Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 17.10.2019

Jak oświetlić dom z zewnątrz? Podpowiadamy

Podpis zdjęcia
Oświetlenie domu z zewnątrz to niełatwa sztuka, ale warto postarać się dla efektu, jaki można dzięki temu stworzyć. Nie ma jednej złotej rady, która byłaby odpowiedzią na wszystkie pytania dotyczące tej kwestii. Wiele zależy od tego, które elementy naszego domu i posesji chcemy wyeksponować i jakich materiałów planujemy w tym celu użyć.
linia
Funkcjonalne rozwiązania przydatne na co dzień

Planując oświetlenie na zewnątrz domu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim względy funkcjonalne. Nawet najpiękniejsze i najbardziej finezyjne lampy, kinkiety, listwy oświetleniowe czy innego rodzaju dekoracyjne świetlówki nie będą nam sprawiać przyjemności, jeśli emitowane przez nie światło będzie zbyt intensywne albo nieprawidłowo ukierunkowane. Powinno ono być oczywiście widoczne z wnętrza domu, ale pod żadnym pozorem wiązka nie powinna być skierowana w stronę okien czy przeszklonych drzwi. W codziennym użytkowaniu byłoby to zwyczajnie nie do zniesienia. Z czysto praktycznych powodów, warto zamontować odpowiednio dobrane oświetlenie przy wjeździe na posesję oraz garażu, a także wzdłuż wąskich ścieżek, przy nierównościach i w pobliżu ciemnych zaułków. Najlepiej do tego celu posłużą tak zwane lampy najazdowe. Mają one zazwyczaj kwadratowe bądź okrągłe oprawy i bez problemu można je wkomponować w kostkę brukową lub innego rodzaju podłoże. Dają delikatne, przyjemne punktowe światło i oczywiście są odporne na deszcz, mróz i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaLampa Ogrodowa Ścienna VT-745 E27 Max. 60W Szara 7065

Oświetlenie elewacji

Domy, których bryła wyróżnia się nowoczesną i nietuzinkową formą, warto odpowiednio oświetlić, aby wyeksponować ciekawe architektoniczne rozwiązania. Wcale nie trzeba wkładać w to dużo pracy. Wystarczy kilka ściennych lamp zewnętrznych, by osiągnąć efekt „wow”. Zazwyczaj są to niewielkie „pudełeczka” w kształcie kół, kwadratów lub prostokątów, z kilkoma otworami na obwodzie, przez które wydostaje się światło. Najlepszy rezultat daje ułożenie takich lampek w pewien określony i precyzyjny wzór, tak aby nachodzące na siebie snopy światła tworzyły dodatkowe wizualne kompozycje. Sprawdzonym rozwiązaniem na efektowne oświetlenie zewnętrznej części budynku jest także użycie lamp słupkowych oraz reflektorów i kinkietów zewnętrznych. Te pierwsze można montować zarówno na ścianie, jak i na trawniku czy przy ścieżce okalającej budynek. Reflektory i kinkiety trzeba mocować do ścian domu, najlepiej przy drzwiach wejściowych, nad bramą lub na tarasie.

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaPlafon LED VT-8061 8W 4000K 560lm IP20 1371

Eksponowanie roślin

Podświetlanie drzew, krzewów lub oczek wodnych to doskonały pomysł na podkreślenie urody przydomowego terenu i wyeksponowanie co ciekawszych okazów roślinnych lub innych elementów architektury ogrodowej. W tym przypadku zadanie także nie należy do zbyt skomplikowanych. Drzewa najlepiej podświetlić od dołu, przy użyciu specjalnych, wpuszczanych w ziemię reflektorów bądź wspomnianych wcześniej lamp słupkowych. Przy oczkach wodnych doskonale sprawdzą się niewielkie punktowe źródła światła. Z naturalnym charakterem ogrodu doskonale będą korespondować lampy, których obudowa została wykonana z odpornego na wilgoć i mrozy drewna tekowego. Ten materiał nie tylko jest bardzo praktyczny i wytrzymały, lecz także posiada niezaprzeczalne walory estetyczne. Oświetlenie w tego rodzaju oprawie można zastosować na tarasie i umieścić między umieszczonymi w donicach roślinami, albo ustawić przy altanie lub huśtawce, wśród ozdobnych traw. Stylowy, romantyczny i bardzo nastrojowy efekt tworzą też ustawiane bezpośrednio na ziemi lampy w formie kul, sześcianów bądź innych oryginalnych figur przestrzennych (także tych przypominających kształtem zwierzęta, rośliny lub przedmioty codziennego użytku). Dają one przyjemne, nieagresywne światło o mlecznym wykończeniu, co sprawia, że odpoczywanie w ich towarzystwie gwarantuje stuprocentowy relaks.


Okazjonalne oświetlenie posesji

Święta, rodzinne uroczystości, przyjęcia pod chmurką w towarzystwie przyjaciół – to tylko kilka okazji sprzyjających dekorowaniu domu nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz. Aby stworzyć przyjemny, sprzyjający relaksowi klimat, trzeba pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. W roli świątecznych dekoracji doskonale sprawdzą się świetlne girlandy, którymi można opleść kolumny znajdujące się przy wejściu do domu albo zawiesić nad oknami. Z kolei w czasie ciepłych miesięcy, gdy chętniej i częściej spędzamy czas na powietrzu, warto udekorować ogród różnego rodzaju lampionami, wykonanymi z drewna, plecionki albo papieru. Można je ustawić na meblach, na ziemi, lub podwiesić na sznurku i stworzyć w ten sposób efektowne sploty.
Wybierając oświetlenie na zewnątrz, warto postawić na energooszczędne rozwiązania. Lampy, w których wykorzystuje się technologię LED, dają nie tylko przyjemny efekt, ale też pozwalają na znaczne oszczędności w domowym budżecie.

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaLampa Uliczna VT-31ST SAMSUNG CHIP 30W 4000K 3000lm 3 Lata Gwarancji 537

Jakość żarówek dekoracyjnych na pierwszym miejscu

Dodatki utrzymane w minimalistycznym stylu nie tracą na popularności między innymi dlatego, że łatwo je zaadaptować do wnętrz utrzymanych w różnym stylu. Często są to artykuły, które wytrzymają każdą próbę czasu, bo dzięki swej prostocie są uniwersalne i po prostu się nie nudzą. Nasze żarówki są na to najlepszym dowodem. Na równi z atrakcyjnym wyglądem stawiamy jakość oferowanych przez nas produktów. Dekoracyjne żarówki, podobnie jak pozostałe artykuły oświetleniowe dostępne w naszej ofercie, posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty potwierdzające ich zgodność z europejskimi dyrektywami i normami. Pobierają niewiele energii i wyróżniają się długą żywotnością, która wynosi średnio 20 000 godzin. Eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta, zapewniają komfortowe i bezusterkowe użytkowanie.

Podpis zdjęcia

Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: