Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jaką wkrętarkę kupić? Wskazówki, jaka wkrętarka będzie dla Ciebie najlepsza

wkrętarka do domu

Remont, drobne naprawy lub inne prace wymagające elektronarzędzi “za pasem”, a Twoja dotychczasowa wkrętarka odmówiła posłuszeństwa? A może przymierzasz się zakupu pierwszego takiego urządzenia, które wykorzystasz w domu i nie tylko?

Zapoznaj się z poniższą listą sprawdzonych porad, dzięki którym dowiesz się, jak podejść do zakupu wkrętarki lub wiertarko-wkrętarki, która spełni Twoje oczekiwania.

Spis treści:

  1. Wkrętarka - co to jest, jak działa i do czego służy?
  2. Rodzaje wkrętarek do domu i nie tylko. Jakie urządzenie odnajdzie się u Ciebie?
  3. Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa? Która sprawdzi się w Twoim przypadku?
  4. Specyfikacja sprawdzonej wkrętarki. Co wziąć pod uwagę, aby dobrze wybrać?
  5. Liczysz na trwałą i niezawodną wkrętarkę, która umożliwi Ci sprawne prowadzenie prac remontowych i nie tylko?

Wkrętarka - co to jest, jak działa i do czego służy?

Wkrętarka to elektryczne narzędzie wykorzystywane w wielu pracach remontowych, budowlanych, montażowych, a nawet produkcyjnych. Tego rodzaju urządzenie jest wyposażone w silnik napędzany prądem, który wprowadza w ruch umieszczony wewnątrz klucz (lub w przypadku wiertarko-wkrętarek - również wiertło). W ten sposób pozwala na sprawne wkręcanie i wykręcanie śrub i kołków, a także wykonywanie otworów.

W zależności od zastosowanego wiertła lub klucza, tego typu elektronarzędzia mogą współpracować z różnymi materiałami. Zaliczamy do nich drewno, beton, cegły, płyty karton-gipsowe, a także elementy wykonane z metalu (profile itp.).

Rodzaje wkrętarek do domu i nie tylko. Jakie urządzenie odnajdzie się u Ciebie?

Podstawowy podział, jaki możemy zastosować zarówno wobec wkrętarek, jak i wiertarko-wkrętarek, rozróżnia te urządzenia ze względu na sposób zasilania. W tej materii możemy mówić więc o takich elektronarzędziach, jak:

  • Wkrętarki akumulatorowe, które są zasilane za pomocą specjalnych, pojemnych i zazwyczaj wyjmowanych baterii.
  • Wkrętarki sieciowe, które za pomocą dołączonych przewodów podłącza się bezpośrednio do źródeł zasilania (np. gniazdek elektrycznych).

Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa? Która sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jeśli często pracujesz w tzw. terenie lub charakter prowadzonych przez Ciebie działań ogranicza dostęp do źródła energii, a dodatkowo zależy Ci na większej swobodzie - decyzja wydaje się prosta. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wkrętarka zasilana za pomocą akumulatora. Decydując się na nią, musisz jednak pamiętać o większej wadze, a także o konieczności regularnego ładowania baterii. Jeśli przewidujesz więcej pracy - wówczas zastanów się nad zakupem dodatkowego akumulatora.

Działasz stacjonarnie, a co za tym idzie – nie musisz martwić się o brak zasilania? W takim razie prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie zakup wkrętarki sieciowej, która zapewni Ci nie tylko wygodę, ale również będzie zdecydowanie lżejsza.

Odpowiedź na to pytanie powinna być podyktowana przede wszystkim Twoimi potrzebami.

Specyfikacja sprawdzonej wkrętarki. Co wziąć pod uwagę, aby dobrze wybrać?

Jednak sposób zasilania elektronarzędzi służących do wkręcania i nie tylko, to niejedyne aspekty, które warto przeanalizować podczas wyboru wkrętarki lub wiertarko-wkrętarki. Do kolejnych czynników, decydujących o tym, czy tego typu elektryczne urządzenie sprawdzi się w Twoim przypadku, zaliczamy:

Moc i napięcie

W tym aspekcie obowiązuje tylko jedna zasada mówiąca o tym, że im większe parametry mocy i napięcia, tym trudniejsze i bardziej wymagające zadania może wykonywać dany sprzęt

Jeśli potrzebujesz wiertarki do wykonywania prostych prac domowych (skręcanie mebli, przeprowadzanie niewielkich napraw, wiercenie otworów na kołki itp.) - z powodzeniem możesz postawić na elektronarzędzia o napięciu od 3.6 do 10 V. Jeżeli poszukujesz sprzętu do prowadzenia bardziej zaawansowanych prac - wówczas powinieneś rozejrzeć się za rozwiązaniami o mocy przekraczającej 10, 18 V, a nawet więcej.

Czas pracy

Jeśli zdecydujesz się na zakup wkrętarki akumulatorowej, jednym z najważniejszych czynników jest pojemność baterii (mAh), a co za tym idzie – czas, przez który będziesz w stanie z niej korzystać.

Wkrętarki są zazwyczaj oferowane z trzema rodzajami akumulatorów: litowo-jonowych (Li-Ion), niklowo-kadmowych (NiCD) oraz niklowo-metalowo-wodorowych (Ni-MH).

Pierwsze z nich oferują wysoką pojemność i elastyczność (brak tzw. efektu pamięci), która pozwala ładować je w każdej chwili – bez obaw o zbyt szybkie zużycie. Autem drugich jest możliwość prac w trudnych warunkach – przy bardzo wysokich oraz bardzo niskich temperaturach. Niestety, za sprawą regulacji UE, powoli znikają z rynku. Opcja numer 3 jest pojemna, dostane odnajduje się w trudnych okolicznościach, a do tego wszystkiego oferuje długą żywtoność i jest ekologiczna.

Pamiętaj, że większa pojemność akumulatora jest równoznaczna z wyższą ceną samej wkrętarki. Dlatego postaraj się wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb oraz realnych warunków, w jakich będzie wykorzystywane. O tym jak dobrać akumulator do wkrętarki napisaliśmy osobny artykuł, do którego odsyłamy po więcej informacji.

Ilość biegów i moment obrotowy

Są to szczególnie ważne parametry, jeśli Twoja wkrętarka ma służyć do przeprowadzania tak delikatnych prac, jak chociażby skręcanie mebli.

  • Moment obrotowy (liczony w Nm) dostarcza Ci wiedzy na temat siły pracy sprzętu. Im wyższym - tym z trudniejszymi materiałami poradzi sobie narzędzie.
  • Zastosowanie kilku biegów (zazwyczaj są dwa) pozwoli Ci dopasować szybkość pracy wkrętarki do konkretnych potrzeb. W przypadku skręcania mebli zdecydowanie lepiej sprawdzą się wolne obroty. Natomiast w przypadku wiercenia w twardych materiałach – lepszym wyborem będzie większa prędkość.

Kształt obudowy i waga sprzętu

Większość wkrętarek występuje w klasycznym kształcie przypominającym literę T. Z kolei wiertarko-wkrętarki mają przeważnie kształt zbliżony do litery P. W pierwszym przypadku ich budowa ułatwia wkręcanie. Z kolei w drugim sprawdza się zdecydowanie lepiej w trakcie wiercenia.

Waga sprzętu stanowi wypadkową zainstalowanego silnika i podzespołów. Zazwyczaj mocniejsze i bardziej profesjonalne wkrętarki są także zdecydowanie cięższe od swoich słabszych i często amatorskich odpowiedników.

Cena wiertarki

Ostatnim czynnikiem, który warto poddać analizie, są oczywiście koszty związane z zakupem. Stosunkowo dobre wkrętarki z udarem wiążą się z wydatkiem na poziomie od 500 – 600 złotych wzwyż. Jeśli dysponujesz nieco mniejszym budżetem i szukasz sprzętu o zadowalającej jakości za 200, 300 lub 400 złotych - w tej cenie postaw zdecydowanie na wkrętarkę bez udaru.

Liczysz na trwałą i niezawodną wkrętarkę, która umożliwi Ci sprawne prowadzenie prac remontowych i nie tylko?

Udaj się do sklepu internetowego TIM.pl, gdzie czeka na Ciebie szeroki wybór wkrętarek oraz wiertarko-wkrętarek - prosto od znanych i cenionych producentów elektronarzędzi. Znajdziesz tu zarówno pojedyncze urządzenia, jak i kompletne zestawy wkrętarek, akumulatorów, walizek i wszelkich niezbędnych akcesoriów.