Podziel się wiedzą:

Porady, dzięki którym samodzielnie zaprojektujesz oświetlenie tarasu

oświetlenie-tarasu-porady

Wnętrze Twojego domu jest już gotowe? Pora na zaprojektowanie jego otoczenia i wybór oświetlenia tarasu. Dzięki naszym poradom dowiesz się, co wpływa na nastrój panujący na Twoim tarasie, jakie punkty oświetleniowe zaplanować i jakie mogą być ich funkcje. Przeczytaj, zanim rozpoczniesz zakupy!

Spis treści:

 1. Dlaczego na Twoim tarasie powinno być jasno?
 2. Jak dopasować oświetlenie do stylu tarasu, domu i ogrodu?
 3. Źródło światła – a może źródła? Ile punktów oświetleniowych powinno znaleźć się na Twoim tarasie?
 4. Parametry oświetlenia tarasu, na które warto zwrócić uwagę

Dlaczego na Twoim tarasie powinno być jasno?

Relaks na tarasie i oglądanie rozgwieżdżonego nieba to kusząca perspektywa. Raz na jakiś czas warto sobie pozwolić na taką przyjemność. Na co dzień na Twoim tarasie nie powinna jednak panować całkowita ciemność.

O odpowiednie oświetlenie tarasu warto zadbać z kilku powodów. Przede wszystkim to kwestia bezpieczeństwa. I to rozumiana podwójnie: na oświetlonym tarasie domownicy będą mogli poruszać się bez obaw o potknięcie się o leżące na podłodze przedmioty czy o stół i krzesła. Oświetlenie będzie także zniechęcało potencjalnych włamywaczy, dzięki czemu Twój dom będzie dobrze chroniony z każdej strony.

W oświetlenie tarasu warto zainwestować także ze względów estetycznych. Nastrojowe lampki lub modne girlandy pozwolą Ci stworzyć sprzyjające wypoczynkowi miejsce, w którym dobrze będzie się czuł każdy – zarówno Ty i pozostali domownicy, jak i Wasi goście.

Uprawiasz na swoim tarasie rośliny? To pytanie pojawia się nie bez powodu. Czy wiesz, że oświetlenie LED sprzyja ich rozwojowi? Nie wpływa ono oczywiście na wzrost roślin tak jak światło słoneczne, ale pozwoli Twoim kwiatom przeprowadzać fotosyntezę także wówczas, gdy nie mają do niego dostępu, np. w pochmurne dni.

Jak dopasować oświetlenie do stylu tarasu, domu i ogrodu?

Często mówi się o tym, że taras jest przedłużeniem domu. Styl, który dominuje w Twoim salonie czy jadalni, prawdopodobnie pojawia się także w wystroju tarasu. Podczas wyboru oświetlenia do domu kierujesz się przede wszystkim tym, by jego styl był spójny z pozostałymi elementami wnętrza – i dokładnie tak samo należy postąpić w przypadku oświetlenia tarasowego.

Jakie rodzaje oświetlenia zewnętrznego będą najlepiej pasowały do Twojej aranżacji tarasu? Oto kilka sprawdzonych wskazówek!

 • Taras w stylu nowoczesnym: postaw na minimalistyczne słupki i oświetlenie wmontowane w podłogę lub mocowane w gruncie. By zapewnić dobrą widoczność, możesz także wykorzystać jeden mocny projektor.
 • Taras w stylu rustykalnym – w takich miejscach dobrze prezentują się kinkiety przypominające wyglądem stare latarenki, oprawy oświetleniowe z motywami drewnianymi lub z kutego metalu.
 • Taras w stylu boho – na takim tarasie liczy się przede wszystkim przytulny nastrój – osiągniesz go za pomocą rozwieszonych w kilku miejscach girland, lamp typu cotton balls i oświetlenia sufitowego z abażurami z wikliny lub materiału.

Źródło światła – a może źródła? Ile punktów oświetleniowych powinno znaleźć się na Twoim tarasie?

Oświetlenie tarasu nie będzie Ci potrzebne wyłącznie po to, by zapewnić dobrą widoczność przed domem. Nie zawsze konieczne będzie doświetlanie tego miejsca mocnym światłem. Czasem wystarczy Ci łagodne oświetlenie dodatkowe w postaci lamp umieszczonych na ścianie lub w podłodze.

Jeśli jesteś na etapie projektowania oświetlenia tarasu, pamiętaj, że im więcej możliwości sobie zapewnisz, tym lepiej. Warto pomyśleć przede wszystkim o:

 • głównym źródle światła – w postaci lampy lub żyrandola;
 • oświetleniu zapewniającym bezpieczeństwo – tu najlepiej sprawdzą się mocne reflektory mocowane do ściany;
 • oświetleniu dodatkowym – do takich zadań doskonale nadają się kinkiety, słupki czy oświetlenie wpuszczane w podłoże;
 • oświetleniu dekoracyjnym – możesz wykorzystać taśmy LED, węże świetlne lub girlandy.


Chcesz więcej praktycznych porad? Sprawdź nasz artykuł o projektowaniu oświetlenia zewnętrznego.

Parametry oświetlenia tarasu, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli chcesz, by oświetlenie tarasu spełniało swoje zadanie, pomyśl o planowaniu jego rozmieszczenia jeszcze na etapie budowy domu. Dzięki temu współpracujący z Tobą elektryk będzie mógł zaprojektować odpowiednią liczbę punktów świetlnych w wyznaczonych przez Ciebie miejscach. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony doprowadzać prąd do lampy za pomocą ciągnących się po podłodze kabli i przedłużaczy – to ważne, gdy zależy Ci na estetycznym wyglądzie tarasu.

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, gdy zamierzasz kupić lampy na taras?

 • Energooszczędność – jeśli zamierzasz wykorzystywać dużą liczbę źródeł światła, może to przełożyć się na wyższe rachunki za prąd. Tak nie musi się stać, o ile postawisz na energooszczędne lampy. Produktami, które sprawdzą się jako elementy oświetlenia tarasu, są lampy wykorzystujące technologię LED. Mają one mniejszą moc niż tradycyjne oświetlenie, a dzięki temu pobierają mniej energii elektrycznej. Nie przekłada się to negatywnie na ich efektywność – moc świecenia jest w ich przypadku zbliżona do tradycyjnych źródeł światła. Zresztą o zewnętrznych lampach LED pisaliśmy obszernie w jednym z poprzednich artykułów. Warto się z nim zapoznać, aby uzupełnić wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego. A wracając do tematu. //www.tim.pl/oprawy-oswietleniowe/" target="blank" class="sp_link_anim">oprawy oświetleniowe pozwolą Ci osiągnąć efekt, na którym Ci zależy. Twój ogród będzie prezentował się pięknie także po zmroku, a dodatkowo stanie się bezpiecznym, przyjaznym dla domowników miejscem!