Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Jak ściągnąć izolację z kabla? Poradnik Instalatora

poradnik jak ściągnąć izolację z kabla

Zdejmowanie izolacji z przewodów jest jednym z podstawowych etapów prac instalacyjnych. Podejmując się tego zadania samodzielnie, należy być jednak bardzo uważnym, żeby nie zniszczyć przewodu i nie doprowadzić do awarii. W jaki sposób poprawnie ściągać izolację z kabli i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Podpowiadamy, jak to zrobić, by uniknąć problemów.

Spis treści:

  1. Jak poprawnie ściągać izolację z kabli?
  2. Dlaczego usuwa się izolację z kabli?
  3. Jak szybko zdjąć izolację z różnych typów kabli?
  4. Czym zdejmować izolację z kabli? Propozycje produktowe

Jak poprawnie ściągać izolację z kabli?

Oto 5 kroków, które pomogą Ci bezpiecznie i skutecznie usunąć izolację z przewodu:

  1. Wybierz odpowiednie narzędzie – najlepiej automatyczny lub ręczny ściągacz z regulacją średnicy.
  2. Dopasuj średnicę ściągacza – ustaw narzędzie zgodnie z przekrojem przewodu, by nie przeciąć żyły.
  3. Zaciśnij narzędzie na kablu – dokładnie w miejscu, gdzie chcesz zdjąć izolację.
  4. Delikatnie obróć i zdejmij osłonę – wykonaj pół obrotu narzędziem i zsuń izolację jednym ruchem.
  5. Zostaw odpowiednią długość – odsłoń tylko tyle, ile potrzeba do montażu, ale pamiętaj, by całość żyły znalazła się w złączu lub puszce.
PORADA: Zawsze zostawiaj 1-2 mm luzu między odizolowanym końcem a złączem - pozwoli to uniknąć zwarcia z osłoną lub puszką.

Jakie są preferowane metody usuwania izolacji?

Izolację z przewodów można usuwać metodami mechanicznymi, termicznymi lub chemicznymi. Dobór odpowiedniej technologii zależy od zakresu prac i miejsca, w którym są prowadzone. Wśród charakterystycznych cech poszczególnych metod można wymienić:

  • metody mechaniczne – tradycyjne zdejmowanie osłony poprzez nacinanie, skrawanie lub zrywanie to metody najczęściej stosowane w przemyśle, budownictwie i pracach serwisowych,
  • metody chemiczne – usuwanie izolacji za pomocą rozpuszczalników jest stosowane bardzo rzadko i głównie w precyzyjnych urządzeniach elektronicznych (przewody o cienkiej izolacji).

Jako ciekawostkę można wymienić jeszcze laserowe usuwanie izolacji, stosowane w fabrykach przewodów. Jest bardzo precyzyjne, bezkontaktowe i sprawdza się przy cienkich kablach sygnałowych.

jak ściągnąć izolację z kabla

Dlaczego usuwa się izolację z kabli?

Izolację z kabli usuwa się w celu odsłonięcia przewodu i przeprowadzenia na nim dalszych prac. Żyła metalowa – aluminiowa lub miedziana – może być następnie poddana procesowi łączenia z instalacją oraz innymi kablami. Odsłonięte przewody można lutować, wkręcić do kostki elektrycznej, wpiąć do gniazdka lub założyć na niej odpowiednią końcówkę. Używa się do tego narzędzi do ściągania izolacji (szczegółowo opisujemy je w dalszej części artykułu).

Usuwanie izolacji z kabla jest także konieczne jeśli chcesz podłączyć:

  • końcówki oczkowe,
  • tulejki,
  • szybkozłączki,
  • zaciski sprężynowe.

Jak szybko zdjąć izolację z różnych typów kabli?

Chcąc szybko zdejmować izolację z różnych typów kabli, należy wybrać metody mechaniczne, czyli polegającą na odcięciu zbędnej części tworzywa. Metodę zdejmowania osłony trzeba dopasować do rodzaju przewodu, ponieważ każdy typ wymaga nieco innego podejścia. W związku z tym należy dokładnie rozpoznać rodzaj kabla, a później dobrać do niego właściwe narzędzia oraz technikę.

Jak ściągnąć izolację z grubego kabla?

Zdejmowanie izolacji z grubego kabla zaczynamy od zdjęcia osłony zewnętrznej. Grube przewody, o przekroju 10 mm2 i większym, często mają strukturę wielożyłową otoczoną zewnętrzną powłoką. Dopiero po jej usunięciu można przejść do ściągania izolacji z pojedynczych żył. Należy pamiętać, że każdą żyłę trzeba oczyszczać oddzielnie.

Kable płaskie – jak ich nie uszkodzić?

Kable płaskie wymagają specyficznej techniki, która polega na oddzieleniu od siebie wewnętrznych żył. Takie kable często spotykane są w sieciach oświetleniowych, a wewnątrz prowadzą dwie żyły.

Za pomocą noża lub specjalistycznego ściągacza delikatnie nacina się izolację w środku pomiędzy żyłami, a następnie rozchyla osłonę. Dopiero później można odciąć nadwyżkę tworzywa.

Kable miedziane – jak uniknąć przetarcia żyły?

Do zdejmowania izolacji z kabli miedzianych potrzebne są specjalne ściągacze z wbudowanym nożem. Ostrze o średnicy dopasowanej do przekroju przewodu należy zacisnąć na kablu, a następnie delikatnie przekręcić o pół obrotu i zsunąć odcięty fragment osłony.

Zacisk musi być na tyle mocny, żeby przeciął izolację, a jednocześnie na tyle delikatny, aby nie uszkodzić miedzianej żyły. Jeśli na lince widoczne są rysy lub wgłębienia, należy odciąć końcówkę kabla i powtórzyć proces jeszcze raz.

WAŻNA WSKAZÓWKA: Jeśli linka miedziana ma choć jedno przecięcie, lepiej ją skrócić i zacząć od nowa. Nawet delikatne nacięcie pogarsza kontakt i zwiększa oporność.

Układasz sieć elektryczną? Poznaj kilka sposobów jak zabezpieczyć kable i przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym zdejmować izolację z kabli? Propozycje produktowe

Do zdejmowania izolacji najlepiej używać profesjonalnych ściągaczy z regulacją średnicy, automatycznych stripperów lub narzędzi dopasowanych do konkretnego typu kabla. Tylko z ich pomocą można odciąć osłonę bez ryzyka uszkodzenia przewodu i późniejszych awarii instalacji. Przy najczęściej wybieranych metodach mechanicznych wykorzystuje się następujące narzędzia:

  • ręczne ściągacze z regulacją średnicy – jest wyposażony w prosty mechanizm pozwalający na odcięcie warstwy izolacyjnej na przewodzie o wybranej średnicy. Sprawdza się głównie w pracach majsterkowiczów i instalatorów, gdzie zdejmowanie osłon z kabli nie jest procesem częstym,
  • ściągacz zapadkowy – ręczne narzędzie wyposażone w mechanizm regulacji napięcia, dzięki któremu można szybko i bezpiecznie zdjąć izolację z przewodów o różnych średnicach. Sprawdza się głównie przy naprawie i budowie sieci elektrycznych,
  • automatyczny ściągacz – mechaniczne narzędzie, które automatycznie dopasowuje się do grubości przewodu. Pracuje szybko i nie ma ryzyka uszkodzenia miedzianego rdzenia. Ten sprzęt najczęściej stanowi wyposażenie warsztatów i zakładów produkcyjnych, w których często przeprowadza się tego typu prace,
  • ściągacz do kabli płaskich – sprzęt ułatwiający przecinanie izolacji między żyłami bez ryzyka uszkodzenia metalowego rdzenia. Polecany szczególnie do montażu instalacji oświetleniowych i pracach z przewodami wielożyłowymi,
  • obieraczka do mikrokabli – narzędzie przeznaczone do zdejmowania izolacji z bardzo cienkich przewodów UTP, kabli sygnałowych oraz telekomunikacyjnych. Nie niszczy cieniutkiej skrętki miedzianej, a dzięki znakomitej precyzji działania obieraczka może być wykorzystywana przez instalatorów.

WAŻNE: Do zdejmowania izolacji z przewodów NIE ZALECA SIĘ stosowania ręcznych nożyków monterskich, kombinerek ani cążków. Nawet osoby z dużą wprawą i wyczuciem mogą nimi uszkodzić strukturę metalu, tym samym osłabiając jakość instalacji.

Osoby chcące uniknąć innych błędów związanych z nieprawidłowym układaniem sieci telekomunikacyjnej, powinny sprawdzić jak prowadzić kable internetowe w domu.

Narzędzia do ściągania izolacji z kabli dostępne na TIM.pl

W ofercie TIM.pl znajduje się kilka wariantów narzędzi do ściągania izolacji. Można sięgnąć po produkty przeznaczone zarówno dla profesjonalnych instalatorów, jak i majsterkowiczów. Oto kilka propozycji popularnych modeli ściągaczy izolacji:

Automatyczny ściągacz izolacji 200mm czołowy

ściągacz izolacji z regulacją

Proste ręczne narzędzie przeznaczone do zdejmowania izolacji z przewodów o średnicy od 0,5 do 8 mm2, które sprawdzi się w pracach instalatorskich i domowych warsztatach.

Ściągacz izolacji 0.5‑6.0 mm2 HT1P102

jak ściągnąć izolację z kabla

Lekki podręczny ściągacz do kabli o średnicy od 0,5 do 8 mm2, wykonany z udaroodpornego tworzywa sztucznego. Kompaktowy kształt sprawia, że przydaje się podczas różnorodnych prac instalacyjnych w terenie.

Automatyczny ściągacz izolacji z regulacją 175mm 0,5‑6mm2

jak ściągnąć izolację z kabla

Kolejne uniwersalne narzędzie, które można wykorzystać do pracy na przewodach o średnicach od 0,5 do 8 mm2, dodatkowo wyposażone w obcinak do żył. Automatyczne dopasowanie siły nacisku do średnicy przewodu oraz wygodny nożycowy uchwyt ułatwiają prowadzenie prac.

PORADA: Jeśli pracujesz z kablami często, zainwestuj w dobrej jakości automatyczny ściągacz – zwraca się już po kilku dniach pracy.

Ściągacz izolacji do kabli telekomunikacyjnych ‑ Stripper

jak ściągnąć izolację z kabla

Maleńkie i bardzo poręczne narzędzie przeznaczone do zdejmowania osłony z przewodów telekomunikacyjnych. Sprawdza się do pracy na przewodach o średnicy od 4 do 12 mm, a dodatkowo jest wyposażony w nóż do cięcia żył przewodów.

Ściągacz izolacji z praską 6GK1901‑1GA00

jak ściągnąć izolację z kabla

Kolejne narzędzie przeznaczone do prac instalacyjnych, którym można pracować na przewodach telekomunikacyjnych. Wbudowana prasa umożliwia zaciskanie wtyczek typu RJ45 i M12 na końcówkach przewodu.

Przygotowujesz się do wymiany sieci elektrycznej w domu, a może prowadzisz firmę instalacyjną? Sprawdź Ranking producentów kabli elektrycznych, w którym zebraliśmy TOP 10 czołowych dostawców kabli. Wszystkich znajdziesz na TIM.pl.

Kluczem do prawidłowego zdejmowania izolacji jest utrzymanie nienaruszonej struktury żyły. Można to osiągnąć, dysponując odrobiną doświadczenia i właściwie dobranych narzędziach. Sprzęt dla profesjonalnych instalatorów i domowych majsterkowiczów można znaleźć w ofercie TIM.pl.

Najczęściej zadawane pytania o ściąganie izolacji z kabli (FAQ)

Co zrobić z usuniętą izolacją kabla?

Izolację z kabli, zwłaszcza w dużych ilościach, należy oddać do punktów selektywnej zbiórki odpadów. Tworzywa takie mogą być poddane recyklingowi, czyli posegregowane, rozdrobnione i ponownie wykorzystane do produkcji.

Czy można ściągać izolację zwykłym nożem?

Nie. Używanie noży kuchennych lub tapeciaków grozi uszkodzeniem żyły przewodu i jest niezalecane. Może to doprowadzić do nacięcia przewodu, uszkodzenia jego struktury, a następnie do problemów z instalacją. Do usuwania izolacji zawsze należy stosować odpowiednie narzędzia specjalistyczne.

Co rozpuszcza izolację z kabla?

Do rozpuszczania izolacji służą specjalne preparaty na bazie acetonu, tetrahydrofuranu czy ksylenu. Skład rozpuszczalnika zmienia się w zależności od materiału, z którego wykonana jest izolacja. Warto pamiętać, że rozpuszczanie izolacji w warunkach domowych jest niebezpieczne, ponieważ większość środków ma właściwości żrące, łatwopalne i wybuchowe.

Kiedy stosować rozpuszczanie kabli?

Rozpuszczanie izolacji z kabli stosuje się głównie w recyklingu. Ta metoda pozwala bardzo szybko odzyskiwać miedź z dużych ilości przewodów bez ryzyka uszkodzenia metalu. Rozpuszczanie kabli stosowane jest też przy kablach pokrytych specjalnymi powłokami, w warunkach laboratoryjnych oraz przy przewodach o bardzo niewielkiej średnicy.