Strefa porad

Bądź smart

i kupuj taniej na TIM.PL

Data publikacji: 12.01.2021

Aparatura Acti 9 do instalacji fotowoltaicznych Schneider Electric


Aparatura modułowa Acti 9 do zastosowań w instalacjach fotowoltaicznych zapewnia bezpieczeństwo przez cały okres jej eksploatacji oraz podczas jej konserwowania. Systemy aparatury modułowej Schneider Electric zostały zaprojektowane by zminimalizować czas przestoju oraz zapobiegać niezamierzonym wyzwoleniom.

linia
Zalety energii fotowoltaicznej

Ta technologia pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio ze światła słonecznego, które zaliczane jest do źródeł energii odnawialnej. Energię elektryczną można uzyskać na dwa sposoby:

słoneczna energia cieplna jest przetwarzana podczas wymiany ciepła między płynem, który wystawiony jest na działanie promieni słonecznych, a odbiornikiem (akumulatorem ciepła lub pompą ciepła).
słoneczna energia fotowoltaiczna jest pozyskiwana poprzez wykorzystanie zasady ogniwa fotowoltaicznego.

Wykorzystywanie promieniowania słonecznego jest szczególnie korzystne, ponieważ z roku na rok zmienia się ono w niewielkim stopniu – w zakresie 10%. Promieniowanie, które dociera do poziomu gruntu wynosi około 1000 Wh/m2 dziennie i jest uzależnione od:

- szerokości geograficznej
- kąta nachylenia powierzchni
- pory roku
- stopnia zanieczyszczenia
- pory dnia
- grubości warstwy chmur

Korzystanie z energii słonecznej to obniżenie zużycia paliw kopalnianych, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń atmosferycznych.

Efekt fotowoltaiczny

Efektem fotowoltaicznym nazywa się zdolność przekształcania energii słonecznej na energię elektryczną, uzyskiwana jest poprzez użycie ogniw fotowoltaicznych (PV). Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować napięcie od 0,5V do 2 V, które jest zależne od zastosowanych materiałów oraz pola powierzchni ogniwa.

Sam efekt fotowoltaiczny jest uzależniony od natężenia promieniowania i temperatury:

ze wzrostem natężenia promieniowania, wzrasta prąd i moc produkowana przez ogniwo
ze wzrostem temperatury ogniwa, zmniejsza się napięcie wyjściowe, prąd nieznacznie wzrasta, jednak skutkuje to zmniejszeniem mocy wyjściowej.

Wyłączniki C60PV-DC

Wyłączniki DC z serii C60PV-DC są przeznaczone do wielopanelowych instalacji fotowoltaicznych. W zestawieniu z rozłącznikami z serii C60NA-DC, powinny być instalowane na końcu każdego panelu fotowoltaicznego. Zadaniem wyłącznika jest odłączenie panelu PV, a następnie zabezpieczenie go przed zakłóceniowym prądem zwrotnym. Wyłącznik można także zblokować kłódką w pozycji "off", co zagwarantuje bezpieczeństwo podczas demontażu falownika.

Dodatkowo wyłącznik C60PV-DC ma możliwość wykrycia i zabezpieczenia instalacji, gdy prąd zakłóceniowy popłynie w kierunku przeciwnym niż przy normalnej pracy.

Wyłącznik C60PV-DC
Podpis zdjęciaWyłącznik C60PV-DC

Rozłącznik C60NA-DC

Rozłączniki z serii C60NA-DC są przeznaczone do odłączania i sterowania w instalacjach fotowoltaicznych, w których napięcie Voc wynosi do 650 VDC.

Zadaniem rozłącznika C60NA-DC jest odłączenie panelu fotowoltaicznego w skrzynce łączeniowej od reszty paneli PV. Dzięki temu możliwa jest konserwacja panelu, bądź jego zabezpieczenia. Rozłącznik C60NA-DC ma także możliwość blokady kłódką w stanie otwartym, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obsługi.

Rozłącznik C60NA-DC
Podpis zdjęciaRozłącznik C60NA-DC

Rozłącznik SW60-DC

Rozłączniki z serii SW60-DC są przeznaczone do odłączania i sterowania w instalacjach fotowoltaicznych, w których napięcie Voc wynosi do 1000 VDC.

Rozłącznik SW60-DC zastosowany z wyłącznikiem zabezpieczającym, powinien być zainstalowany pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a falownikiem.

Zadaniem rozłącznika SW60-DC jest odłączenie panelu PV, w celu bezpiecznej konserwacji falownika. Rozłącznik SW60-DC ma także możliwość blokady kłódką w stanie otwartym, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obsługi.

Rozłącznik SW60-DC
Podpis zdjęciaRozłącznik SW60-DC

Rozłącznik C120NA-DC

Rozłączniki z serii C120NA-DC są przeznaczone do rozłączania stringów modułów fotowoltaicznych oraz przetwornic PV.

Zadaniem rozłączników C120NA-DC jest odizolowanie stringu modułów fotowoltaicznych i przetwornicy od reszty instalacji fotowoltaicznej, co pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie czynności serwisowych. Rozłącznik C120NA-DC może być instalowany w skrzynce zabezpieczeń stringów fotowoltaicznych, w pobliżu stringów modułów PV lub może być też instalowany w pobliżu przetwornicy PV. Rozłącznik ma również możliwość blokady kłódką w stanie otwartym, w celu zapewnienia bezpieczeństwa prac serwisowych.

Rozłącznik C120NA-DC
Podpis zdjęciaRozłącznik C120NA-DC

Ogranicznik przepięć iPRD PV-DC

Ograniczniki przepięć iPRD PV-DC to ograniczniki typu 2, których zadaniem jest ochrona wejścia DC przetwornicy oraz paneli fotowoltaicznych. Ograniczniki iPRD PV-DC powinny być instalowane w rozdzielnicy znajdującej się wewnątrz budynku. W sytuacji, gdy rozdzielnica byłaby zainstalowana na zewnątrz, wtedy należy pamiętać, aby obudowa była odporna na czynniki atmosferyczne. Ograniczniki iPRD PV-DC są wyposażone w styk, który w sposób zdalny sygnalizuje przepalenie wkładki.

Ogranicznik przepięć iPRD PV-DC
Podpis zdjęciaOgranicznik przepięć iPRD PV-DC

Przykładowy schemat instalacji fotowoltaicznej

Katalog z aparaturą do fotowoltaiki można znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.se.com/ww/resources/sites/SCHNEIDER_ELECTRIC/content/live/FAQS/297000/FA297890 /pl_PL/Acti9%20PV%20PL.pdf

Więcej informacji na temat rozwiązań fotowoltaicznych można znaleźć poniżej:
http://solar.schneider-electric.com

Schemat instalacji fotowoltaicznej
Podpis zdjęciaSchemat instalacji fotowoltaicznej

Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Łączy nas napięcie
 • Dominik
  Filary
 • Piotr
  Bibik
 • Marceli
  Lesisz
 • Tomasz
  Stempniewicz
 • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

  Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

  Porównywarka

  Zgłoś uwagi

  Sklep TIM jest stale rozwijany, aby sprostać stale rosnącym potrzebom naszych klientów. Jeżeli pojawił się jakiś błąd na stronie, chciałbyś aby pojawiła się nowa funkcjonalność lub funkcja na stronie nie działa, tak jakbyś tego oczekiwał – prześlij nam informację.

  Rodzaj zgłoszenia

  Informacja kontaktowa (Abyśmy mogli poinformować o stanie zgłoszenia lub doprecyzować problem.)

  Opis błędu / informacja do zgłoszenia: