Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")
WIN-seria – nowe innowacyjne puszki podtynkowe i do ścian gipsowo-kartonowych firmy OBO Bettermann
WIN-seria – nowe innowacyjne puszki podtynkowe i do ścian gipsowo-kartonowych firmy OBO Bettermann

Montaż puszek podtynkowych i do ścian gipsowo-kartonowych jako wyjść kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych w ścianach murowanych lub z płyt jest czasochłonne – i nie jest to ulubione zadanie elektryka! Aby stworzyć różne konfiguracje połączeń do wszelkiego rodzaju osprzętu, takich jak przełączniki, gniazda, termostaty, ściemniacze itp., należy wywiercić otwory, uszczelnić szczeliny, otynkować lub wkleić puszki, przeciągnąć kable i rury. Firma OBO Bettermann całkowicie zmieniła i rozszerzyła swoją ofertę puszek podtynkowych i do ścian gipsowych. Wiele detali, również opatentowanych, może teraz sprawić, że praca z puszkami będzie szybsza i mniej skomplikowana

linia
Nowa gama puszek podtynkowych i do ścian gipsowo-kartonowych z wieloma efektywnymi detalami

Zupełnie nową pozycją w asortymencie jest hermetyczna wersja puszek podtynkowych. Nowością są tutaj innowacyjne wpusty membranowe wykonane z termoplastycznego elastomeru (TPE). Występują one również w hermetycznych puszkach do ścian G/K. Uniwersalne wpusty kombinowane M20 i M25 do standardowych puszek podtynkowych i G/K jeszcze bardziej upraszczają wprowadzanie rur i kabli. Ponadto wiele puszek podtynkowych można szybko połączyć za pomocą opatentowanego zamka bagnetowego, a innowacyjny element mocujący pomaga w bezpiecznym montażu puszek do ścian płytowych, nawet przy bardzo cienkiej płycie. Uproszczono również montaż urządzenia: dzięki znacznie zwiększonej liczbie kopułek śrubowych każdy osprzęt można łatwo ustawić w pionie lub poziomie. Nowe portfolio puszek podtynkowych i do ścian gipsowo-kartonowych obejmuje puszki osprzętowe, puszki połączeniowe, puszki na elektronikę i ścienne puszki wyjściowe w wersji standardowej i hermetycznej, a także puszki pojedyncze i podwójne. W przypadku puszek do ścian G/K dostępne są dodatkowe wersje PERILEX/CEE (nr katalogowy 2003818 i 2003819) z pierścieniem uszczelniającym lub bez.

Łatwe prowadzenie kabli – innowacyjna membrana i oznakowane otwory do wyłamywania

Nowością w asortymencie puszek podtynkowych i do ścian G/K firmy OBO Bettermann są hermetyczne przepusty kablowe i rurowe wykonane z termoplastycznego elastomeru (TPE). Zdecydowanie zaleca się ich stosowanie G/K, aby uniknąć kondensacji pary wodnej w ścianach lub efektu komina. Wejścia do hermetycznych puszek wykonane są z termoplastycznej membrany, którą można łatwo i bez użycia narzędzi przebić kablami lub rurami. Materiał ściśle przylega do wkładanego elementu nie może się dalej rozdzierać dzięki zintegrowanemu ogranicznikowi. Oznacza to, że szczelność puszek jest zagwarantowana przez cały czas.

Standardowe puszki wyposażone są między innymi we wpusty rurowe kombinowane, które można wypełnić zarówno peszlami M20, jak i M25. Wejścia rur posiadają małe ząbki blokujące, które zapobiegają niezamierzonemu wyjęciu rury karbowanej. Wejścia rur można również najpierw przebić rurą dużej średnicy, a mimo to zapewnić bezpieczne osadzenie mniejszej rury. Wszystkie wejścia rurowe i kablowe mają wstępnie oznakowane otwory do wyłamywania, które można usuwać za pomocą śrubokręta. Puszki do ścian G/K posiadają również wyłamywany wpust do głowicy wkrętaka, zapobiegający poślizgowi i ryzyku skaleczenia.

Liczba dostępnych otworów penetracyjnych i wyłamywanych jest duża, a wybór jest uproszczony przez oznaczenie średnicy i rozmiaru poszczególnych otworów. Właściwy dobór przepustu gwarantuje również wymagane przez normę mocowanie kabla. Przepusty kablowe w podstawie i z boku puszek zapewniają bardzo możliwość elastycznego doprowadzenia kabli ze wszystkich stron, a także umożliwiają łatwy montaż np. przy drzwiach.


Standaryzowane połączenie puszek podtynkowych – opatentowany zamek bagnetowy

Zazwyczaj nie instaluje się tylko jednej puszki podtynkowej. Najczęściej instaluje się kilka puszek umieszczanych obok siebie i/lub nad/pod sobą dla różnego rodzaju osprzętu, takiego jak przełączniki i gniazda. W tym przypadku należy zapewnić zachowanie wymaganego przez normę odstępu między środkami puszek 71 mm. W tym celu firma OBO Bettermann opracowała złącze z opatentowanym zamkiem bagnetowym, które można przypiąć do każdej puszki podtynkowej obustronnie. Nie ma konieczności przekręcania puszki do jej prawidłowego ułożenia. Zamek bagnetowy można łatwo i stabilnie połączyć z innym zamkiem bagnetowym lekkim ruchem obrotowym. Zachowany jest przy tym wymagany odstęp między środkami puszek. Odstęp ten, można rozszerzyć do 91, a nawet 111 mm za pomocą łącznika dystansowego (nr katalogowy 2003746), jeśli np. w technologii informatycznej wymagane jest oddzielenie różnych napięć. Średnica wiercenia pod puszki podtynkowe wynosi 82 mm.

Opatentowany zamek bagnetowy do łączenia puszek
Podpis zdjęciaOpatentowany zamek bagnetowy do łączenia puszek

Łączenie puszek do ścian gipsowo-kartonowych – łącznik o zwiększonej objętości

Do puszek do ścian G/K dostępne jest dodatkowy łącznik (nr katalogowy 2003846), za pomocą którego można połączyć ze sobą wiele puszek, nawet hermetycznych, przy zachowaniu zalecanego odstępu między środkami. Łącznik ma około 8% większą objętość niż standardowe rozwiązania, co znacznie upraszcza prowadzenie przewodów z jednej puszki do drugiej. Firma OBO opracowała specjalny element do łączenia dwóch hermetycznych puszek do ścian G/K za pomocą jednego łącznika. Odpowiednie otwory, przez które przechodzi łącznik, zamykane są hermetycznymi membranami. Można je otwierać po prostu od zewnątrz za pomocą paska lub od wewnątrz za pomocą płaskiego śrubokręta, dzięki czemu jest to opatentowany system. Pozwala to na stabilne, hermetyczne połączenie puszek do ścian G/K, nawet po zainstalowaniu.

Łącznik puszek do ścian G/K
Podpis zdjęciaŁącznik puszek do ścian G/K

Bezpieczne mocowanie na cienkich płytach – specjalny element mocujący

Trudną sytuację montażową przedstawia mocowanie puszek do ścian płytowych w bardzo cienkich panelach, takich jak metal lub szkło. Zwykle potrzebne są do tego specjalne puszki, które nie zawsze są dostępne na placu budowy. Firma OBO znalazła odpowiedź na tę potrzebę i opracowała innowacyjny element mocujący do płyt o grubości 2 mm lub więcej (nr katalogowy 2003854). Element mocujący jest umieszczany na śrubie dociskowej standardowej puszki i rozkłada się podczas dokręcania śruby, aby ustawić się jako wypełnienie szczeliny pomiędzy płytą a łapką dociskową. Daje to łapce zaciskowej pewny opór, a puszce wymagane stabilne mocowanie.

Element mocujący co cienkich płyt
Podpis zdjęciaElement mocujący co cienkich płyt

Zawsze równo w pionie lub poziomie – nowe kopułki śrubowe

Nie zawsze łatwo jest włożyć puszkę podtynkową lub do ściany G/K dokładnie w pionie lub w poziomie. Nieprzyjemną konsekwencją są skośnie ustawione włączniki światła lub gniazda. Aby rozwiązać ten problem, OBO wyposażyło swoje puszki podtynkowe w 4 x 3 kopułki śrubowe, a puszki G/K w 2 x 3 kopułki śrubowe. Kopułki śrubowe umożliwiają regulację i równe mocowanie osprzętu, ponieważ pozwalają na jego lekki obrót przy dokręcaniu śrub. Wszystkie kopułki śrubowe ustawione względem siebie po przekątnej mają standardowy rozstaw 60 mm.

Kopułki śrubowe do łatywego montażu osprzętu elektrycznego
Podpis zdjęciaKopułki śrubowe do łatywego montażu osprzętu elektrycznego

Wyposażanie na każdą ewentualność – akcesoria

Czy tynkowanie jest zawsze konieczne? Co zrobić, jeśli nakładany tynk musi być grubszy niż zaplanowano? Jak po otynkowaniu ponownie odnaleźć puszki podtynkowe? Czy zamontowana już standardowa niehermetyczna puszka podtynkowa lub do ściany G/K musi być uszczelniona? Jeśli otwór na puszkę do ściany gipsowej nie jest okrągły, to jak można stabilnie zamocować puszkę? Oto niektóre z pytań i problemów, które pojawiają się wielokrotnie podczas pracy z puszkami podtynkowymi i do ścian gipsowo-kartonowych, a firma OBO opracowała rozwiązania tych problemów dzięki szerokiej gamie akcesoriów.

Zamiast mocować puszki podtynkowe zaprawą, można je po prostu zamocować i przybić w otworach za pomocą uchwytu Quick-Fix (nr katalogowy 2003740). Późniejsze nałożenie tynku zapewnia ostateczną stabilność. Jeżeli różnice powierzchni tynku będą musiały być później wyrównane, wówczas do puszki podtynkowej można przykręcić pierścienie wyrównawcze o wysokości 12 lub 24 mm (nr katalogowy 2003742 i 2003743). Wypustki na osłonach tynkarskich do puszek podtynkowych (nr katalogowy 2003760, 2003762 i 2003768) pokazują dokładne położenie puszek po otynkowaniu i pomagają je odsłonić. Jeśli puszka podtynkowa lub puszka do ścian gipsowo-kartonowych musi być uszczelniona po zamontowaniu, można po prostu włożyć w nią specjalną elastyczną wkładkę uszczelniającą (nr katalogowy 2003719) lub zastosować specjalne zatyczki do uszczelniania peszli (nr katalogowy 2003737 i 2003738). Aby skompensować nieokrągłe otwory w ścianie gipsowo-kartonowej, na puszce można umieścić pierścień kompensacyjny (nr katalogowy 2003840), dzięki czemu jest ona nieco szersza w przestrzeni otworu.


Przegląd nowego portfolio - puszki podtynkowe

Nowa gama puszek podtynkowych obejmuje puszki osprzętowe o głębokości 46 mm, zarówno w wersji standardowej (nr katalogowy 2003700 i 2003701), podwójnej (nr katalogowy 2003722) oraz hermetycznej (nr katalogowy 2003706 i 2003707), do montażu wyłączników, gniazd itp. Głębokość puszki 46 mm jest szczególnie odpowiednia do instalacji przeciwległych w cienkich ścianach. Do tego celu szczególnie nadaje się puszka przyłączeniowa o głębokości 46 mm z dodatkowymi bocznymi przestrzeniami zaciskowymi (nr katalogowy 2003725). Puszki podtynkowe zapewniają również dodatkową przestrzeń zaciskową dzięki głębokości 66 mm. Puszki przyłączeniowe 66 mm (nr katalogowy 2003702 i 2003703) są również dostępne w wersji podwójnej (nr katalogowy 2003720) i hermetycznej (nr katalogowy 2003708, 2003709 i 2003723).

Oferują szeroką gamę różnych wejść do kabli i rur oraz znacznie większą przestrzeń montażową, na przykład do zastosowań multimedialnych. Puszki do elektroniki o głębokości 66 mm (nr katalogowy 2003726 i 2003727) z różnymi wejściami bocznymi i dwoma wejściami w podstawie zapewniają dodatkową przestrzeń na komponenty elektroniczne lub na zapasy kabli. Opcjonalnie można wstawić dostarczoną przegrodę, aby oddzielić przewody o różnych napięciach. Dzięki puszkom z przybijaną taśmą na gwoździe o głębokości 46 i 66 mm (nr katalogowy 2003714 i 2003716) można uniknąć długiego tynkowania lub klejenia w miękkich ścianach, po prostu przybijając puszki podtynkowe do ściany lub do zaprawy. Najmniejsze puszki z oferty podtynkowej to puszki kinkietowe o głębokości 35 mm (nr katalogowy 2003732). Znajdą zastosowanie są wszędzie tam, gdzie wymagane jest doprowadzenie tylko jednego przewodu. Kształt puszki został zoptymalizowany pod kątem łatwiejszej pracy i większej przestrzeni na okablowanie.


Przegląd portfolio - puszki do ścian płytowych (gipsowo-kartonowych)

Warianty puszek do ścian gipsowych obejmują puszki osprzętowe o głębokości 47 mm w wersji standardowej (nr katalogowy 2003802) i hermetycznej (nr katalogowy 2003806), np. przystosowane do przeciwległego montażu w cienkich ścianach, takich jak ścianki działowe. Kolejny wariant standardowy o jeszcze mniejszej głębokości zabudowy wynoszącej zaledwie 35 mm (nr katalogowy 2003800) jest dedykowany do ścian ze szczególnie wąskimi szczelinami, np. w elewacji wentylowanej, w kontenerach lub w ścianach statków. Tutaj stosuje się dodatkowo element mocujący do cienkich płyt (nr katalogowy 2003854). Z kolei puszki przyłączeniowe do osprzętu o głębokości 61 mm standardowe (nr katalogowy 2003804) i hermetyczne (nr katalogowy 2003808) oferują dodatkową przestrzeń zaciskową na okablowanie. Te wersje można łatwo montować naprzeciwko siebie w ścianach o grubości co najmniej 12,5 cm. Kolejną innowacją w dziedzinie puszek do ścian gipsowo-kartonowych jest puszka do elektroniki z elastycznym rękawem (nr katalogowy 2003828 dostępna w ofercie w styczniu 2022).

Puszka ma głębokość 61 mm, a elastyczny rękaw zapewnia miejsce na dodatkowy element elektroniczny lub okablowanie. W celu doprowadzenia przewodów, w jego dolnej części znajdują się dwa wejścia do rur membranowych M20/M25. Wszystkie Puszki do ścian gipsowo kartonowych są również dostępne w wersjach podwójnych (nr katalogowy 2003822), aby zapewnić więcej miejsca na złączki lub kable, które można wprowadzić do puszki przez wiele różnych wpustów. Hermetyczny wariant podwójnej puszki na elektronikę (nr katalogowy 2003826) posiada również opcjonalnie wkładaną przegrodę z otworami do wyłamywania w celu oddzielenia przewodów o różnych napięciach. Dopasowana pokrywa pomaga chronić przegrodę podczas tapetowania lub łączenia kabli (nr katalogowy 2003848). Portfolio puszek G/K uzupełniają hermetyczne puszki kinkietowe pojedyncze (nr katalogowy 2003832) lub podwójne (nr katalogowy 2003834), które służą do montażu opraw ściennych lub głośników.


Solidne i bezpieczne tworzywo sztuczne nowej WIN-serii

Bardzo ważną cechą nowej serii puszek OBO, jest tworzywo bezhalogenowe z którego zostaływy produkowane. Dla wielu świadomych klientów jest to bardzo istotna kwestia, gdyż ma to ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych – w czasie pożaru. Wymaga się aby z tworzyw bezhalogenowych były wykonane np. kanały do prowadzenia przewodów, zapomina się natomiast o całej masie innych podzespołów, które wykonane są z plastiku - w tym również puszki do osprzętu. Chcemy uświadomić nowym rozwiązaniem, jak szkodliwy może być dla ludzkiego zdrowia i życia spalany plastik zawierający halogeny, który wydziela trujące gazy. Ocenia się, że ok. 95% ofiar pożarów umiera nie w następstwie bezpośredniego oddziaływania ognia, lecz przez zatrucie trującym dymem. Dym ten jest też dodatkowym czynnikiem, który może trwale uszkodzić strukturę budynku. Stosowanie materiałów bezhalogenowych pozwala do minimum zredukować szkody zarówno materiałowe jak i osobowe. Jest to dzięki temu trend, zgodnie z którym podążają producenci.

Symbol informujący, że produkt jest wykonany z tworzywa bezhalogenowego - występujący w
materiałach katalogowych OBO Bettermann
Podpis zdjęciaSymbol informujący, że produkt jest wykonany z tworzywa bezhalogenowego - występujący w materiałach katalogowych OBO Bettermann


Łączy nas napięcie
  • Dominik
    Filary
  • Piotr
    Bibik
  • Marceli
    Lesisz
  • Tomasz
    Stempniewicz
  • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

    Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.