długiej obecności na rynku, marka geo-FENNEL wprowadziła dotąd cały szereg udoskonaleń, wzmocnionych wersji i ulepszonych modeli. Diody klasy HighPower oraz SelectionPro świecą wyraźnie mocniejszym światłem od zwykłych laserów oraz mogą pochwalić się największymi zasięgami w swojej klasie. Co ważne, ulepszone parametry są osiągane w bezpiecznej dla oka drugiej klasie lasera.

Pomiary parametrów środowiska

W tej istotnej i bardzo użytecznej sekcji znajdują się produkty marki geo-FENNEL, które pozwalają uzyskać informacje o własnościach materiałów oraz warunkach panujących we wnętrzach i poza budynkiem. Zalicza się do nich między innymi temperaturę, wilgotność, poziom światła i dźwięku, a także inspekcję niedostępnych przestrzeni.

Profesjonalne termometry jedno i dwu-kanałowe dostarczane z elastycznymi próbnikami umożliwiają wykonywanie pomiaru temperatury nawet do 1300°C . Mogą być wykorzystywane do pomiaru temperatury materiałów, mas płynnych, kontroli izolacji, instalacji cieplnych i klimatyzacyjnych, zarówno w warunkach przemysłowych jak i laboratoryjnych. Nowoczesne wilgotnościomierze przystosowane do pomiarów w budownictwie oraz branży drzewnej pozwalają w szybki sposób określić temperaturę tynku, betonu, gipsu, zaprawy murarskiej, kartonu, papieru oraz wielu gatunków drewna. Do pomiaru właściwości fizycznych powietrza w lokalach mieszkalnych, budynkach publicznych, halach magazynowych i pomieszczeniach produkcyjnych służą profesjonalne termometry z wbudowanymi miernikami wilgotności. Mogą być również używane do pomiaru warunków panujących w szklarniach podczas upraw roślin, warzyw i kwiatów. Zaawansowane modele umożliwiają ponadto pomiar punktu rosy dla rozpoznania rozwoju zagrzybienia oraz określenie temperatury termometru wilgotnego (temperatury odparowania). Dzięki pirometrom możliwe są również bezdotykowe pomiary temperatury, gdy badane obiekty są niedostępne, obracają się, poruszają lub znajdują się pod napięciem.

Dopełnieniem tej grupy przyrządów są boroskopy wizyjne, które służą do monitorowania, inspekcji a nawet udrażniania niedostępnych przestrzeni. Są wyposażone w endoskopowe wodoszczelne kamery umieszczone na półsztywnych przewodach z oświetleniem LED. Produkty marki geo-FENNEL wyróżnia mnogość nowoczesnych funkcji, dokładne, czytelne oraz kolorowe wyświetlacze, a przede wszystkim możliwość zapisu i transferu danych sporządzonych pomiarów!

Pomiary odległości

Jak łatwo i szybko zmierzyć dużą odległość, zachowując dokładność i wiarygodne wyniki? Z pomocą przychodzą wysokojakościowe drogomierze marki geo-FENNEL, które posiadają kilka kluczowych cech konstrukcyjnych istotnych dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Odległość zmierzona drogomierzem jest to długość rzeczywista uwzględniająca również nierówności terenu. Precyzyjny licznik zlicza pełne obroty koła pomiarowego o obwodzie 1 m, które dzięki specjalnej powierzchni tocznej i ergonomicznie ukształtowanemu drążkowi pozwala sprawnie i wygodnie poruszać się nawet na dużym dystansie. Dobry drogomierz pozwoli zatem zmierzyć odcinek drogi asfaltowej, szutrowej, bruku, pola, działki, czy dłuższych materiałów z dokładnością 99,9%.

Innym, bardzo przydatnym instrumentem jest dalmierz laserowy. Dzięki mnogości funkcji jest to doskonałe narzędzie do potrzeb projektowych, architektonicznych, aranżacyjnych, inżynierskich i terenowych. Typowa dokładność dalmierzy laserowych wynosi 2.00 mm. W ofercie marki geo-FENNEL znajdziemy bogate spektrum dalmierzy ze wzmocnioną, odporną na upadek obudową o zasięgu od 20 do nawet 600 m. Najnowsze modele mogą pochwalić się podświetlanymi i kolorowymi wyświetlaczami, funkcjami obliczeniowymi (dodawanie/odejmowanie, pomiar powierzchni, objętości, pomiar pośredni, Pitagoras itd.), wbudowaną pamięcią oraz zasilaniem akumulatorami NiMh. W przypadku szczytowych modeli są to dodatkowo wbudowana kamera z powiększeniem x4, łączność bluetooth, rozbudowana pamięć do 1000 pomiarów oraz możliwość przesyłu danych przez USB. Zupełnie nową i bardzo ciekawą propozycję stanowi dalmierz z zieloną punktową wiązką laserową, doskonale widoczną w mocno nasłonecznionych wnętrzach oraz w terenie.

Akcesoria do pomiarów

Sprawne i dokładne pomiary wymagają zastosowania odpowiedniego wyposażenia. W przypadku niwelatorów optycznych są to odpowiednio stabilne statywy geodezyjne oraz teleskopowe łaty pomiarowe. Warto wybierać sprawdzone modele, które posiadają trwały nadrukowany podział o zwiększonej odporności na ścieranie, co zapewni zdecydowania dłuższy okres użytkowania. Gdy rozpoczynamy pracę z niwelatorem laserowym nasze minimalne potrzeby to statyw z regulowaną kolumną, najlepiej na korbę, oraz tzw. łata laserowa do detektorów, dzięki której błyskawicznie skontrolujemy poziom oraz określimy różnicę wysokości. Aby ułatwić sobie pracę oraz przyspieszyć obliczenia warto zaopatrzyć się w cyfrowy detektor z odczytem milimetrowym, który po dokonanym pomiarze zaprezentuje od razu gotowy wynik w postaci liczbowej na wyświetlaczu LCD. Dla firm wykonujących prace w terenie z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, bardzo przydatnym i użytecznym akcesorium będzie specjalny detektor do maszyn budowlanych (spychacz, koparka, równiarka) z powtarzaczem do kabiny. Dzięki niemu operator kontroluje poziom w czasie ciągłym i odpowiednio koryguje (podwyższa lub obniża) ramię maszyny. Dobór odpowiednich akcesoriów jest równie ważny podczas prac remontowych i wykończeniowych we wnętrzach, podczas których wykorzystywane są popularne lasery krzyżowe i płaszczyznowe. Zaopatrując się w solidny statyw, kolumnę rozporową, czy uchwyt ścienny zwiększymy uniwersalność oraz osiągniemy szerokie spektrum możliwości wykorzystania wliczając prace na ścianach, podłogach, sufitach podwieszanych i poddaszach. Kolejnym niezbędnym akcesorium podczas prac ziemnych, drogowych , budowlanych a także leśnych jest farba geodezyjna służąca do znakowania, która dzięki swoim właściwościom pozostaje widoczna nawet do dziewięciu miesięcy. Farba marki geo-FENNEL jest szczególnym produktem, którego skład jest w pełni ekologiczny, bezpieczny w użytkowaniu, a dzięki specjalnemu samoczyszczącemu zaworowi 360°, znakowanie jest możliwe w każdym położeniu puszki.

Prace budowlane i remontowe wiążą się w obecnych warunkach z wysokobudżetowymi nakładami. Dobre, sprawdzone i dokładne przyrządy pomiarowe wyspecjalizowanego producenta mogą uchronić nas przed niepotrzebnym marnotrawstwem materiałów, czasu oraz pracy. Warto zatem zadbać o odpowiedni poziom posiadanego sprzętu pomiarowego poczynając od niwelatora optycznego, laserowego, lasera krzyżowego, na dalmierzu laserowym kończąc. To, jaką markę wybierzemy będzie miało bezpośredni wpływ na jakość pracy, dokładność pomiarów, okres użytkowania oraz możliwość kompleksowego serwisowania. Markę geo-FENNEL poleca się zatem profesjonalistom i ambitnym majsterkowiczom, którym zależy na perfekcyjnym efekcie końcowym.

Jednopixelowy obrazek