Podziel się wiedzą:
Eaton podnosi standardy bezpieczeństwa w pojazdach szynowych

Seria xEffect firmy Eaton obejmuje wyłączniki nadprądowe (MCB) i wyłączniki różnicowoprądowe (RCD), które już globalnie sprawdziły się w wielu aplikacjach przemysłowych. Obejmuje to takie wymagające dziedziny jak np. przemysł morski, energetyka wiatrowa i słoneczna (OZE). Dzięki certyfikatom zgodności, zgodnym z IEC 61373 oraz EN 45545, xEffect zapewnia teraz najwyższy stopień bezpieczeństwa dla pasażerów, personelu i sprzętu w przemyśle kolejowym.

linia
Wyłączniki nadprądowe i wyłączniki różnicowoprądowe z serii xEffect

Producenci i operatorzy pojazdów szynowych mogą teraz polegać na dekadach doświadczenia firmy Eaton w dziedzinie produkcji wyłączników nadprądowych i wyłączników różnicowoprądowych z serii xEffect. Ponadto, Eaton zdobywał doświadczenie w segmencie kolejowym od wielu lat poprzez marki Heinemann, Bussmann i Martek Power.

Z jednej strony jakość istniejącej serii wyłączników MCB i RCD xEffect została potwierdzona certyfikatami zgodnymi z normami kolejowymi IEC 61373 (testy odporności na wstrząsy i wibracje) oraz EN 45545 (ochrona przeciwpożarowa).

Z drugiej strony, cała oferta nowych wyłączników MCB i RCD została rozszerzona o wykonanie RT pozwalające na podłączenie przewodów oczkowych dzięki czemu w pełni spełnia wymagania stawiane w aplikacjach kolejowych. Zastosowanie pierścieniowych końcówek kablowych zapewnia nad wyraz bezpieczne połączenie i odpowiada wymagającym warunkom wstrząsów i wibracji w pojazdach szynowych.

Rys. Wyłącznik nadprądowy EATON serii FAZ
Podpis zdjęciaRys. Wyłącznik nadprądowy EATON serii FAZ

Bezpieczna technologia i nowe standardy w zakresie cyfryzacji

Ponadto, poprzez oferowanie elektronicznych wyłączników nadprądowych PXS24 do obwodów 24VDC, Eaton oferuje dodatkowy rodzaj wysoce bezpiecznej technologii z wykorzystaniem technologii wtykowej push-in.

Przy wysokości urządzeń wynoszącej tylko 80 mm, wyłączniki z serii xEffect nie zajmują więcej miejsca w rozdzielnicy od standardowych serii wyłączników nadprądowych, przez co konfiguruje się je i projektuje w ten sam sposób. Jest to ważne ze względu na ograniczoną przestrzeń w taborze kolejowym.

Dodatkowo seria xEffect charakteryzuje się prądem znamionowym do 125 A, napięciem znamionowym do 440 V i zdolnością łączeniową do 25 kA. Oprócz tych cech xEffect wyznacza również nowe standardy w zakresie cyfryzacji: cyfrowy wyłącznik różnicowoprądowy FRCdM umożliwia wykrywanie różnych usterek, np. problemów z okablowaniem (spadek rezystancji spowodowany starzeniem się izolacji) lub prądów upływu i umożliwia zdalną sygnalizację np. do systemów PLC/HMI. Stan systemu można również sprawdzić lokalnie poprzez diody LED na czole aparatu. Dzięki tym cyfrowym funkcjom można wcześnie rozpoznać usterki, uniknąć nieplanowanych przestojów spowodowanych zadziałaniem aparatu lub w porę rozpocząć niezbędne prace konserwacyjne.

Rys. Wyłącznik różnicowoprądowy EATON serii FRCmM
Podpis zdjęciaRys. Wyłącznik różnicowoprądowy EATON serii FRCmM

O firmie Eaton

Dział elektryczny firmy Eaton jest globalnym liderem z głęboką wiedzą o zastosowaniach regionalnych w zakresie dystrybucji energii i ochrony obwodów; zasilania awaryjnego i magazynowania energii; sterowania i automatyki; bezpieczeństwa i ochrony życia; rozwiązań strukturalnych oraz rozwiązań dla trudnych i niebezpiecznych środowisk. Dzięki kompleksowym usługom, kanałom i zintegrowanej platformie cyfrowej Eaton zasila to, co ważne w różnych branżach i na całym świecie, pomagając klientom w rozwiązywaniu ich najbardziej krytycznych wyzwań związanych z zarządzaniem energią elektryczną.

Misją Eatona jest poprawa jakości ludzkiego życia i troska o środowisko naturalne dzięki technologiom i usługom związanym z dystrybucją energii. Zapewniamy trwałe energetycznie rozwiązania, które pomagają naszym klientom zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo oraz zrównoważyć zużycie energii elektrycznej, hydraulicznej i mechanicznej. Nasze produkty sprzedajemy w ponad 175 krajach, a przychody firmy w 2020 roku wyniosły 17,9 miliarda dolarów.

Bartłomiej Jaworski, Senior Product Manager, Eaton

Łączy nas napięcie