Podziel się wiedzą:

Instalacje elektryczne – jak wybrać najlepszą aparaturę modułową

Przy projektowaniu i realizowaniu instalacji elektrycznych ważne jest, by zapewnić należyte bezpieczeństwo oraz łatwość w użytkowaniu. Do spełnienia tego celu kluczowy jest dobór odpowiednich zabezpieczeń w postaci aparatury modułowej.

Spis treści:

 1. Wyłącznik nadprądowy Acti 9 iC60 oraz K60N
 2. Maksymalna trwałość i gwarancja pełnego bezpieczeństwa
 3. Minimalizacja czasu przestoju i wydłużona ciągłość działania
 4. Lepsze wykorzystanie energii, od początku do końca
 5. Acti 9 iC60
 6. Elementy charakterystyczne wyłączników iC60
 7. Zastosowania
 8. Acti 9 K60N
 9. Elementy charakterystyczne serii K60N

Wyłącznik nadprądowy Acti 9 iC60 oraz K60N

Wyłącznik nadmiarowo prądowy jest niezbędnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w budynkowych instalacjach elektrycznych. Dlatego tak istotne jest zastosowanie niezawodnych, trwałych i precyzyjnych urządzeń, dostosowanych do aktualnych norm bezpieczeństwa. Międzynarodowe certyfikaty i liczne innowacje w zakresie bezpieczeństwa oznaczają, że wyłączniki modułowe Acti9 przewyższają nawet skrajne wymagania, zapewniając bezpieczeństwo podczas konserwowania instalacji przez cały okres jej eksploatacji.

Aparatura modułowa Acti9 iC60 oraz K60N to nowoczesne serie zabezpieczeń nadprądowych realizujących ochronę przed zwarciami i przeciążeniami w instalacjach elektrycznych. W ofercie znajduje się opcjonalne wyposażenie pomocnicze m.in. styki pomocnicze, wyzwalacze, szyny czy bloki różnicowoprądowe.

Wyłącznik nadprądowy Acti 9 iC60 oraz K60N

Maksymalna trwałość i gwarancja pełnego bezpieczeństwa

Mechanizm szybkiego zamykania
Wszystkie wyłączniki nadprądowe Acti9 posiadają mechanizm szybkiego zamykania niezależne od szybkości przestawiania dźwigni napędowej, który ogranicza zużycie materiału styków i redukuje spadki napięcia. Przyczynia się to do zabezpieczenia urządzeń w instalacjach elektrycznych przed przedwczesnym zużyciem i przegrzewaniem.

Jedyne urządzenia zapewniające klasę izolacji II od przodu
Wyłączniki Acti9 są jedynymi urządzeniami, zapewniającymi 2-gą klasę izolacji od przodu aparatu. Odstępy izolacyjne między zewnętrznymi, a wewnętrznymi częściami wyłącznika ponad dwukrotnie przewyższają normę branżową. Wpływają przez to na dodatkową poprawę bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych, co gwarantuje to pozbawioną zagrożenia obsługę produktu, niezależną od otoczenia i doświadczenia osoby obsługującej.

VisiSafe – sygnalizacja bezpiecznego stanu styków
Wyłączniki nadprądowe Acti 9 iC60 posiadają wskaźnik stanu styków. Widoczny zielony pasek, który gwarantuje fizyczne otwarcie styków i pozwala na dokonywanie czynności w obwodzie odpływowym z całkowitym bezpieczeństwem niezależnie od warunków przepięciowych, stopnia zużycia i doświadczenia osoby obsługującej, nawet w najbardziej wymagających warunkach. Odłączanie izolacyjne jest zgodne z wymaganiami normy IEC/EN 60947-2.

Maksymalna trwałość i gwarancja pełnego bezpieczeństwa

Minimalizacja czasu przestoju i wydłużona ciągłość działania

VisiTrip – wskaźnik sygnalizacji zakłócenia (zwarcia lub przeciążenia w obwodzie)
Wyzwolenie na skutek zakłócenia jest sygnalizowane czerwonym wskaźnikiem na przedniej stronie aparatu. Pozwala to zidentyfikować usterkę w instalacji elektrycznej na jeden rzut oka i łatwe ustalenie stanu sieci. VisiTrip sygnalizuje jedynie zadziałanie wewnętrznych wyzwalaczy, umożliwiając szybką diagnozę, usunięcie przyczyny usterki i powtórne załączenie odbiorników dla łatwiejszego zarządzania budynkiem i redukcji przestojów.

Większa czytelność
Ergonomiczna ścianka przednia umożliwia oznaczenie/opisanie modułu zgodnie z symboliką w projekcie. Na ściance bocznej korpusu znajduje się schemat łączeniowy upewniający instalatora o właściwym podłączeniu. Oznaczony wyraźnie tor neutralny N przyspiesza obsługę. Zastosowanie oznaczników na dedykowanym polu nada instalacji elektrycznej profesjonalnego wyglądu.

Adaptowanie do istniejących instalacji
Podwójny zatrzask szyny montażowej pozwala na usunięcie aparatu od strony przedniej bez użycia narzędzi i bez usuwania prądowej szyny sztyftowej. Łatwa wymiana wyłącznika wg. potrzeb ułatwia rozbudowę rozdzielnicy.

Minimalizacja czasu przestoju i wydłużona ciągłość działania

Lepsze wykorzystanie energii, od początku do końca

Zabezpieczenia serii Acti 9 pozwalają korzystać z nowych koncepcji efektywnego użycia energii, a także spełniać normy lub wymagania związane z ochroną środowiska, obecnie i w przyszłości. System ten minimalizuje wpływ na środowisko, od etapu projektowania po okres użytkowania instalacji elektrycznej, a wreszcie recycling. Konstrukcja i technologia Acti 9 zapewniają istotne połączenie mniejszego wpływu, a większej efektywności, niż jest to obecnie wymagane w zakresie ochrony środowiska.

Wyłączniki nadmiarowoprądowe aparatury modułowej Acti 9 iC60 oraz K60N to nowoczesne serie wyłączników nadprądowych realizujących ochronę przed zwarciami i przeciążeniami w instalacjach elektrycznych. Wyłączniki nadprądowe iC60N aparatury modułowej Acti9 z podwójnymi zaciskami spełniają zarówno normy budowlane, jak i przemysłowe. Dzięki temu swoje zastosowanie znajdują w budynkach mieszkalnych oraz przeznaczenia publicznego.

Wyłączniki nadprądowe K60N aparatury modułowej Acti9 są dedykowane do zastosowań w budownictwie mieszkaniowym. W serii tej znajdziemy aparaty o zakresie prądów znamionowych od 2 do 63A, charakterystykach B i C oraz wytrzymałości zwarciowej 6kA.

Lepsze wykorzystanie energii, od początku do końca

Acti 9 iC60

Wyłączniki nadprądowe serii iC60 (zakres od 0,5A do 63A), pozwalają na ochronę przed zwarciami i przeciążeniami, zapewniając udogodnienia montażowe (DIN), zwiększone bezpieczeństwo użytkowania oraz możliwości komunikacji stanu pracy i przyczyny wyzwolenia. Wyłączniki nadprądowe iC60 są zgodne ze standardami w zakładach przemysłowych (EN 60942-2) i budynkach mieszkalnych (EN 60898-1), oferując możliwość optymalnego doboru spośród szerokiego zakresu dostępnych charakterystyk wyzwalania i prądów znamionowych.

Acti 9 iC60

Elementy charakterystyczne wyłączników iC60

 • VisiSafe – bezpieczeństwo pracy i obsługi obwodów.
 • Klasa II izolacji – zachowane bezpieczeństwo obsługującego i niewykwalifikowanego personelu.
 • VisiTrip – szybko wykrywa zakłócenia na odpływie wyłącznika modułowego i skraca czas interwencji.
 • Duży wybór zdolności wyłączania do 100kA i charakterystyki B, C, D.
 • Napięcie robocze: do 440 V AC: napięcie znamionowe izolacji: 500 V.
 • Zgodność z normami IEC/EN 60898 lub IEC/EN 60947-2.
 • Opcjonalnie dołączany moduł różnicowoprądowy: iC60 Vigi.
 • Podwójne zaciski zasilające do przyłączania od góry i od dołu przewodem lub szyną sztyftową.

Zastosowania

 • Zabezpieczenie obwodów elektrycznych w budownictwie przemysłowym i mieszkalnym.
 • Wszelkie zastosowania, szczególnie w zanieczyszczonych środowiskach i sieciach.
 • Zabezpieczenie obwodów silnikowych.
 • Zabezpieczenie obwodów prądu stałego.

Acti 9 K60N

Wyłączniki nadprądowe z serii K60 przeznaczone są do instalowania głównie w budownictwie mieszkaniowym oraz małych obiektach komercyjnych. Aparatura z serii K60 zapewnia zabezpieczenie zwarciowe oraz przeciążeniowe obwodu. Wyłączniki nadprądowe K60 które zastępują popularne bezpieczniki topikowe, zapewniają łatwy montaż w rozdzielnicy. Wszystkie aparaty i akcesoria z serii K60 są wzajemnie dopasowane kształtem, wyglądem oraz standardem połączenia.

Acti 9 K60N

Elementy charakterystyczne serii K60N

 • W serii K60 znajdziemy aparaty 1 oraz 3 biegunowe o charakterystykach B i C
 • Wyłączniki o charakterystyce B przeznaczone są do ochrony gniazd ogólnego przeznaczenia, obwodów oświetleniowych oraz grzewczych
 • Wyłączniki o charakterystyce C przeznaczone są do ochrony napędów silnikowych, obwodów oświetleniowych oraz sterowniczych
 • K60 to aparaty o wytrzymałości zwarciowej 6kA
 • Zakres prądów od 2 do 63A
 • Możliwość oszynowania modułów od dołu szyną grzebieniową
 • Wyłączniki nadprądowe K60 charakteryzują się dużą trwałością elektryczną oraz mechaniczną

Aparaty z serii K60 są wzajemnie dopasowane pod względem kształtu, wyglądu i standardu połączenia. Jakość wyłączników nadprądowych K60 jest potwierdzona testami Schneider Electric.

Jednopixelowy obrazek