Promienniki podczerwieni (115)

Promienniki podczerwieni przypominają z wyglądu zwykłe żarówki, jednak działają w inny sposób. Ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie ciepła, a nie emitowanie światła. Dzięki temu możesz wykorzystać promienniki podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń np. hal produkcyjnych czy budynków gospodarczych, ale też mniejszych obiektów, np. inkubatorów czy terrariów. Na TIM.pl znajdziesz promienniki o popularnym gwincie E27 czy podstawie R7S.
z

5

HELIOSPRO-1137
Cena:
HELIOSPRO-1465
Cena:
HELIOSPRO-1466
Cena:
HELIOSPRO-1073
Cena:
HELIOSPRO-1190
Cena:
HELIOSPRO-0406
Cena:
HELIOSPRO-1960
Cena:
PHILIPS LIGHTING923801144209
Cena:
HELIOSPRO-2695
Cena:
PHILIPS LIGHTING923801344209
Cena:
Powiadom o dostępności
PHILIPS LIGHTING923212043801
Cena:
HELIOSPRO-1104
Cena:
HELIOSPRO-2109
Cena:
HELIOSPRO-2697
Cena:
HELIOSPRO-2715
Cena:
PHILIPS LIGHTING923806644210
Cena:
Powiadom o dostępności
PHILIPS LIGHTING923801244209
Cena:
PHILIPS LIGHTING923223543807
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
Cena:
NEOK111952
Cena:
Cena:

Jak działa promiennik podczerwieni?

Promienniki podczerwieni to rodzaj żarówek emitujących fale o charakterystycznej długości, odpowiadającym wartościom długości fal promieniowania słonecznego. Charakterystyczne dla podczerwieni jest to, że daje wrażenie ciepła. Nazwa „promieniowanie” może być przy tym myląca – podczerwień nie tylko jest nieszkodliwa dla zdrowia, lecz także w wielu przypadkach może pomóc w leczeniu.

Promienniki podczerwieni wytwarzają również promieniowanie świetlne, ale jest ono słabsze i ma inną barwę niż w przypadku zwykłych żarówek (jest czerwone). Z tego względu nie stosuje się ich do oświetlania, ale do ogrzewania pomieszczeń.

Gdzie możesz wykorzystać promienniki podczerwieni z TIM-u?

Promienniki podczerwieni doskonale sprawdzą się tam, gdzie potrzebne jest utrzymanie stałej, wysokiej temperatury. Takie żarówki możesz wykorzystać np. w:

 • halach produkcyjnych,
 • profesjonalnych kuchniach,
 • inkubatorach dla noworodków,
 • budynkach gospodarczych dla zwierząt hodowlanych,
 • szklarniach,
 • w sprzęcie medycznym, np. do fizjoterapii,
 • terrariach dla zwierząt egzotycznych,
 • pomieszczeniach, w których przeprowadza się remonty – przyspieszają one wysychanie materiałów budowlanych.

Co zyskasz, wybierając właściwy promiennik podczerwieni?

Z promienników podczerwieni warto korzystać choćby ze względu na emitowany przez nie rodzaj fal. Promieniowanie podczerwone zapewnia zdrowe warunki w pomieszczeniu – takie fale wpływają pozytywnie na procesy metaboliczne, łagodzą ból oraz działają pozytywnie na organizmy ludzi i zwierząt. Ponadto w ogrzewanych podczerwienią obiektach ograniczone jest zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się kurzu i zanieczyszczeń w powietrzu.

Same promienniki podczerwieni również mają wiele zalet:

 • wysoką wydajność – większość energii elektrycznej jest przetwarzana na ciepło, a straty są niewielkie;
 • ciepło emitowane przez promiennik podczerwieni rozchodzi się równomiernie, dzięki czemu możesz ogrzać duże powierzchnie;
 • taki sposób ogrzewania jest ekologiczny i nie powoduje emisji spalin.

Wybierz dla siebie odpowiedni promiennik podczerwieni

Gdy szukasz promiennika podczerwieni na TIM.pl, weź pod uwagę przede wszystkim miejsce, w którym będziesz go wykorzystywać. Pamiętaj, że promienniki generują duże ilości ciepła, więc jeśli ich moc będzie zbyt duża, mogą prowadzić nawet do poparzeń.

To właśnie moc promiennika podczerwieni jest tu najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Promienniki o mniejszej mocy: 75, 100 czy 150 W, z powodzeniem wystarczą do ogrzewania niewielkiej powierzchni, np. terrarium. Za pomocą promienników podczerwieni o mocy 1500–2000 W możesz ogrzać nawet całe pomieszczenie.

W opisach produktów w tej kategorii TIM.pl znajdziesz również informację o rodzaju szkła, z którego wykonane są promienniki podczerwieni. W zależności od potrzeb możesz wybrać:

 • IR-1, czyli szkło miękkie, przeznaczone do standardowych zastosowań;
 • IR-2, czyli szkło twarde, specjalnie zbrojone, odporne na wstrząsy i nagłe zmiany temperatur.

Przed zakupem sprawdź również, jaki gwint pasuje do Twojej lampy lub urządzenia. W TIM-ie oferujemy promienniki podczerwieni z najpopularniejszym rodzajem gwintów, czyli E27.

Zależy Ci na dużej efektywności i bezpieczeństwie dla użytkowników? Wybierz promienniki podczerwieni wysokiej klasy z TIM-u!

Jednopixelowy obrazek