Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 16.11.2020

Jak dobrać akumulator do wkrętarki lub innego narzędzia?


Naturalne dla akumulatorów jest to, że po pewnym czasie tracą swoją pojemność i przyjdzie moment, w którym będziemy musieli zdecydować się na kupno nowego lub przynajmniej zapasowego akumulatora, by móc pracować bez przerwy, podczas gdy jeden z akumulatorów zawsze zostaje w ładowarce. W tym artykule dowiecie się jak dobrać baterię do wkrętarki i innych elektronarzędzi takich marek jak Hitachi, Black&Decker, Makita, Bosch, DeWalt, Hilti i wielu innych.
Wybór odpowiedniego akumulatora to bardzo proste zadanie. Poniżej w kilku krokach wyjaśniamy jak to zrobić.

linia
Dobieramy po modelu baterii

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem będzie dobranie baterii wzorując się na tej, która była w zestawie z naszym urządzeniem, oczywiście jeżeli nadal ten akumulator mamy. Co w sytuacji jeśli nie posiadamy już starej baterii? Odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Formaty mogą być różne także dla tego samego producenta. Całe szczęście większość baterii posiada bardzo wyraźnie zaznaczony model, więc powinien on być czytelny, nawet jeśli bateria jest nalepka znamionowa jest mocno przetarta.

Akumulatory do wkrętarek Makita

Modele baterii do narzędzi Makita oznaczane są cyframi lub ciągiem cyfr i liter. W przypadku poniżej są to 4 cyfry, ale mogą pojawić się także takie formaty, jak 194205-3 lub BL1830.


Akumulatory do wkrętarek Hilti

Tutaj sprawa jest wyjątkowo prosta. Model baterii w przypadku urządzeń Hilti jest bardzo wyraźnie wyeksponowany. W tym przypadku jest to B22. Inne oznaczenia to np. ciąg 7 cyfr - np. 2183182.


Akumulatory do wkrętarek Bosch

Akumulatory do narzędzi Bosch mają zazwyczaj nieco mniej wyeksponowany model, ale jest on równie łatwy do rozpoznania, bo niemal zawsze jest to ciąg 10 cyfr - np. 2607335262 lub ewentualnie prosty zapis, jak BAT045. Poniżej przykład:


Akumulatory do wkrętarek Hitachi (Hikoki)

Baterie do narzędzi Hitachi oznaczone są ciągiem cyfr lub cyfr i liczb. Formaty to np. 300002, 300-002 lub BCC715, EB1220L. Oznaczenie drobnym drukiem znajdziecie na nalepce znamionowej. Na przykład takiej:


Akumulatory do wkrętarek DeWalt/Black&Decker

Modelu baterii DeWalt i Black&Decker również powinniśmy szukać na nalepce znamionowej. Wiele typów akumulatorów pasuje do urządzeń obu tych producentów. Najczęściej spotykane formaty zapisu modelu to np. DE9072, 15225027 lub A9266.


W przypadku innych wkrętarek i elektronarzędzi innych producentów zasada jest podobna - należy szukać kodu na nalepce znamionowej.
Upewniając się w kwestii wyboru baterii można sprawdzić czy podane napięcie na baterii odpowiada temu w opisie produktu, a także czy zdjęcie pokazuje właśnie ten akumulator, który potrzebujemy.

Dobieramy po modelu narzędzia

Masz urządzenie, ale nie masz już do niego baterii? To żaden problem. W tej części pomagamy dobrać odpowiedni model w sytuacji, kiedy nie możemy pomóc sobie starą baterią.
Aby znaleźć odpowiednią baterię, możemy wpisać w wyszukiwarkę model narzędzia, który znajdziemy na przykład obok loga lub na naklejce znamionowej, na pudełku czy też w instrukcji narzędzia. Oznaczenia wyglądają podobnie, jak te na akumulatorach - np. Makita BDF450SFE, Bosch GSR 12 VE-2 czy Hitachi DS14DVF3. Zupełnie jak w przypadku baterii, po znalezieniu modelu wpisujemy go w wyszukiwarkę sklepu i odpowiedni akumulator powinien się pojawić.

Czy można kupić akumulator większy niż ten, który był w zestawie? Co możemy tym zyskać?

Czas pracy na baterii dla niektórych jest szczególnie istotny i możliwość posiadania większej baterii jest bardzo kusząca. Jeśli jesteś jedną z tych osób, mamy dla Ciebie dobrą informację - do wielu popularnych wkrętarek da się kupić baterię o większej pojemności. Wartość ta jest wyrażana w amperogodzinach (Ah). Im więcej Ah, tym bateria dłużej będzie działać na jednym naładowaniu. Na przykład jedna z najpopularniejszych na rynku elektronarzędzi bateria do elektronarzędzi Makita o modelu BL1830, która często oryginalnie ma 3 Ah, jest dostępna w naszej ofercie w wersji nawet 7,5 Ah. Dla użytkowników, którzy cenią sobie z kolei maksymalną wygodę pracy, a czas działania nie ma tak dużego znaczenia, istnieją baterie o mniejszej pojemności - np model Bosch BAT049 3 Ah dostępny jest też w o połowę mniejszej wersji 1,5 Ah. Urządzenie jest wtedy znacznie lżejsze i łatwiejsze w manewrowaniu.

 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: