Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 28.09.2018

Jak sterować domem z przycisków tradycyjnych i smartfona?
Oczekiwania inwestora

Budując parterowy dom ze względu na koszty chcę wykonać tradycyjną instalację elektryczną, ale w przyszłości chciałbym ją rozbudowywać etapami. Chcę mieć możliwość sterowania instalacją z przycisków tradycyjnych lub smartfona. Niektóre urządzenia mają działać automatycznie. Chciałbym uniknąć sytuacji w której mam wiele pilotów i kilka różnych aplikacji do sterowania różnymi urządzeniami np. roletami, oświetleniem itp.

Sterować chciałbym z smartfonów oraz tableta. Mamy różne systemy. Żona ma urządzenie z iOS, ja mam Android. Wszystkie rolety w budynku mają być sterowane elektrycznie.

Oprzewodowanie (okablowanie)

Analizując potrzeby inwestora, proponuję wykonać instalację elektryczną w oparciu o tradycyjne przewody YDYp 3x1,5 i 3x2,5 i 4x1,5 450/750V oraz puszki Ø60 głębokości 80 mm (można wykorzystać również puszki głębokości 60 mm).

Do wszystkich łączników oświetleniowych trzeba doprowadzić L, N, PE. Taki sposób oprzewodowania pozwoli w przyszłości podłączyć większość radiowych systemów automatyki domowej.

Użycie puszek o głębokości 80 mm (bez wkrętów) jest wygodne i korzystne finansowo. Takie puszki są zdecydowanie tańsze od kieszeniowych, natomiast głębokość 80 mm zapewnia miejsce do wygodnego łączenia przewodów.
Połączenia przewodów w puszkach pod łącznikami światła, w przyszłości umożliwi zamontowanie radiowych elementów automatyki domowej (popularnie nazywanych systemami Inteligentnego Domu).
Zakup puszek z wkrętami nie jest korzystny, ponieważ jak wynika z praktyki wkręty zostaną zalepione gipsem lub zgubione. Proponuję osobno dokupić dedykowane wkręty o długości 16 lub 40 mm.
Przewody należy dobrze odizolować i wprowadzić do puszki w przemyślany sposób, tak aby w przyszłości nie utrudniały włożenia sterowników automatyki.

Rolety

Ponieważ w budynku od początku będą zamontowane elektrycznie sterowane rolety, proponuję na czas budowy założyć zwykłe klawiszowe łączniki roletowe. Po zakończeniu budowy do puszki pod łącznik proponuję podłączyć sterownik ShutterBox.

ShutterBox to sterownik rolet montowany np. w puszkach, do których podłącza się tradycyjne łączniki roletowe lub przyciski (dzwonkowe). Sterownik sam wytwarza sieć Wi-Fi i posiada wbudowane zabezpieczenie przeciw równoczesnemu naciśnięciu łączników (góra / dół).

Jeśli smartfon lub tablet z zainstalowaną darmową aplikacją i włączonym Wi-Fi, znajdą się w zasięgu sieci wytwarzanej przez sterownik (kilka metrów od sterownika) można urządzenie dodać do aplikacji i sterować roletą za pomocą smartfona. Aplikacja dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS (zeskanuj kod QR i testuj aplikację).

Jeśli sterownik roletowy ShutterBox podłączymy do domowej sieci Wi-Fi, będzie można sterować roletą za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie z dowolnego miejsca w domu lub ogrodzie w którym mamy lokalną sieć Wi-Fi.

Gdy domowa sieć Wi-Fi będzie połączona z internetem, i w smartfonie będzie włączony transfer danych, za pomocą sieci GSM będzie można sterować roletą (lub każdym urządzeniem Blebox) dodanym do aplikacji z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest dostęp do internetu.

Urządzenia Blebox posiadają przydatną funkcję. W wybranych urządzeniach można wyłączyć zdalny dostęp. Dzięki temu sterowanie urządzeniem będzie możliwe z przycisków lub z aplikacji tylko w ramach domowej sieci Wi-Fi. Dostęp do urządzeń Blebox można zabezpieczyć.

Jeśli do urządzeń Blebox nie podłączymy przycisków sterujących, będzie można włączać lub wyłączać urządzenie tylko za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub urządzenie może działać automatycznie według zaprogramowanych harmonogramów.

Na poniższym schemacie pokazany jest sposób podłączenia sterownika rolet ShutterBox do instalacji elektrycznej. W dowolnym momencie można zdemontować sterownik ShutterBox, połączyć przewody i sterować roletą tylko z łącznika roletowego (tradycyjnych przycisków). Jeśli w trakcie budowy nie wszystko zostanie przewidziane i przydałby się dodatkowy przycisk do sterowania dowolnym urządzeniem Blebox, a nie ma jak położyć przewodów (bez kucia), wówczas wystarczy użyć inBox.

InBox jest to bezprzewodowy nadajnik zasilany z baterii, do którego można podłączyć aż cztery przyciski dzwonkowe (dowolnego producenta). W ten sposób z przycisku zamontowanego na ścianie bezprzewodowo można sterować innymi urządzeniami Blebox znajdującymi się w zasięgu np. ShutterBox.

Chcąc dobrać przyciski, łączniki oraz gniazda można skorzystać z elektronicznego konfiguratora, który znacznie ułatwia wybór produktów bez konieczności wychodzenia z domu.

Sterować urządzeniami Blebox można z pilota o nazwie uRemote, oraz z przycisku lub aplikacji. Pilot występuje w wersji białej i czarnej. Producent (Blebox) rozbudowuje ofertę o nowe urządzenia i poprzez aktualizację oprogramowania zwiększa funkcjonalność dotychczasowych elementów.

Sterowniki można indywidualnie zaprogramować, tak aby działały według wbudowanych harmonogramów ustawianych indywidualnie przez użytkownika. Dzięki temu można zautomatyzować np. zamykanie i otwieranie rolet o określonych godzinach lub określając ile minut przed lub po zachodzie słońca ma się wydarzyć określona przez użytkownika czynność.

Konfiguracja jest prosta i intuicyjna. Wystarczy, po podłączeniu urządzenia do zasilania, w swoim smartfonie wyszukać sieć Wi-Fi emitowaną przez sterownik Blebox i podłączyć się do niej. Następnie uruchamiamy aplikację wBox gdzie wyświetli się urządzenie do którego jesteśmy połączeni. Teraz wystarczy w urządzeniu wybrać domową sieć Wi-Fi oraz wprowadzić hasło. Gotowe. Od tej chwili urządzeniem można sterować, z poziomu aplikacji, będąc w dowolnym miejscu na świecie!

Przykłady i wyceny
Rolety

W omawianym przypadku jest dziewięć rolet. Potrzebnych będzie dziewięć sterowników ShutterBox oraz dziewięć puszek S60GF.

Oświetlenie włącz / wyłącz

Nie ma ekonomicznego uzasadnienia, aby całe oświetlenie w domu sterować z aplikacji. Proponuje tylko w kilku obwodach świetlnych użyć sterowników jednokanałowych SwitchBox, lub tam gdzie jest potrzeba sterowania dwoma obwodami np. żyrandol użyć sterownika dwukanałowego SwitchBoxD. Sterowanie z przycisków, aplikacji lub pilotów odbywa się tak samo jak w omawianym już sterowniku roletowym. Jeżeli oprzewodowanie budynku zostanie wykonane tak jak omawialiśmy, w dowolnym momencie będzie można dołożyć kolejne sterowniki Blebox pod dowolne łączniki światła lub rolet.

W omawianym przypadku proponuje rozważyć podłączenie do sterowania z smartfona następujące obwody świetlne:

 • podbitki dookoła domu. Jest to korzystne ponieważ można zaprogramować, aby oświetlenie podbitek włączało i wyłączało się automatycznie.

  W aplikacji dla każdego urządzenia możemy ustawić lokalizacje GPS. Na tej podstawie system wyliczy godziny wschodów i zachodów słońca dla konkretnej lokalizacji. Możemy ustawić, aby podbitki włączały się np. 15 minut przed zachodem słońca i wyłączały np. o godzinie 22:30. Podobnie nad ranem, oświetlenie podbitek może włączyć się automatycznie i wyłączyć kilka minut przed wschodem słońca. Dzięki takiemu ustawieniu oszczędzamy energię elektryczną w ciągu nocy, natomiast rano i wieczorem dom jest ładnie podświetlony.
 • Oświetlenie przed wejściem głównym do budynku oraz przed bramą garażową. Tymi obwodami warto sterować zdalnie. Podjeżdżając samochodem, już z pewnej odległości można włączyć światło przed garażem.

  Praktycznie gdy taki obwód ma włączanie i wyłączanie światła tylko ręcznie (z łącznika na ścianie) rzadko jest używany. Gdy zostanie włączony, najczęściej zapominamy wyłączyć światło. Jeśli podłączymy ten obwód do sterowników Blebox będziemy mogli wyłączyć światło siedząc wygodnie w fotelu.
 • Wiatrołap, to miejsce, w którym włączamy światło wchodząc do domu, i często zapominamy go wyłączyć. Dzieci często biegając po domu włączają światło, lecz nigdy go nie wyłączają. Mając obwód sterowany z SwitchBox będziesz mógł włączyć lub wyłączyć światło również z smartfonu.
 • Oświetlenie ściemnialne

  Dwa obwody proponuję wykonać z możliwością ściemniania. Sterować nimi można tak samo jak pozostałymi urządzeniami Blebox. Dodatkowo naciśnięcie przycisku umieszczonego na ścianie umożliwi ściemnianie lub rozjaśnianie oświetlenia. Sterować natężeniem oświetlenia będzie można również z poziomu aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

  Dzięki zastosowaniu ściemniacza będzie można uzyskać w pomieszczeniu przyjemny nastrój.

  Podłączenie ściemniacza DimmerBox jest proste. W dowolnej chwili umożliwia zastąpienie ściemniacza innym elementem np. SwitchBox lub samym łącznikiem klawiszowym. DimmerBox nadaje się do sterowania LED-ami (z funkcją ściemniania), halogenami i żarówkami tradycyjnymi.

  Parkuj bezpiecznie

  Parkingsensor, zamontowanie tego sterownika i podłączenie do LED-owej oprawy RGB, poinformuje Cię, jeśli jakaś przeszkoda np. samochód znajdzie się zbyt blisko ściany. Urządzenie mierzy odległość pomiędzy sterownikiem i zbliżającym się samochodem. Gdy odległość jest mniejsza niż zaprogramowana zmienia się kolor LED z zielonego na czerwony.

  Do Parkingsensor należy dokupić oprawę LED RGB (wspólny +) i zasilacz. Proponujemy:

 • Oprawa LED MOZA PT 14V DC CZN RGB 01-211-66 LED10121166
 • Oprawa LED NAVI z ramką PT 14V DC STA RGB 11-211-26 LED11121126
 • Zasilacz LED dopuszkowy 14V DC 2W ZNP-02-14 LDX10000027

 • Uwaga – zasilacz należy dobrać w zależności od mocy opraw LED. Parkingsensor zużycie energii ma poniżej 1 W

  Sterowanie bramą garażową lub wjazdową elektrycznie otwieraną również jest możliwe. Jeśli brama posiada własne sterowniki dodatkowo wystarczy podłączyć do nich sterownik Gatebox. To urządzenie, które pozwala za pomocą aplikacji Blebox sterować większością dostępnych na rynku sterowników bram jednocześnie możesz sterować bramą z oryginalnych pilotów, które dostarczył producent bramy.

  Sterowanie oświetleniem dekoracyjnym (taśmami lub paskami LED) również jest możliwe dzięki kilku sterownikom, które są w ofercie Blebox.

  Ile kosztuje Blebox?

  Wyceń rozwiązania dla Twojego domu. W poniższej tabeli wpisz ilości obwodów którymi chcesz sterować i jednym kliknięciem sprawdź cenę. Sprawdź czy jesteś zalogowany, zalogowani widzą więcej.

  W poniższym wykazie produktów indywidualne warunki handlowe zostaną uwzględnione, tylko jeżeli jesteś zalogowany jako konto Biznes w Sklepie TIM.
  Jest to także wymagane aby móc dodawać wszystkie wymienione produkty do koszyka.

  Nazwa produktu
  Ilość
  Cena jednostkowa
  Zobacz pełną ofertę urządzeń Blebox > Pobierz instrukcje i schematy
  Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?
   
   
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Oczekiwania inwestora Oprzewodowanie (okablowanie) Rolety Przykłady i wyceny Oblicz ile to kosztuje!

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: