Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jaki olej do agregatu prądotwórczego?

jaki olej do agregatu prądotwórczego

Wymiana i uzupełnianie oleju w agregatach prądotwórczych jest jedną z podstawowych prac serwisowych. Warto przeprowadzać ten zabieg zgodnie z wytycznymi producenta i stosować olej dobrany do rodzaju silnika. Dlaczego tak ważna jest regularna wymiana oleju? Jaki olej wybrać do agregatu i jak go wlać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poradniku.

Spis treści:

  1. Dlaczego należy stosować olej w agregatach prądotwórczych?
  2. Jaki olej do agregatu prądotwórczego wybrać?
  3. Jak często wymieniać olej w agregacie?
  4. Ile oleju wchodzi do agregatu prądotwórczego?
  5. Jak wlać olej do agregatu prądotwórczego?

Dlaczego należy stosować olej w agregatach prądotwórczych?

Żeby uzmysłowić sobie, dlaczego tak ważny jest olej w agregatach, warto wytłumaczyć, jak działa agregat. Jest to urządzenie przetwarzające energię mechaniczną na elektryczną, wytwarzaną w prądnicy. Energia mechaniczna powstaje w wyniku ruchu silników spalinowych, podobnych do stosowanych w pojazdach, maszynach budowlanych i innych.

Podobnie jak w pojazdach, także wymiana oleju w agregatach zapewnia im dłuższą żywotność. Olej zapobiega ścieraniu się elementów ruchomych, zmniejszając tarcie i odprowadzając nadmiar ciepła. Agregat nie tylko musi mieć odpowiednią ilość oleju, ale płyn musi utrzymać odpowiednie parametry. Zużyty i nieodpowiednio dobrany olej nie uchroni maszyny przed zatarciem.

Jaki olej do agregatu prądotwórczego wybrać?

Rodzaj oleju do agregatu powinien być wyszczególniony w instrukcji producenta. Chcąc dobrać go samodzielnie, musisz zwrócić uwagę na dwa współczynniki:

  • klasyfikacja SAE - pozwala ocenić lepkość oleju i gęstość tworzonej przez niego warstwy. Oleje podzielone są na letnie (litera W poprzedza cyfrę) i zimowe (cyfra przed literą W). W agregatach najczęściej stosuje się półsyntetyczne oleje o symbolu 10W30 lub 10W40,
  • klasyfikacja API - oznaczenia tej klasyfikacji są potrzebne do określenia jakości oleju. Dla silników benzynowych oleje powinny mieć oznaczenie S, a do silników diesla potrzebny będzie olej z oznaczeniem C. Następna litera w sekwencji oznacza jakość oleju. Im wcześniej występuje w alfabecie, tym olej ma gorszą jakość.

10w30 10w40 olej do agregatów prądotwórczych

Jak często wymieniać olej w agregacie?

Większość producentów bardzo precyzyjnie określa terminy wymiany oleju w agregatach prądotwórczych. Pierwsza wymiana przewidziana jest z reguły po kilkunastu roboczogodzinach. Ma to na celu usunięcie z wnętrza silnika drobinek metalu powstałych w czasie dotarcia silnika. Kolejne wymiany można przeprowadzić już raz na rok lub co 100 roboczogodzin.

Ile oleju wchodzi do agregatu prądotwórczego?

Najczęściej do agregatów wchodzi od 600 ml do 1,5 l oleju silnikowego. Dokładne informacje znajdują się w dokumentacji urządzenia. Silniki w standardowych agregatach prądotwórczych stosowanych w domu i na budowie są niewielkie. W związku z tym nie mają dużego zbiornika na olej w porównaniu do samochodów.

WAŻNE: Jak ocenić, że wlałeś prawidłową ilość oleju? Powinieneś widzieć go na gwincie od wlewu oleju. Taka ilość jest wystarczająca.

Jak wlać olej do agregatu prądotwórczego?

Wlewanie oleju odbywa się w następujących krokach:

  1. Przy wyłączonym silniku usuń nakrętkę wlewu oleju.
  2. Usuń i oczyść miarę oleju.
  3. W przypadku wymiany usuń blokadę w postaci śruby i wylej cały olej ze zbiornika. Następnie ponownie zamontuj blokadę.
  4. Uzupełnij olej przez otwór wlewu.
  5. Po wpuszczeniu odpowiedniej ilości płynu włóż miarę i skontroluj poziom. Ten etap powtarzaj do uzyskania właściwego poziomu oleju.
  6. Zamontuj miarę oleju na stałe i zakręć wlew.

Regularna wymiana oleju i dobór odpowiedniego środka smarującego są kluczowe dla żywotności maszyny. Jeśli nie jesteś pewien rodzaju oleju, jaki można zastosować w Twoim urządzeniu, poproś o pomoc specjalistów z TIM. Podpowiedzą Ci nie tylko w kwestii doboru oleju, ale także jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy do domu i na budowę.


łączy nas napięcie portal dla elektryków