Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jaki agregat prądotwórczy do domu? Rekomendacje produktowe.

awaryjne zasilanie w domu agregatem

Agregat prądotwórczy w domu będzie pełnił funkcję zasilania awaryjnego w razie awarii sieci. Zapewni prawidłowe funkcjonowanie najważniejszych urządzeń i obwodów w domu, w tym pieca CO. Może przydać się także przy innych zadaniach. Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości agregat do domu? Na jakie cechy urządzenia musisz zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Spis treści:

  1. Czym jest agregat prądotwórczy do domu?
  2. Jak dobrać agregat prądotwórczy do domu?
  3. Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu?
  4. Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?
  5. Ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu?
  6. Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO?
  7. Agregat prądotwórczy do pieca CO - na co zwrócić uwagę?

Czym jest agregat prądotwórczy do domu?

Agregaty prądotwórcze do domów to urządzenia przetwarzające energię mechaniczną na elektryczną. Sercem agregatu jest silnik spalinowy, który zasila prądnicę, a ta z kolei wytwarza prąd. Agregat należy do urządzeń powszechnie stosowanych w różnych gałęziach przemysłu, jednak powinien znaleźć się także na wyposażeniu domów jednorodzinnych. Z jego pomocą można uruchamiać maszyny, sprzęty domowe i urządzenia w przypadku braku dostępu do sieci elektrycznej.

Te urządzenia stosowane są najczęściej w obiektach z niestabilną siecią energetyczną, gdzie istnieje zagrożenie blackoutem. Wówczas działanie agregatów szybko przywróci sprawność najważniejszym systemom i urządzeniom. Agregat prądotwórczy może być też pomocny przy realizacji niektórych zadań prowadzonych wokół domu. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz podłączyć urządzeń do sieci domowej, zasilaj je z agregatu. Możesz wykorzystać taki sprzęt przy pracy myjek ciśnieniowych, pił i innych urządzeń.

Jak dobrać agregat prądotwórczy do domu?

Dobrze dobrany agregat prądotwórczy do domu powinien być dobrany do przewidywanego zastosowania. Przy doborze agregatów zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • moc - określa ilość energii, jaką może wygenerować urządzenie. Więcej na temat doboru mocy znajdziesz w dalszej części poradnika,
  • rodzaj paliwa - masz do dyspozycji silniki benzynowe, diesla i LPG,
  • ilość faz i rodzaj napięcia - większość urządzeń domowych to sprzęty wymagające prądu jednofazowego o napięciu 230 V, jednak maszyny budowlane i duże urządzenia pracują na prądzie trójfazowym o mocy 400 V,
  • system AVR - automatyczny stabilizator napięcia to system, który jest potrzebny przy zasilaniu agregatem urządzeń elektronicznych czułych na niestabilność prądu,
  • poziom hałasu - generator do domu powinien być wygłuszony za pomocą obudowy dźwiękoszczelnej lub wyposażony w system antywibracyjny.

Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu?

Moc agregatu to jeden z najważniejszych parametrów i to on określa sprawność urządzenia. Powinieneś dobrać ją do potrzeb odbiorników. Wystarczy obliczyć pobór mocy wszystkich urządzeń, które chcesz objąć zasilaniem awaryjnym. Z reguły zasilanie awaryjne obejmuje oświetlenie, zasilanie sprzętów kuchennych i jednostki grzewczej.

Agregaty mające zasilać dom powinny mieć moc nieco większą od mocy znamionowej wszystkich urządzeń. Musisz zatem policzyć moc w kW wybranych odbiorników i dodać do niej około 20% naddatku. W standardowych domach jednorodzinnych wystarczy agregat prądotwórczy o mocy 2-3 kW. Nieco mocniejsze agregaty będą potrzebne w przypadku ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, wertykulatora lub jeśli będziesz chciał podłączyć inne urządzenia o dużym zapotrzebowaniu na moc elektryczną.

uruchomienie agregatu prądotwórczego diesel

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?

Do domu jednorodzinnego możesz wybrać agregaty w formie stacjonarnej lub przenośnej. Agregat stacjonarny będzie służył tylko jako zasilanie awaryjne, tymczasem mobilniejsze urządzenie wykorzystasz też do innych prac. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy z oddzielnego artykułu.

Agregaty prądotwórcze do domu - rekomendacja produktowa

Ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu?

Koszt agregatu prądotwórczego jest zależny od jego mocy, jakości silnika i zastosowanych systemów. Najprostsze urządzenia wytwarzające prąd jednofazowy o mocy 3 kW kosztują od 1500 złotych. Urządzenia trójfazowe o mocy ponad 5 kW to koszt w granicach 7 tysięcy złotych.

Jaki agregat prądotwórczy do pieca CO?

Agregaty do pieca CO są wybierane jako dodatkowe zasilanie i stosowane w przypadku awarii. Dzięki wytworzonej przez nie energii będziesz w stanie utrzymać ciepło w domu do czasu przywrócenia zasilania. Warto umieścić agregat w pobliżu kotła w przestrzeni łatwo dostępnej, gdzie będzie możliwość odprowadzania spalin.

Agregat prądotwórczy do pieca CO - na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze agregatu do pieca CO musisz pamiętać o zapotrzebowaniu energetycznym kotła i całego obwodu. Zastanów się, czy agregatem chcesz zasilać tylko kocioł, a może lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie zapewniające energię elektryczną także systemom oświetlenia czy zasilania kuchni. Takie urządzenie powinno być wyposażone także w konkretne systemy pomocnicze.

Moc i napięcie agregatu prądotwórczego

Do zasilania kotłów grzewczych wystarczą agregaty dysponujące niewielką mocą. Sam kocioł na paliwa stałe (pellet, węgiel) ma zapotrzebowanie rzędu kilkuset kW prądu jednofazowego 230 V. Nawet najmniejsze dostępne urządzenia będą odpowiednie do zasilania pieca i dodatkowo kilku obwodów elektrycznych w domu. Wyjątkiem jest kocioł elektryczny, który ma znacznie wyższe zapotrzebowanie na energię, a agregat musisz dobrać bardzo precyzyjnie.

Samoczynne załączanie rezerwy

Agregaty wyposażone w samoczynne załączanie rezerwy uruchamiają się automatycznie po wykryciu braku zasilania. Z kolei po przywróceniu energii w sieci są w stanie wyłączyć agregat. System SZR podnosi koszt urządzenia, jednak powinien znaleźć się w agregacie do kotła CO. Dzięki niemu nie dojdzie do długich przerw w zasilaniu i tym samym wystudzenia systemu grzewczego.

System stabilizacji napięcia

Kotły CO należą do urządzeń, które wymagają dostaw stabilnego prądu. W związku z tym agregat do kotłów powinien być wyposażony w system AVR.

Rekomendowane agregaty prądotwórcze do pieca CO


łączy nas napięcie portal dla elektryków