Podziel się wiedzą:d="M-2341.3-404.7h1024v1024h-1024z")

Okiem eksperta: przeglądy i pomiary instalacji elektrycznych – aspekty praktyczne i prawne

pomiary elektryczne eaton
  
Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kontakt z prądem elektrycznym był 6. najczęstszym wydarzeniem powodującym wypadek przy pracy w 2021 roku. Jednocześnie wśród przyczyn wypadków przy pracy w 2021 r. aż na drugim miejscu znalazł się niewłaściwy stan czynnika materialnego.1 Regularne przeglądy i przeprowadzenie pomiarów to sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa instalacji elektrycznych, uniknięcie nie tylko wypadków ludzi, ale też pożaru, awarii czy kosztownych przestojów. Przy czym kluczowe jest, aby takie działania profilaktyczne przeprowadzać prawidłowo – mając na względzie, że przepisy systematycznie ulegają zmianom. Zachęcamy do obejrzenia trzech wywiadów z ekspertem firmy Eaton – doktorem Tomaszem Karwatem, jednym z czołowych polskich specjalistów w dziedzinie elektroenergetyki. W każdym z nich omawiane są najnowsze wymogi prawne, błędy i dobre praktyki, oraz kluczowe informacje w obszarze przeglądów i pomiarów instalacji.

Spis treści:

  1. Pomiary elektryczne- jak często je wykonywać i kto może zrobić przegląd instalacji elektrycznej?
  2. Protokół przeglądu instalacji elektrycznej
  3. Najczęstsze błędy w protokołach pomiarowych

Pomiary elektryczne - jak często je wykonywać i kto może zrobić przegląd instalacji elektrycznej?

Kiedy trzeba dokonać pomiaru instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym i dlaczego jest to ważny obowiązek? Jakich kwalifikacji potrzebuje specjalista, aby przeprowadzić taki pomiar? Dlaczego warto pamiętać o instrukcji eksploatacji urządzeń elektrycznych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania ekspert Eaton udziela w pierwszym wywiadzie.

Protokół przeglądu instalacji elektrycznej

W drugim wywiadzie z ekspertem Eaton dowiadujemy się, kto jest odpowiedzialny za przegląd instalacji elektrycznej i jakie są najważniejsze wymogi zawarte w najnowszych przepisach prawnych. Dr Tomasz Karwat opowie również, jak powinny wyglądać protokoły pomiarowe i jakie elementy muszą zawierać.

Najczęstsze błędy w protokołach pomiarowych

W trzecim materiale dr Karwat opowie jak dokonać oceny ograniczników przepięć jako elementu ochrony przed przepięciami. Poruszony zostanie również temat zagrożeń związanych z wadliwymi połączeniami, a ekspert Eaton odpowie na pytanie, czy kamera termowizyjna jest odpowiednim narzędziem do ich sprawdzania

Zachęcamy do obejrzenia wywiadów z ekspertem oraz odwiedzenia Strefy Instalatora na naszej stronie

1 https://stat.gov.pl/obszarytematyczne/ rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2021-roku-danewstepne, 3,46.html