Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 09.09.2020

Aparatura modułowa SENTRON: system szyn łączeniowych

Podpis zdjęcia

Aparaturę modułową możemy znaleźć praktycznie w każdej rozdzielnicy. Nie istotne, czy jest to rozdzielnica główna zakładu przemysłowego, rozdzielnica sterownicza, czy może rozdzielnica mieszkaniowa. Podczas produkcji każdej rozdzielnicy, jedną z najbardziej czasochłonnych, a więc i najbardziej kosztownych czynności jest jej „obszycie” - elektryczne połączenie wszystkich urządzeń. Dla całej aparatury modułowej SENTRON, usprawnienie tego procesu gwarantuje jednolity system szyn łączeniowych w wykonaniu sztyftowym (inaczej trzpieniowym lub pinowym).
linia
Dostępne wykonania

Szyny łączeniowe do aparatury modułowej SENTRON, dostępne są w dwóch wariantach wykonania:
5ST36 wykonane w pełnej izolacji, bez możliwości skracania (dostępne w długościach od 2 do 12 modułów montażowych):

Podpis zdjęcia

5ST37 z możliwością dowolnego skracania, przy zastosowaniu osłon końcowych (dostępne w odcinkach o długości 12 lub 56 modułów montażowych):

Podpis zdjęcia

Specjalne wykonania szyn łączeniowych przygotowano również do łączenia wyłączników różnicowoprądowych z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi. Są to wykonania szyn pozwalające połączyć 3-fazowy wyłącznik różnicowoprądowy (w wykonaniu z biegunem N zarówno po lewej jak i po prawej stronie) z ośmioma aparatami 1-modułowymi. Układ tych szyn przedstawiono na rysunkach nr 4 i 5.

Podpis zdjęcia

Zalety stosowania szyn łączeniowych

Podstawowymi korzyściami wynikającymi z zastosowania systemu szyn łączeniowych są:
• ograniczenie czasu łączenia elektrycznego aparatury,
• redukcja możliwości dokonania błędów montażowych,
• łatwiejsza identyfikacja połączeń między aparatami,
• zwiększona ochrona przed dotykiem części będących pod napięciem.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, co jeszcze zyskujemy stosując szyny łączeniowe w wykonaniu sztyftowym:
• lepszą wizualną kontrolę podłączenia przewodów – szyny sztyftowe, instalowane są z tyłu aparatu, co umożliwia podłączenie przewodów przed nimi:

Podpis zdjęcia

• możliwość szybkiej wymiany urządzenia podłączonego do systemu szyn łączeniowych – system bez narzędziowego demontażu wyłączników SENTRON z szyny TH, w połączeniu z szyną sztyftową umożliwia wymianę pojedynczego aparatu, bez konieczności demontowania pozostałych:


• możliwość łatwiej rozbudowy istniejących układów, dzięki równoległemu połączeniu szyn w pełnej izolacji – stosując je, możemy dowolnie rozbudowywać połączenia aparatów zachowując oczywiście wymagania odnośnie maksymalnej obciążalności szyn. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy nie tylko możliwość łatwej rozbudowy, ale także możemy w efektywny sposób wykorzystywać komponenty, które posiadamy.

Podpis zdjęcia

• możliwość łączenia za pomocą szyn aparatów o biegunowości 1+N, zabudowanych w obudowie o szerokości jednego modułu montażowego. Mowa tutaj o wyłącznikach nadmiarowopradowych 5SL60 oraz wyłącznikach kombinowanych RCBO 5SV1.

Podpis zdjęcia

• możliwość zwiększenia przekroju szyn łączeniowych nawet do 32 mm2 dzięki ich równoległemu połączeniu, co przedstawiono na poniższym rysunku.

Podpis zdjęcia

Obciążalność prądowa

Przekrój szyn łączeniowych w bezpośredni sposób wpływa na ich obciążalność prądową. Dlatego podczas planowania instalacji, należy uwzględnić jakie obciążenie będą one przenosiły. W przypadku szyn łączeniowych do aparatury modułowej SENTRON, dostępne są wykonania o przekroju 10 i 16 mm2, których prądy znamionowe (In) wynoszą odpowiednio 63 i 80 A. Warto jednak zauważyć, że w zależności od sposobu zasilania szyn łączeniowych (miejsce podłączenia przewodów) zależy również ich maksymalna obciążalność:
• przy zasilaniu szyny, podłączonym po jednej z zewnętrznych stron, maksymalna obciążalność prądowa (Is – maksymalny prąd szyn na fazę) jest zgodna z wartościami znamionowymi wskazanymi powyżej (Is=In)

Podpis zdjęcia

• zasilając szynę na środku, możemy zwiększyć maksymalną obciążalność prądową szyny nawet do 130 A (zakładając oczywiście, że sumy prądów odpływowych Is1, Is2 nie mogą być większe niż prąd znamionowy szyny o danym przekroju):

Podpis zdjęcia

Szczegółowe parametry i informacje dotyczące obciążalności szyn łączeniowych przeznaczonych do aparatury modułowej SENTRON, można znaleźć w podręczniku wyłączników nadmiarowoprądowych. Podsumowując, połączenie aparatury modułowej SENTRON z systemem szyn łączeniowych, pozwala nie tylko zaoszczędzić czas podczas łączenia aparatów, ale także zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych urządzeń, oraz pozwala w efektywny sposób wykorzystywać posiadaną bazę materiałów.

Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: